Miks on endistel Inglismaa tippmängijatel raske treenerina kanda kinnitada? (0)

Kristjan Jaak Kangur ja Ott Järvela arutasid Soccernet.ee taskuhäälingu "Udune Albion" 54. saates muuhulgas seda, miks on Inglismaa endistel tippmängijatel keeruline treenerina kanda kinnitada.

Wayne Rooney oli sõlminud Birmingham Cityga 3,5-aastase lepingu, aga pidas klubi peatreenerina vastu kõigest 83 päeva.

"Põhimõtteliselt Rooney saavutus oli see, et ta viis Birmingham City tabeli viiendalt kohalt 20. kohale. Mänge oli kokku 15, võita õnnestus neist kaks, kaotada üheksa," võttis Kangur Rooney perioodi Birmingham Citys kokku.

"Rooney ametissemääramisel juhtkond märkis, et tahab temaga tuua klubisse võitjamentaliteeti. Selline krahh treeneri nimetamisel on tõesti silmatorkav," ütles Järvela. "Ma otsisin üles tema ametisse nimetamise pressiteate ja seal märkisid Rooney ülemused, et ta saab jaanuaris hakata tegema otsuseid, kuidas võistkonda muuta. No ei jõutud sinnamaani."

REKLAAM

"Samas, mida sa jõuad teha 15 mänguga? 83 päeva! Seal vahel olid veel jõulud ka," ütles Kangur Rooney kaitseks.

Kangur rääkis endise ründestaari senise treenerikarjääri kohta laiemalt: "Kui vaadata Rooney käekäiku, siis Derby County periood tundub paberil hästi hirmus: esimesel hooajal jäädi napilt, kahe punktiga püsima, teisel hooajal kukuti esiliigast välja. Seal olid suured administratiivprobleemid, tegelikult tegi Rooney seal isegi korralikku tööd, temaga jäädi pigem rahule. Ta tegi seal sõnnikust saia."

"Jaa, see töö oli ikkagi väikese plussmärgiga, sest tal ei olnud võimalik seal võistkonda muuta. Derbyl olid väga ranged piirangud peal. Sellest tööst ta tuli ta tegelikult korralike paberitega läbi ja pälvis selle eest tunnustust," kinnitas Järvela.

Kangur liikus Rooney treenerikarjääris ajaliselt edasi: "Siis läks ta USA-sse. D.C. Unitediga tuli esimesel hooajal viimane koht ja siis järgmisel hooajal kellegi arvutuste kohaselt 25 MLS-i võistkonna seas 23. koht (see on natuke meelevaldne, sest MLS-is on konverentsid). Ta sai kinga. Nüüd siis Birmingham - 83 päeva, 15 mängu, sai kinga. Lihtne küsimus: kuhu ja kuidas edasi?"

Kangur laiendas veelgi juttu ning tõi lisaks Rooneyle mängu ka tolle kaks endist kuulsat koondisekaaslast ehk Frank Lampardi ja Steven Gerrardi: "Kui me vaatame Rooney ajastukaaslaste käekäiku, siis kõige nimekamatel meestel - Frank Lampard ja Steven Gerrard - on samuti läinud nii, et esimene töö oli okei või isegi parem kui okei: Gerrard tuli ikkagi Rangersiga Šotimaa meistriks, Lampard viis Derby play-off'i finaali, mis on kahtlemata korralik saavutus. Aga siis Lampard põrus Chelsea ja Evertoniga; Gerrard põrus Aston Villaga ja on nüüd Al Ettifaqiga tabeli keskel (siin tuleb arvestada, et Al Ettifaq ei ole Saudi Araabias üks neljast riigiosalusega klubist, see on okei tulemus). Oleme ka näinud, kuidas Gerrard ja Lampard on olnud nii mõnegi Premier League'i klubi puhul kogu aeg radaril, aga siis kui päriselt läheb järgmise peatreeneri võtmiseks, ei räägi neist keegi."

"Kui vaadata komplekti Rooney-Lampard-Gerrard - et kuidas neil kolmel praegu viimase aasta jooksul treeneritöö on läinud -, siis see on päris ehmatav õpetlik mõtlemapanev näide," ütles Järvela.

Ta järeldas: "Kokkuvõttes võib seda teemat vast resümeerida nii, et tippmängijaks olemine ja tipptreeneriks saamine ei ole niivõrd seotud, nagu Inglismaal armastatakse mõelda. Inglismaa domineeriv mõtteviis on ilmselt jätkuvalt see, mis ta oli 80ndatel ja 90ndatel aastatel, kui pea kõik treenerid olid endised tippmängijad. Aga kaasaegses tippjalgpallis näeme ikkagi üha enam seda, et need spetsiifikad erinevad. Üks ei välista teist, aga nendest mängijatest, kes on kõnekad juhtisikud, ei pruugi üldse saada kõige edukamad treenerid.

Tõsi, Hispaania poole vaadates on vastupidiseid näiteid: Xabi Alonso ja Xavi Hernandez, praegu vastavalt Leverkuseni Bayeri ja FC Barcelona juhendaja, teevad mõlemad oma tööd praegu väga edukalt. Aga nende puhul torkab silma üks ühisnimetaja: nad mõlemad läbisid enne tippklubis vastutuse võtmist stažööri perioodi."

Kangur lisas: "Me võime järeldada seda, et treeneriamet on tänamatu, täis igasuguseid karisid. Ja kui sa mingilgi moel põrud, siis sealt välja tulla on paganama keeruline. Mulle tundub, et eriti just inglasest treeneril, sest inglastele miskipärast meeldib panna omadele peale tohutult suuri pingeid."

Täispikk "Uduse Albioni" 54. saade:

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK