Luup peale | Manchester Cityst sai surematu! Kardetud tramm sõitis aga nende enda värava all (1)

Sõnuseletamatu rõõm Manchester City mängijate nägudes - nad on Euroopa meistrid! Foto: Scanpix / Franck Fife / AFP

Manchester City on Euroopa meister! Pep Guardiola viis oma meeskonna 2022-2023 hooajal kolmikvõiduni, võites Inglismaa kõrgliiga, karikavõistlused ja nüüd ka Meistrite liiga. Istanbulis toimunud finaalis alistati 1:0 Milano Inter.

Esimene poolaeg möödus finaalile omase kulgemise saatel. Õhus oli tunda pinget, keskendumist ja soovi mitte eksida. Bernando Silva otsis Manchester City juhtväravat juba kuuendal minutil, kui ta viiekasti nurgast tagumist ristnurka sihtis, ent palli raamidest mööda keerutas. Esimene tõsisem võimalus avanes aga alles 27. minutil, kui Andre Onana tõrjus Erling Haalandi lähilöögi.

Ohtlikumaks avapoolajal enam ei läinudki. Mõlemad võistkonnad sooritasid kumbki neli pealelööki ja inglased valdasid enam palli, ent itaallaste kompaktne kaitsemäng töötas. Riietusruumi said Interi mehed minna selgelt rahulolevamalt.

Teist kolmveerandtundi alustas Manchester City endale omase korraliku pallikõigutamisega, ent vastase väravale ohtlikuks muutumisega oli neil probleeme. 58. minutil oldi lähedal suurele käkikle, kui Manuel Akanji lasi tagasisöödu läbi lootuses, et Ederson võtab selle vastu, ent palli noolis endale hoopis Interi ründaja Lautaro Martinez. Tema õnnetuseks suutis Ederson lööginurga siiski olematuks jätta ja tõrjus argentiinlase katse. Ahastuses käpukile langenud Pep Guardiola pääses ehmatusega.

68. minutil sündis 68. Meistrite liiga finaali avavärav. Silva sööt võttis Francesco Acerbist põrke ja kukkus umbes 14 meetri peale. Sinna tormas Manchester City poolkaitsja Rodri, kes lõi palli papinaelana siseküljega posti kõrvale võrku - 1:0 Guardiola meeskonnale!

Kõige haavatavamad on vutisatsid tihtipeale just skoorimise järel. Kaks minutit pärast Rodri väravat tõstis Federico Dimarco peaga palli vastu Manchester City väravalatti ja suunas seejärel jätkulöögi oma tiimikaaslase Romelu Lukaku pihta. Järgmisel rünnakul lõi Lukaku ise, ent Ederson tõrjus.

77. minutil oli Phil Foden lähedal, et finaali saatus lõplikult otsustada, kui ta imelise pöördega end värava suunas avas, kuid Onana suutis altnurgast inglase vasaku jala löögi kätte saada. See jäi sisuliselt City viimaseks momendiks.

Finaali lõpp kuulus Interile, kes otsis isukalt viigiväravat. 88. minutil tõrjus Ederson väravajoonelt põlvega Lukaku pealöögi, mille järel pall Ruben Diasest napilt mitte omaväravaks, vaid nurgalöögiks lendas. Selles momendis oli tõenäolisem värava sünd, kui ärajäämine, ent kuidagi õnnestus Manchesteri meestel Interi rõõm luhata.

Kuuendal üleminutil oli Interil kasutada nurgalöök. Kastis oli kohal mõistagi ka väravavaht Onana. Tsenderdus tuli esiposti Robin Gosensi peale, kes sooritas korraliku löögi, ent Ederson suutis ka selle ära tõrjuda! Lõpuvile! Manchester City tuli 1:0 võiduga Euroopa meistriks! Soccernet.ee tegi matšist järgmised tähelepanekud:

1. City kaotas taas oma dirigendi, ent see ei maksnud kätte

Pooltunni täitumisel istus murule ja haaras oma tagareiest Manchester City mängujuht Kevin De Bruyne. Tõsisena tunduv probleem sai kinnituse 36. minutil, kui ta Fodeni vastu välja vahetati. Teist Meistrite liiga finaali järjest ei saanud De Bruyne endast maksimumi anda. Oli ta ju 2021. aastal Chelsea vastu 0:1 kaotusseisus samuti väljakult sunnitult ära tulnud ning mäletatavasti toonane finaal kaotati.

De Bruyne mängu tunnetamine, väljakunägemine ja suurepärane sööduoskus on Man Cityt tänavu suurte asjadeni tüürinud. Kõikide sarjade peale 48 mänguga löödud 10 väravat ja koguni 31 resultatiivset söötu on kõnekad. Sellise kvaliteedi kadumine väljakult oli Guardiola võistkonna jaoks tagasilöök. Ent Foden sekkus asjalikult ja lõpuks suutis City selle võidu ikkagi ka ilma De Bruyneta ära võtta.

2. Ei mingit trammi! Vähemalt mitte Interi värava all

Finaali eel peljati vutiüldsuses üpris ühemeelselt, et ilmselt Manchester City paneb karusselli keerlema, trammiliini Interi värava suunas sõitma ja itaallastel tuleb vaid kannatada. Nii ei läinud!

Man City valdas küll kohtumise peale palli 58% mänguajast, ent see on nende esituses üpris kasin number. Osati De Bruyne söötude puudumisel, ent eelkõige kaitsekolmiku Matteo Darmian - Francesco Acerbi - Alessandro Bastoni suurepärase töö tulemusel jäi Euroopa jalgpalli tänavuse hooaja suurim komeet Erling Haaland täiesti varju. Üks pealelöök, kolm täpset söötu ja 18 pallipuudet 97 minuti jooksul.

Man City sooritas mängu jooksul võistkonnana kokku seitse pealelööki, samal ajal kui Inter uhas väravale 14 korral. Simone Inzaghi hoolealustel oli rohkem häid võimalusi kui Man Cityl. Seega taas sai kinnitust tõde, et ükskõik mida arvatakse, jalgpalli mängitakse ikkagi väljakul. Ja Istanbulis sai näha võrdset ning head finaali. Manchester City ei domineerinud kohtumist, ent nad väärisid võitu, sest nende meeskondlik pingutus tõi nullimängu ja ühe löödud värava.

3. Manchester Cityst sai surematu!

Glasgow' Celtic 1967, Amsterdami Ajax 1972, PSV Eindhoven 1988, Manchester United 1999, FC Barcelona 2009 ja 2015, Milano Inter 2010, Müncheni Bayern 2013 ja 2019 ning Manchester City 2023. Kõik! Rohkem Euroopa klubimeeskondi, kes on suutnud saavutada kolmiktriumfi ehk võita samal hooajal meistritiitli, karikasarja ja Meistrite liiga, ei olegi.

Kui Pep Guardiola 2016. aastal Manchester City tüüri ette asus, pandi ta ülesandeks viia võistkond tippu nii Inglismaal kui Euroopas. Esimesel hooajal ei võitnud ta midagi. 2018. aastal tuli aga esimene Inglismaa meistritiitel. Tänaseks on tal neid viis. 2021 jõudis ta Cityga esimest korda Meistrite liiga finaali, ent põrus seal. Enne tänast oli neil meeletu pinge, sest ilma Meistrite liiga karikata ei läheks Guardiola Man City võistkond sellisena ajalukku nagu nad lähevad nüüd.

Laupäeva õhtuga sai Guardiola Cityst surematu! Võistkond, mida jäädakse mäletama aastateks ja aastakümneteks. Nüüd jõuti kohale! Manchester City on üks suurte seas. Ühtlasi esimene uue põlvkonna tippklubi, kes on kõige säravamate auhindadeni viidud üüratute naftarahadega. Võib-olla ikkagi saab edu osta. Siinkohal puudub seejuures etteheide oma kolmanda Meistrite liiga võitnud Guardiolale ja ta meeskonnale.

Guardiola on nüüd sisuliselt oma missiooni Manchester Citys täitnud ja lõpule viinud. Saab näha, kui kauaks jätkub tal isu ja indu. Finaalis sai ta oma 300. võidu helesiniste peatreenerina.

Kolmikvõit ja Meistrite liiga karikas tähendab aga ühtlasi ka seda, et hoolimata kahvatust finaalist saab nüüd 12 tabamusega turniiri suurimast väravakütist Erling Haalandist Lionel Messi ülisuur konkurent heitlemaks Ballon d'Ori nimel. Ühel on 53 mänguga 52 väravat ja kolmiktriumf, teisel MM-tiitel, Prantsusmaa kõrgliiga võit ja 41 matšiga virutatud 21 tabamust. Puht numbreid vaadates peaks olema ikkagi Haalandi aasta. Kas ka on? Näeme sügisel.

4. Mängu parim - Ederson

Manchester City brasiillasest väravavaht sai abi latilt, aga tegi ka kolm väga olulist sekkumist. Just tema oli see, kes tõi joonelt välja palli, kus Lukaku kümnest juhust üheksal oleks skoorinud. Ta oli õigel ajal õiges kohas, aga see on samuti tänuväärne oskus! Lisaks viimase sekundi tõrjeta oleks matš lisaajale läinud.

Väravavahi amet on paljuski tänamatu, sest sel positsioonil ei ole eksimusteks ruumi. Sellest hoolimata on sangarid tihtipeale ikka ründajad, kes olulisi võiduväravaid löövad. Selles finaalis mitte! Manchester City sangar oli Ederson ja kuulugu au talle!

Manchester City - Milano Inter 1:0 (0:0)
68. Rodri

Manchester City: Ederson, Stones (82. Walker), Akanji, Dias, Ake, Rodri, Gündogan, De Bruyne (36. Foden), Silva, Grealish, Haaland.

Milano Inter: Onana, Dumfries (76. Bellanova), Darmian (84. D'Ambrosio), Acerbi, Bastoni (76. Gosens), Dimarco, Brozovic, Barella, Calhanoglu (86. Mhitarjan), Džeko (57. Lukaku), Martinez.