Ühele suured karukallid, teisele piki pead: Donnarumma tassis itaallased esimeseks, Pope'i prohmakas maksis ihaldatud võidu (0)

Gianluigi Donnarumma imeline esitus oli Itaalia edu üks võtmetest. Tasuks karukallid. Foto: Scanpix / Fabio Ferrari / LaPresse / ZUMA Press

UEFA Rahvuste liiga esmaspäeval sai selgeks, et A-divisjoni 3. alagrupist pääseb finaalmatšidele 2:0 võidu saanud Itaalia. Aste madalamal toimetav Soome madistas end kukkumispiirilt teiseks. Päeva kõige närvesöövama, kuid teisalt totaalselt kaalutu kuueväravalise (!) duelli pidasid maha Inglismaa ja Saksamaa.

A-divisjoni 3. alagrupi otsustavas kohtumises sai Ungaril külas olnud Itaalia oma avatabamuse kätte esimese kolmveerandtunni keskpaigas. Olukorra küpsetasid kohalikud endale pisut ise: lohaka tagasisöödu järel põrkasid karistusalas kokku pallile tõtanud Itaalia ründaja Wilfried Gnonto ja Ungari väravavaht Peter Gulacsi. Pall jäi aga lahtiseks ning selleni jõudis esimesena Giacomo Raspadori, kes toimetas selle mängleva kergusega kindameheta jäänud väravasse.

52. minutil raius Bryan Cristantelt hea söödu saanud Federico Dimarco eduseisu veelgi kindlamaks. 2:0 võidu kõrval on võimatu mööda vaadata ka Gianluigi Donnarumma hiilgavast esitusest, mis jättis nii Inglismaale kui ka Saksamaale paksu pahandust tekitanud ungarlased sel korral nullile.

Sealjuures oli Ungari ründemäng eriti vinge just teise poolaja avaminutitel, kui Itaalia värava poole kõmmutati kümne sekundi jooksul teele koguni neli lööki. Neil 50. mänguminuti sekunditel tõrjus Donnarumma esimese palli tagasi väravaesisele, järgnenud lähilööki aitasid lappida kaitsjad. Ungarlased olid aga endiselt jaol: Callum Styles läks karistusala joonelt otsima tagumist posti, seda ei leidnud üles ka Donnarumma hiilgavale tõrjele esimesena jaole jõudnud Adam Szalai. Kokku sai Itaalia esikinnas kirja kuus tõrjet, üks ulmelisem kui teine.

Kolm võidupunkti tõstsid Itaalia tabeli esimesele pulgale ning kokku kümme silma võtnud Ungarile jäi seega teine koht. Kolmas ja neljas rida jäid vastavalt Saksamaale ja Inglismaale, kes mängisid 3:3 viiki.

Kusjuures Saksamaal ja Inglismaal läks soojenemisega päris kaua aega, poolajapausile mindi väravateta viigiga. Teist kolmveerandtundi said sakslased alustada lustlikumatel toonidel, sest 50. minutil eksis Harry Maguire sööduga ning lappis tekkinud viga penaltiväärilise veaga. 11 meetrile asunud Ilkay Gündogan oli mänguvahendit võrku saates kui vana rahu ise. Veerand tundi hiljem kõmmutas Kai Havertz kaugelt ning Saksamaa õnn ja rõõm oli piiritu - 0:2.

Tekkinud "jama" saadeti seepeale lappima Bukayo Saka ja Mason Mount, kes olid oma ülesannete kõrgusel. Viis minutit hiljem aidati omadel jõuda avatabamuseni, mis läks Luke Shaw arvele. Loetud minutid hiljem söötis Saka ise ning Mount virutas juba ühega Marc-Andre ter Stegenile püüdmatusse kaugusesse - 2:2.

Viimane veerandtund pakkus mängu aga veel küllaga. Kümmekond minutit enne kohtumise lõppu jättis olukorda hiljaks jäänud Nico Schlotterbeck Jude Bellinghamile külakostiks korgijäljed, mille fikseeris VAR törts hiljem. Kuna viga toimus karistusalas, siis said ka inglased penalti, mis jõudis Harry Kane'i jalast ristnurka. Tühjade pihkudega ei lahkunud siiski ka Saksamaa, sest Nick Pope'i lubamatu pudistamine andis Havertzile võimaluse seis tagasi ning lõplikult viiki lüüa - 3:3.

Niisiis ei saanud Inglismaa kuue mänguga kätte mitte ühtegi võitu, vaid kolm viiki ja sama palju kaotuseid. Nõnda kuiv periood oli viimati pea 30 aastat tagasi. Olgu meelde tuletatud, et säärase vormi pealt minnakse novembris MM-ile.

B-divisjoni 3. alagrupis sai juba esikoha kindlustanud Bosnia ja Hertsegoviina koguni 1:4 kaotuse viimasele pulgale jäänud Rumeenialt. Kodused läksid matši juhtima Dennis Mani 38. minuti tabamusest, asi naelutati paika teise poolaja lõpus. Kahe väravaga panustas George Puscas, korra sahistas ka Andrei Ratiu. Bosnia ja Hertsegoviina eest tegi skoori Edin Džeko.

Samas grupis võttis Soome 2:0 võidu juba 17. minutil vähemusse jäänud Montenegro üle. Väravad saadi kätte alles teisel poolajal, esmalt Oliver Antmani jalast ning seejärel Benjamin Källmani peanupust. Võit tõstis soomlased tabelis teisele reale, ühe punktiga jäid maha Montenegro ja Rumeenia, kellest viimane langes omavaheliste matšides saadud kaotuste tõttu C-divisjoni.

C-divisjoni 4. alagrupis sai Gruusia 2:1 võidu Gibraltari üle, Bulgaaria alistas Põhja-Makedoonia minimaalselt. Juba varem oli selge, et vaid võite ning korra viiki tunnistanud Gruusia tõuseb kõrgemale astmele ning D-divisjoni langemise play-off ootab ees kuue matšiga vaid punkti võtnud Gibraltarit.