Luup peale | Patuoinad päästsid Potteri naha ja Chelsea hooaja (0)

Kai Havertzi (vasakul) täpne penalti viis Chelsea kaheksa parema hulka. Foto: Scanpix / Imago images / Soprtimage / David Klein

Tänavu sügavalt mõõnava Chelsea lunastus näib taas peituvat eurosarjas. Tunamullu jäädi tiitliheitlusest kaugele, aga suudeti võita Meistrite liiga. Seekord liigutakse koduliigas suisa alamõõduliselt, aga Euroopas näidati Dortmundi Borussia vastu, et suurte kalade jahtimiseks vajalikke oskusi pole lõplikult unustatud.

Mängitud oli 90 sekundit, kui Raheem Sterling läbi Dortmundi fännide tekitatud kollase sudu jooksma pääses ja Alexander Meyeriga silmitsi jõudis, ent ebakindlus olukorra lahendamisel nurjas olukorra ja seejärel kerkis ka suluseisulipp. Hetk hiljem said valusa tagasilöögi külalised, sest vigastus murdis maha Julian Brandti, keda asendas Giovani Reyna.

Meyerit pääses õige pea kiusama Joao Felix, teenitud nurgalöögini küündis täiesti vabalt keskkaitsja Kalidou Koulibaly, aga lõi kõvasti mööda. Täpne läbisööt saatis jooksu Kai Havertzi, Emre Can nügis aga kaasmaalase tasakaalust piisavalt välja ja seegi löök ebaõnnestus.

Chelsea tormilise stardi järel haaras ohjad Dortmund, nende pallivaldamise ja otsimise haripunktina tõrjus Kepa 17. minutil posti kõrvalt Marco Reusi osavalt üle kaitsemüüri vinditatud karistuslöögi. Ent 28. minutil nõelas üle pika aja jälle Chelsea ja pidi kiruma ebaõnne. Havertzi löögini Meyer ei küündinud, pall kolksatas vastu posti sisekülge ja ... veeres joonega pea paralleelselt värava eest ikkagi läbi. Nullid püsisid.

38. minutil sai Stamford Bridge juubeldada – Joao Felixi kaarpall leidis Sterlingu, kelle löögi Meyer tõrjus, ent lahtise palli saatis Havertz latipõrkest võrku. Peo lõpetas siiski suluseisulipp ning ka kordus näitas, et Sterling oli keskjoone lähistelt liiga vara startinud. Kohe eksis väljatulekul Meyer, tühja väravaga silmitsi olnud Koulibalyst põrkas pall Felixile, aga nüüd Meyer tõrjus.

Ben Chilwell jõudis veel healt positsioonilt mööda lüüa, enne kui Chelsea lõpuks oma tahtmise sai. Pika pusimise järel leidis Chilwell otsajoonelt tagasisööduga Sterlingu, kes lõi esmalt pallist täiesti mööda, kuid võitles end siis õnnega pooleks Reusist ikkagi mööda ja virutas lati alla – 1:0!

Brandti vigastuse tõttu avapoolajale antud kolmest üleminutist käis viimane, kui Chilwell pidi kõik mängu panema oma värava all. Vahepeal minetatud teravuse pärast kaotusseisu jäämist uuesti leidnud Dortmund tuli lühikeste ja kavalate söötudega vastase karistusalasse ning Raphael Guerreiro löögist ei sündinud väravat vaid tänu Chilwelli jalasirutusele.

Kohe teise poolaja alguses blokeeris Marius Wolf karistusalas käega Chilwelli tsenderduse ja videoekraani uurimas käinud Danny Makkelie määras penalti. Havertz pettis Meyeri ära, kuid virutas siis posti! Seekord jäi siiski üürikeseks Dortmundi rõõm, kuna palli puhtaks löönud Salih Özcan liikus enne löögihetke karistusalasse ja penalti läks kordamisele. Pinged uuesti julgelt enda õlgadele võtnud Havertz sättis nüüd sihiku paarikümne olulise sentimeetri jagu täpsemaks – 2:0!

Nüüd Dortmund ärkas, Chelsea valdusi mindi avastama suurte jõududega. Väravaesise sudimise järel pääses löögile Jude Bellingham – napilt mööda. Wolf proovis teravalt – Kepa tõrjus. Rünnakule appi tõusnud Niklas Süle lajatas ise – jälle mööda. 75. minutil ehmatas Dortmundi läbijooksuga Sterling ja vahetusmees Conor Gallagher lükkas palli ka võrku, ent taas fikseeriti Sterlingule lõpuks ikkagi suluseis, tõsi, märksa napim kui avapoolajal.

Dortmund keerutas ja otsis, ent Bellinghami pehmest üle lati lennanud pealöögist ning Wolfi rikošetist ohutuks muutunud üritusest mitte midagi enamat ei suudetudki viimase paarikümne minutiga leida. Chelsea võitis 2:0, pääses 2:1 üldeduga veerandfinaali ja päästis oma hooaja. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Lõid need, kes seni vähe löönud

Chelsea on olnud seni Graham Potteri käe all rünnakute lõpetamisega püstihädas. Siiani peetud 27 mänguga oli skoori tehtud vaid 26 korral, veel hullem on seis aga käesoleval kalendriaastal. Nimelt ei olnud sinised 2023. aastal seni mitte üheski mängus veel kahte väravat kirja saanud. Nüüd saadi ning lööjateks olid mehed, kes vast enim kriitikat kuulma pidanud.

Raheem Sterling pole end Chelseas õieti leidnud, enne mängu oli tal hooaja peale kirjas vaid kuus tabamust. Kuid Potter lubas mängu eel, et usaldab 28-aastast ründajat. "Raheemi väravate arv Meistrite liigas räägib enda eest," viitas ta Sterlingu kogemustele. Avapoolaja lõpus löödud värav tõstis Sterlingu saldo 27 peale, inglastest on Meistrite liigas kolme tabamuse võrra enam suutnud vaid Wayne Rooney.

Enam-vähem sama kehtib Kai Havertzi kohta, kes on talle mitteomasel positsioonil pidanud Chelsea rünnakute teravikuks olema, kuna puhas tipuründaja meeskonnas puudub. Liigas on sakslasel väravaid viis, Meistrite liigas oli seni üks. Lisaks ripub Sterlinguga võrreldes veel enamgi jätkuvalt tema kaelas ränk hinnasilt, mida kiputakse iga ebaõnnestumise järel kohe taas teemaks võtma.

Nüüd näitas Havertz vaimutugevust, võttes ebaõnnestunud penalti järel uue löögi taas enda õlule. Enamgi veel, ta jäi endale kindlaks, lüües uuesti – ja hästi! – samasse nurka kuhu ennegi. Samas, kas maksabki kahelda mehes, kes on Meistrite liiga finaalis võiduväravaga Chelsea korra juba Euroopa parimaks kergitanud?

2. Viimane võimalus tõi meestes parima välja

Chelsea on koduliigas kümnendal real ja Meistrite liigasse viivast neljandast kohast juba enam kui kümne punkti kaugusel. Koduste karikate püüdmise võimalused kadusid samuti ammu, seega on eurosari tänavu nende ainus võimalus midagi võita ja Potteri poolik debüüthooeg päästa.

Raskes seisus on ennegi sisu näidatud, sest kaheosalistes duellides pöörati avamängu kaotus võiduks juba viiendat korda. Tegu on Meistrite liiga rekordi kordamisega – sama on varem suutnud vaid Barcelona, Juventus ja Real Madrid, kuid tasub arvestada, et kõik kolm on Meistrite liiga eliiti kuulunud ning selliseid mänge mänginud palju kauem ja rohkem kui Chelsea.

Graham Potterit ei vallandata käimasoleval hooajal ilmselt peamiselt seetõttu, et paremat meest hetkel silmapiiril pole. Kui Potter tahab aga tööd ka pärast suve jätkata, et vaieldamatult võimekad, aga seni meeskondlikult lati alt läbi jooksnud hoolealused ühtseks edukaks tervikuks siduda, on edu Meistrite liigas talle pea hädavajalik.

3. Liidriteta Dortmund jäi hambutuks

Bundesligas pärast talvepausi ainult võite tunnistanud ja Müncheni Bayerniga tiitli nimel heitlevad sakslased said esimese hoobi kahe Meistrite liiga kohtumise vahele jäänud liigamängus, kui jalga vigastas Karim Adeyemi. Avamängu väravalööja järel langes rivist esiväravavaht Gregor Kobel, keda mängukõlbulikuks ravida ei õnnestunud. Ning tagatipuks kaotati juba mõneminutilise mängu järel Julian Brandt.

Liidrite kaotamine ei pruukinud eraldi võetuna küll Dortmundi mängupildist üliselgelt välja paista, näiteks Meyerile ei saanud kummagi värava puhul ega ka muidu suurt ette heita. Brandti asemele tulnud Giovani Reynagi suutis ajuti sähvatada, aga terviklikult jäi Borussia mäng ootamatult hambutuks. Pealelööke kogunes mõlemale meeskonnale lõpuks seejuures ühepalju ja ka raamide vahele suudeti sättida võrdne arv palle, aga Chelsea võimalused olid kokkuvõttes selgelt paremad – Dortmundi parimaks šansiks jäigi 90 minuti jooksul Marco Reusi üks ohtlik karistuslöök. Lisaks puudus neil Sebastien Halleri kahvatu esituse tõttu rünnakute lõppteravik.

Chelsea hoogu üritati pidurdada mängutempo allalöömisega, mille tulemusena sai juba 41. minutil (!) aja viivitamise eest kollase kaardi Niklas Süle. Abi sellest polnud ja lõpuks lõigati hoopis ise näppu, sest kui Chelsea teise poolaja algul penaltist kahe mängu kokkuvõttes ette pääses, ei suutnud Dortmund end enam passiivsuselt vajalikule agressiivsusele ümber häälestada.

4. Mängu parim – Kai Havertz

Kui Chelsea haaras avapoolaja lõpus initsiatiivi, mis osutus viimaks lõpptulemuse osas otsustavaks, sündis see paljuski läbi Havertzi tegutsemise. Penaltidraamaski kahekordselt külma närvi näidanud ründaja võttis liidrikoorma otsustaval hetkel edukalt enda kanda.

Chelsea - Dortmundi Borussia  2:0 (1:0) - kahe mängu kokkuvõttes 2:1