Luup peale | Floral jagub hetki, mida sügavalt kahetseda, aga Rakow pole mingi imepunt (2)

FC Flora ründaja Sten Reinkort põrnitseb palli, mis on Czestochowa Rakowi väravavahi Vladan Kovacevici valduses, mitte vastase väravavõrgus. 37. minutil oli Reinkortil superšanss Flora juhtima viia, aga Kovacevic tegi hiilgava tõrje. Foto: Brit Maria Tael

Olukord pole hea, aga pole ka lootusetu. Meistrite liiga esimese eelringi avamängus võõrsil Czestochowa Rakowile 0:1 kaotanud FC Floral on edasipääsušanss säilinud, aga et see realiseerida, tuleb ise kõvasti paremini realiseerida. Ja ka muudmoodi õnnestuda.

Poola meister on Florast tugevam. Nii paberi peal kui ka reaalses elus. Pealelöökide arvestuse võitis Rakow 16:5, nurgalöökide oma 11:3 ning pallivaldamine oli selgelt nende kasuks. Ent kohtumise parim väravavõimalus avanes igasuguse kahtluseta FC Floral. Eesti meister sealt aga väravat ei löönud, Poola meister jõudis õnneliku rikošeti abil sihile ja just see täna õhtul meeskondi lahutas.

Mitte see, et Rakowi eelarve on Flora omast viis korda suurem. Või see, et nad said pärast pettumuse valmistanud esimest poolaega vahetusest platsile tuua äsja 1,5 miljoni euro eest klubisse ostetud Saksamaa ja Hollandi kõrgliigakogemusega John Yeboahi. Või see, et Poola kõrgliiga asetseb UEFA edetabelis Eesti omast 20 kohta kõrgemal.

Kust täpselt jookseb piir, mille taga paikneb põhjendamatult hoogne fantaasia, on jalgpallis alati vaidlusküsimus. Ent Rakow – Flora kohtumise puhul pole stsenaariumi jaoks, mille järgi Poola meister võidust ilma oleks jäänud, vaja fantaasiat rakendada. Tasemevahe polnud Flora olukord on raskem kui enne avavilet, aga edasipääsulootus pole kustunud.

* * *

Rakow haaras avavile järel oodatult initsiatiivi ja teenis esimese veerandtunni jooksul kolm nurgalööki, ent ühegi ohtliku pealelöögini ei jõudnud. Flora kaitse sai trahvikasti toimetatud pallidega hakkama. Tasapisi hakkas Eesti meister poolakate pakutava tempoga kohanema, ent mänguline ülekaal püsis Rakowi valduses.

16. minutil murdis Bartosz Nowak teravalt Flora karistusalasse, aga madala tsenderduse lõi väravavaht Evert Grünvald tugeva rusikaga kastist välja. 5500 pealtvaatajat (miinus mõniteist Flora fänni) ootasid, et esimesele Flora kaitse sõlmekeeramisele järgnevad järgmised. Aga neid ei tulnudki. Flora kohanes ja Rakowi mäng jäi ümmarguseks. Palli küll vallati, aga kasti tungida ei suudetud.

Czestochowa Rakowi fännid. Foto: Brit Maria Tael

37. minutil avanes superšanss hoopis Floral, kui kannatliku eeltööga mängiti trahvikastist löögile Martin Miller. Vladan Kovacevic tõrjus posti kõrvale suundunud palli, aga täpselt vabaks jäetud Sten Reinkortile. Kahjuks vajas Flora ründaja ettevalmistavat puudet ja lõi peale alles teisega, mis võimaldas Kovacevicil olukorda jõuda ja meeskonna supertõrjega päästa.

Rakowi noort peatreenerit Dawid Szwargat esimesel poolajal nähtu ei rahuldanud ning vaheajal tegi ta kaks vahetust. Üheks sekkujaks oli Yeboah. Rakow tekitaski kohe paar teravust, aga nii 50. kui ka 51. minutil oli Grünvald ülesannete kõrgusel, tõrjudes Fran Tudori ja Marcin Cebula lähilöögid. 54. minutil jõudis Rakow aga sihile, kui Vladislav Kotšergini kauglöök võttis Flora jaoks õnnetu rikošeti, mis Grünvaldile šansse ei jätnud. Miejski staadion rõkkas kergendunult.

Järgnenud paarkümmend minutit olid Flora vaatevinklist mängu kõige kehvem periood. Enda poole peal tehti mitu välditavat pallikaotust ja Rakow konverteeris need ohtlikeks pealelöökideks. 61. minutil tõrjus Grünvald Cebula kauglöögi, 69. minutil klaaris Märten Kuusk värava ees Piasecki nina alt ära väga ohtliku tsenderduse ning 76. minutil tabas Mateusz Wdowiaki värava autorit Kotšerginit ja viiv hiljem lendas Yeboahi kauglöök napilt mööda.

Viimane veerandtund oli Floralt parem. Paaril puhul pääseti lubavalt rünnakule, aga viimane või eelviimane sööt enne pealelööki ei õnnestunud. Ilmselgelt soovisid mõlemad meeskonnad kohtumise lõpusirgel vältida asjatuid riske, sest kuigi hing ihanuks enamat, siis mitterahuldav polnud seis kummagi vaatevinklist.

Czestochowa Rakow alistas FC Flora 1:0. Foto: Brit Maria Tael

Favoriit Rakow sõidab kordusmängule eduseisus. Väikeses küll, aga ikkagi eduseisus. Autsaider Flora alustab kodus minimaalsest kaotusseisust, mis tähendab, et ühe õnnestumisega on võimalik duelli iseloomu koheselt muuta. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest, mis Eesti jalgpallisõpradel kahjuks nägemata jäi:

1. Rakow ei ole mingi imepunt

Et omada edasipääsušanssi, peab Flora korduskohtumises tegutsema paremini, julgemalt ja täpsemalt. Natuke kvaliteetsem puude, veidi täpsem tsenderdus, paremini ajastatud spurt ja leidlikum lahendus. Mida enam neid Rakowi vastu koduväljakul teha õnnestub, seda soodsamas sängis kohtumine kulgeb.

Üheks võtmesõnaks saab kindlasti kannatlikkus. Tormata pole vaja, vaid mängida kindlalt ja oma võimalused ära oodata. Ning siis need ka realiseerida. Reinkorti 37. minuti šanss meenutas paraku, et just see realiseerimine on rahvusvahelise jalgpalli kõige keerulisemalt tabatav nüanss. Nädala pärast peab Flora sellele pihta saama. Siis on võimalik. Imet pole vaja, sest mingi imepunt Rakow ei ole.

2. Kreida vigastus rikkus plaani

Premium liiga jaoks poleks Floral Vladislav Kreidat vaja olnud. Kodus suudetakse keskvälja valitseda ka ilma kaitsva poolkaitsja panuseta. Aga eurosarjamängud on teine tera ning seda silmas pidades Kreida hooaja keskel Florasse tagasi toodigi. Reedene pool tundi Paide vastu oli piisav, et peatreener Jürgen Henn usaldas ta Rakowi vastu põhikoosseisu.

FC Flora peatreener Jürgen Henn. Foto: Brit Maria Tael

Kreida tulek tähendas, et eelmisel ja tänavusel hooajal enamasti emma-kumma alumise poolkaitsjana tegutsenud Konstantin Vassiljev nihkus oma varasemale kohale ehk ründavaks poolkaitsjaks ning Kreida kõrvale jäi Martin Miller. Plaan oli hea, aga kestis vähem kui 10 minutit, sest siis sai Kreida vigastada ning juba 12. minutil tegi Flora sunnitud vahetuse.

Hennu taktikaline plaan läks tuksi kahel põhjusel. Vassiljev pidi nüüd ikkagi Milleri kõrvale alumiseks nihkuma. Kadus Kreida kaitsekvaliteet ning Vassiljevil oli vähem mahti tegeleda rünnakute tekitamisega, sest tema kaitsevastutus suurenes. Lisaks nägi plaan ette Rauno Alliku platsile läkitamist teisel poolajal, kui Rakowi kaitsjad on väsinumad, aga 12. minuti vahetus nullis selle efekti.

Kui Kreida vigastus on tõsisemat laadi, siis on Henni mängijate valik kordusmänguks taas ahtam.

3. Taktikaline time-out

Rakow jäi kohtumise viimasteks minutiteks arvulisse vähemusse, sest kõik vahetused olid tehtud, aga paremäär Fran Tudor sai sellised krambid, mis tal jätkata ei lubanud. Eurosarjas loevad väga väikesed marginaalid ning arvuline ülekaal kahtlemata (veidi) paisutas Flora šansse viigivärava löömiseks.

Soovmõtlemine? Ei ole, sest Rakowi järgnenud käik kinnitas, et nad tahtsid antud ohu minimeerida. 90+1. minutil, kui pall läks auti, istus väravavaht Kovacevic murule ja teatas, et nüüd on kohe arsti vaja. Tohtrid tulid ja samal ajal kogunesid kõik Rakowi väljakumängijad peatreeneri David Szwarga juurde koosolekule.

Kui meestel juhised kuulatud, lõpetas Kovacevic taktikalise time-out’i ja teatas, et on imerohu toel terveks saanud. Ebasportlik? Kergelt jah. Professionaalne? Kindlasti. Võistkonna edu tõenäosus on seda suurem, mida enam väikeseid asju tema liikmed nutikalt ja õigesti teevad. Juttude järgi 7 miljoni euro eest Leverkuseni Bayerisse teel olev Kovacevic andis oma väikese panuse.

FC Flora alustab kordusmängu minimaalses kaotusseisus. Foto: Brit Maria Tael

4. Flora parim – Evert Grünvald

Eurosarjadebüüdi teinud 22-aastane väravavaht tõrjus ära kõik, mille tõrjumine oli võimalik. Rikošeti vastu oli ta paraku võimetu. Tööd oli Grünvaldil palju tööd ja eksimusi ei tulnud. Tuleproov igati edukalt läbitud.

Grünvaldi õnnestumist võib mõneti laiendada ka teistele Flora noorematele mängijatele, kes seni eurosarjas mänginud pole (Nikita Mihhailov) või teinud seda vähe (Kristo Hussar). Poola meistri pakutud tasemega kohanemine polnud lihtne, aga suures plaanis sai Flora sellega hakkama. Ei istutud kaitses, vaid mängiti jalgpalli vastu.