Tragöödia tribüünidel: pisargaas ja paanika põhjustasid 125 pealtvaataja hukkumise (0)

Enam kui sada jalgpallimängule läinud inimest ei jõudnud enam kunagi koju tagasi. Foto: Scanpix / AP Photo / Hendra Permana

Indoneesias puhkes jalgpallimängu järel tribüünidel rüselus, mille tagajärjel jättis Ida-Jaaval Malangis toimunud kohtumises elu 125 pealtvaatajat.

Kodumeeskond Arema FC oli kaotanud 2:3 põlisele rivaalile Surabaya Persebayale ning ülerahvastatud tribüünidelt tungisid osad fännid väljakule. Politsei otsustas nende tõrjumiseks kasutada pisargaasi, see vallandas aga paanika. Tuhanded fännid tormasid Kanjuruhani staadioni väljapääsude poole ja ummistas need, trügimises muljuti paljud pealtvaatajad surnuks.

Esialgu hukkus Indoneesia ametivõimude teatel 174 inimest, hiljem siiski korrigeeriti seda numbrit 125 peale. Vigastatute arvuks on nimetatud 180. President Joko Widodo on andnud korralduse kõik kõrgliigamängud riigis peatada, kuniks juhtunu tagamaid on põhjalikult uuritud. Uurimatagi on aga selge, et korrakaitsjad käitusid risti vastupidiselt FIFA juhistele, mis sätestavad selgelt, et mitte mingil juhul ei tohi publiku kontrollimiseks kasutada pisargaasi.

"Vallandus anarhia. Hakati ründama politseinikke, lõhkuma autosid," selgitas Ida-Jaava politseülem Nico Afinta BBC vahendusel politse tegutsemise põhjuseid. Tema sõnul on hukkunute seas ka vähemalt kaks politseinikku. "Samas tahan rõhutada, et kaugeltki mitte kõik fännid ei rikkunud korda - kõigest need umbes 3000, kes platsile jooksid," lisas Afinta.

REKLAAM

Tema sõnul põgenesid platsile tungijad pisargaasilaskude järel ühe värava suunas, mille juures tekkis tunglemine ja inimesed lämbusid. Sotsiaalmeediasse jõudnud videotes võib näha, kuidas fännid üle piirdeaedade ronivad, et pääseda. Mängule oli müüdud väidetavalt 42 000 piletit, ehkki Kanjuruhani staadion mahutab ametlikult kõigest 38 000 pealtvaatajat. Seejuures ei müüdud pääsmeid just nimelt turvalisuse ettekäändel Persebaya fännidele, sest kardeti poolehoidjate omavahelisi kokkupõrkeid.

BBC rääkis mängul viibinud 21-aastase Muhamad Dipo Maulanaga, kelle sõnul läksid mõned fännid pärast kohtumist kodumeeskonna mängijatele oma pahameelt väljendama. Tema väitel tungis politsei neile jõuliselt kallale ja asus neid peksma, mispeale tungis protesti märgiks väljakule juba rohkem inimesi. Sellele vastatigi juba pisargaasiga, Dipo kuulis enda sõnul vähemalt 20 lasku.

"Paugud tulid valjusti ja kiirelt - kõmm, kõmm, kõmm. Minu arust tulistati kõikide tribüünide suunas. Kilpide ja koertega varustatud ning sõduritest saadetud politsei tungis peale," kirjeldas ta. Tema sõnul mõjus pisargaas kõige rängemalt paljudele lastele ja vanematele inimestele.

Staadionitragöödiate kurvas ajaloos saab Kanjuruhanis juhtunu paraku kõrge koha. 1964. aastal hukkus Limas Peruu ja Argentina vahelise olümpiamängude valikkohtumise järel tunglemise tõttu 320 inimest ja vigastada sai üle tuhande. 1985. aastal lõppes Brüsselis Heyseli staadionil Liverpooli ja Juventuse vahelise mängu eel ühe tribüüniseina kokkuvarisemine 39 inimese surmaga, vigastada sai veel 600 pealtvaatajat.

Suurbritannia kõige traagilisem sündmus leidis aset 1989. aastal Sheffieldis Hillsborough' staadionil, kus muljuti surnuks 97 Liverpooli fänni. Ka siis oli juhtunu peapõhjuseks politsei ükskõikne ja hoolimatu käitumine.

Viimastel kümnenditel on enamik selliseid juhtumeid toimunud siiski riikides, kus staadionite turvanõuded ei ole tasemel. Nii hukkus 1988. aastal Nepaalis rahetormi eest põgenedes 93 inimest, 1991. aastal tõi Lõuna-Aafrikas pealtvaatajate ja politsei kokkupõrge kaasa 40 inimese surma.

2001. aastal hukkus Ghanas Accras 127 pealtvaatajat, kusjuures juhtunu asjaolud olid nüüdsele ehmatavalt sarnased - politsei kasutas rahva vastu pisargaasi, mis tõi kaasa täiendava paanika. Sel sajandil on pealtvaatajad elu jalgpallistaadionile jätnud veel nii Zambias, Kongo Demokraatlikus Vabariigis, Haitil, Egiptuses kui ka Angolas. Viimatine tragöödia jääb tänavuse aasta jaanuarikuusse, kui Kameruni pealinnas Yaoundes hukkus kaheksa mängule pääseda püüdnud pealtvaatajat.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK