Luup peale | Ivanova lõi publikurohkes finaalis neli väravat ja pooled superkarikad on nüüd Flora omad (0)

Flora naiskond sai pärast 5:0 võitu superkarikat tõsta. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Kolmandat aastat järjest teenis Tallinna Flora naiste superkarikafinaalis võidu Saku Sportingu üle, seekord numbritega 5:0. Mõlemat poolaega alustas Flora kiire tabamusega, Anastasia Ivanova lõi neli väravat.

Kolmandal minutil oli valitseval Eesti meisternaiskonnal kasutada esimene nurgalöök. Kristina Teern söötis selle madalalt Lisette Tammikule, kelle tõste võttis Angela Raidmetsast rikošeti ja lendas värava ette. Seal oli jaol Ivanova, kes suskas palli Cärolyn Eismanni jalge vahelt võrku - 1:0.

Ka ülejäänud avapoolaega kontrollis Flora, kuigi Saku mängijad võitlesid oma platsipoolel nii tublilt, et väga häid väravavõimalusi rohesärkidel kuni 39. minutini rohkem ei tekkinud. Sportingu rünnakud ei toiminud samas üldse, Saku avapoolaja ainsaks pealelöögiks oli Emma Treibergi löök terava nurga alt, mis sahistas vaheltpoolt küljevõrku.

39. minutil purjetas kapten Tammik keskväljalt läbi ja söötis karistusala paremasse äärde Teernile, kes saatis ülikauni löögi latipõrkega sisse - 2:0.

Teist poolaega oli mängitud nii vähe, et staadionitablool polnud veel jõutud kella käima pannagi, kui Ivanova skooris taas. Liselle Paltsi kauglöögi pillas Eismann sülest lahti ning värava ees tekkinud segadusest sai Ivanova löögile, kusjuures pall läks võrku keskkaitsja Sandra Liiri käepuutest.

59. minutil võttis Ivanova rinnaga Teerni tsenderduse endale ette ja lükkas palli väravasse - 4:0. Teise poolaja teises pooles vajus mäng rohkem Flora platsipoolele, kus rohesärkide kaitsjad ja puurivaht väga julgelt Saku mängijate kõrge surve all söötu lükkasid. Kohati tegutsesid Flora mängijad nii riskantselt, et oleksid äärepealt oma värava juures palli kaotanud, aga kõik lõppes nende jaoks õnnelikult.

Kohtumise üleajal andis Tammik hea läbisöödu kaitseliini taha ja Ivanova vormistas lõppseisuks 5:0. Tähelepanekuid mängust:

1. Avavärav löödi suluseisust

Mängu avatabamuse korduspildist on selgelt näha, et Ivanova paiknes tegelikult suluseisus. Kui Tammik palli värava suunas tõstis, oli Ivanova peaaegu Saku väravaposti kõrval, ükski Sportingu väljakumängija nii madalal ei asunud. Kohtunikud aga suluseisu ei fikseerinud.

Küll aga katkesid Flora rünnakud edasisel avapoolajal tihti just suluseisu tõttu. 44. minutil tühistati suluseisule viidates Elisabeth Õispuu värav, kuigi kordus näitas, et see pidanuks lugema, kuna Häberli söödu ajal oli ta määrustepärases positsioonis.

2. Saku tabas järjest latti ja posti

Saku ülekaalukalt parim võimalus tekkis 58. minutil, vahetult enne Flora neljandat väravat, kui pall läks kaks korda järjest väravaraamide pihta.

Esmalt lendas Kairi Himaneni kauglöök Victoria Vihmani näppude puutest latti. Tagasipõrganud palli sai viiekastist lüüa Emma Treiberg, kuid Vihman tõrjus selle jalgadega posti.

3. Floral nüüd pooled superkarikad

Flora võitis naiste superkarika rekordilist kaheksandat korda, varem oldi seitsme võidu peal võrdselt Pärnu JK-ga.

Kuna kokku mängiti naiste superkarikat välja 16. korda, on Flora saanud selle autasu nüüd endale täpselt pooltel kordadel. Lisaks Florale (8) ja Pärnule (7) on superkarikafinaalis võidutsenud veel ainult Tallinna Kalev (1).

4. Naiste superkarika võimas publikurekord

Mängu kogunes Sportland Arenale vaatama üllatavalt suur rahvahulk ning kaasa elati mõlemale naiskonnale. Pealtvaatajate arvuks märgiti 514, mis tähistab naiste superkarikafinaalide ülekaalukat publikurekordit.

Varesemaks rekordiks oli üle kahe korra väiksem arv ehk 247 - täpselt sellist publikunumbrit nähti nii 2019. kui ka 2022. aastal. Kuna kahel korral olid koroonapiirangute tõttu olnud pealtvaatajad keelatud, siis külastas tänast finaali rohkem inimesi kui eelmist nelja finaali kokku.

5. Mängu parim - Anastasia Ivanova

Finaali kangelannaks oli Ivanova, kes lõi läbi aegade esimese mängijana ühes naiste superkarikafinaalis neli väravat. Kui kapten Lisette Tammik oli esimesena võidukarika üles tõstnud, andis ta selle kohe järgmiseks just Ivanovale, et karikat tõstaks naiskonna ees ka tema.