Luup peale | Kalju näitas TNTK derbis taset ja Legioni skalp võeti võrdlemisi muretult (galerii!) (0)

Täna pärastlõunal pidasid Nõmme Kalju ja Tallinna Legion maha tänavuse hooaja teise TNTK derbi, kui taaskord said võiduga koju minna nõmmekad, sedapuhku lõpptulemusega 3:1.

Mängu avaveerandtund möödus mõlema meeskonna poolt eelkõige ettevaatlikult ja tasakesi omi võimalusi otsides. Esimene võimalusepoeg tekkis 15. minutil Legioni väravaesisel, kui Alex Matthias Tamm palli Vladislav Homutovile jättis, kuid viimase healt positsioonilt sooritatud löök oli selgelt ebatäpne ja lendas üle värava.

Kuigi senise mängu jooksul ei olnud (kui eelkirjeldatud moment kõrvale jätta) erilist väravahõngu õhus olnud, said nõmmekad 17. minutil sisuliselt tühja koha pealt oma tahtmise - pall põrkas Pavel Marinile karistusala joone juures täpselt jalale, Kalju äärepoolkaitsja sai rahulikult ümber pöörata ja palli Legioni värava vasakusse nurka tulistada, seisuks 1:0 kodumeeskonnale.

Seejärel sai Kalju end ründefaasis käima ja Legioni kaitsjad olid rünnakute pidurdamisel võrdlemisi suurtes raskustes. Kümmekond minutit pärast väravat tekitas punasärkide karistusalas taas paanikat Tamm, kes Ivans Baturinsiga silmitsi pääses, kuid puurilukk hiilgas jalatõrjega ja 1:0 püsis endiselt tablool.

32. minutil võinuks Legionil tekkida väga-väga ohtlik võimalus, kui Leonid Arhipov karistusalast madala sööduga Kirill Nesterovi leidis, kuid puude vedas poolkaitsjat alt. Järgnenud nurgalöögi järel pääses ühe puutega löögile Arhipov, kuid Legioni seni ohtlikema võimaluse koukis Marko Meerits värava alanurgast välja.

Kuigi viimased kümmekond minutit esimesest poolajast olid küllaltki võimalustevaesed ning juba paistis, et 1:0 pealt minnakse ka poolajapausile, kinkis Legion Kaljule riietusruumi ka teise värava kaasa. Artjom Artjunin kaotas oma karistusala nurgas palli Kaspar Paurile, kes leidis sööduga värava ette vabaks jäänud Alex Matthias Tamme ning tema teise üleminuti värav tegi poolajaseisuks 2:0.

Teisel poolajal jätkas Kalju sealt, kus pooleli jäi - juba avaminutil jättis Marin Pauri tsenderduse oskuslikult Homutovile ette, kuid Baturins noppis palli enne ukrainlase jalga ära.

56. minutil sai Artjom Artjunin kasti joone juurest karistuslöögi abil proovida kaotusseisu vähendada, kuid Marko Meerits oli ülesannete kõrgusel ja tõrjus tugeva löögi raskusteta. Tunni möödudes said järgemööda teise värava all lööke proovida Pavel Marin, Deniss Tjapkin ja Aleksandr Kulinitš, kuid Legioni puurilukk Baturins oli ülesannete kõrgusel.

71. minutil mängis vahetusest sekkunud Aleksandr Šapovalov väga hea söödu penaltipunkti juurde, kuhu oli avanenud Kirill Nesterov, kuid ühe puutega sooritatud löök keeras üle jala ja väravast mööda.

78. minutil läks Kalju standardolukorra järel action lahti Legioni värava all, kui Kulinitš kahe meetri pealt palli võrku ei suutnud suunata. Järgnenud pusimises said haiget nii Sigitas Olberkis kui Aleksandr Volodin ja esimene läks Kulinitšiga ka rinda pistma, aga peakohtunik Ošomkov lahendas olukorra rahumeelselt.

Mängu kolmandal üleminutil lõi Kalju oma kolmanda ning seda väga sümboolsest kohast - Ivans Baturinsi tõrjest tulnud pallile pani jala vastu endine Legioni mängumees Maksim Gussev. Lõplik rahulolu jäi nõmmekatel siiski saavutamata, sest Aleksandr Šapovalovi tabamus vaid minut hiljem röövis neilt nullimängu ja tegi lõppseisuks 3:1. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju pani klassi peaaegu maksma

Kui välja jätta Artjom Artjunini kahevõitluse kaotus Kaspar Pauri vastu esimese poolaja üleminutitel, ei teinud Legion terve mängu vältel sisuliselt mitte midagi valesti. Anti endast kõik ja eksimusi sisse ei lubatud, mängiti nii, nagu meistriliiga esimeses pooles asuv meeskond mängima peaks. Aga skoor tablool kaldus Kalju kasuks.

Nii esimene kui teine poolaeg olid Kaljul pea hiilgavalt kontrolli all. Ja selleks, et mängu kontrolli all hoida, ei teinud nad mitte mingisuguseid järeleandmisi ründefaasis, mis pahatihti kontrolli haaramise sooviga kaasas käivad.

Antud punkti pealkirjas on sõna "peaaegu" ning seda väga lihtsal põhjusel - Aleksandr Šapovalovi neljanda üleminuti värav tuli puhtalt selle arvelt, et Kalju unustas end äsjase võidu kindlustamise tõttu hetkeks ära ning Legioni noor ründaja kasutas võimaluse eeskujulikult oma meeskonna kasuks.

Tõeliselt kõrge klassiga meeskond sellel juhtuda ei lasknuks ja kuigi Kalju tänane võit oli mängupildi mõttes ülekaalukas, jääb lõpuminuti libastumine kindlasti veidi kaljukate hinge kriipima. See värav ei vähenda aga absoluutselt Kalju tänase esituse ülimalt kõrget taset - nende mängu, oskuslikku palliliigutamist ja suurt tahtejõudu oli suurepärane vaadata.

Nõmmekad näitasid oma tänase esitusega, et nüüdseks viiepunktiline edu Legioni ees ei ole mingil määral juhuslik, vaid meeskond on endiselt Eesti mõistes väga kõrgel tasemel.

2. Teine poolaeg oli esimesest märksa lahtisem

Avapoolaeg kulges võrdlemisi kinniselt ning põhimõtteliselt ainsateks ohtlikeks momentideks olidki väravad. Tõsi, korra sai ka Vladislav Homutov ohtliku koha pealt lööki proovida, kuid seegi ei kujutanud Ivans Baturinsi väravale ohtu.

Kalju 2:0 eduseisult alanud teine poolaeg kujunes aga kõvasti lahtisemaks ja seda arusaadavatel põhjustel - Legion vajas ju väravat ning seetõttu panid nad ründetegevusele üha suuremat rõhku. Samaga vastas aga ka Kalju, kes kasutas vana head taktikat "parim kaitse on rünnak" ja asus punasärkide väravaüritustele samaga vastama.

Kokkuvõttes kaldus see jõuproov Kalju kasuks, sest nemad ei vajanudki enam väravat - normaalaja jooksul ei jõutud rohkem sihile ja üleminutitel löödud väravad enam mängu lõpptulemuse vaatevinklist kaalu ei omanud.

3. Käed sümboolselt püsti

Kohtumise kolmandal üleminutil lõi Kalju oma kolmanda värava. Selle autoriks oli ei keegi muu kui Maksim Gussev, kes nii mullu kui ka tänavuse hooaja esimeses pooles veel hoopis Legioni särki kandis.

Ühtlasi oli tänase mängu näol tegu Gussevi esimese Premium liiga mänguga Kalju särgis ning seda sümboolsel kombel just Legioni vastu, kui ta viimaseks 24 minutiks vahetusest mängu sekkus. Väravat ta siiski aumehe kombel ei tähistanud, vaid tõstis pärast palli latipõrkest võrku saatmist vabandavalt käed ja jättis rõõmustamise meeskonnakaaslaste kanda.

4. Mängu parim - Alex Matthias Tamm

Kalju ei ole just tuntud noormängijate eriti aktiivse kasutamise poolest esindusmeeskonna mängudes, kuid nädal tagasi oma 20. sünnipäeva tähistanud Tamm on käimasoleva hooajaga vaieldamatult kerkinud nõmmekate kindlaks esiründajaks. Tema ja kogenud Pavel Marin on ainsad kaks kaljukat, kes tänavu kõikides liigamängudes väljakul käinud ning Tamm on seitsme tabamusega ühtlasi ka meeskonna suurim väravakütt.

Tänagi oli ta osaline oma meeskonna ohtlikemate momentide sünni juures ning enesekindlust kiirgas tema esitusest kõvasti, selle eest pälvib ta ka Soccernet.ee-lt mängu parima aunimetuse.

Mitteametlik protokoll:

1. augustil kell 15.00 EJL TNTK jalgpalliväljakul

Nõmme Kalju FC - Tallinna JK Legion 3:1 (2:0)
17. Pavel Marin, 45+2. Alex Matthias Tamm, 90+3. Maksim Gussev - 90+4. Aleksandr Šapovalov

Väravasöödud: 17. Vladislav Homutov, 45+2. Kaspar Paur, 90+3. Aleksandr Volkov - 90+4. Sigitas Olberkis
Hoiatused: 23. Aleksandr Kulinitš, 40. Deniss Tjapkin, 56. Giannis Tsivelekidis, 66. Pavel Marin, 90+1. Aleksandr Volkov - 30. Sander Puri
Mänguolud: +19, pilves ilm, muruväljak heas seisukorras