Venelased pelgavad: kas Gazpromi kombitsad monopoliseerivad kohaliku jalgpallituru? (1)

Muidu ettearvamatu ja mitmekesise tiitliheitlusega liiga mainet kandnud Venemaal algas uus hooaeg harjumatus olukorras – meistrivõistlustel oli üks raudkindel võidusoosik. Ajendid, miks Peterburi Zenit praktiliselt igas meediumis favoriidiks tituleeriti, on Venemaale omaselt üpriski vastuolulised.

"Vaesunud Venemaa jalgpallis on Gazpromi lobitöö vastu keeruline midagi teha. Leonid Fedun (Moskva Spartaki omanik - M. P.) elab omas maailmas, Jevgeni Giner hoiab vaevu ohjes CSKA-d, Venemaa raudtee eraldab igal aastal täpselt sama summa Lokomotivile, Sergei Galitski (Krasnodari omanik - M. P) liigub omapäid enda unistuse suunas ning ei lase end kellestki segada."

See lõik ühes sports.ru portaalis ilmunud kolumnis võtab küllaltki ilmekalt kokku emotsioonid, mille pealt Venemaa kõrgliiga uus hooaeg eelmisel nädalavahetusel lahti läks. Iseloomulikuks ja vaat et isegi tragikoomiliseks näiteks sellest, kuidas Zenit riikliku gaasiettevõtte Gazpromi toel oma ainuvõimu tsementeerib, on Orenburgi eelmise hooaja staari Aleksei Sutormini paar nädalat tagasi lahti rullunud üleminekusaaga.

REKLAAM

Nii sportlikult kui rahaliselt keerulisi aegu elav Kaasani Rubin maksis esmalt 25-aastase poolkaitsja eest Orenburgile kaks miljonit eurot. Kogu suvise üleminekuakna jooksul ihus mängija peale hammast aga ka Peterburi Zenit. Sutormin jõudis Rubini eest juba sõprusmängus osaleda, kuid siis sekkus Zeniti peatreeneri Sergei Semaki palvel mängu Gazprom. Orenburgi juhtkond teataski ootamatult, et Sutormini üleminek on toimunud Rubini ja Orenburgi spordidirektorite (kes on omavahel sõbrad) omavolil ning Orenburgi juhtkond polnud sellele rohelist tuld andnud. Nii saigi Gazpromi juhi Aleksei Milleri kulissidetaguse tegutsemise tulemusel Sutorminist nädal pärast Rubiniga liitumist Zeniti mängija.

"Aitäh kõige eest, Aleksei!". Rubinis nädala vastu pidanud Aleksei Sutormini osas pikka viha ei peetud.

Orenburgi ja Zeniti lähedased suhted tänu ühisele omanikettevõttele on ammu olnud avalikuks saladuseks. Ja nii mõnelgi puhul on tõstatatud meedias ja fännide seas küsimusi, et ega Orenburg omavahelistes mängudes ometi Zenitile niisama midagi ära anna. Neljast peetud omavahelisest mängust pole Orenburg tõepoolest punktigi saanud, kuigi kolmel puhul on Zeniti võidunumbrid olnud minimaalsed.

Idapiiri taga asuvatele vandenõuteoreetikule on hambusse jäänud ka kalender. Hooaja kolmes esimeses mängus kohtub Zenit uustulnukate Tambovi ja Sotši ning sõberklubi Orenburgiga. Hooaega on Zenit mänguga kõrgliiga uustulnuka vastu alustanud nüüd juba kolmel hooajal järjest. "Kui endine Zeniti president on Venemaa jalgpalliliidu juht, siis pole selles midagi üllatavat," tõdeti eeltsiteeritud kolumnis.

Plastikklubi musternäidis Venemaa spordimekas

Ühe nii-öelda farmklubi sai Zenit alanud hooajaks veel juurde - Venemaa  esiliigast üles tõusnud PFC Sotši. Riigi vast tuntuimas kuurortlinnas on toimunud küll taliolümpiamängud ja F1 sarja etapp, Sotšis on olemas korralik KHL-i tasemel hokimeeskond ja sealsel uhkel Fišti olümpiastaadionil toimusid jalgpalli MM-i ning Maailmajagude karikaturniiri mängud. Nüüd jõudis Sotšisse lõpuks ka Venemaa jalgpalli kõrgliiga, mis peaks lõpuks Fištile regulaarset rakendust leidma. Reaalsuses on Sotši jalgpalliprojekt lonkamas kahte jalga.

Enne tänavust aastat oli Sotšil oma esindaja kõrgliigas viimati 1990ndate lõpul ning linna ajalooline esiklubi Žemšužina Sotši lõpetas 2011. aastal riiklikul tasemel sootuks tegevuse. Tühimik täideti üsnagi absurdsel moel eelmisel suvel. Vene oligarh ning Gazpromi pikaaegne liitlane Boriss Rotenberg otsustas - kuna puudus perspektiiv Zeniti varjust välja murda - Venemaa ühe vanima jalgpalliklubi Peterburi Dünamo üle viia Musta mere äärde. Seal pidavat eelduste kohaselt olema väljavaated edu saavutamiseks oluliselt suuremad.

Sotšis on Rotenbergi klubi jäänud hätta enda sulandamisega kohalikku kogukonda. Eelmisel hooajal käis Venemaa esiliigas 48 000 istekohaga staadionil mänge keskmiselt vaatamas 3000-4000 inimest ning staažikamaid Sotši jalgpallihuvilisi ei ole selline projekt köitnud. "Kui nad ei nimeta seda klubi Žemšužinaks, siis meie seda ei toeta," avaldas Sotši kunagise esiklubi fännirühmituse liider ühes intervjuus.

Esiliigas nopiti mullu üllatuslikult teine koht ning kõrgliigas Sotšile esialgu erilist edu ei ennustatud. Retoorika ja ennustused muutusid, kui appi tõttas Zenit, kes lubas uustulnukatel priilt saada neli korraliku klassiga mängijat. Avavoorus Moskva Spartakiga oligi Sotši kohe kinni ajaloolises viigipunktis. Tõsi, kohtunike kahtlane vilepartii ja Spartaki viimase minuti värav jättis nad esialgu tühjade pihkudega.

Zeniti seljataga on küsimärke rohkem kui vastuseid

Kuigi Zenit on kõikvõimalike ressursside poolest Venemaa mõjukaim klubi, siis suvisest üleminekuaknast liuglesid nad läbi säästurežiimil. Võimaluse selleks pakkus lotovõiduga võrreldav talvine aken, mil Sardar Azmouni, Wilmar Barriose ning Jaroslav Rakitski hankimisega anti otsustav maksahaak kõigile tiitlikonkurentidele. Suvel on Sutormini kõrval ainus märkimisväärne täiendus olnud Hamburgi vasakkaitsja Douglas Santos ning ootused 2016. aasta olümpiavõitja osas on suured.

Favoriidid ülejäänud kahele Meistrite liiga kohale on jätkuvalt tunamullune meister Moskva Lokomotiv ning jätkuvalt verinoor klubi Krasnodar. Lokomotiv võiks algkoosseisu kvaliteedi poolest edestada ka Zeniti, kuid õhuke pink tõotab neile probleemiks saavat. Esimene tagasilöök on juba tabanud, kui Peruu veterani Jefferson Farfani hooaeg on põlvevigastuse tõttu tõenäoliselt läbi.

Põlvevigastuse tõttu ei tule vähemalt sel kalendriaastal platsile ka Krasnodari üks liidritest Viktor Claesson. Moskva CSKA noor koosseis on võrreldes mullusega laias laastus samaks jäänud ning suvel langes fookus mullu laenul olnud Nikola Vlašici püsivalt endale toomisele. 21-aastase horvaadi eest käidi Evertonile välja klubi jaoks rekordiline üleminekusumma. Mullu lati alt kolinal läbi jooksnud Moskva Spartak on koosseisu värskendanud meestega, kelle kvaliteedi osas saab sügavamaid järeldusi teha alles hooaja vältel. 21. sajandil Moskva klubide seas heidiku staatuses olnud Dinamo pääses lõpuks oma staadionile ning on ka üleminekuturul ambitsioonikaid lükkeid teinud.

Viis pidepunkti:

  • Kuigi eelpool sai välja toodud, et mängude kalender soosib Zeniti, siis värskeimate arengute järgi peaksid sellised kalduvused olema viidud miinimumini. Nimelt koostati esmakordselt kalender koostöös Venemaa Kõrgeima Majanduskooli matemaatikutega, et viia mängude graafikud ideaalsesse vastavusse eurosarjade ning teiste segavate faktoritega. Mängude graafiku osas tekitas Venemaa jalgpalliülduses meelehärmi ka tõik, et mitmed mängud planeeriti toimuma Eesti aja järgi kell 21.30.
  • Kui seni kasutati videokohtunikke Venemaal karikasarjas ning üleminekumängudel, siis uuest hooajast ka kõrgliigas. Plaan on ilus, teostus veel mitte niiväga. Avavooruks videokohtunikke töövalmis ei saadud, kuid teise vooru osas ollakse optimistlikud. Samuti on selge, et kõikidel mängudel kohtunikud VAR-i abi kasutada ei saa.
  • Kümnendi alguses miljardär Suleiman Kerimovi rahade abil Venemaale Guus Hiddinki, Samuel Eto'o, Roberto Carlose, Williani jt staarid meelitanud Mahhatškala Anži aastatepikkune virelemine päädis eelmisel liigas eelviimase koha ja pankroti äärel kõikumisega. Uut hooaega alustavad nad tugevuselt kolmandas liigas, kuid jätkuvate võlgade tõttu puudub neil võimalus uusi mängijaid registreerida.
  • Kuueaastase ajalooga Tambovi klubi peab oma kõige esimesed kõrgliiga kodumängud 330 kilomeetri kaugusel Mordovias, kuna Tambovi enda kodu peaks valmima sügiseks. Kui Venemaa esiliiga mulluse meistri koosseis ning treeneripink siinsetele lugejatele suurt tõenäoliselt ei ütle, siis Tambovi esimees Georgi Jartsev on Venemaa jalgpalliskeenel väga prominentne kuju. 2006. aasta MM-valiksarja alustas just tema Venemaa koondise peatreenerina, kuid pani ameti maha pärast Lillekülas peetud 1:1 viigimängu Eestiga.
  • Eelmisel sügisel toimunud treenerivahetuste laine järelmõjul on tänavune suvi olnud sel turul küllaltki vaikne. Vaid Kaasani Rubin asendas legendaarse türkmeeni Kurban Berdõjevi klubi pikaaegse mängija Roman Šaronoviga. Mõned aastad tagasi Rostovi Meistrite liigasse viinud 66-aastasest Berdõjevist on vabaagendi rollis nõutud kaup saanud ning teda on paari pandud nii Sotši kui Moskva Spartakiga.

Meeskonnad:

FK Krasnodar

Peatreener: Murad Musajev
Eelmisel hooajal: 3. koht
Üleminekud:

Sisse: Younes Namli (PEC Zwolle), Kalo (Santa Clara), Tonny Vilhena (Feyenoord), Ruslan Kambolov (Kaasani Rubin).
Välja: Mauricio Pereyra, Charles Kabore.

FK Rostov

Peatreener: Valeri Karpin
Eelmisel hooajal: 9. koht
Üleminekud:

Sisse: Aleksei Koslov (Moskva Dinamo), Aleksandr Dolgov (Moskva Lokomotiv), Dmitri Tistjakov (Tambov), Saeid Ezatolahi (Reading, laenuleping lõppes), Anton Saletros (AIK, laenuleping lõppes).
Välja: Timofei Kalašev (lõpetas karjääri), Sergei Paršivljuk (Moskva Dinamo), Matija Boben (Livorno, laenuleping muudeti püsivaks), Konstantin Plijev (Kaasani Rubin, laenule).

FK Tambov

Peatreener: Aleksandr Grigorjan
Eelmisel hooajal: 1. koht (NFL)
Üleminekud:

Sisse: Vladislav Kulik (Mahhatškala Anži), Pavel Karasjov (Mahhatškala Anži), Adessoye Oyewole (Orenburg), Vladimir Sugrobov (Kaliningradi Baltika), Mihhail Kostjukov (Krasnojarski Jenissei), Soslan Takazov (Armavir), Maksim Osipenko (Voroneži Fakel), Ivan Markelov (Mahhatškala Anži), Guram Tetrašvili (Gomel), Iškan Gelojan (Jaroslavi Šinnik).
Välja: Jevgeni Ovsipenko (Kalinigradi Baltika), Deniss Vavilin (Tomski Tom), Dmitri Tšistjakov (Rostov), Andrei Murnin (Himki).

Groznõi Ahmat

Peatreener: Rashid Rahimov
Eelmisel hooajal: 8. koht
Üleminekud:

Sisse: Magomed Musalov (Mahhatškala Anži, laenuleping muudeti püsivaks), Konrad Michalak (Gdanski Lechia), Andres Ponce (Mahhatškala Anži), Aleksandr Melihhov (Tomski Tom), Denis Glušakov (Moskva Spartak).
Välja: Rodolfo (lõpetas karjääri), Zaurbek Plijev (Moskva Dinamo), Zaurbeb Plijev (Moskva Dinamo), Milad Mohammadi, Bekim Balaj.

Jekaterinburgi Ural

Peatreener: Dmitri Parfenov
Eelmisel hooajal: 10. koht
Üleminekud:

Sisse: Rafal Augustyniak (Legnica Miedz), Nikita Chistjakov (Mahhatškala Anži), Andrei Panjukov (Peterburi Zenit, laenuleping muutus püsivaks).
Välja: Dominik Dinga (Belgradi Partizani, laenule), Gregor Balazic, Aleksandr Dantsev (lõpetas karjääri).

Kaasani Rubin

Peatreener: Roman Šaronov
Eelmisel hooajal: 11. koht
Üleminekud:

Sisse: Vitali Denisov (Moskva Lokomotiv), Juri Djupin (Mahhatškala Anži), Oleg Danšenko (Donetski Šahtar), Silvije Begic (Orenburg), Konstantin Plijev (Rostov, laenule), Hviša Kvaretšhelia (Rustavi), Kamil Zakirov (Mahhatškala Anži), Beka Mikelitadze (Anorthosis).
Välja: Vladislav Pantelejev (Tula Arsenal), Aleksandr Buhharov, Igor Kalinin (Moskva Dinamo), Reza Shekari (Tractor), Ruslan Kambolov (Krasnodar), Vitali Ustinov.

Moskva CSKA

Peatreener: Viktor Gonšarenko
Eelmisel hooajal: 4. koht
Üleminekud:

Sisse: Nikola Vlašic (Everton, laenuleping muudeti püsivaks), Igor Divejev (Ufa, laenuleping muudeti püsivaks).
Välja: Abel Hernandez, Anatoli Anisimov.

Moskva Dinamo

Peatreener: Dmitri Hohlov
Eelmisel hooajal: 12. koht
Üleminekud:

Sisse: Ihor Kalinin (Kaasani Rubin), Ivan Ordets (Donetški Šahtar), Sergei Paršivljuk (Rostov), Zaurbek Plijev (Groznõi Ahmat), Sebastian Szymanski (Varssavi Legia), Ramil Šejdajev (Samara Krõlja Sovetov).
Välja: Sebastian Holmen, Jevgeni Markov (Kaasani Rubin, laenule), Aleksei Kozlov (Rostov), Jevgeni Lutsenko (Tula Arsenal).

Moskva Lokomotiv

Peatreener: Juri Semin
Eelmisel hooajal: 2. koht
Üleminekud:

Sisse: Dmitri Živogljadov (Ufa), Grzegorz Krychowiak (PSG, laenuleping muudeti püsivaks), Murilo (Cruzeiro).
Välja: Taras Muhaljuk, Dmitri Tarasov, Igor Denisov (lõpetas karjääri), Aleksandr Dolgov (Rostov).

Moskva Spartak

Peatreener: Oleg Kononov
Eelmisel hooajal: 5. koht
Üleminekud:

Sisse: Timur Akmurzin (Kaasani Rubin), Ezequiel Ponce (Roma), Jano Ananidze (Samara Krõlja Sovetov, laenuleping lõppes), Idrissa Sambu (Mouscron, laenuleping lõppes), Zelimhan Bakajev (Tula Arsenal, laenuleping lõppes)
Välja: Denis Glušakov (Groznõi Ahmat), Salvatore Bocchetti, Dmitri Kombarov, Artjom Mamin, Vladislav Terjoškin.

Orenburg

Peatreener: Vladimir Fedotov
Eelmisel hooajal: 7. koht
Üleminekud:

Sisse: -
Välja: Silvije Begic (Kaasani Rubin), Andrei Kozlov (Ufa), Denis Popovic (Zürich), Adessoye Oyewole (Tambov), Dmitri Andrejev (lõpetas karjääri).

Peterburi Zenit

Peatreener: Sergei Semak
Eelmisel hooajal: 1. koht
Üleminekud:

Sisse: Douglas Santos (Hamburg), Aleksei Sutormin (Kaasani Rubin/Orenburg). 
Välja: Aleksandr Anjukov (lõpetas karjääri), Claudio Marchisio, Luis Neto (Sporting), Elmir Nabiullin (Sotši), Dmitri Poloz (Sotši), Ivan Novoseltsev (Sotši), Ibragim Tsallagov (Sotši).

PFC Sotši

Peatreener: Aleksandr Tošilin
Eelmisel hooajal: 2. koht (NFL)
Üleminekud:

Sisse: Jevgeni Frolov (Orenburg), Elmir Nabiullin (Peterburi Zenit), Ivan Novoseltsev (Peterburi Zenit), Pavel Šakuro (Tjumen), Ibragim Tsallagov (Peterburi Zenit), Vladimir Obuhhov (Mordovia Saransk), Dmitri Poloz (Peterburi Zenit). 
Välja: Steven Alfred (Pjunik), Alan Kasajev (Moskva Lokomotiv), Igor Gorbunov (Volgogradi Rotor), Roman Kosjanuk (Voroneži Fakel).

Samara Krõlja Sovetov

Peatreener: Miodrag Božovic
Eelmisel hooajal: 13. koht
Üleminekud:

Sisse: -
Välja: Jano Ananidže (Moskva Spartak, laenuleping lõppes), Ramil Šejdajev (Moskva Dinamo), Mohammed Rabiu, Vanja Vucicevic (Zagrebi Lokomotiv).

Tula Arsenal

Peatreener: Igor Šerevšenko
Eelmisel hooajal: 6. koht
Üleminekud:

Sisse: Sergei Tkatšov (Moskva CSKA, laenuleping muudeti püsivaks), Jevgeni Lutsenko (Moskva Dinamo), Goran Caušic (Belgradi Crevna zvezda), Vladimir Pantelejev (Kaasani Rubin), Alexandru Tudorie (Voluntari), Daniil Lesojov (Peterburi Zenit).
Välja: Danila Buranov (Mordovia Saransk), Artjom Maksimenko (Nižni Novgorod), Mohammed Kadiri (laenuleping Viini Austriaga lõppes), Luka Dordevic (Laenuleping Peterburi Zenitiga lõppes), Reziuan Mirzov (laenuleping Rostoviga lõppes), Ognjen Ozegovic (laenuleping Partizaniga lõppes).

Ufa

Peatreener: Vadim Jevsejev
Eelmisel hooajal: 14. koht
Üleminekud:

Sisse: Daniil Fomin (Krasnodar), Andrei Kozlov (Orenburg).
Välja: Vero Salatic (Grasshoppers), Dmitri Živogljadov (Moskva Lokomotiv), Ivan Paurevic (Sandhausen), Jerkebulan Seydahmet (Kairat).

* Üleminekud on sisestatud 17. juuli 2019 seisuga. Märgitud on vaid olulisemad liikumised.

Eelvaate autori ennustus:

1. Peterburi Zenit
2.  Moskva Lokomotiv
3. Krasnodar
4. Moskva CSKA
5. Moskva Spartak
6. Moskva Dinamo
7. Rostov
8. Tula Arsenal
9.  Groznõi Ahmat
10. Jekaterinburgi Ural
11. Kaasani Rubin
12. Ufa
13. PFC Sotši
14. Samara Krõlja Sovetov
15. Orenburg
16. Tambov

SEOTUD LOOD
1 kommentaar

Alex   •  
(217.159.171.***)
Sotšis on ka Džanajev ja Buhharov

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK