Suur intervjuu | Frank Liivak: Bosnias tekkis tunne, et mis mõttes ma ei tahagi jalgpalli mängida? (0)

Foto: Gertrud Alatare

Ühena üheksast FC Flora mängijast Eesti koondisesse nimetatud Frank Liivak võib, aga ei pruugi täna õhtul A. Le Coq Arenal vastamisi minna oma lapsepõlve kamraadidega, kellega üheskoos noorena kõvasti Almere linna murukamaraid kulutati.

Juba Hollandis elades Eesti jalgpalliüldsusele kohati pinnuks silma sattunud Liivak rääkis avameelses intervjuus Soccernet.ee-le oma karjääri raskematest perioodidest. Kohati oli tal vaimselt isegi nii keeruline, et kaalus juba päris noore jalgpallurina oma unistusest loobumist. 

Sa oled Floras olnud poolteist aastat. Kuidas seni Eestis meeldinud on?
Ma naudin igapäevaselt seda kodus olemist. Väga ammu ei ole sellist asja olnud, et sa oled kodus ja lähedased on alati ümber. Jalgpalli mõistes tulin ma siia, et see lõbu uuesti üles leida. Mingil hetkel ma ei nautinudki enam jalgpalli ja mõtlesin, et miks ma üldse mängin seda mängu. Selle lõbu olen ma ilusti üles leidnud, see ongi kõige tähtsam.

Mis tähendab, et sa ei nautinud enam jalgpalli?
No pidin hommikul trenni minema, aga mõtlesin, et hetkel on jalgpallist küllalt ja tahaksin midagi muud teha. See on päris kurb, kui sul on väiksest peale olnud unistus saada jalgpalluriks, aga siis hakkad mõtlema, et kas see sport on üldse mulle? Õnneks on praeguseks need ajad ümber.

REKLAAM

See oli kõik Bosnias?
Jah, kui treenerivahetus tuli, siis tehti mulle täiesti selgeks, et seal pole üldse võimalustki. Nukker oli, kui põhitiim tegi ühes kohas trenni ja me paari teise poisiga vaatasime kõrvalt. Mängupäevadel on teistel mängud, aga meie tegime jälle eraldi. Mingi hetkeni sa talud seda, aga pikalt on keeruline.

On sul neid surnud punkte olnud varem või hiljem ka?
Neid on tegelikult päris palju olnud, aga Bosnias tuli juba viimane piir vastu. Pärast halba mängu mõtleb jalgpallur ikka üle, aga seal ise küll juba kartsin, et mis mõttes ma ei taha jalgpalli mängida? Eks see ole mõnes mõttes ka normaalne jalgpalluri elu, et raskeid hetki ja vaeva on palju rohkem, aga kui need õnnestumised tulevad, siis on see suure töö vili.

Ma olen ju noorest peale üksinda välismaal olnud ja tõeliselt rasked hetked tekivadki täiskasvanuna enam, kui saad elust natuke rohkem aru.

"Tõeliselt rasked hetked tekivad siis, kui saad elust juba natuke rohkem aru." Foto: Gertrud Alatare

Millised need sinu karjääri teise äärmuse emotsioonid olnud on?
Just hiljuti olid need Eintrachti mängud. Kui sa ikka seal oled ja sellist vastupanu neile annad, siis saad aru, et ei ole kõike jalgpallis valesti teinud. Veel on koondisemängud alati imelised hetked. Noorena käisin Napoli esinduse trennides ja vahel mõtlen tagasi, et see ikka oli mingi saavutus. Pole päris suva asi. Ma olen sellest indu ka saanud, et see absoluutne tipp on detailides kinni ja ei ole ulmemaailm. Seda tõestaski Frankfurdi mäng, et neil on lihtsalt detailid vähe rohkem paigas.

Kuidas sulle Floras just mänguline pool sobib?
Kindlasti meeldib, seda ei saa eitada. Naudin igapäevaselt seda struktuuri ja treeningprotsesse. Jalgpalluri tunne on! Usun, et see oli õige valik.

Floras lähed iga päev trenni nägu naerul?
Ikka-ikka (naerab), siia ei ole kaugele tulla ka.

Räägi nüüd tagantjärele meenutades lahti selle hooaja algus, kui sa alustasid Floras esiründajana, aga siis langesid Erik Sorga järele pingile.
Eks ta oli mõnes mõttes keeruline küll. Eelmisel aastal alustasin ka tipuründes, aga poole peal liikusin äärele ja kõik said aru, et mul on seal mugavam. Mäng oli hoopis teine ja kõvasti parem. Mõnes mõttes lootsin ma ise, et saan sel hooajal sealt alustada, kus eelmise lõpetasin. Olude sunnil oli uuesti ründajat vaja ja seal ma alustasin. Eks see tegelikult olegi jalgpalluri elukutse. Ma võin seal täiesti vabalt mängida, ei ole probleemi, aga põhikoht on mul ikka ääres. Praeguseks hetkeks olen tagasi ääre peal ja see ümber kohanemine võtab aega. Ründajana olid mul teised põhimõtted ja ülesanded, aga tuleb see nupp jälle ümber keerata. Tore, et saan jälle äärel olla.

Suvel lõi pingile langenud Liivaku täht Floras taas särama. Foto: Brit Maria Tael

Aga praegu tagasi vaadates - kuidas seda Sorga järsku paugutamist pingilt vaadata oli?
Oli keeruline. Oli periood, kus käisime koondisega Põhja-Iirimaal ja Gibraltaril ning seal sain trennis põlvevigastuse. See otseselt ei takistanud mind, aga oli igas mängus minuga kaasas. Näiteks Kalju vastu olin valuvaigistite all. Tuli mäng Kaleviga, kus ma sain puhkust ja seal lõi Sorga oma neli väravat. Sealt see lumepalliefekt läks. Eks see oli väga raske hetk, aga see on õige Sorga koht ja tagantjärele on mul hea meel, et ründesse keegi teine leiti ja ma saan äärele tagasi.

Kas sul on oma lemmikäär ka?
Ei ole vahet, kas vasak või parem. Ma arvan, et see on positiivne, et olen universaal. Ei ole probleemi, võin ju ka tipus või kümne peal mängida.

Ma olen aru saanud, et Florasse tulek oli justkui üks samm tagasi, et teha uuesti kaks edasi. Kuidas sinu karjäär nüüd Florast edasi peaks minema? 
Seda küll jah, aga ma olen oma karjääri põhjal aru saanud, et siin igasugune loogika puudub (naerab). Tuleb võtta päev korraga ja praegu on ainuke eesmärk meistriks tulla. Kui see karikas on käes, siis vaatab edasi, mis see elu toob.

Tahaksid tagasi välja?
Loomulikult, seda ei tule jalgpalluri käest küsida.

Kui palju Hollandi rivistuses neid poisse on, kellega sina noorteliigades koos mängisid?
Seal on kõvasti neid, aga seal oli ka täitsa minu linna poiss Steven Bergwijn, kes ära langes, ja siis tuli teine oma linna poiss Justin Kluivert asemele. Noorena me ikka kõvasti madistasime omavahel ja see linn ei olnud kõige suurem ka. Kindlasti saab vahva olema. Nende Ajaxi vendade vastu on ka noortes mänginud. Eks ole näha, kas nad mind ka mäletavad. Mina neid küll.

Kas Liivak (vasakul) jookseb täna Hollandi vastu platsile? Foto: Brit Maria Tael

Mis sa arvad, millise plaaniga peaks tulema Holland Eesti vastu mängima ja millise plaaniga peaksime meie minema?
Ma arvan, et Holland tuleb sama plaaniga, millega nad alati mängivad. Nad on sellest mõõnast üle saanud, mis neil vahepeal oli, ja nad on ikka jalgpallis suur riik, kes tuleb igat mängu domineerima. Nad tahavad seda mängu võita ja just ilusa jalgpalliga. Meie peame olema see väike elajas, kes ootab oma hetke ja proovib neid maha murda.

Kui palju siin Mainzis toimunud Saksamaa - Eesti mänguga paralleele saab tuua? Kas see on see koht, kus end täiesti rehabiliteerida või saame selle võimaluse alles uuesti Saksamaa vastu?
See on kindlasti see koht, sest tahad ikka võimalikult kiirelt selle 8:0 tunde inimestelt ära pesta. Ainuke viis, kuidas see ära pesta, on teha vägev tulemus.

Kui palju oled sa näinud neid jutte, et Flora võrdub Eesti koondis? Kas üheksa Flora mängijat koondises on aus?
Teistes Eesti tipptiimides kannavad suurt rolli välismaalased ja Floras on ainult Eesti poisid. Ma isiklikult ei saa sellest kriitikast aru, aga ma mõistan, et see on see koht, mis osadele ei meeldi. See on Eesti, see on paratamatus. Kui ei ole millegi üle viriseda, siis midagi ikka leiab.

Sellega arvestasid sa juba Florasse tulles?
Seda ma olen ka tähele pannud, et kõik minu teod on suure luubi all. Sain selle sildi juba 16-aastaselt külge, et kõigil on mingi arvamus minu kohta ja seda tuleb väljendada. Ma ei võta seda väga südamesse. See on teiste inimeste asi ja kui nad arvavad, et peaksid oma aega minu analüüsimisele sisustama, siis on mul hea meel, et ma inimestele korda lähen.

Kas sa oled nüüd siis selle faasi läbinud, et netikommentaare enam ei loe ja kriitikat südamesse ei võta?
Jah, pikalt olin ma see tüüp, kes tahtis kõigile meeldida. Mingil hetkel sain aru, et see pole võimalik. Vahepeal jääb midagi ikka silma, aga aastatega on see nahk nii paksuks läinud, et ma pigem naeran selle üle. Tuleb osata enda üle nalja teha. Kui ma seda teha ei oskaks, siis oleks huumorimeelega ka natuke pahasti (naerab).

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK