Luup peale | Celtic näitas Kaljule kardetud meistriklassi (8)

Nõmme Kalju alustas klubi senise ajaloo suurimat kohtumist Celtic Parkil kuulsusrikka Glasgow Celticu vastu südilt ja julgelt, kuid juba avapoolaja lõpus panid vastased kõrgema klassi maksma, lõid kolm väravat ja astusid ühe jalaga järgmisesse ringi. Teisel poolajal lisati veel kaks tabamust ning korduskohtumine Tallinnas on seetõttu 5:0 seisult pelk formaalsus.

Celticu peatreener Neil Lennon näitas juba 4. minutil oma kaitsjatele ägedalt - pall kiiremini käima! Ent esimene pooltund näis igati ohutu. Celtic teenis küll nurgalööke, korra suutis Ryan Christie kaugelt ka Pavel Londakut üllatada, ent käe vahele saanud väravavaht lükkas palli üle lati. Samas mängisid ka kaljukad julgelt, veerand tundi oli möödunud, kui Peeter Klein ja Sander Puri suutsid vastaste värava all paraja segaduse tekitada ning publiku hetkeks ahhetama panna.

Alles paarikümne minuti järel avanes Celticul esimene tõeliselt hea šanss. Igor Subbotin põhjustas karistuslöögi, Leigh Griffithsi katse järel sai lähedalt löögile Brown, aga hästi joonelt vastu tulnud Londak tegi supertõrje. Siis läks Kaljul äkitselt raskeks, Griffiths jooksutas äärel Purit ja Eduoardi efektse pöörde järel päästis Kaljut vaid kaitsjate meeleheitlik palli ette viskumine.

Aga 28. minutil röövis Reginald keskväljal palli Brownilt ja mängis end ise ka löögile, põrutades paraku selgelt mööda. Peagi teenis Kalju nurgalöögi ja hetkeks tekkis justkui lootus, et Celticuga saab mängida nagu võrdne võrdsega. Siiski kaldus mäng kohe jälle kodumeeskonna poolele ja vaid äärekaitsja Boli Bolingoli vigastuspaus kinkis Kaljule üliolulise hingetõmbehetke.

36. minutil sündis siiski see, mida võis karta - Andri Markovitš põhjustas karistusala nurga juures karistuslöögi, Christie riputas mõõdetud tsenderduse umbes viie meetri kaugusele väravast ja keskkaitsja Kristoffer Ajer suunas latipõrkest palli peaga võrku. Kalju kaitsjad ja Londak olid võimetud.

Kalju ei heitunud tahajäämisest, Puri murdis äärelt kasti jooneni ja kukkus, kuid kohtuniku vile vaikis. Hetk hiljem sai Puri käega juhusliku löögi näkku ja pidi selle tagajärjel platsi ääres särki vahetama. Samal ajal ründas Celtic hetkeks kümnekesi jäänud Kaljut just paremalt äärelt, pall tabas karistusalas Kulinitši kätt ja kohtunik andis hetkelise mõttepausi järel penalti. Teise nurka hüpanud Londak olnuks Christie alanurka sihitud tugeva ja terava löögi vastu ilmselt võimetu ka siis, kui oleks löögisuuna ära aimanud.

Poolaja lõpp kiskus jõuliseks - esmalt tegi Christie vasakul äärel Markovitšile väga jõulise vea ja sai kollase kaardi, siis läks teisel äärel sõlme Reginaldiga ja teenis karistuslöögi. Griffiths vinditas üle müüri ristnurka sellise täpsusega, mis vabastas ühes rõõmupuhanguga ka Celticu fännide usu, et selle kahemängulise seeria saatus võib olla otsustatud juba üheainsa poolajaga.

Teine poolaeg algas ilmselgelt pingevabamalt, Kalju tõi olude sunnil üsna nähtamatuks jäänud Kleini asemele rünnaku tippu reedel Paide vastu debüteerinud Max Mata. Võimalusi tekkis mõlemas väljakuotsas - James Forresti ja Christie löögid blokeeris Londak, Puri tulistas ise mööda.

Ajapikku kasvatas Celtic siiski survet, korra tõi Kulinitš palli peaaegu väravajoonelt ära. Tund oli mängitud, kui senise kohtumise üks silmapaistvamaid mehi Griffiths seisvate ovatsioonide saatel puhkama lubati. Celticu enda puterdamise järel tekkis Liliul ja Matal veel üks hea šanss, kuid uusmeremaalane mõtles karistusalas palliga olles üle ja tulemuseks oli hoopis Celticu ohtlilk vasturünnak, mille lõpetasid Londaku järjekordne tõrje ja suluseisulipp.

Et ilu rohkem saaks, vinditas Christie 65. minutil tagumisse nurka veel ühe püüdmatu kauglöögi ja lubati varsti samuti puhkama. Mäng läks ühesuunaliseks, väsinud Kalju enam rünnakutele ei jõudnudki ning 77. minutil tegi Callum McGregor nõmmekate pallikaotuse järel skooriks 5:0 ehk muutis numbrid täpselt selliseks, mida Celticu fännid enne kohtumist lootsid ja ennustasid.

Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Südi lähenemine ei toonud loodetud tulu

Esimeses ringis mängiti Škendija vastu väga kaitsvalt ja ühe äärepoolkaitsjana kasutas peatreener Roman Kožuhhovski Nikolai Mašitševi. Peaasjalikult kaitsetööga hõivatud Mašitšev sai selles rollis hästi hakkama, ent Celticu vastu läks Kožuhhovski hoopis Kaspar Pauri ja Puriga äärtel.

Idee polnud halb, sest see võimaldas Kaljul palli võitmise korral kiirelt rünnakule tõusta. Mitmel puhul leiti end üsna vabana, kuid enamasti jäi puudu kiirusest või tehnikast, et neid võimalusi ohtlikeks olukordadeks viimistleda. Taktikaliselt seega kindlasti sümpaatsem plaan kui tuim kaitses istumine, ent eesmärke teostada Kaljul ei õnnestunud.

2. Julgust jagus, oskustega näidati koht kätte

Kalju ei peljanud suurte jõududega rünnakule tõusta ega keskväljal kahevõitlustesse lennata. Näiteks Celticu (kuri)kuulsalt robustse kapteni Scott Browni vastu tegid viimast uljalt nii Reginald kui ka Puri. Aga Christie ja Griffithsi meistriklassi vastu ei olnud külalistel lihtsalt rohtu. Celtic ei hiilanud meeletult millegagi, ent tegi pisiasju täpsemini, teravamalt ja osavamalt. See annab ennekõike tunnistused võõrustajate ja Kalju täiesti erinevast igapäevaelust. Õppida surve all kiirelt ja konkreetselt mängima on Eesti meistriliiga mängude pealt keeruline.

Kiita tuleb siinkohal ka Celticut, kes hoidis lõpuni jalga gaasipedaalil ega kavatsenudki Kaljule halastada. Pealelöökide arv 26:3, neist raamidesse 14:0, räägib enda eest. Suur õppetund selle sõna parimas tähenduses, ei muud.

3. Üks on juhus, kaks kokkusattumus, kolm … rumalus?

Juba kolmandat mängu järjest määrati Kalju vastu karistusalas käega mängimise eest penalti. Seejuures eksiti mõlemal korral Škendija vastu ja ka nüüd olukordades, kus vastasel puudus tegelikult väravani jõudmiseks vähimgi oht. Ühel või teisel moel on penaltid saanud Kalju selle hooaja võtmesõnaks - koduliigas ei suudeta neid realiseerida, eurosarjas ära hoida. Kas trennis tuleks hakata kaitsemängu harjutama, käed keha külge teibitud?

4. Kalju parim - Pavel Londak

Kiitus väravavahile võib näida 0:5 mängu järel imelik, kuid vanameistri panuseta olnuks skoor märkimisväärselt inetum. Londak tegutses kindlalt ja rahulikult, paraku oli kõigi väravate puhul temagi võimetu. Hea näide sellest, mida annavad suurte mängude kogemused ja külm pea.