Noorusliku ja lennuka Legioni 2021. aasta mudel: intensiivsem, kiirem, tugevam, targem, kogenum (4)

Tallinna Legioni ründaja Nikita Andrejev. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga debüüthooajal 7. koha teeninud Tallinna Legion sihib tänavu minimaalselt kohta viie parema seas. Soovid on ilmselt suuremadki ja salamisi loodetakse esinelikusse jõuda. Tööd on tehtud palju ja paremini. Aga tõde, nagu peatreener Deniss Belov intervjuu jooksul korduvalt ütleb, selgub mängudes.

Vähe oli lauseid, mida nende ütlejale eelmise hooaja käigus niivõrd sageli meelde tuletati, kui Legioni peatreeneri Deniss Belovi 9. veebruari ütlust Soccernetile, kus ta lausus: "Meie eesmärgiks on esinelik. Nii oli aasta tagasi ja nii on ka praegu." Põhjus, miks see ikka ja jälle lauda võeti, oli lihtne – eriti just hooaja algus oli Legionil vaevaline ja väheresultatiivne. Ambitsioon ja reaalsus ei klappinud üldse kokku.

"Ajakirjandus peabki niimoodi näpuga näitama, et see siht ei realiseerunud. Mulle meeldib, kui minu poolt avaldatud eesmärkidele osutatakse, see motiveerib mind veel paremaks ja tugevamaks tööks. Tänavune miinimumeesmärk on esiviisik ja tahan osutada konkurentsi esinelikule vaatamata väidetele, et Legion seda teha ei suuda.

Eelmisel aastal ilmnenud probleemid on, ma arvan, parandatud, aga lõplik tõde selgub võistlusmängudes. Küll aga leian, et ambitsioon peabki kõrgel olema. Mulle ei meeldi, kui ambitsiooniks on ainult püsimajäämine. Olen teistsugusest materjalist tehtud inimene. Jah, ma avaldasin mullu, et tahame jõuda esinelikusse. Me tahame seda jätkuvalt!

REKLAAM

Mina ja klubi direktor Mihhail Artjuhhov oleme väga ambitsioonikad ja optimistlikud inimesed. Samas pole me rumalad, vaid ikkagi realistid. Kui seada endale kõrge eesmärk ja iga päev selle suunas liikuda, siis isegi kui homme sinna pärale ei jõua, siis ülehomme küll," räägib Belov.

Võtmeküsimuseks nimetab Belov tasakaalu leidmist nooruslikkuse ja kogemuse vahel, Legioni meeskonnas leidub mõlemat. Eelmisel aastal U19 Eliitliigas finaali jõudnud ja väikestel karikavõistlustel esikoha pälvinud noored said kõrgliigaõhku nuusutada juba mullu ning tänavu kujuneb nende roll ilmselt suuremaks.

"Võib-olla näitavad noored end nii suurepäraselt, et minult hakatakse küsima, miks ma neid juba mullu ei kasutanud. Aga võib minna ka vastupidi, sest U19 ja Premium liiga on ikkagi erinevad tasemed. Me ei tohi noori tanki panna, vaid liikuma edasi samm-sammult. Ma ei leia, et meil on kohustus noori mehi Premium liigas kasutada, aga meil on see võimalus!

Olen väga uhked, et 7- või 8-aastaste poistena meie klubisse treeningutele tulnud Aleksandr Nikolajev, Leonid Arhipov, Daniil Pankov, Nikita Ivanov, Andrei Smirnov, German Šlein, Artur Šarin, Pavel Dõmov ja Maksim Gussev on praegugi meie klubis ja valmis Premium liigas mängima. Me tõesti oleme selle üle väga uhked!

Kõik noored saavad kindlasti oma šansi. Mulle meeldis pühapäevases U19 Eliitliiga mängus nähtu, kui jäime Tallinna Kalevi vastu 75. minutil 0:2 kaotusseisu, aga saime ikkagi võidu kätte. Legioni noortes peitub kõva võidutahe! Näen seda ka treeningutel, kus noored pakatavad tahtest ennast näidata. Ma ei pea neid eraldi motiveerima," lausub Belov.

Terehhov tõi kaasa rohkelt kogemusi

Hooajaks ettevalmistus kulges Legionil plaanipäraselt, suuremad vigastused ja muud tervisehädad meeskonda kimbutanud pole. Pisiasjad küll, aga see käib jalgpalli juurde. Jaanuaris läbis meeskond väga intensiivse tsükli, kus tehti üheksa trenni nädalas tempoga 2-1-2-1-2-1-puhkepäev.

Tallinna Legioni peatreener Denis Belov ja abitreener Sergei Terehhov. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee"Kui panna kokku treeningute suurenenud intensiivsus ja paisunud maht, siis võib öelda, et meie koormused on eelmise hooajaga võrreldes pea kahekordsed. Esindusmeeskonna treeningutega liitunud noorte taastumine on ju palju kiirem kui üle 30-aastastel mängijatel. Aga kogenud mehed ei taha alla anda ja panevad maksimumi välja. Kombinatsioon noortest ja kogenud mängijatest töötas ettevalmistuse käigus väga hästi. Aga eks esimesed mängud näitavad tõde," sõnab Belov.

Treeningtöö organisatoorse poole peamine muudatus oli Sergei Terehhovi liitumine ja asumine abitreeneriks. Pikalt Nõmme Kaljus mänginud, korraks peatreeneri ametis olnud ja alates 2015. aastast Kalju abitreenerina töötanud Terehhov tõi Belovi hinnangul Legionisse kõvasti tippkogemusi.

"Terehhovi abil on Kalju võitnud kaks Eesti meistritiitlit, see on väga väärtuslik kogemus. Legion on Premium liigas mänginud ainult ühe hooaja, mille käigus nägid kõik meie puudusi, ka mina. Eesmärk oli hooaja ettevalmistuse käigus need puudused kõrvaldada ja ma arvan, et Terehhovi abiga see õnnestus. Selgus, nagu ikka, saabub aga mängudes," ütleb Belov.

Šlein: meeskond on füüsiliselt sammu edasi teinud

Legioni poolkaitsja German Šlein leiab samuti, et treeningtöö organiseerituse ja metoodilisuse osas on tehtud samm edasi. "Koormused on tõusnud ja klubisse saabus Sergei Terehhov, kes töötas seni füüsilist jalgpalli viljelevas Kaljus. Ta on toonud juurde päris palju energiat. Koormused on tõusnud, treeningute raskus ja intensiivsus samuti. Ettevalmistus oli päris raske, aga nauditavalt raske!

Tallinna Legioni poolkaitsja German Šlein. Foto: Jana Pipar / jalgpall.eeKui Tšehhis mängisin, sain tuttavaks sealse vana kooliga, kus koormused alati väga korralikud. Võtmekoht on taastumine. Kui käituda professionaalselt, siis probleeme ei teki. Minu meelest on meeskond füüsiliselt kindlasti sammu edasi teinud, aga eks hooaeg näitab (nagu näha, ei kuulu selle motiivi kasutamise ainuõigus Legionis peatreenerile! – O. J.)," räägib Šlein.

Poolkaitsja hinnangul on Legioni esindusmeeskonna igapäevane tegevus muutunud igas mõttes kõrgetasemelisemaks: "Sergei Terehhov tõi juurde professionaalsust ning suurte kogemustega mängijad nagu Sander Puri tõstavad treeningprotsessi samuti uuele tasemele. Taastumiseks on tingimused jäävannide, saunade ja spaade näol loodud. Me töötame ikka päris heal tasemel!

Kõrgete eesmärkide püüdmine on tänavu reaalsem. Kõrged sihid olid meil ka mullu, aga läks nagu läks. Usun, et suudame anda igale meeskonnale lahingu ja kõigilt punkte korjata. Lõppkoht sõltub väga palju sellest, kuidas õnnestuvad mängud tabeli lõpuosa meeskondadega (nagu näha, Legion end oma mõtetes enam tabeli lõpuosa sekka ei arva – O. J.).

Premium liiga tippudelt peame aga hakkama skalpe võtma. Meie kolm esimest vastast on Paide, Levadia ja Kalju, aga mul pole kohe üldse sees murelikku tunnet, et kuidas me nende vastu hakkama saame. Läheme võidu peale mängima ja nii lihtsalt on. Vahepeal peame tõesti alustama kaitsest lähtuvalt, aga ikkagi keskenduma oma mängule ja plaanile."

Belov: meistrit on keeruline prognoosida

Kui 2020. aasta Premium liiga hooaeg oli kõigi aegade tasavägiseim, siis Legioni peatreener ootab algavalt hooajalt veelgi ühtlasemat taset. "Vaadates mängijaid, kes on klubidesse lisandunud, siis minu arvates on liiga tänavune kvaliteet mullusest kõrgem. Suureskoorilisi mänge ei tohiks ette tulla," märgib Belov.

Kiidusõnu jagub Legioni peatreeneril pea kõigi rivaalide kohta. "Levadiasse on juurde tulnud mitmed tasemel mängumehed, Flora sai Henrik Ojamaa ja Sergei Zenjovi näol kõvasti kogemust juurde, Nõmme Kaljus on tagasi vana treener ja lisandunud mõned uued mängijad.

Ka Tulevik tõi värskeid nägusid ning Tammekal on mõned täiendused. See, et Tammeka pole treeningmängudes võite noppinud, ei tähenda, et nad ka võistlushooajal kaotama hakkavad. Tammeka suudab viimasel hetkel asjad enda kasuks pöörata.

Meie peamine tugevus selles konkurentsis: erinevalt eelmisest hooajast pole meeskonnas juhuslikkust. Kõik on läbi mõeldud, et kes ja millisel positsioonil mängib. Aga meistri prognoosimine on väga keeruline," arutleb Belov.

* * *

Foto: Brit Maria TaelMeeskonna staar – Nikita Andrejev

Kogenud ründaja päästis Legioni debüüthooaja. Enne tema saabumist suvises üleminekuaknas oli Legion väravate löömisega väga suures hädas. 14 Premium liiga mängu jooksul oldi sihile jõutud vaid seitsmel korral. 2020. aasta esimese poole Hispaania tugevuselt neljanda liiga klubis InterCity mänginud Andrejev tegi hooaja teises pooles kaasa 14 kohtumises, kus tema arvele kogunes 10 väravat. Hoopis teine tera!

Väravate löömine on jalgpallimängu suurim kunst ka poolteist sajandit pärast mängu reglementeerimist ning kui Legionil on vaja väravaid, vaadatakse esimesena just Andrejevi otsa. Legioni keskväljale, mis peab edurivi hea eeltööga varustama, on lisandunud kauaaegse koondisekogemusega Sander Puri.

Foto: Liisi TroskaKellel silm peal hoida – Aleksandr Šapovalov

Eestis on vähe jalgpallureid, kellest on räägitud nii palju juba enne, kui nad Premium liigas (või võrreldaval tasemel välismaal) debüteerinud kui Aleksandr Šapovalov. 2018 ja 2019 Esiliigas Flora duublit esindades 32 mänguga 32 väravat löönud Šapovalov siirdus 2019. aasta suvel Saksamaa klubi SC Freiburg noorteakadeemiasse, kus aga asjad loodetud moel ei sujunud. Eelmise aasta novembris lõpetati poolte kokkuleppel leping ning 17-aastane ründaja naasis kodumaale.

Novembri lõpus märkis FC Flora spordidirektor Norbert Hurt, et agent Harri Ojamaa otsib Šapovalovile uut [välis]klubi, aga talve jooksul kujunesid asjad nii, et noormees jõudis kokkuleppele oma kasvatajaklubiga, kelle duubelmeeskonna treenerite sekka kuulub ka tema isa Andrei. Viimati peetud treeningmängus Maardu Linnameeskonnaga kõmmutas Šapovalov kaabutriki.

Huvitav on jälgida, kas 2003. aastal sündinute noortekoondise esiründaja suudab Premium liiga tasemel püssi paukuma saada ning kuidas jaguneb mänguaeg tema ning kogenud Nikita Andrejevi ja Albert Prosa vahel.

Suurim küsimärk – naksamisvõimekus

2020. aasta Premium liiga esineliku (FC Flora, Paide Linnameeskond, FCI Levadia, Nõmme Kalju) vastu pidas Legion eelmisel aastal 12 kohtumist, millest kaotas 10. Punkte suudeti võtta ainult Kaljult, kellest 3. voorus üllatuslikult 2:1 jagu saadi ja hiljem korra viiki mängiti.

Legioni edestanud Tartu Tammeka ja Viljandi Tulevik olid tippklubide naksamisel tulemuslikumad ja just see oli üks põhjus, miks tabeli jagamise järel pidi Legion kindlustama kohta Premium liigas, selmet tunda rahulolu debüüthooajal esikuuikusse jõudmise üle.

Legioni tänavust komplekteeritust vaadates oleks esikuuikusse mittejõudmine selge ja suur altminek, Tammeka ja Tulevik tahetakse kindlasti selja taha jätta. Selle jaoks on vaja näidata kindlust tabeli alumise otsa võistkondade vastu (ning ise mitte nende sekka sattuda) ja naksata tippudelt rohkem punkte kui varem.

Tallinna JK Legion
Peatreener: Deniss Belov
Abitreener: Sergei Terehhov
Mängiv väravavahtide treener: Pavel Londak
EJL-i stipendiaadid: Artur Šarnin, Ivan Šašov, Leonid Arhipov, Daniil Pankov, Aleksandr Nikolajev, Andrei Smirnov
Eelarve: 500 000 eurot (kogu klubi)
Koduväljakud: Sportland Arena ja Kadrioru staadion
Meeskonna värvid: punane ja valge
Duubelvõistkond: Tallinna JK Legion U21 (Esiliiga B)
Kodulehtwww.legion.ee
Esimene mäng: 9. märtsil vs. Paide Linnameeskond (Sportland Arenal)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 9. märtsil vs. Paide Linnameeskond (Sportland Arenal)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Artjom Levizi, Pavel Londak, Rene Merilo.
Kaitsjad: Artjom Artjunin, Dmitri Kovtunovitš, Artur Šarnin, Aleksandr Volodin, Sigitas Olberkis, Nikolai Mašitšev, Aleksandr Nikolajev.
Poolkaitsjad: Aleksandr Dmitrijev, German Šlein, Pavel Dõmov, Nikita Ivanov, Andrei Smirnov.
Ääred: Maksim Gussev, Daniil Pankov, Kirill Nesterov, Sander Puri, Leonid Arhipov, Stefan Tšendei.
Ründajad: Nikita Andrejev, Albert Prosa, Aleksandr Šapovalov.

Võimalik algkoosseis:

Legion - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Leonid Arhipov (äärepoolkaitsja, Florast) naasis laenult.
Pavel Dõmov 
(poolkaitsja, Tallinna Kalevist) sõlmis klubiga lepingu.
Rene Merilo (väravavaht, Paide U21-st) liitus klubiga.
Sigitas Olberkis (Leedu keskkaitsja, Sligo Roversist) sõlmis klubiga lepingu.
Sander Puri (poolkaitsja, Nõmme Kaljust) liitus klubiga.
Aleksandr Šapovalov 
(ründaja, Freiburgist) liitus klubiga.

Välja:

Rejal Alijev (ründaja) lahkus klubist.
Semjon Beljakov (Venemaa ründaja) lahkus kodumaale.
Giorgi Gvinašvili (Gruusia poolkaitsja) sai Gruusia kõrgliigast pakkumise.
Eduard Orehov (väravavaht) lahkus klubist.
Andrei Sidorenkov (vasakkaitsja) ei alustanud meeskonnaga ettevalmistust; ilmselt koostööd tänavu ei tehta.
Marek Šatov 
(ründaja) lahkus klubist.
German Ussov (poolkaitsja) lahkus klubist, mängis Taliturniiril Maardu Linnameeskonna eest.
Kiri
ll Vinogradov (poolkaitsja) lahkus klubist.
Deniss Vnukov (poolkaitsja) lahkus klubist.

Hooajaeelsed mängud:

24.01. JK Narva Trans - Tallinna JK Legion 1:1 (Smirnov)
07.02. Tallinna JK Legion – FC Kuressaare 2:2 (Andrejev, Volodin)
13.02. Tallinna JK Legion – Tallinna JK Kalev (EL) 4:1 (Puri, Andrejev, Prosa, Ivanov)
20.02. Tallinna JK Legion – Maardu Linnameeskond (EL) 7:2 (Šapovalov 3, Andrejev 2, Puri, Tšendei)
26.02 Tallinna JK Legion – Nõmme Kalju

Võitviik.
EL - Esiliiga.

SEOTUD LOOD
4 kommentaari

Denis Krestinin   •  
(146.255.180.***)
Vnukov läks mängima islandimaale
MR11   •  
(217.159.139.***)
Sa oled nii tark.
Van Basten   •  
(90.191.114.***)
Kui Londak saab trauma - mis siis? Levizi tase on Esiliga B .......
Denis Krestinin   •  
(146.255.180.***)
Rene Merilo jäi mainimata

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK