Memo | Viis aastat triumfi oodanud Tammeka näitas Paidele, kuidas tuleb kaitsta (galerii!) (3)

Ahmed Adebayo Basheri hooaja viiendast tabamusest piisas, et alistada Paide. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Viimati 2019. aasta 3. novembril Paide Linnameeskonnast jagu saanud Tartu Tammeka lahkus Premium liiga seitsmendas voorus Eestimaa südamest kolme punktiga.

Avapoolaeg oli mõlemalt poolt väga aktiivne. Paide oli palliga domineerivam pool ning teadlikult kaitsetööle keskendunud Tammeka nõelas kiirete vasturünnakutega.

Tumesinises mänginud tartlaste väravale kujutasid kõige suuremat ohtu Thomas Agyepong ja Robi Saarma ning teisel pool väljakut proovisid juhtväravat leida Patrick Genro Veelma ja Ahmed Adebayo Basher. Siiski suundusid mõlemad meeskonnad pärast esimest kolmveerandtundi riietusruumide poole väravateta viigiga.

Uute mõtete võrra targemana kunstmurule saabudes sahises esimest ja viimast korda väravavõrk. Saarma kinkis palli keskväljal Veelmale, kes jätkas sööduga Basherile, Nigeeria ründaja möödus kolmest Paide kaitsjast, kes olid justkui koonused, ning veeretas palli Ebrima Jarju selja taha - 0:1. 20 väravat sihtiva Basheri jaoks oli tegu selle hooaja viienda tabamusega.

Paide peatreener Ivan Stojkovic asus puhkenud tulekahjut kustutama rohkete vahetustega, kes tõele au andes panustasid võõrustajate ründemängu värske energia ja uute mõtetega, mistõttu võis eeldada, et külaliste eduseis ei kesta kaua.

69. minutil avanes Saarmal oivaline šanss viik jalule seada, kui ta pääses Henrik Ojamaa läbisöödu järel Richard Alandiga silmitsi, kuid Tammeka kindamees tõrjus vastase löögi õlaga. Läks mööda vaid mõni minut, kui Rasmus Kallas kaotas halva puute tõttu palli Patrik Kristalile, kes viis selle tartlaste puuri tagumise posti suunas, kuhu Saarma jalga vahele ei saanud.

85. minutil võis nii mõnegi Tammeka poolehoidja jaoks aeg korraks peatuda, kui Saarma nurgalöögist antud tsenderdus jõudis Henrik Ojamaale, kes pani penaltipunkti ja karistusala vahelt teele löögi, mis tabas tartlaste latti.

Ka pärast seda tekkis Paidel üks hea olukord veel, kui Oskar Hõimu sööt lendas Kallase ja Mihkel Sepa vahelt Karl Möölile, kelle ainus ülesanne oli panna Alandi seljatagune sahisema, ent ta ei tulnud sellega toime. Grigori Ošomkovi lõpuvile kinnitas, et Tammeka alistas üle viie aasta Paide. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Basheri väravBasheri 47. minuti tabamus kinnitas, et Tammeka oli valinud kohtumisele õige lähenemise - suurem rõhk kaitsetööle, misläbi kasutati kiireid vasturünnakuid. Paide proovis küll värskete jalgadega seda kõike summutada, aga kuna helesinises mänginud võõrustaja pidi otsima viiki, said tartlased oma taktikale truuks jääda.

Õnnetus | Paide kolmene kaitseliin. Kodumeeskond joonistas mängueelsesse protokolli neljamehelise kaitseliini, mis väljakul oli ründefaasis kolmene. Jäi arusaamatuks, kas kaitsefaasis pidi Frolov muutma liini neljaseks, kuid tundub, et pidi, sest vaevalt tõi Stojkovic Mööli teise poolaja alguseks tema asemele ilmaasjata.

Kaks nüanssi, kus Paide kaitseliin põles ereda leegiga. 22. minutil tegi Frolov pressi Tammeka kaitsjatele, kes ta mängust vähese vaevaga välja lülitasid. Seejärel jõudis pall Veelmale ja Pedmansonile, kellega oli järsku kampa löönud Muringen, jättes Hindrek Ojamaa Ezekiel Tanimowoga ja Nikita Baranovi Basheriga. Pedmanson ja Basher mängisid omavahel kokku, misjärel jõudis eestlane vastase karistusalasse, kuid Paide õnneks saabus Muringen kiirete jalgadega olukorda klaarima.

14 minutit hiljem tekkinud olukorras oli Frolov Tammeka poolel keskringi juures. Basher sai keskjoonele söödu ning tema selja taga oli oma kohalt välja jooksnud Baranov. Hindrek Ojamaa turvas Tanimowot ja Muringen oli Paide poolel keskringi lähistel, Veelma viibis vasakul äärel. Baranov-Hõim-Riiberg kolmnurgast välja tulnud Basher leidis hea äärevahetusega üles Veelma, kes karistusalasse jõudes pääses löögile, kuid Paide õnneks jõudis Baranov blokeerima.

Kolmese kaitseliiniga mängimisel on ülioluline asi see, et ääremängijad jõuaksid teha tagasitööd, muutes liini neljaseks või teevad seda keskpoolkaitsjad. Paide puhul ei teinud seda mitte keegi, vaid Baranov ja Muringen pidid pidevalt riske võtma, jättes enda selja taha kahemehelise kaitseliini. Mõnel teisel päeval oleks Tammeka või mõni muu vastane sellised asjad ära karistanud.

Staar | Tartu Tammeka. See oli meeskondlik võit. Hooaja eel ennustasid paljud inimesed (ka siinkirjutaja) Tammekale viimast kohta. Kogu selle ebausu on tartlased muutnud sisemiseks põlemiseks ja motivatsiooniks.

Nii head Tammekat pole Premium liiga näinud mitmeid aastaid ja 11 punkti ning neljas koht pole mingisugune anomaalia. Vastastele armu ei anta, kaitses hoitakse asjad lukus, sest tegu on ju ikkagi paremuselt teise kaitseliiniga, ning ees kasutatakse loogilisi ja toimivad sirgjoonelisi lahendusi.

Kui vaja, nügitakse vastane läbi reklaamplakati. Foto: Soccernet TV

Ilus hetk | Mihkel Sepp algkoosseisus. Kuna Tanel Tammik andis soojendusel teada, et teda vaevanud kannamure ei luba täna mängida, pidi Marti Pähn ja kompanii tegema kiire otsuse, kuidas tähtis kaitsja asendada. Lahendus kujunes selliseks, et Kallas liikus Reio Laabuse kõrvale keskkaitsjaks, kus oleks pidanud tegutsema Tammik, ning Sepp võttis sisse koha vasakkaitses.

Varem vaid kaks korda Premium liigas väljakul käinud Sepp sai oma ülesannetega väga hästi hakkama. Kui esialgu oli näha väikest rabedust, siis kohtumise jooksul kadus see ära. Tammeka jaoks on see kullahinnaga, kui keegi noortest meestest tõstab pead, sest seeläbi muutub taaralinlaste valik palju suuremaks ja kvaliteetsemaks.

Tsitaat | "Põlv on hetkel keskmiselt hea. Siuke mittemidagiütlev, aga keskmiselt hea. Eks selline ebamugavustunne mind ikka saadab, aga mida mäng edasi, seda rohkem see üle läheb. Siit on hea edasi minna." Nõnda rääkis aastase vigastuspausi järel väljakule pääsenud Tanel Lang, kes saabus vahetusest 84. minutil. 199. Premium liiga matši pidanud keskpoolkaitsja langes rivist eelmise aasta mais, kui ta sai põlvetrauma. Nüüd on Tammekal kogenud lüli jälle varnast võtta.