Varasemad tiitlivõitjad audis! Hispaanlased jätsid viimasel hetkel naabrid pika ninaga (Rootsi eestlastega samal tasandil) (0)

37-aastane Cristiano Ronaldo täna kangelaseks ei kerkinud. Foto: Scanpix / Patricia de Melo Moreira / AFP

Rahvuste liigas peeti täna 2022-23. hooaja viimased alagrupimängud ning selgeks said viimased tõusjad-langejad. Üliolulise ning -napi võidu said hispaanlased, kes alles viimaste minutitega Portugali võitsid ning seeläbi Hollandis toimuvale finaalturniirile pääsesid. A-divisjoniga jättis samaaegselt hüvasti Tšehhi. Teistpidise teekonna võtavad ette nii šotlased kui ka serblased. Kolmandale tasandile kukuvad nii Armeenia kui ka Rootsi, kes jäid täna võiduta.

Kuigi Ibeeria poolsaare derbimängus oli enne tänast pikem kõrs Portugali käes, siis tuli täna sellegipoolest kindlasti kaotust vältida. Kuigi hispaanlased võtsid kohe esimestest minutitest peale pallivaldamise enda ülesandeks, siis ühed esimesed päris head võimalused tekkisid pooltunni järel portugallastel: esiteks tõrjus Diogo Jota tugeva löögi Unai Simon ning paar momenti hiljem lõi Bruno Fernandes napilt ristnurgast mööda.

Teisel poolajal hakkas Hispaania mootor üha paremini töötama ning tasapisi läks mäng üha lahtisemaks. Kui pikalt tundus, et mõlema kiipri seljatagune jääbki täna puutumata, siis 88. minutil sai siiski esimene löödud: paar päeva tagasi oma debüüdi teinud Nico Williams jagas palli Alvaro Moratale, kes lõi oma koondisekarjääri 28. värava.

Võit tähendas seda, et hispaanlased kerkisid viimasel hetkel teise alagrupi liidriks ning teenisid seega hoopis ise Portugali asemel pileti finaalturniirile. Seal ootavad neid ees varem hõbedale tulnud Holland, viimati pronksmedaliga lõpetanud Itaalia ning eelmise MM-i finalist Horvaatia. Finaalturniir toimub järgmise aasta 14. juunist 18. juunini Hollandis.

Samas alagrupis peeti ka oluline matš St. Gallenis, kus kohalik Šveits madistas Tšehhiga. Selles heitluses vajasid külalised A-divisjoni jäämise jaoks kindlasti võitu ning seda otsiti päris aktiivselt: esimesel poolajal löödi kaks korda pall latti. Sellest aga ilmselgelt ei piisanud ja hoopis võõrustajad näitasid oma kiirust, kui paarikümne sekundiga löödi kaks väravat.

Poolaja lõpus suutis Patrik Schick ühe ka tagasi lüüa, kuid sellest veel ei piisanud. Teisel poolajal olid tšehhid kontrollivamaks pooleks ning 61. minutil teeniti ka 11-meetri trahvilöök, ent vastaste väravasuul seisnud Yann Sommer blokeeris ürituse. Korra jõudsid šveitslased veel vastaste väravavõrku sahistada, kuid selle tabamuse ajal fikseeris abikohtunik suluseisu. Seega lõppeski mäng kodumeeste võiduga ning Šveits alustab sarnaselt üheksale teisele riigile ülejärgmine aasta oma neljandat hooaega A-divisjonis.

Nende juurde tõuseb veel Šotimaa, kes suutis vaatamata mängijate puudusele, viigistada ukrainlastega. Seejuures oli Ukrainal päris mitu head võimalust - korra lõi Mõhailo Mudrõk tühjast väravast üle - ent üliolulist väravat nad kirja ei saanud. Lisaks kerkib A-tasandile Serbia, kes langetas tänu heas hoos olevatele ründajatele - Aleksandr Mitrovic ja Dušan Vlahovic - suurepärases hoos oleva ründaja -Erling Braut Haalandi.

Esmakordselt kukub kolmandasse divisjoni Rootsi koondis, kes ei saanud täna jagu sloveenidest. Kuigi terve kohtumise vältel oldi selgelt domineerivamad (pallivaldamine 71-29 rootslaste kasuks), siis lõpuks jäi seis siiski viigiliseks: 28. minutil lõi Benjamin Šeško kauni värava ning paarteist minutit vastas tema tabamusele Emil Forsberg.

Lisaks rootslastele võib Eesti järgmisel hooajal potentsiaalselt kokku minna Armeeniaga. Seejuures oli Kaukaasia riigil head võimalused B-tasandile püsima jääda: selleks tuli neil viimases matšis võõrsil iirlaseid võita. Kuigi vastased läksid kärmelt 2:0 juhtima, siis 74. minutiks oli tablool taas viigiseis.

Iirimaa oli selgelt domineerivamaks pooleks, kuid armeenlased olid samuti mängus sees, kuni ... külalised jäid üheksakesi. Kusjuures kaks punast tulid üsna ebavajalikult: lõpuminutitel jäi Artak Dashjani käsi trahvikastis pallile ette ning VAR ütles peakohtunikule, et Iirimaa saab penalti. Armeenlasi ajas antud otsus aga väga närvi ning Hovhannes Hambardzumjan sõimas vilemehe näo täis. See otseloomulikult sloveenlasest Rade Obrenovicile ei meeldinud ja seetõttu nägi äärekaitsja punast kaarti. Peale seda liikus kohtunik Dashjani juurde ning näitas talle punast kaarti ja määras Iirimaale penalti. Võõrustajad kasutasid võimaluse ära ning sellega oligi asi tehtud - Iirimaa on edaspidi ainus koondis, kes on kõik Rahvuste liiga hooajad veetnud B-divisjonis.