Uuenduskuuri läbinud Hispaania koondis tahab kaotatud au tagasi võita (9)

2010. aasta maailmameister Hispaania läheb Venemaale kustutama mälestusi eelmisest MM-i katastroofist noorusest pakatava meeskonnaga.

Viimase kümne aasta jooksul on Hispaania meeskond teinud särava tõusu jalgpallimaailma tippu ning ka kolinaga tipust kukkunud. Eelmistel maailmameistrivõistlustel sai selgeks, et vana valem ei tööta ning vanad olijad hakkasid uutega asenduma. Ka Euroopa meistrivõistlustel ei olnud hispaanlastel tippu asja, nad pidid juba kaheksandikfinaalis kohvrid kokku pakkima.

Pärast järjekordset ebaõnnestumist 2016. aastal võttis peatreener Vincente del Bosque vastu otsuse oma kohalt tagasi astuda ning tema asemele tuli noor treener Julen Lopetegui. MM-ile saamisega ei olnud Hispaanial raskusi. Terve kvalifikatsiooniringi peale kaotati punkte vaid ühes mängus Itaalia vastu ning väravasse lasi meeskond ainult kolm väravat. Lopetegui juhendamise all ei ole Hispaania veel ühtegi kaotust vastu võtnud ning sõidab Venemaale ühe kindla favoriidina.

Ka alagruppide loosimine oli Hispaaniale suhteliselt leebe. Ainukeseks tõeliseks konkurendiks võib pidada Portugali, aga meeskond peab olema valmis head mängu näitama ka Maroko ja Iraani vastu. Meeskonna jaoks on äärmiselt oluline see, et ei korduks eelmiste turniiride saatus.

REKLAAM

Mängijate valikus pidas Lopetegui olulisemaks klubide eest näidatud mängu ja talenti kui rahvusvahelist kogemust. Nii on tekkinud olukord, kus Venemaale sõidavad mängijad, kes on mänginud koondise eest alla kümne kohtumise (neljast ründajast kolm ei ole seda verstaposti ületanud).

Uus põlvkond surub kuldse generatsiooni välja

Hispaania koondise hiilgeajad jäävad kindlasti vahemikku 2008-2012, kui meeskond võitis nelja aasta jooksul kõik suuremad võistlused: kahel korral EM-i ning pealekauba veel maailmameistritiitli aastast 2010. Hispaania poolt mängitud tiki-taka stiil oli põhimõtteliselt võitmatu ja meeskond söötis oma tee tiitlite ja tunnustusteni.

Aga siis saabus kriis. Tuli 2014. aasta MM Brasiilias ja Hispaania oli, nagu ikka, favoriit. Kes siis ennustaks meeskonna vastu, kes viimased kolm suuremat turniiri võitnud on? Grupivooru esimene mäng Hollandi vastu algas paljulubavalt. Xabi Alonso viis Hispaania juhtima ning poolaja lähenedes tundus, et mäng kulgeb, nagu arvata võiks. Ja siis lõi Robin van Persie juba legendaarseks saanud värava. Pärast vaheaega lõi Holland teise veel. Ja kolmanda. Ja neljanda. Miks mitte ka viienda.

Rahvuslik šokk, mis Hollandi järel saabus, oli suur. Rahvas lootis, et Tšiili vastu ikka võidetakse. Ei võidetud, Hispaania kaotas 0:2. Meeskond oli grupivoorus juba välja langenud. Edaspidine kodumaad ei huvitanud. Viimases mängus võideti Austraaliat, aga liisk oli juba langenud. Hispaania läks varakult koju.

Meeskonna languse põhjusteks toodi mitmeid tegureid: del Bosque ei julgenud uusi mängijaid katsetada, mängijad olid vigastatud, Diego Costa ei sobinud meeskonda. Kõik põhjused olid õiged, aga peamiseks põhjuseks oli siiski see, et eelmiste turniiride staarid olid juba vanaks jäänud. Fernando Torres, David Villa, Xavi, Xabi Alonso… nimekiri on pikk ja oli selge, et meeskond vajab muutuseid.

2016. aasta EM oli Hispaania koondisele muutuste aeg. Vanad olijad nagu eelpool mainitud Xavi ja Torres olid läinud ning asemele olid tulnud uued poisid nagu Alvaro Morata ja Hector Bellerin. Siiski ei läinud see turniir nii, nagu hispaanlased ehk lootnud oleksid. Meeskond pidi kaheksandikfinaalis vanduma alla Itaalia ja Antonio Conte taktikalisele meistritööle.

Nüüd lähevad hispaanlased Venemaale enesekindlust täis meeskonnaga. Treener Lopetegui ei ole veel ühtegi mängu koondise eest kaotanud ning kevadel saadud 6:1 võit Argentina üle (olgugi, et sõbralikus mängus) tõstis tiimi ja riigi lootuseid.

Hispaania trumbiks on alati olnud tugev kaitsetöö ja keskväli ning nii on lood ka sellel turniiril. Kuidas muidu seletada fakti, kus koondisesse ei pääse mängijad nagu Juan Mata ja Pedro? Suurimaks probleemiks tundub Hispaanial olevat ründajate kogenematus. Diego Costa ei ole kunagi koondise eest näidanud sama vormi, nagu ta Atletico Madridis suudab, ja Iago Aspas, Lucas Vazquez ja Rodrigo on kokku kolme mehe peale vaid 17 koondisemängus kaasa teinud.

Eelmistest turniiridest on alles jäänud meeskonna suurimad staarid nagu Sergio Ramos, David de Gea, Andres Iniesta ja David Silva, aga täiendusteks on tulnud noored talendid, nende seas Isco, Marco Asensio ja Lucas Vazquez. Meeskond sõidab Venemaale selleks, et turniir võita ja taastada Hispaania jalgpallimeeskonna rahvuslik uhkus.

Meeskonna staar – Andres Iniesta 

Hispaania ja Barcelona kunagine wonderkid on nüüdseks võitnud kõik, mida võita on. Nüüd, tõenäoliselt oma viimasel MM-il, peab 34-aastane katalaan taastama Hispaania rahvusliku uhkuse ning näitama veel, milleks ta võimeline on. Oma parimatel päevadel on Iniesta peaaegu pidurdamatu keskväljamootor, kes suudab igas suunas täpsed söödud saata, ning ei tasu unustada ka Iniesta harjumust lüüa äärmiselt olulisi väravaid.

Silm peale – Isco 

26-aastane Real Madridi staar saab lõpuks ometi võimaluse särada maailma suurimal jalgpalliareenil. Mees säras ka kvalifikatsioonimängudes ning tundub, et Lopetegui suhtub Iscosse palju paremini kui del Bosque. Kodumaa fännid ootavad just Iscolt parimaid sooritusi ja selleks ei ole paremat kohta, kui sadade miljonite vaatajate ees jalgpalliplatsil.

Koondisest väljas – Alvaro Morata

Morata tegi eelmisele hooajale tugeva alguse, kuid vigastused ja kehvad mängud Chelsea särgis tegid lõpu 25-aastase MM-i lootustele. Mees suutis 31 mänguga lüüa vaid 11 väravat ning see ei olnud piisav, et Lopetegui pead pöörata. Kasuks ei tulnud ka see, et Lopetegui teised valikud ründajateks (Rodrigo ja Iago Aspas) tegid võimsad hooajad.  

Treener – Julen Lopetegui

Pärast Vincente del Bosque lahkumist tabas hispaanlasi suur šokk – kes küll vanameistrit, kes Hispaaniale nii palju edu tõi, asendaks? Lopetegui valik põhjustas küll skandaali, kuna ta ei ole just kõige suurema mastaabiga treener, aga siiani on ta end suurel areenil edukalt tõestanud. Jääb vaid loota, et ta suudab ka Venemaal jätkata oma kaotusteta seeriat ja Hispaania Jalgpalliliidu valiku õigustada.

Kaspar Kütt: „Hispaania läheb Venemaale ühe kindla favoriidina, aga selle favoriidikoorma all on alati risk läbi kukkuda. Meeskonnal on piisavalt jõudu ja mängijaid, et turniir võita, aga selleks on omakorda õnne ka vaja. Igal juhul tasub arvestada Hispaaniaga kui tugeva meeskonnaga, kes võib lõpuni välja minna ja turniiri võita.“

Mängud alagrupis:

R, 15. juunil kell 21.00 vs Portugal
K, 20. juunil kell 21.00 vs Iraan
E, 25. juunil kell 21.00 vs Maroko

Eeldatav algkoosseis:

Koosseis:

Väravavahid: David de Gea (Manchester United), Pepe Reina (Napoli), Kepa Arrizabalaga (Athletic Bilbao).
Kaitsjad: Sergio Ramos (Real Madrid), Gerard Pique (Barcelona), Jordi Alba (Barcelona), Cezar Azpilicueta (Chelsea), Dani Carvajal (Real Madrid), Nacho (Real Madrid), Alvaro Odriozola (Real Sociedad), Nacho Monreal (Arsenal).
Poolkaitsjad: Andres Iniesta (Barcelona), Koke (Atletico Madrid), Isco (Real Madrid), Thiago (Müncheni Bayern), Marco Asensio (Real Madrid), Saul (Atletico Madrid), David Silva (Manchester City), Sergio Busquets (Barcelona).
Ründajad: Diego Costa (Atletico Madrid), Iago Aspas (Celta Vigo), Lucas Vazquez (Real Madrid), Rodrigo (Valencia).

SEOTUD LOOD
9 kommentaari

Kaspar Lutt   •  
(194.204.62.***)
kottigi ei saa aru, mis kirjas on selles artiklis
Menopaus   •  
(213.168.27.***)
Ei tea kas ikka päris igaühe lugu peaks avaldama siin, ikka tugevalt kehvapoolne artikkel ja sõnastus kehv, nõustun Luttiga et aru ei saa kottigi!
Jõepoiss   •  
(82.131.9.***)
Tõmba normiks, Kaspar!
Mõnna   •  
(213.168.27.***)
Minu arust on kihvt artikkel Kaspar, olen su tegemistel silma peal hoidnud ja meeldib su maasikaselt mahe kirjaviis! Pane aga hooga edasi!
Tsupatsups   •  
(194.150.65.***)
Järgmiseks korraks väike soovitus - ära artiklit kirjutades peale võta! Muhedat neljapäeva Karksi-Nuialt
hallo   •  
(2001:7d0:87c9:e780:2dc.***)
... noored talendid, nende seas Isco, Asensio ja Vazquez.. Viimasena nimetatu saab MM-i ajal juba 27, pigem jalgpalluri jaoks kuldsesse ikka jõudnu kui noor talent ju?
mutionu   •  
(212.7.26.***)
Albacete ei ole Kataloonia muidu
tEE   •  
(88.196.187.***)
Võin öelda 100% kindlusega, et Koke alustab.
dsd   •  
(88.196.187.***)
Võin öelda 100% kindlusega, et Koke alustab.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK