Luup peale | Legion võinuks laduda Kuressaarele paki, aga piirdus ühega (0)

Kohtumise ainus värav sündis 32. minutil, kui Pavel Dõmovi tsenderduse saatis peaga võrku Aleksandr Šapovalov. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Tallinn JK Legion avas kuuendal katsel oma võiduarve 2021. aasta Premium liigas, kui alistas tänu Aleksandr Šapovalovi väravale 1:0 FC Kuressaare. Mängupildi ja võimaluste järgi võinuks Legioni võit olla palju suurem, suisa paki vääriline.

Kui kohtumise esimesel veerandtunnil jõudsid vastase trahvikasti mõlemad võistkonnad, siis seejärel haaras Legion ohjad kindlalt enda kätte, teenides mitmeid nurgalööke. Pärast ühte neist korneritest, 21. minutil leidis Artjom Artjunini tsenderdus Šapovalovi, aga Kristen Lapa tõrjus. Etteruttavalt olgu öeldud, et seda stsenaariumit nägi veel mitu korda.

Esimest korda juba kolm minutit hiljem, kui pikk pall Kuressaare kaitseliini taha vabastas Šapovalovi üks-üks olukorda. Löök läks täpselt Lapa peale ja sel hooajal esimest korda Kuressaare põhikoosseisu kuulunud ajateenija tõrjus. 29. minutil sai oma esimese nurgalöögi Kuressaare ning Silver Alex Kelder ka löögile, aga Ivans Baturins püüdis kindlalt.

Kolmandat võimalust Šapovalov enam löömata ei jätnud. 32. minutil näitas Pavel Dõmov üles leidlikkust, kui vabanes vastase karistusala lähistel kahe Kuressaare mängija survest. Nähes karistusalas täiesti vaba Šapovalovit, saatis Dõmov tagumisse posti mõõdetud tsenderduse, mille 18-aastane ründaja peaga maapõrke kaudu võrku saatis.

Pühapäeval Flora vastu karjääri esimese Premium liiga värava löönud Šapovalovi vastutus oli täna suurem, sest Legioni kapten Nikita Andrejev pidi võistluskeelu tõttu kohtumist tribüünilt vaatama. Teisel poolajal pääses Šapovalov veel kaks korda Lapaga silmitsi, aga nii 64. kui ka 71. minutil jäi Kuressaare väravavaht peale, kusjuures teisel puhul oli tal vaja abi ka väravalatilt.

Kuigi jalgpalliklišee ütleb, et üks võimalus üheväravalises kaotusseisus meeskonnal ikka tekib, siis täna see paika ei pidanud, sest 86. minuti olukorda, kus Sander Laht tsenderdas karistuslöögi tagumisse posti ja Kelder palli väga terava nurga alt taevasse kõmmutas, on võimaluseks keeruline liigitada.

Legionil oli 89. minutil kasutada järjekordne üks-üks olukord, aga sarnaselt Šapovalovile ei suutnud palli võrku saada ka kogenum Kirill Nesterov. Rohked realiseerimata võimalused Legionile siiski saatuslikuks ei saanud, sest Kuressaarel puudus jõud punkti röövimiseks. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Šapovalovi parandamisruum

Jah, ta on alles 18-aastane. Ning jah, ta teeb praegu meeste jalgpallis oma karjääri esimesi mänge. Aga ei saa mööda vaadata, et Šapovalovi realiseerimine peab olema parem, kui täna Kuressaare vastu näidatu. Viiest väga heast momendist lõi ta väravaks kõige keerulisema, kunas kolm lihtsakoelist üks-üks olukorda jäid kõik väravata.

Kas noorelt saab siis nii palju nõuda? Peab nõudma! Erik Sorga oli 19, kui tõusis tunamullu FC Flora esiründajaks ja hakkas Premium liigas liikuma tempos värav per mäng. Šapovalovi potentsiaal, mida seni polnud täismeeste kontekstis olnud võimalik hinnata, on tema esimeste kõrgliigamängude põhjal otsustades kõrge. Siit viib edasi nõudlikkus enda suhtes.

Aleksandr Šapovalov. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

2. Olberkise diagonaal

Eelmise hooaja teise poole Iirimaa kõrgliigaklubis Sligo Rovers mänginud 23-aastane Leedu keskkaitsja Sigitas Olberkis on praeguseks tõusnud Legioni kaitseliini selgeks liidriks. Just tema on tagumise liini mängujuht, kes jagab kaaslastele häälekalt korraldusi ja paneb paika, millal veel kord madala sööduga vastast pressingust välja meelitada ja millal tekkinud tühimikesse nõelata.

Eriti esimesel poolajal olid leeduka diagonaalsöödud Legioni ründeplaani tähtis osa. Ning Olberkise pikad söödud olid kaaslaste jaoks mugavad omaks võtta ja jätkata. Arvestades, et meeskonna eesmärk on mängida kiiremat ja tehnilisemat jalgpalli, viies palli ühelt äärelt teisele ja tagasi ning seeläbi vastast lahti harutada, on väga tähtis, et kaitsjate tehniline võimekus lubaks söödumängu tempokana hoida. Olberkis selle nõudmise täidab.

3. Mis on FC Kuressaare plaan?

Viis mängu ja viis kaotust. Koosolek FC Kuressaare riietusruumis kestis kaua ning sealt väljunud mängiate näod olid mornid ja pikad. Seis ei ole hea, sest kui nädala eest Paidelt saadud 0:1 kaotusest võis leida ka positiivseid momente, siis täna polnud neid ainsatki. Legion, kelle vastu sai Kuressaare eelmisel hooajal kirja kolm viiki ja ühe võidu, oli saarlastest igatpidi ja selgelt üle.

Kui kaotused tuleksid mõtestatud mängu tulemusel – umbes nii, nagu Legion jäi ühe väravaga alla Levadiale, Kaljule ja Florale – poleks seis nii hull, sest tee tulemuste paranemiseni oleks teada. Aga kas Kuressaare teab praegu, mida nad peavad tegema teisiti, et kaotuskett katkestada? Ei ole üldse kindel. Ründemäng on juhuslik ja lihtsakoeline ning kaitsetegevus korraldamata.

FC Kuressaarel on viie mänguga punktiarve avamata. Mõtlemisainet jagub. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

4. Andrejevi mängukeeld sattus õigele ajale

Legionit on hooaja alguses palju kiidetud ja põhjusega – nad on mullusega võrreldes astunud sammu edasi ning neid on huvitav vaadata. Samas on selge, et mõnest mängijast sõltuvad nad väga palju. Üks neist on kapten Nikita Andrejev.

Kogenud ründaja pidi tänase mängu vahele jätma, sest oli viie kohtumisega kogunud neli kollast kaarti. Tagantjärele võib öelda, et Andrejevi mängukeeld, mis millalgi niikuinii tulema pidi, sattus õigele ajale, sest meeskond suutis ilma esiründajate võidu võtta. Järgmistes matšides on Legionil tänasega võrreldes käik juures.

5. Mängu parim – Pavel Dõmov

39-aastane Aleksandr Dmitrijev sai täna vaba päeva ning 4-4-2 asetus kasutanud Legioni keskväljal tegutsesid Dõmov ja German Šlein. Mängujuhi rollis oli Dõmov, kes sai sellega väga hästi hakkama. Just tema andis Šapovalovile väravasöödu, aga see oli kõigest üks väike osa tema panusest. Eelkõige seisnesid tema teened keskväljal valitsemises.

Eriti tähtis oli Legioni jaoks, et teisel poolajal, kui 0:1 kaotusseisus Kuressaare oma pressingu kõrgemaks tõstis, suutis Dõmov mitmel puhul end kitsikusest välja mängida või õigeaegse ja/või täpse puutega potentsiaalselt äreva olukorra meeskonna jaoks ohutuks maandada. Meisterlik partii!