Luup peale | Briljantne Kostja hiilgas, aga Põhja-Iirimaa järjekindlus jättis Eesti punktideta (galeriid!) (27)

Artjom Dmitrijev (eesplaanil) ja Konstantin Vassiljev 90+3. minutil, kui Dmitrijev luhtas hiilgava võimaluse 2:2 viigiväravaks. Foto: Brit Maria Tael

2020. aasta Euroopa meistrivõistluste valikmängus A. Le Coq Arenal kaotas Eesti koondis 8378 pealtvaataja ees vastuolulisel moel 1:2 Põhja-Iirimaale, kes jätkab EM-valiksarja täisedu ehk üheksa punktiga kolmest mängust.

Põhja-Iirimaa esmase survega toime tulnud Eesti sai kümne minuti järel kenasti mängu sisse ja hakkas üha sujuvamat ründemängu näitama. Selle tulemusel teeniti karistuslöök, kust Konstantin Vassiljev meeskonna 25. minutil juhtima viis. 53. minutil oli Vassiljev lähedal 2:0 väravale, kui tema pommlöök latti raksatas.

Põhja-Iirimaa mäng ei tahtnud ülearu sujuda, aga külalised ei väsinud proovimast. Lõpuks otsustasid kohtumise vahetusest sekkunud Josh Magennise väravad 77. ja 80. minutil. Eestil avanes 90+3. minutil hiilgav võimalus viigistada, aga Artjom Dmitrijevi pealöök läks mööda. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

NB! Artikkel on parandatud. Eemaldatud on ekslikuks osutunud tekst, justkui sündinuks Põhja-Iirimaa esimene värav suluseisust.

REKLAAM
1. Geniaalne ja tehniliselt briljantne Kostja

Portugali kohtuniku Fabio Verissimo joon oli oodatult lõuna-euroopalik ehk lubatud füüsilise kontakti nivoo oli pigem madal. Seega polnud üllatav, et Sergei Zenjov teenis 24. minutil Eestile karistuslöögi olukorras, kus vastane õrnalt tema jala vastu koputas. Eestile sobis see oivaliselt, sest tööle sai asuda maestro Vassiljev.

Kostja esitas mõnekümne sekundi jooksul etüüdi "Viplala", kus nimikangelase osas oli ta ise ja tinistamissubjektideks Põhja-Iirimaa koondislased eesotsas väravavaht Bailey Peacock-Farrelliga. Kui pall paigas, aga kohtunik veel müüri sättimas, seisis Kostja palli taha nii, nagu kavatseks sooritada vintlööki. Ilmselt üle müüri ja esimest ristnurka sihtides.

Kui müür paigas, siis vaatas Kostja kohtunikule otsa ja näitas üles oma rahulolematust selle kaugusega. Kui vilemees näitas, et nii jääb, vahetas Kostja demonstratiivselt oma asukohta. Ta sammus pallist palju kaugemale ja muutis hoojooksu trajektoori kaugemat nurka sihtiva pommlöögile viitavaks.

Kõik Põhja-Iirlased eeldasid seda või tsenderdust või mingit planeeritud lahtimängu. Aga mitte müüri kõrvalt esimesse alumisse nurka sihitud tehniliselt briljantset vintlööki, millega Kostja Eesti 1:0 juhtima viis. Muidugi pidanuks Põhja-Iirimaa väravavaht oma müüri hoolsamalt ja vintlöögi võimalust arvestades paika seadma. Aga ta ei teinud seda, sest langes Vassiljevi viplalalike manöövrite ohvriks. Kostja tinistas vastased meisterlikult ära!

2. Kaks järjestikust eksimust kaitses rikkusid kõik ilusa

Teise poolaja alguses oli Eestil kaks head varianti 2:0 väravaks, kui 53. minutil tabas Vassiljevi pommlöök latti ja 67. minutil suutis Peacock-Farrell tõrjuda karistusalasse murdnud Vlasi Sinjavski madala pealelöögi. Poolaja edenedes hakkas aga Eesti üha suurema surve alla jääma ja 75. minutil andis peatreener Martin Reim korralduse muuta asetust. 4-2-3-1 asemel rivistuti kaitsvama 4-1-4-1 formatsiooni järgi. Abi sellest kahjuks polnud, sest 77. ja 80. minutil lõi Põhja-Iirimaa väravad, mis andsid neile võidu.

Mängu tegid ära vahetusmehed. 77. minutil murdis Connor Washingtoni karistusalasse ja läks pealelöögile, mis võttis enne võrku jõudmist rikošeti Josh Magennisest. Eesti mängijad aplelleerisid suluseisule ja Portugali kohtunikud pidasid mikrofoni teel ka aru, aga värav jäi jõusse. Telekordused viitavad, et otsus oli õige.

Üks külm sahmakas krae vahele Eestit ei äratanud, vaid kolm minutit hiljem ei saadud oma karistusalas taas kaitsetööga hakkama, kui Jordan Jonesi madala söödu lükkas värava eest võrku kolmest Eesti kaitsjast ümbritsetud Magennis.

3. Artjom Dmitrijevi võimalus

Jalgpalliklišee ütleb, et ühte väravat vajaval võistkonnal tekib alati vähemalt üks võimalus mängu päästmiseks. See klišee pidas täna paika, sest 90+3. minutil mängisid Vassiljev ja Sergei Zenjov paremalt äärelt tsenderdusele vahetusest sekkunud äärekaitsja Gert Kamsi, kes riputas värava ette perfektse palli.

Adressaadiks osutus ennast perfektselt Põhja-Iirimaa kaitsjate tähelepanust vabastanud Artjom Dmitrijevil, kelle jaoks oli see perfektne võimalus jäädvustada end pikaks ajaks Eesti jalgpallisõprade mälestustesse, kui perfektse viimase minuti viigivärava autor. Dmitrijevi pealöök ei pidanud selleks olema isegi mitte perfektne, vaid lihtsalt hea. Aga kahjuks läks see mööda. See oli terve kohtumise parim väravavõimalus.

4. Martin Reimi taktikaline kannapööre

Märtsis Belfastis Põhja-Iirimaa vastu peetud EM-valiksarja avamängu järel ei saanud Eesti koondis suurima kriitika osaliseks mitte 0:2 kaotuse, vaid väljakult 90 minutit vastu vaadanud gangreenilise mängupildi tõttu. Viie kaitsjaga mänginud Eesti esitus oli puine, visioonitu ja liigestest lahti. Igatpidi negatiivne. Kui pahameel ühte lausesse koondada, siis kõlas see umbes nii: "Sellist sihitut ja ambitsioonitut vutti me enam vaadata ei taha."

Publiku arvamus ei ole asi, mida jalgpallitreener peaks otsuseid langetades arvesse võtma, sest nemad ei ole spetsialistid, aga tema on. Ent ju jäi ka Eesti koondise juhtkonnale Belfastist mõru maitse suhu. Igatahes häälestati end seekord juba varakult ambitsioonikamale ja julgemale hoiakule. Seda nii taktikalise plaani kui ka mängiva koosseisu mõttes.

Reim andis juba eelmisel nädalal mõista, et mängima minnakse neljase kaitseliiniga, mis tähendas võimalust mängitada FC Flora ridades heasse vormi tõusnud Vassiljevit tema lemmikuimal, ründava poolkaitsja positsioonil. Koosseisuvalikutest üllatavaim oli Vlasi Sinjavski eelistamine Henrik Ojamaale või Sander Purile. Reim eelistas kogemusele kiirust ja pidevat mängupraktikat klubis.

Eelkõige seisnes muutus aga retoorikas, mis oli varasemast oluliselt julgem ja heas mõttes sõjakam. Mängijatele oli see täielikult kohale jõudnud, sest Eesti mängis julgelt, ambitsioonikalt ja ahnelt. Ehk olemas olid kõik need asjad, millest Belfastis puudu jäi.

Soovitud tulemust see kõik ei toonud, aga Eesti meeskonna esitus oli esimese 70 minuti jooksul kahtlemata haarav ja publiku jaoks nauditav. Seejärel väsiti ja Põhja-Iirimaa suutsid oma jalgpallurite kõrgema sportliku taseme ära kasutada.

5. Mängu parim – Josh Magennis

Inglismaa esiliigaklubi Bolton Wanderersi ründaja vahetati platsile 69. minutil viimase lootusena, sest kaks vahetust oli Põhja-Iirimaa peatreener Michael O'Neill tolleks hetkeks juba teinud, aga tablool oli ikka 0:1 kaotusseis. Vahetus oli briljantseks, sest Magennis lõi kaks väravat ja viis meeskonna võidule. Esimene oli küll suluseisust, aga luges. Ründajat muu ei huvita.

Magennise väravad hoiavad elus Põhja-Iirimaa lootust 2020. aasta EM-finaalturniirile jõudmiseks, sest kolme mängu järel on neil C-alagrupis täisedu. Järgmise ülesandena tuleb teisipäeval saada Borissovis jagu Valgevenest. Kui see õnnestub, tuleb proovida sügisel hammustada Hollandit või Saksamaad või mõlemat.

Protokoll:

8. juunil kell 19.00 A. Le Coq Arenal

Eesti - Põhja-Iirimaa  1:2 (1:0)
25. Konstantin Vassiljev - 77. Conor Washington, 80. Josh Magennis

Hoiatused: 64. Sergei Lepmets - 60. George Saville
Mänguolud: +26 kraadi, vahelduva pilvisusega ilm, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 8378
Peakohtunik: Fabio Verissimo
Abikohtunikud: Paulo Soares, Rui Teixeira
Neljas kohtunik: Joao Capela (kõik Portugal)

Eesti: Sergei Lepmets, Taijo Teniste (85. Gert Kams), Madis Vihmann, Karol Mets, Artur Pikk, Mattias Käit (85. Joonas Tamm), Artjom Dmitrijev, Sergei Zenjov, Konstantin Vassiljev, Vlasi Sinjavski, Rauno Sappinen (61. Erik Sorga).
Varus: Mihkel Aksalu, Marko Meerits, Gert Kams, Ken Kallaste, Joonas Tamm, Märten Kuusk, Sander Puri, Henrik Ojamaa, Martin Miller, Mark Oliver Roosnupp, Erik Sorga, Vladislav Kreida.

Põhja-Iirimaa: Bailey Peacock-Farrell, Michael Smith (64. Jordan Jones), Craig Cathcart, Jonny Evans, Jamal Lewis, Paddy McNair, Steven Davis, George Saville (69. Josh Magennis), Gavin Whyte, Liam Boyce (45. Conor Washington), Stuart Dallas.
Varus: Michael McGovern, Conor Hazard, Conor McLaughlin, Gareth McAuley, Kyle Lafferty, Shane Ferguson, Corey Evans, Jordan Jones, Conor Washington, Tom Flanagan, Josh Magennis, Jordan Thompson.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
3
3
0
0
6:2
9
2.
Holland
2
1
0
1
6:3
3
3.
Saksamaa
1
1
0
0
3:2
3
4.
2
0
0
2
1:4
0
5.
Valgevene
2
0
0
2
1:6
0

SEOTUD LOOD
SEOTUD PILDID
SEOTUD MÄNGUD
27 kommentaari

Debiilik   •  
(2001:1530:1011:c69c:b0.***)
Hea mãng, kuid sorga vahetus oli veidike imelik. Sinyavski oli täiesti kutu omadega, oleks pidanud tema valja võtma ja kaitsvama mängija sisse tooma.
Ohh jah   •  
(37.157.105.***)
Oi kuidas täna oleks Saagi vaja läinud. Rääkimata I poolaja võimalustest, kus Sapil jäi meeter ja sekund puudu (2:0 ja mäng tehtud), lisaks lõpus seisu hoidma või veel hiljem see vajalik tagasi lüüa.
Iga episood justkui karjus sellise ründaja järele.
Kurb, et julgusest puudu jäi, et selline otsus vastu võtta...
Dfhj   •  
(37.157.110.***)
Ise imestasin, et Zenjovit välja ei võetud, tundus puhtalt tahtejõu pealt liikuvat. Mõlemad ründavad Flora poisid näitasid aga kahjuks, et vara veel. Vaja veel veidi liha luudele kasvarada. Eriti Sorga.
Sinyavskiy   •  
(2001:7d0:83ee:3f80:ede.***)
Oli ohtlik ja terav seal äärel. Sorgale jäi aega väheks aga sisu oli näha.
To dfhj   •  
(37.157.102.***)
Kusjuures ise märkasin tribüünilt sama, et alates 65st minutist oli Zenjov küpse ja enam alla tenistele appi ei jõudnud.
Jk   •  
(37.157.102.***)
Järvela põhjus vahetuste teemat vältida on milline?
Naljanumber   •  
(90.190.66.***)
See mäng mida mina vaatasin kinkis kostja meile eduseisu. Ülejäänu oli turmtuli meie väljakupoolel. Kuna meil rünne täiesti puudus ei olnud vastasel keeruline ründajaid ainajuurde tuua, mis kulmineerus kaotuse näol. Aitäh Kostja ! Tuhka pähe taktikutele !
Number   •  
(85.196.213.***)
Sappineni positsioonist ja olemisest väljakul ei saanud täna hästi aru. Oleks pidanud seal Vassiljevi ees nagu mängima, aga millegipärast kükitas Zenjovi juures pidevalt äärel.

Dmitrijev ei peaks samuti nii palju mööda platsi ringi uhama. Ta oleks pidanud minu arusaamist mööda Vihmannil toeks olema, aga mõlemad väravad tulid selle pealt, et Zenjov ei jõudnud, Teniste tõmmati ära ja siis oli juba suur auk.
Sillamäe   •  
(62.65.215.***)
Kui Reimil oleks taktikuna sama palju annet kui Kostjal mängijana väljakul, oleks punktid koju jäetud.
nonoh   •  
(2001:1530:1001:3e44:a5.***)
Kuule Naljanumber, mitu lööki see "turmtule" Piirimaa raamidesse lõi Eestile üldse? St, jah, Piirimaa hoidis rohkem palli, aga peaasjalikult oli see kahe keskaitsja vahel kõksutamine, muud midagi.
Näpp suus imestan   •  
(82.131.119.***)
Kams sisse oligi meie taktikaline kannapööre? Ja pehmete jalgadega Zenjov magab nurgalöögi ajal? Milline suurepärane taktika!
to nonoh   •  
(90.190.66.***)
2:1 kaotus ja muud midagi
Ee   •  
(37.157.98.***)
jutumehed on koik kovad ikka, minge tehke ja naidake kui koik nii lihtne on, ilmset olete ise ka elus labikukkunud jorsid kes kibestunult koike kritiseerivad, nagu karol ytles siis ei maleta millal eestil oli niipalju voimalusi mangus, hea oli naha et yritakse taas mangida ryndavat jalgpalli, toimumas on verevahetus, meil on vaga palju andekaid noori, tuhhiga poisid, tuld punanahkadele
Punanahkad   •  
(176.46.31.***)
Eestis peaks jalgpalli kinni panema. Meie natuurile sobib naesterahwa kandmine, kiiking ning rendzu.
sardelli fakiir   •  
(2001:7d0:8b1f:7280:8c7.***)
Tore krae on Leppmets,kes 30 minti enne loppu saab venitamise eest kaardi.Sappinenil on tasakaaluhaire voi?Pidevalt pikali maas
Kummardus   •  
(37.157.104.***)
Vastaste treenerile. Kasutas 100% ära meie poiste nõrkused. Seda, et meie parem äär ei jaksa oli näha staadionil, teleülekandes ja siis ka vastaste pingil. Mina võhikust pealtvaatajana lootsin, et Kams tuuakse 65 min Zenjovi asendama.


Müts maha meie poiste ees, sest platsil polnud küll premium liiga ja premier league mängijate tasemevahe nii suur kui see oli treenerite pinki soendajatel.
Vassiljev jättis   •  
(91.154.168.***)
Zenjovile söötmata diagonaalis taha - Zenjov oleks vasakuga ära realiseerinud.
Vaja külma kõhuga mängijaid, kes suudavad viimistleda.
Poom ja Usta   •  
(91.154.168.***)
Oleksid ära vormistanud - Saksa vastu platsile!
Adekvat   •  
(85.253.56.***)
REIM OUT!!!!!!!
Reim kõvamees   •  
(80.220.167.***)
Reim ikka OUT!!
ekraan   •  
(85.253.129.***)
Reim OUT
mina   •  
(2001:7d0:8b1f:7280:8c7.***)
paneks vana Usta peatreeneriks koondisele
Toitlustaja   •  
(2001:7d0:8bb5:5980:f8e.***)
Kas peab mingi petitsiooni tegema ,et see toitlustaja sealt kaoks ?
Esiteks staadionil on tohutu mass kes joob õlut ja te valate üks haaval purke topse .Lahendus ehitada korralik müügilett , varustada enne mänge vaadiõllega ja otse kraanist lastes ajakokkuhoid tohutu + vaadiõlle hind oleks ka odavam, 5€ on palju.
Teiseks töötajad (väga tublid aga 3 inimest ühe leti kohta on vähe). Tegemist on pm 3h üritusega , kus on kokku 2 tohutu koormusega müügiaega ja vajab välkteenindust, ehk siis miinimum ühe tellimuse vastuvõtjale +1 tellimuse tegija vähemalt.
Kolmandaks toit(snäkid) - Kui need küüslaugu leiavad natuke kauem seisavad tekib topsipõhja 2 cm kõrgune õli kiht, jubedalt kõvad ka veel. Ausalt kõige halvemad leivad mida üldse osta kuskilt. Viineripirukas on iseenesest väga maitsev aga 2.5€ veidi palju ,eelmine aasta oli 2€ minuarust pole meil midagi nii kalliks läinud, et 25% hinda tõsta. Valik üldse veidi jama.
4. Tehke mõni kassa mõlemalpool staadionit, nii et see on alkoholivaba ostukoht , lastega pered ja inimesed, kes ei joo ei oea ootama kui ees inimesed tellivad 8 õlut korraga.
Eile olin ise süüdi, et jõudsin istuma 23 ndaks minutiks, jõudsin 2 min enne mängu müügileti juurde ja olin 5-6 inimene oma liinis aga 20min teenindus 5 le inimesele ,kui staadionil on 8000+ inimest
haista gäng   •  
(2001:7d0:8330:f480:105.***)
Tooge Kams varem sisse, mida te vaidlete
sooviks   •  
(2001:7d0:8b1f:7280:8c7.***)
kartulisalatit ja teenindajatel peaks tissid ka suuremad olema
vesi on hea maitsega neil,aga no hind ikka maailmaturu hinnast suurem
Huvitav   •  
(146.255.181.***)
Ott, miks pealkirja ära vahetasid? Alguses olid ju kohtunikud süüdi.

Muidu "Luup peale" sektsioonis Teie poolt kirjutatud artiklid väga huvitavad ja analüüsivad.
vanal Ustal pole UEFA   •  
(91.154.168.***)
treeneri pabereid ja koondise treeneri palk pole ka suurem asi. Talle meeldib Käiti, Jürgensit, Sorgat, Šapovalovit, oma poegasid ja teisi häid noori mängijaid promoda.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK