Viimase kümnendi üks säravamaid ründajaid läheb Kolumbiaga MM-ile ajalugu tegema (1)

Kui Lõuna-Ameerika rahvas on MM-i ajal pea alati oma pilgud Brasiilia ja Argentina poole suunanud, siis alati on ka lähinaabrid olnud võimelised üllatama. Viimaste aastate jooksul on end järk-järgult pildile mänginud Kolumbia.

1962. aastal pääsesid kolumblased esmakordselt maailmameistrivõistlustele. 28 aastat hiljem jõuti kaheksandikfinaali välja ja järgmisel kahel korral piirduti alagrupiturniiriga. Tõusujoones liikunud koondis sattus sealtmaalt edasi aga sügavasse mõõna. Vahele tuli jätta neli MM-i ja alles 2014. aastal oldi taas esindatud.

Brasiilias aset leidnud finaalturniiril tegi Kolumbia oma parima tulemuse, kui võõrustajad alles veerandfinaalis nende teekonna napi 2:1 võiduga lõpetasid. Kõva avaldus tehti igal juhul, sest alagrupis võideti nii Kreekat, Jaapanit kui ka Elevandiluurannikut. Seejärel alistati James Rodrigueze väravatest 2:0 Uruguay.

Pääs Venemaale ei tulnud aga sugugi kergelt. Lõuna-Ameerika tsooni valiksarjas õnnestus neil neljas koht haarata, kuid draamat jagus. Viiendana ainsa play-off koha kätte saanud Peruu meeskonnast suudeti vaid üks punkt rohkem koguda. Seejuures läksid kolumblased nendega viimases voorus ka vastamisi ning taas oli Rodriguez sangar, kes raske viigiga oma kodumaa MM-ile viis. 

REKLAAM

Mees, keda kõik teavad, aga MM-il astub üles esimest korda

Radamel Falcao on üks tuntumaid nimesid, keda Euroopa jalgpalliväljakutelt hoobilt teatakse. Kaks hooaega Portos ja Atletico Madridis, kogemused Inglismaa kõrgliigast Londoni Chelsea ja Manchester Unitedi eest on need, mis vanameistril ette näidata. 2013. aastast Monaco hingekirja kuuluv Falcao on pikalt üritanud veel ühe kogemuse võrra rikkamaks saada, kuid seni on tulnud pettuda.

Lõpuks saab aga River Plate'i kasvandik maailmameistrivõistlustel debüteerida. Falcao oli sellele lähedal ka nelja aasta eest ja kuulus Jose Pekermani 30-mehelisse valikusse. Viimaks ütles ta ise võimalusest ära, sest ei tundnud end täie tervise juures olevat. Ainsateks finaalturniirideks on tal nii jäänud 2011. ja 2015. aasta Copa America.

Oma karjääri tippaegadel Portos 51 liigamänguga 41 väravat kõmmutanud ja Atleticos 68 kohtumisega 52 tabamust kirja saanud Falcao võib osutuda kolumblaste ridades just selleks mängumeheks, kelle poole raskel hetkel vaadatakse. Esimest korda kuulus ta koondisesse 21-aastaselt. Praeguseks on tal ette näidata 71 mängu ja 29 väravat, mis teeb temast Kolumbia läbi aegade suurima väravaküti.

Probleemid, mis võivad unistused purustada?

Nagu enamike MM-il osalevate koondiste puhul, ei jää ka Kolumbia meeskonnas staaridest puudu. Müncheni Bayern, Barcelona, Tottenham, Monaco, Juventus, Sevilla on näited selle tõestuseks. Võiks isegi kaudse paralleeli tõmmata Argentina koondisega, kus nii Lõuna-Ameerika liigades kui ka Euroopas pallivad mehed on oma võimaluse saanud.

Ainuüksi klubi siiski ei määra mängija esitusi ja maksavad kogemused. Selgelt on Rodriguez ka nüüd Kolumbia üks eestvedajatest ja Bayernist on ette näidata väga hea hooaeg. Samuti annab Falcao oma kogemuste ja meisterlikkusega mitu käiku koondisele juurde. Nii võttes oleks justkui MM lihtne katsumus, aga...

Väravas seisab Londoni Arsenalis vahetusmehe rolli täitnud David Ospina. Väravavahi roll on tänapäeval suure tähtsusega, mida näitas ka tänavune Meistrite liiga finaal. Keskväljaga ei tasu Kolumbial samuti üleliia hoobelda, sest Juan Cuadrado on pooleldi ääreründaja ja suur raskus jääb Rodrigueze kanda. Teisi maailmaklassist mehi valikus pole.

Ründejõudu Kolumbial kahtlemata jagub. Põhiküsimus saab olema, kuidas kaitsetöö sujub, sest hiljuti selgus, et MM-ilt jääb vigastusega eemale põhivasakkaitsja Frank Fabra. Peatreener Pekerman on üritanud katsetada kaitses erinevaid variante, mille näiteks on kaks eelnevat kontrollmängu Austraalia (selle aasta 27. märts - M. R.) ja Egiptusega, kelle vastu skoori ei tehtud, kuid ise ei korjatud samuti ühtegi palli võrgust välja.

Meeskonna staar - James Rodriguez

26-aastane poolkaitsja on ikka ja jälle meeskonda vedanud. 2016. aasta Copa Americal olid Rodrigueze kaks väravat võtmetähtsusega, et meeskond veerandfinaali pääseks. Veelgi säravam oli möödunud MM, kus mees sai kuuel korral jala valgeks ja oli sellega turniiri suurim väravakütt. Lõppenud hooajal käis ta Bayerni eest väljakul 39 mängus ja statistikasse läksid kirja kaheksa väravat ning 13 väravasöötu.

Silm peale - Radamel Falcao

Hispaania, Inglismaa, Portugali ja Prantsusmaa kõrgliigade kogemustega Falcaost tõenäoliselt palju kogenumat ründajat algavalt MM-ilt ei leia. Vanust on juba 32 aastat, ent 21 väravat möödunud hooajal Monaco särgis näitab, mis puust ründajaga tegu on.  Võib-olla oli just Falcao see puuduv lüli, kes võinuks Kolumbia nelja aasta eest lausa MM-tiitlini aidata?

Koondisest väljas - Jackson Martinez

Martinezi seikluste juures võiks isegi pikemalt peatuda, kuid mõte jääb samaks: mees mängis ise oma võimalused maha. Aastatel 2012-2015 Porto särgis sisuliselt mäng-värav rütmis liikunud ründaja liikus edasi Atletico Madridi ja hooaeg hiljem tegi täieliku kannapöörde. Ta siirdus Hiinasse Guangzhou Evergrande'i ridadesse, kuid tagasilöökide tulemusena on nüüdseks 31-aastane Martinez vabaagent. 

Treener - Jose Pekerman

2012. aastast Kolumbia koondist juhtinud Pekerman on tuntud oma taktikaliste valikute poolest. 68-aastane argentiinlane ei tähtsusta üle mängija talenti, vaid arvestab paljuski meeskonna eduga ning teeb vastavalt sellele ka otsuseid. Näiteks ei kutsunud ta 2006. aastal Argentina koondisesse Javier Zanettit ja Walter Samueli, mis pärast veerandfinaalis langemist küll korraliku pahameeletormi vallandas. Kolumbia koondis pidas algava MM-i eel vaid ühe mängu, kui viigistati Egiptusega 0:0. Tulemus võib iseenesest petlik olla, sest meeskond oskab väravaid lüüa. Ehe näide on 23. märtsi mäng Prantsusmaaga, kust nopiti 3:2 võit.

Martin Reinsalu: "Kolumbia on meeskond, kes suudab oma ründava stiiliga igale tiimile peavalu valmistada. James Rodrigueze, Falcao ja Cuadrado näol on ees kvaliteeti piisavalt, et murda ka parimatest kaitseliinidest läbi. Mõistagi ei saa neid MM-i favoriitideks pidada, sest nende kõrval on lihtsalt sisukamaid ja kogenumaid koondiseid. Samas eelmiste maailmameistrivõistluste näitel võivad nad tõelise üllatuspommi lõhata ja nii mõnegi suursoosiku konkurentsist langetada."

Mängud alagrupis

T, 19. juunil kell 15.00 vs Jaapan
P, 24. juunil kell 21.00 vs Poola
N, 28. juunil kell 17.00 vs Senegal

Eeldatav algkoosseis:

Koosseis:

Väravavahid: David Ospina (Arsenal), Camilo Vargas (Deportivo Cali), Jose Cuadrado (Once Caldas).
Kaitsjad: Cristian Zapata (Milan), Davinson Sanchez (Tottenham Hotspur), Santiago Arias (PSV Eindhoven), Oscar Murillo (Pachuca), Johan Mojica (Girona), Yerry Mina (Barcelona), Farid Diaz (Olimpia Asuncion).
Poolkaitsjad: Wilmar Barrios (Boca Juniors), Carlos Sanchez (Espanyol), Jefferson Lerma (Levante), Jose Izquierdo (Brighton & Hove Albion), James Rodriguez (Müncheni Bayern), Abel Aguilar (Deportivo Cali), Mateus Uribe (America), Juan Fernando Quintero (River Plate), Juan Cuadrado (Juventus).
Ründajad: Radamel Falcao (Monaco), Miguel Borja (Palmeiras), Carlos Bacca (Villarreal), Luis Muriel (Sevilla).

SEOTUD LOOD
1 kommentaar

ÜÜ   •  
(194.126.102.***)
Martin miks sa mu kommentaari ära kustutasid

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK