Kas Everton mattis Liverpooli tiitli Goodison Parkile? Kloppi viimane derbi lõppes nukralt (0)

Everton juubeldas võrdselt nii enda edu kui ka Liverpooli tiitlilootuste kahanemise üle. Foto: Scanpix / EPA / Adam Vaughan

Inglismaa kõrgliigas ei saa jätkuvalt jalgu alla Liverpool, kes kaotas 14-aastase pausi järel võõrsil Merseyside'i derbis 0:2 Evertonile. Ühes sellega võis vabalt käest libiseda Jürgen Kloppi võimalus lahkuda Inglismaalt meistritiitliga, Everton tegi seevastu aga suure sammu püsimajäämise suunas.

Liverpool pidi esimese ehmatuse üle elama juba kuuendal minutil, kui väravavaht Alisson Becker niitis karistusalas jalust Dominic Calvert-Lewini ja peakohtunik Andy Madley määras kodumeeskonna kasuks penalti, ent VAR-i abiga selgus, et eelnevalt oli Calvert-Lewin olnud suluseisus. Everton sai siiski oma tahtmise, kui mängitud oli 27 minutit. Pärast suurt segadust Liverpooli karistusalas lõi peale Jarrad Branthwaite, Alissoni puutest lendas pall posti ja sealt tänu sobivale vindile üle väravajoone.

Ehkki Liverpool valdas avapoolajal ohtralt palli, suutis Everton teravust hoida ning avapoolaja lõppedes oli peale- ja raamilöökide statistika sisuliselt võrdne.  Pausile mindi sestap kodumeeskonna napis eduseisus ja sealt naastes jätkas Liverpool surumist, aga ees ootas juba uus šokk. 58. minutil kerkis nurgalöögi järel segamatult karistusalas kõige kõrgemale Calvert-Lewin ja täpse pealöögi järel oli 2:0 tõsiasi.

Kuigi mänguaega oli alles veel omajagu ja Liverpool üritas kõigest hingest, püsis seis lõpuvileni muutumatuna. Jürgen Klopp sai seega kirja oma treenerikarjääri esimese kaotuse Goodison Parkil, Everton võis aga esmakordselt pärast 2010. aastat kodust derbivõitu tähistada. Hoolimata finantsdistsipliini rikkumise eest tabelisse saadud kaheksast miinuspunktist on nende võimalused liigasse püsima jääda neli vooru enne hooaja lõppu ikkagi head, sest 18. kohal asuvat Lutonit edestatakse nüüd viie punktiga.

Liverpooli jaoks võis seevastu derbikaotus tähendada tiitlilootuse lõpllikku käestlibisemist. Tabelis püsitakse endiselt teisel real ja liider Arsenal on neli mängu enne hooaja lõppu kolme punkti kaugusel, aga Liverpoolist vaid punktiga maha jääval tiitlikaitsjal Manchester Cityl on varuks koguni kaks kohtumist ehk potentsiaalne võimalus haarata nende ees viiepunktiline edu.

Hädist hooaega tegev Manchester United ei saanud koduväljakul kuidagi hakkama tabeli punase laterna Sheffield Unitediga. 35. minutil eksis rängalt kodumeeskonna väravavaht Andre Onana, kes söötis palli otse Jayden Bogle'i jalale ning Bogle ei jätnud kingitust kasutamata - 1:0. Viigini jõuti siisk üsna kiiresti, sest 42. minutil suunas karjääri külalismeeskonna ridades alustanud Harry Maguire peaga väravasse Alejandro Garnacho tsenderduse.

Teist poolaega alustas Manchester United jälle üpris kohutavalt, sest juba 50. minutil lasti Ben Bereton Diaz viielt meetrilt vabalt löögile ja võrk sahises taas. 60. minutil leidis paras segadus aset kodumeeskonna karistusalas - pall saadi võrku, aga peakohtunik Michael Salisbury oli hetk varem vilistanud selle märgiks, et Maguire rebiti pikali, ja määranud penalti. Pall asetati 11 meetri punktile ja Bruno Fernandes saatis selle väravasse - 2:2.

Kohtumise saatuse otsustas samuti Fernandes. 81. minutil saatis ta kauglöögi täpselt posti kõrvale ja viis Manchester Unitedile kohtumist esmakordselt juhtima, neli minutit hiljem leidis portugallane sööduga Rasmus Höjlundi ja taanlane vormistas 4:2 lõppseisu. Külaliste jaoks märkisid need tabamused ebameeldivat rekordit - endale on nüüd ehk neli vooru enne hooaja lõppu lastud lüüa koguni 92 väravat ja 38-mängulise Premier League'i hooaja jooksul pole ühegi meeskonna kaitse varem nii hullult lekkinud.

Manchester Unitedi jaoks tärkas võiduga taas lootus püüda kuuendat kohta, sest siiani seda hoidnud Newcastle kaotas võõrsil Jean-Philippe Mateta väravate tulemusel 0:2 Crystal Palace'ile. Mõlemal on pidada veel viis kohtumist, Manchesteri punane klubi edestab "harakaid" heitluses Konverentsiliigasse viivale kohale kolme punktiga.

Bournemouth võitis tänu Antoine Semenyo avapoolaja tabamusele võõrsil üsna vastuolulisel moel 1:0 Wolverhamptonit. Võõrustajad arvasid 65. minutil, et Hwang Hee-chan on viigistanud, kuid VAR-i abiga selgus, et enne värava löömist tegi Matheus Cunha äärel vastasele vea ja tabamus tühistati. Uus lootus tärkas kodumeeskonna jaoks 79. minutil, kui Bournemouthi äärekaitsja Milos Kerkez teenis punase kaardi. Ent hoolimata kohtumisele antud kümnest üleminutist ei suudetud arvulist ülekaalu ära kasutada ja Bournemouth teenis magusa võidu.

Everton - Liverpool 2:0 (1:0)