TOP 20 | #17: Beckham - joonlauaga mõõtmise meister (5)

Palli alati õigesse kohta toimetanud David Beckham võtab tabelis sisse 17. koha. Foto: Beckhami Facebook

David Beckham ei olnud lihtsalt üks mees, kes jalgadega palli togis. Otsingumootori Ask Jeeves statistika väidab, et 2000ndatel tundsid britid Beckhamist enam huvi vaid Osama bin Ladeni ja Britney Spearsi vastu.

#20: Buffon; #19: Zlatan; #18: Müller; #17: Beckham.

  • Meistrite liiga võitja (1998/99)
  • Kümme meistritiitlit neljast riigist (6x Inglismaa, 1x Hispaania, 1x Prantsusmaa, 2x USA)
  • UEFA aasta klubimängija (1998/99)
  • Inglismaa aasta jalgpallur (2003)
  • Inglismaa koondises 115 mängu, neist 59 kaptenina (17 väravat)

Ta alustas jalgpallurina, aga lõpetas kultuuriikoonina. Ei oleks väär väita, et maailma ühe tuntuima brändina. Ärimees, modell, filantroop, eestkõneleja ... Aga kõige selle varjus kiputakse unustama, milline jalgpallur ja eeskuju Beckham tegelikult oli.

Meditsiiniliselt tõestatud jaht perfektsusele

REKLAAM

Ütled Beckham, mõtled tsenderdused. Ta oli moodsa ääremängija arhetüübi täielik vastand, suhteliselt aeglane ja suhteliselt ühejalgne. Aga õigete eesmärkide nimel ohverdamine ja igikestev harjutamine teevad teatavasti meistriks. Tegid ka Beckhami.

Me võime meenutada 1999. aasta Meistrite liiga finaali. Jah-jah, teame, et väravad lõid Teddy Sheringham ja Ole Gunnar Solskjaer, aga kes andis need nurgalöögid? Võime meenutada Kreekale löödud karistuslööki, mis viis Inglismaa 2002. aasta maailmameistrivõistlustele. Võime meenutada Wimbledonile löödud keskjooneväravat, mis Beckhami esimest korda rambivalgusesse tõstis.

"David Beckham ei ole Inglismaa täpseima jalaga mängija tänu Jumalast antud talendile, vaid halastamatule treeningurežiimile, mida suurem enamus vähemandekaid jalgpallureid ettegi ei kujutaks," on öelnud Manchester Unitedi legendaarne juhendaja Sir Alex Ferguson.

"Kuni ta abiellus, ei olnud temaga ühtegi probleemi. Fantastiline noor kutt, kes sundis meie akadeemia treenerid isegi öösel tööle. Aga pärast [abiellumist] ei olnud miski enam endine. Temast sai kuulsus, kelle elust oli jalgpall vaid väike osa."

Selle üle, kas jalgpallur-Beckham olnuks eraeluliste teguriteta veelgi edukam, võib vaidlema jäädagi. Aga jaht perfektsusele on teda saatnud läbi elu. Beckham kannatab obsessiiv-kompulsiivse häire (OCD) all. Täpselt nagu tsenderdused, peavad joonlauaga mõõdetud olema ka kodused tarbed.

Avalikult rääkis Beckham haigusest esimest korda 2006. aasta kevadel. Kui tema toonases koduklubis Real Madridis ei olevat kaasmängijad sellest midagi teadnud, siis Manchester Unitedis jätsid pikaaegsed sõbrad ajakirju ja riideid hotellis meelega lohakile, et Beckhamit "terroriseerida". OCD-maailmas peavad asjad alati perfektselt seatud olema.

"Kui meie külmkapi avad, on kõik kenasti tasakaalus," selgitas kord abikaasa Victoria. "Meil on kolm külmikut - ühes on toit, ühes värsked saadused ja ühes joogid. Kõik joogid on sätitud sümmeetriliselt. Sildid sätitud perfektselt. Kui purke on kolm, viskab David ühe ära, sest neid peab olema paarisnumber."

OCD ei takistanud juuksuri ja köögipaigaldaja pojal maailma vallutamast. Vastupidi. See võis kasukski tulla. Aga nüüdseks on Beckham endaga rahu teinud.

"Ma ei muretse selle üle, olen õppinud haigust aktsepteerima," lausus ta 2012. aastal. "Teatud asjad on mulle lihtsalt kinnisideeks, aga nii on. See on väsitav, aga veel väsitavam on haigusele vastu töötamine."

Kas üldse saab väita, et keegi on kõigi aegade parim? Ilmselt mitte, sest ajastute objektiivne võrdlemine on võimatu. Aga kas saaks siis olla oma ajastu parim? Tegelikult kah mitte, sest erinevate positsioonide kõrvutamine on tänamatu (ja enamasti eksitav) töö.

Küll aga saab kokku panna läbinisti subjektiivse edetabeli kõigi aegade kahekümnest parimast jalgpallurist. Kümme Soccernet.ee inimest just nõnda talitasid ja kokku sai TOP 20, mida järgmise kahe nädala jooksul teile presenteerime, tutvustades iga mängijat mõne põneva loo läbi.

5 kommentaari

purgeenius   •  
(193.143.10.***)
mehe paremast jalast oodanuksin pikemat juttu. Mäletan aegu, kui kõik poisid hoovis proovisid jäljendada Beckhami löögile jooksu stiili ja lööki. See parem käsi läks ikka väga lendu :)
Väravavaht   •  
(85.253.59.***)
Pean nõustuma. Suhteliselt sisutühi kukkus eelmistega võrreldes välja...

Ootan huviga järgmiseid!
Tofoa   •  
(82.131.65.***)
Beckham eespool Müllerit, Zlatanit ja Buffoni? Kummaline otsus.
KuwaqY   •  
(90.191.58.***)
^^^^^^ "Aga kõige selle varjus kiputakse unustama, milline jalgpallur ja eeskuju Beckham tegelikult oli."
purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Ja tõsi, ega jalkasõbrad keskendusid tol ajal rohkem mängule endale, et eeskujusid leida, kui tilulilule. Ei olnud tol ajal mingit meeletud netis surfamist ja see enese eksponeerimine ei olnud nii kättetoimetatav. Praegu instad ja facebookid. Selle põhjal muutub nii mõnigi jalgpallur ebasümpaatseks.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK