Tammeka või Kalev? Kolm võtmeküsimust, mis otsustavad selle, kas Premium liigat näeb Tartus ka aastal 2022 (1)

Kevin Aloe esimeses üleminekumängus. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Pärast Premium liiga esimese üleminekumängu 0:0 viiki omab Tallinna Kalev parajat eelist, sest Eestis kehtib siiani võõrsil löödud väravate reegel. Lisaks oli avavaatuse mängupilt oluliselt võrdsem kui võinuks eeldada ning seda veel ilma Kalevi veduri Ats Purjeta.

See kõik on tõstnud Kalevi aktsiaid kordusmängu eel märgatavalt, olgugi et viimasest üheteistkümnest korrast ainult ühel on üleminekumängudel võidutsenud Esiliigast üles pürgiv meeskond.

Kaalul on tohutult. Premium liiga kohaga kaasneb maine ja tähelepanu, mis omakorda tõmbab ligi huvilisi ja toetajaid ning muudab lihtsamaks ka kvaliteetsete mängijate hankimise. Rääkimata jalgpalliliidu sihtotstarbelistest toetustest, mis on paljuski just Premium liiga klubide privileegiks.  

Siin on kolm võtmeküsimust oodatud lahingu eel:

REKLAAM

1. Kas Ats Purje saab mänguvalmis?

Eesti koondise legend taandus selleks aastaks tipptasemelt pisut madalamale, et aidata Kalev tagasi kõrgseltskonda. Tema 24 väravast Esiliigas jäi aga ikkagi väheks ning vaja läheb ka triumfi üleminekumängudel. Paraku selgus vahetult avamängu eel, et Esiliiga viimases voorus saadud vigastus lubas ta mängule üles anda ainult meeskonna esindajana ja mitte mängijana.

Kas 36-aastane väravakütt paraneb piisavalt kiiresti, et meeskonda aidata ja ülihinnalist võõrsilväravat jahtida? Arvestades seda, et nädala eest ei olnud teda veel vahetusmeeste seaski, siis näib ebatõenäoline oodata teda algkoosseisu, aga vahetusestki sekkudes oleks Purje Kalevile äärmiselt oluline. 

2. On Tammeka paremus ikka nii selge kui eeldatud?

Kuna jalgpallis on olemas kolm lõpptulemuse varianti, siis tähistas kihlveokontorite poolt pakutud Tammeka avamängu võidu koefitsient (u 1,5) väga suurt soosikustaatust. Sisuliselt eeldati, et Tammeka peaks võitma võõrsilmängu kahel juhul kolmest. Mängupilt ei õigustanud seda hinnangut, kuid sellest hoolimata pakub Coolbet kordusmänguks Tammekale veel madalamat koefitsienti (1,4).

Muidugi, Tammekal on nüüd kasutada koduväljakueelis ning viigiseis ei rahulda neid enam sugugi, mis toidabki tartlaste võidutõenäosust. Külmakraadidest hoolimata peaks ka Sepa kunstmuruväljaku seisukord olema palju parem kui oli Kalevi Keskstaadioni kunstmurul. Ent kõik need argumendid taanduvad ikkagi eeldusele, et nädal tagasi oli just jäine väljak selles süüdi, miks Tammeka 90 minuti jooksul ainsatki head väravavõimalust ei suutnud luua.

Mis siis, kui see mängupilt peegeldaski tegelikku tasemevahet? Mis tagab, et Tammeka sirgjooneline jalgpall seekord Kalevi kaitsemüürist läbi pääseb? Mis siis saama hakkab, kui Kalev võõrsilvärava kätte saab ja Tammekat ainult võit päästaks?

Foto: Tartu Jalgpallikool Tammeka Facebook

3. Millist jalgpalli lubab Sepa kunstmuru?

Üleminekumängude esimese vaatuse järel teenis Kalevi kunstmuru kõvasti kriitikat, kui Sander Kapper võrdles seda kossupõrandaga, kus putsakorgid ei vaju väljakusse ja nähtavus on vähem kui pool väljakut. Selge see, et eeldatava paremuse maksma panek on seda keerulisem, mida raskemad olud valitsevad, sest ründav jalgpall vajab palju rohkem täpsust ja filigraansust kui lõhkuv mäng.

Kuna Sepa jalgpallikeskuse kunstmuru on altküttega ning seda on mitu päeva kütetud, siis peaks väljakukate oluliselt rohkem normaalset jalgpalli lubama. Samas on Tartus juba nädal aega pakane valitsenud ning mängu ajaks ennustatakse lausa kümmet miinuskraadi. Nädal tagasi Tallinnas märgiti protokolli üks miinuskraad ning väljaku seisukorda nimetati rahuldavaks. Kui Sepa staadionil viimati mängiti (21. novembril ühe plusskraadi juures), siis hinnati väljaku seisukorda heaks.

*

Tammeka abitreener Siim Valtna: "Pikk hooaeg on selja taga. Väga palju erinevaid emotsioone - pettumist, rõõmustamist. Kõige olulisem, mida homme kontrollida saame, on meie enda mäng ja sooritus. Aitäh kõigile toetajatele, kes on meiega olnud sellel pikal hooajal!"

Väravavaht Karl Johan Pechter: "Meid ootab ees viimane otsustav lahing. Kutsun kõiki fänne staadionile meeskonda toetama ja häält tegema! Üheskoos oleme tugevamad ja paneme kõik mängu, et säilitada koht liigas!"

Piletiinfo: täispilet 5 eurot; (üli)õpilased 3 eurot; perepilet (kaks täiskasvanut ja nende alaealised lapsed) 10 eurot; toetajapilet 20 eurot; pensionärid, kuni 12-aastased lapsed (k.a) ja Tammeka noormängijad tasuta. Eelmüügist (piletikeskus.ee) soodsamad piletid.

4. detsembril kell 16.00 Tartu Sepa jalgpallikeskuse kunstmuruväljakul

Tallinna JK Kalev - Tartu JK Tammeka
Peakohtunik: Juri Frischer
Abikohtunikud: Veiko Mõtsnik, Sander Saga
Neljas kohtunik: Kristo Külljastinen

Eeldatavad algkoosseisud:

Tammeka vs Kalev - Football tactics and formations

Statistika:

TARTU TAMMEKA 2. üleminekumäng TALLINNA KALEV
27.11. vs Kalev (v) 0:0
21.11. vs Vaprus (k) 2:3

05.11. vs Tulevik (k) 2:0
30.10. vs Kuressaare (k) 1:0

27.10. vs Flora (v) 0:9
Viimased mängud 27.11. vs Tammeka (k) 0:0
21.11. vs Maardu (v) 1:1*
17.11. vs Paide U21 (v) 4:0*
14.11. vs Levadia (v) 0:3**
06.11. vs United (v) 2:0*
11 Tristan Koskor
5 Igor Dudarev
5 Kevin Mätas
Parimad väravakütid 24 Ats Purje
11 Ramol Sillamaa
9 Murad Velijev
5 neli mängijat
- Mängukeelu all -

-

Mängukeelu ohus -
27.11.21 (v) 0:0
19.09.20 (k) 1:2
22.08.20 (k) 0:2

24.05.20 (v) 2:0

26.10.19 (k) 1:2
Omavahelised mängud 27.11.21 (k) 0:0
19.09.20 (v) 2:1
22.08.20 (v) 2:0
24.05.20 (k) 0:2
26.10.19 (v) 2:1
- Järgmised mängud -

(k) - kodus; (v) - võõrsil; * - Esiliiga mäng; ** - karikamäng.

Coolbeti koefitsiendid:

Tammeka võit - 1,40
Viik - 5,00
Kalevi võit - 6,00

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
1 kommentaar

A. Polõnski   •  
(85.253.171.***)
Egas midagi, Tammeka peab võitma, Kalevile piisavad kõik viigid va. 0:0.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK