Luup peale | On see klaas nüüd pooltäis või pooltühi? (lisatud pildigalerii) (0)

Eesti naiskonna ääremängija Vlada Kubassova võitlemas Venemaa koondise mängijate Darja Jakovleva ja Anna Kožnikovaga. Foto: Toms Kalnins / EJL

Eesti naiskond jätkas Euroopa meistrivõistluste valiksarja Läti kuurortlinnas Jurmalas peetud kodumänguga Venemaa vastu, kus tuli vastu võtta 0:3 kaotus. Kuuest kohtumisest on Eesti naiskonnal ette näidata üks viik (võõrsil 0:0 Türgiga) ja viis kaotust.

Esimest 10 minutit valitses Venemaa, aga seejärel sai Eesti paremini mängu sisse, kui teeniti lühikese aja jooksul kolm karistuslööki. Tõsi, rünnakute ülesvõtmine käis Eestile endiselt üle jõu, sest kui kolm järjestikust täpset söötu suudeti anda, siis neljandat reeglina enam mitte. Atleetlikum Venemaa surus Eesti naiskonna olukordadest välja.

Väravavaht Karina Kork pidi esimest korda tõsisemalt sekkuma 16. minutil, kui tõrjus posti kõrvalt Natalja Mašina lähilöögi. 22. minutil avas Venemaa aga skoori, kui tabas Darja Jakovleva. Tema esmane pealöök ebaõnnestus ja jäi õhku rippuma, kuid kuna ükski Eesti mängija sellele ei reageerinud, sai Jakovleva ise alla langenud palli peaga võrku kõksata.

Avapoolajal oli Venemaal veel üks hea väravavõimalus, aga ka 30. minutil sai Kork Mašina löögi tõrjutud. Vaheaja järel muutus Venemaa esitus ahnemaks, abiks oli vahetusest vasakule äärele teravalt lülitunud Marina Fedorova. Kui 60. ja 64. minutil kolises Eesti väravaraamistik (esmalt tabas Nelli Korovkina latti ja siis Alsu Abdullina posti), siis 75. minutil jõudis Mašina lõpuks sihile.

Venemaa viimane värav sündis 90+3. minutil ja sarnanes esimesele, sest Eesti kaitsjad Pille Raadik ja Kristina Tullus ning väravavaht Kork ei suutnud ära jagada, kes peaks tegelema kaitseliini taha langenud palliga. Eestlaste otsustamatuse kasutas ära Korovkina, kes tegeles palliga ise ja lõi peaga 3:0. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Atleetlikkus on kõige alus

Venemaa naiskond oli ainuke endise idabloki esindaja, kes suutis jõuda 2017. aasta EM-finaalturniirile. Seal alustati üllatava 2:1 võiduga Itaalia üle, aga kaotati seejärel selgelt 0:2 nii Rootsile kui ka Saksamaale ja alagrupist edasi ei jõutud. Mullusest MM-finaalturniirist jäädi küll üpris kaugele, aga praegu liigutakse taas EM-finaalturniirikursil. Nad on Euroopa kontekstist väga tugev naiskond.

Ning see klass ja tase olid täna Jurmalas selgelt näha. Kui kaitsefaasis võitis Eesti naiskond duelle päris normaalse protsendiga, siis ründefaasis kaotati pea kõik kahevõitlused. See on loogiline kahel põhjusel: 1) vastase pidurdamine ongi jalgpallis lihtsam, kui millegi ise üles ehitamine, 2) Venemaa mängijate atleetlikkus oli Eesti omadega võrreldes oluliselt kõrgemast klassist.

Arvestades, et profimängijaid on Eesti naiskonnas mõni, aga Venemaal sisuliselt kõik, oli atleetlikkuse vahe arusaadav ja loogiline, aga enne, kui see vahe ei vähene, pole Eesti naiskonnal ka lootust mängupildi olulisele paranemisele mängudes, kus vastaseks Euroopa TOP20 naiskonnad. See on sportlik paratamatus.

Eesti - Venemaa kohtumise statistika. Foto: Soccernet.ee

2. Lihtsad eksimused tuleb elimineerida

Kapten Katrin Loo nimetas Venemaa esimest ja kolmandat väravat "meie poolt väga kehvast mängitud momentideks" ja peatreener Jarmo Matikainen nentis, et "paar kehvema keskendatusega mängitud momenti pääsesid maksvusele". Mõlemad hinnangud olid täpsed.

Oskustelt ja jõult vastasele alla jäänud Eesti naiskond võitles eeskujulikult ja püüdlikult, aga 1:0 ja 3:0 olukordades tekkis lühis, mille tulemuseks Venemaa tabamus. Et anda endale võimalus teenida punktilisa mängudes Sloveeniaga, kellega kohtutakse oktoobris kodus ja novembris võõrsil ja kel hetkel tabelis sama palju punkte kui Venemaal, tuleb sellised eksimused elimineerida. Muidu šanssi pole.

3. Mida on reaalne püüda?

Eesti naiskonnal on kuue vooruga tabelis üks punkt, mis teeniti mullu Türgiga võõrsil tehtud viigi eest. Punktide võtmise kohad pidid olema ka mängud Kosovoga, ent kodus kaotati eduseisust 1:2 ja reedel tehti võõrsil väga kehv partii, mille tulemuseks 0:2 kaotus.

Emma Treiberg ja Venemaa koondise kapten Anna Kožnikova. Foto: Toms Kalnins / EJL

Eestit ootavad veel ees kaks mängu Sloveeniaga, võõrsil kohtutakse Hollandiga ja kodus Türgiga. Realistlik-positiivne eesmärk naiskonnale on teenida neist mängudest neli punkti, millest peaks piisama valikgrupi viimase koha vältimiseks.

Valitseva Euroopa meistri ja MM-hõbeda Hollandi vastu varianti pole. Kodus kaotati mullu septembris 0:7. Samasuguseks tulemuseks tuleb valmis olla ka võõrsil. Aga kui Türgiga suudeti mullu võõrsil viigistada, siis tuleb 1. detsembril Sportland Arenal peetavas kodumängus seada sihiks võit. Ning kahest mängust Sloveeniaga olgu eesmärgiks saada vähemalt üks viik.

Muuseas, Eesti naiskond suutis viimati valikmängu võita 2013. aasta oktoobris, kui võõrsil mängiti 2:0 üle Põhja-Makedoonia.

Murduda olnuks lihtne. Eestlannad seda ei teinud. Emma Treibergi aitab tohterdada naiskonna kapten Katrin Loo. Foto: Toms Kalnins / EJL

4. On see klaas pooltäis või pooltühi?

Kas näha selles olukorras pooltühja või pooltäis klaasi, on iga jalgpallisõbra sisemise tunnetuse küsimus. Ühelt poolt on Eesti naiskond Euroopa tipust neetult kaugel ning vaevalt leidub kiire variant praeguse mahajäämuse tasandamiseks. Teisalt on olemas jalgpallurid, kes teevad päevast päeva pühendunult tööd, enamik neist töö ja/või õpingute kõrvalt, et jõuda kõrgemale tasemele.

Ning kes suudavad end häälestada ja motiveerida ka mängudeks, kus vastase üleolek niivõrd meeletu, et Euroopa meeste jalgpallist adekvaatse paralleeli toomine on võimatu. Ilma naljata, Eesti naiskond on objektiivselt võttes Hollandist oluliselt nõrgem kui San Marino meeskond Saksamaast.

Ning Eesti Ekspress võib seda asjade reaalset seisu eirates ju "vaimukate" artiklitega leheruumi täita, aga Eesti naiskonna praeguste ja tulevaste liikmete motivatsiooni see õnneks ei väära. Selle jaoks on Eesti naised liiga kangest puust!