Teemu Pukki säras ja Põlvkondade Unistus on Soomel nüüd käega katsuda (täiendatud!) (0)

"Kes võidab? Soome! Kes võidab? Soome!" rõkkas Turu Veritase staadionile Soome – Armeenia EM-valikmängu jälgima kogunenud publik kohtumise 62. minutil vaimustunult ja veendunult, sest Soome jalgpalli suurim staar Teemu Pukki oli meeskonna äsja 2:0 juhtima viinud.

"Põlvkondade Unistus" oli sõnum, mille saatel Soome meeskond lahingusse läks. Just see oli kirjutatud soojenduse ajal pallimuru keskringi katnud ümmargusele lipule ja seda kuvasid väljakut ümbritsenud reklaamtablood ikka ja jälle. Nende ligi 10 000 pealtvaataja ja kõigi Soome jalgpalli sõprade jaoks on see Põlvkondade Unistus – Soome jalgpallikoondis EM- või MM-finaalturniiril – nüüd käega katsuda.

88. minutil lõi Norwich City ridadesse kuuluv ja tänavu Inglismaa Premier League'i augustikuu parimaks mängijaks valitud Teemu Pukki veel teisegi värava – oma seitsmenda käimasolevas valiksarjas! – ning Veritase staadioni ekstaas süvenes veelgi. Kui lõpuvile fikseeris Soome 3:0 võidu, vallandus põhjamaine pillerkaar. Kõik on Soome enda kätes ja jalgades ning kõik on nende enda teha. Ja olukord on soodne.

Soome ainuke rivaal J-alagrupi teisele kohale on täna õhtul võõrsil Kreekaga kohtuv Bosnia ja Hertsegoviina, kellel aga puudub eksimisruum. Kui Bosnia ei võida kõiki kolme eesootavat kohtumist (täna Kreekaga, novembris kodus Itaaliaga ja võõrsil Liechtensteiniga), vajab Soome EM-ile jõudmiseks vaid kolme punkti. Ning arvestades, et kodumäng Liechtensteiniga on Soomel pidamata, on nende hankimine ülimalt tõenäoline.

Kui Bosnia suudab kõik kolm kohtumist võita, peab Soome EM-pääsme tagamiseks võitma mõlemad eesootavad mängud. Esmalt kodus Liechtensteini ja siis võõrsil Kreeka, kelle edasipääsulootuse nad täna Armeeniat alistades ametlikult kustutasid. Kindlasti esimesest keerulisem variant, aga kaugeltki mitte võimatu. Eriti siis, kui Soome meeskond mängib sama sihikindlalt, kannatlikult ja ladusalt kui täna Armeenia vastu.

Täiendus kell 23.40: Bosnia ja Hertsegoviina kaotas võõrsil 1:2 Kreekale. Soome vajab EM-pileti tagamiseks vähemalt kahte punkti ehk kui 15. novembril alistatakse Helsingkis Liechtenstein, on EM-pilet tagatud.

Armeenia suruti kindlalt vastu muru

Kuigi Armeenia teenis avaminutitel kaks lubavat karistuslööki, kogus Soome end kiiresti ja haaras mängu oma (totaalse) kontrolli alla. 8. minutil oli Pukkil väga hea võimalus avavärava löömiseks, aga Jere Uroneni terava ja madala tsenderduse võrku suunamisest jäi natuke puudu. Pall püsis aga külaliste väljakupoolel ja surve Armeenia väravale samuti.

Pärast 25. minutit hakkas Soome teenima üha enam standardolukordi ning 31. minutil tuli ühest nurgalöögist ka avavärav, kui Armeenia puurivaht Aram Hairapetjan tuli väravast välja, aga ei suutnud tsenderdust klaarida. Lahtise palli udjas kuuelt meetrilt võrku Fredrik Jansen (FC Augsburg) ning soovitud juhtvärav oli Soomel käes.

Võõrustajate maneer muutus seejärel veidi rahulikumaks, ent initsiatiivi ei loovutatud kordagi. Kogu aeg oli tunne, et Soome 2:0 on oluliselt lähemal, kui Armeenia 1:1 värav. Ning 62. minutil Pukki seda tunnet ka kinnitas, kui võttis omaks Joel Pohjanpalo (Leverkuseni Bayer) läbisöödu ja kõksas selle elegantselt üle vastu rutanud Hairapetjani.

Mäng oli tehtud ja edasine vaid vormistamine. Pukki 88. minuti värav – 2:0 tabamusega analoogne kauniks tõste üle väravavahi – kruttis joovastusele pöördeid juurde. Peatreener Markku Kanerva läks kolleegi kätt suruma laia ja enesekindla naeratusega ning Soome mängijate kehakeelest võis välja lugeda, et nad ei karda vanakuradi vanaema kah mitte.

Soome pidi täna mängima mitme põhimeheta. Laupäeval võõrsil Bosnia ja Hertsegoviinale 1:4 kaotatud mängus sai vigastada keskkaitsja Paulus Arajuuri (Soome versioon Raio Piirojast) ning trauma tõttu ei olnud platsil ka kogenud kaptenit Tim Sparvi. Neid asendanud Sauli Väisänen ja Joni Kauko ei lubanud aga kvaliteedil langeda. Soome demonstreeris igas mõttes tugevat meeskondlikkust, mis ongi nende suurim relv ja lootuse allikas.

Põlvkondade Unistus ja kaks valusat napikat

Miks käib jutt Põlvkondade Unistusest? Selgitus lihtne: enne 2016. aasta EM-i olid Soome ja Albaania ainsad kaks Euroopa jalgpalliriiki, kes täitsid järgnevad tingimused: 1) rahvaarv ületas miljoni piiri, 2) polnud jalgpallikaardile lisandunud Nõukogude Liidu, Jugoslaavia või Tšehhoslovakkia lagunemise järel, 3) polnud kordagi osalenud EM- või MM-finaalturniiril.

Albaania kvalifitseerus toona EM-ile, kus esines väärikalt ja polnud kaugel 16 parema sekka jõudmisest. Soome jäi aga konutama, olles ainuke vanemat sorti ja mitte pisike Euroopa jalgpalliriik, kes polnud kordagi saanud kogeda suurturniiriga kaasnevat ekstaasi ja võimalust suurelt unistada. Nüüd on see lõpuks ometi käega katsuda.

Kaks korda on Soome olnud lähedal ja jäänud edasipääsust valusalt ilma. 1997. aasta 11. oktoobril vajas Soome kodus Ungari vastu võitu, et lõpetada MM-valikgrupp Norra järel teisena ja pääseda play-off'i. 90. minuti täitudes Soome juhtis 1:0, aga Ungari viigistas 90+1. minutil soomlaste väravavahi Teuvo Moilaneni omaväravast. Ungari edenes play-off'i, Soome ahastas.

Tolle kohtumise otsustavad hetked Soome legendaarseima spordikommentaatori Antero Mertaranta vahendatuna:

2007. aastal oli Soomel võimalus jõuda EM-ile. Selleks tuli viimases mängus alistada võõrsil Portugal. Mäng lõppes aga 0:0 viigiga ja Soome jäi EM-ilt kõrvale (Poola 28, Portugal 27, Serbia 24, Soome 24, Belgia 18, Kasahstan 10, Armeenia 9, Aserbaidžaan 5).

Tol samal 2007. aastal sai Soome koondise hüüdnimeks Huuhkajat ehk Öökullid, sest Soome - Belgia kohtumise ajal laskus Helsinki olümpiastaadioni väravalatile (ja siis ka teisele) kõrvalasuvas pargis elanud kassikakk. Et Soome võitis mängu 2:0, peeti seda hea õnne märgiks ja seni kindla hüüdnimeta olnud meeskond oligi ristitud.

Huuhkajate ootus võib lõppeda juba novembris. Kui juhtub aga nii, et kuu aja pärast kirjutatakse Soome jalgpallilukku lisandub kolmas õnnetu napikas, siis on neil Rahvuste liiga C-divisjoni play-off'i kaudu olemas ka tagavaravõimalus. Ent objektiivselt võttes on võimalus seekord soodsam kui 1997 või 2007. aastal.

Sellele intervjuule pole ju tõlget vaja. Kõik on niigi selge. Soome (meeskond) ootab, tahab ja usub!