Sheffield United – Teraselinna kadunud hiilguse taastaja (0)

8. mai 2016, Bramall Lane'i staadion. Sheffield United võõrustab League One’i (Inglismaa tugevuselt kolmas liiga) viimases voorus Scunthorpe Unitedit. Kohutava hooaja krooniks kaotatakse 0:2 ning liiga lõpetatakse 11. kohal, mis on klubi halvim tulemus meistrivõistlustel pärast 1983. aastat.

Veidi vähem kui neli aastat hiljem on Scunthorpe United Inglismaa tippjalgpallist ehk neljast tugevamast liigast välja kukkunud, kuid Sheffield United liigub Premier League’is eurosarja- ja oma viimase 45 aasta parima liigakohakursil. Kuidas on see klubi suutnud nii kiiresti tuhast tõusta?

Kõige olulisem muutus pärast 2015-2016 hooaega oli kahtlemata peatreeneri Nigel Adkinsi asendamine klubi endise äärekaitsja Chris Wilderiga. Toona oli tegemist võrdlemisi riskantse sammuga, sest Wilder ei olnud 14-aastase treenerikarjääri jooksul kordagi tüürinud klubi, mis nii kõrgel tasemel mängiks. Tema suurimaks saavutuseks oli Northampton Towniga 2016. aastal võidetud League Two (Inglismaa tugevuselt neljas liiga) tiitlit.

Ka Sheffield Unitedi fännid ei olnud uue peatreeneri osas üleliia optimistlikud. BBC kohaliku raadiojaama Vox Populi laadsesse saatesse helistanute seast kõlas läbi arvamus, et klubi on ambitsioonid täielikult minetanud ning valmistub keskpärase treeneri juhendamisel keskpäraseks perioodiks tugevuselt kolmandas liigas.

REKLAAM

Hooaeg 2016-17 algaski kohutavalt, sest esimesest neljast mängust teeniti vaid üks punkt. Siis muutus kõik. Järgnevast 42-st mängust kaotati ainult kolm ning hooaeg lõpetati 100 punktiga, mis tähendas klubi rekordit ja 14-punktilise eduga saavutatud esikohta. Muuseas, kolm (!) tollel hooajal põhiraskust kandnud mängijat – kaitsja Jack O'Connell, poolkaitsja John Fleck, kaitsja Chris Basham – on tänavu kindlad algrivistuse mehed ka Premier League’is.

Siiski leidus endiselt pessimiste, kes kahtlesid, kas Sheffield United järgmisel hooajal üldse Inglismaa esiliigasse ehk Championshipi püsima jääb. Teatavasti on hüpe League One’ist Championshipi klubide jaoks sageli keerulisemgi kui sealt edasi Premier League’i (näiteks käimasoleval hooajal on värskelt esiliigasse tõusnud klubide positsioonid hetkel 19., 23. ja 24.).

Kartused osutusid alusetuteks, 14. vooru järel hoidis United põgusalt lausa liidrikohta. Kehvem hooaja lõpp tähendas kokkuvõttes "vaid" 10. kohta ning play-off'i ei pääsetud.

Prints ja Saudi-Araabia samas lauses ei tähenda palju raha

Hooaja järel tabas aga Sheffield Unitedit tugev tagasilöök. Nimelt oli klubi pikaaegne omanik Kevin McCabe paar aastat varem müünud 50% aktsiatest tundmatule Saudi-Araabia ärimehele, prints Abdullahile.

Paraku oli McCabe teinud olulise valearvestuse, eeldades, et sõnad "prints" ja "Saudi-Araabia" ühes lauses tähendavad, et inimesel on suures koguses vaba raha. Kui ilmnes, et printsil on raha vähem kui arvatud, aktiveeris McCabe nendevahelise lepingu klausli, mis kohustab lepingu teist osapoolt ülejäänud 50% aktsiatest viie miljoni naela eest välja ostma või sellest keeldumise puhul enda osa sama summaga maha müüma.

Konks oli selles, et klubi infrastruktuur kuulus endiselt täielikult McCabele, mis tähendas, et Abdullah oleks pidanud lisaks viiele miljonile naelale veel maksma suurusjärgus 50 miljonit staadioni ning treeningkeskuse eest. Nii palju raha tal lihtsalt ei olnud ning McCabe teadis seda väga hästi. Pealtnäha oli tegemist ideaalse võimalusega klubi taas täielikult enda omandisse saada.

Abdullah ei soovinud aga loobuda ning mõtles taristu ostmise vältimiseks välja erinevaid skeeme, mis päädisid lõpuks kohtuprotsessiga, mis omakorda tähendas, et suurete investeeringute tegemine üleminekuturul muutus Wilderile enne 2018-2019 hooaega võimatuks. Kohtuvaidluse kumbki osapool polnud huvitatud raha eraldamisest klubisse, mille omanik ta ei pruugi aasta pärast enam olla. Tundus, et Sheffield Unitedit ootab ülimalt keeruline hooaeg.

Pääs Premier League'i, legendaarne võidupidu… ja üks suur kaotaja

Suvel tehti riskantne otsus. Et vaatamata kohtuprotsessile mingeidki mängijaid hankida, müüdi 10 miljoni naela eest Bournemouthile klubi tolle hetke parim mängija, poolkaitsja David Brooks. Risk õigustas end aga täielikult, sest värsked täiendused Oliver Norwood (poolkaitsja), John Egan (kaitsja) ning David McGoldrick (poolkaitsja) osutusid kõik absoluutseteks lotovõitudeks.

Sheffield United püsis stabiilselt esikolmikus ning lunastas kaks vooru enne hooaja lõppu vastupidiselt kõikidele ootustele pääsme Premier League’i. Pool terasetööstuse läbi kuulsaks saanud ja Steel City (Teraslinn) hüüdnime kandvat Sheffieldit oli ekstaasis (teine pool toetab Sheffield Wednesday'd) ja kohalik jalgpallifolkloor täienes kahe legendaarse looga.

Üks kergelt öeldes joobes Sheffield Unitedi fänn kukkus Premier League’i pääsu tähistades ergutushüüete saatel läbi bussipeatuse katuse ning poolkaitsja Paul Coutts otsustas päev pärast võidupidu vaatamata tuumapohmellile minna vaatama samal ajal Sheffieldis toimunud snuukri MM-i, kus ta rüüpas vett kohtuniku klaasist ning oksendas tualetis.

Oli ainult üks suur kaotaja – Kevin McCabe. Kui võiduparaadil seisis ta veel peatreeneri Chris Wilderi kõrval, siis Premier League'i tõusmine tähendas, et tema strateegia prints Abdullahi väljasöömiseks oli saanud surmava tagasilöögi.

Klubi väärtus tõusis ning Premier League’i telerahad tähendasid, et varem jaburalt suur summa eelpool nimetatud taristu ostmiseks muutus ühtäkki peenrahaks. Sheffield Unitedi tõus Premier League’i oli nii uskumatu, et klubi kauaaegne omanik McCabe ei olnud selle võimalusega arvestanud.

Abdullah avaldaski esimesel hooaja-järgsel kohtuistungil valmisolekut staadion ning treeningkeskus välja osta. Vaatamata McCabe’i apellatsioonidele, et selleks on liiga hilja, andis kohus õiguse saudi-araablasele, kes sai Premier League'is oodanud rikkusi arvestades klubi enda valdusse peenraha eest.

Tulemuslikum kaitsemäng on ette näidata vaid Liverpoolil

“They are going straight down again!” ehk "Nad kukuvad kohe kolinal esiliigasse tagasi!" lauset lauset sai Sheffield Unitedi kohta lugeda enamikest käimasoleva hooaja eelvaadetest. Ei eksperdid ega kihlveokontorid uskunud, et klubil, mille algkoosseis oli ostetud umbkaudu 10 miljoni naela eest, oleks väikegi võimalus Premier League'i püsima jääda.

Tõsi, mitmed need eksperdid seda tiitlit sisuliselt ei väärinud. Nimelt palgatakse Inglismaal kahetsusväärselt sageli jalgpalli analüüsima inimesi vaid põhjusel, et tegemist on endise kuulsa mängija või väga libeda jutuga ajakirjanikuga. Teema süvitsi tundmine niivõrd tähtis argument pole. Nii võiski hooaja eel kohata jaburaid mõttelende, kuidas Sheffield United on klassikaline pika palli meeskond ning Chris Wilder Sam Allardyce’i või Tony Pulise laadne vana kooli Briti treener.

Kumbki väide ei pea paika. Kui Allardyce'i stiili kohta leiab mitmeid legendaarseid intervjuusid, kus tema endised hoolealused kirjeldavad, kuidas Big Sami hüüdnime kandnud treeneri jaoks oli ainuke oluline statistiline näitaja mängijate poolt platsil läbitud distants (mida rohkem, seda parem!), siis Wilder oli juba madalamate liigade klubisid juhendades tuntud põhjalike mängueelsete analüüside poolest.

Tema endised hoolealused toona tugevuselt viiendas liigas (praegu National League, varem Conference National) mänginud Oxford Unitedis on meenutanud, kuidas Wilder jagas enne mänge igale mängijale kuue-seitsme-leheküljelisi infomaterjale vastasvõistkonna mängijate tugevuste-nõrkuste ja taktika kohta.

Wilderi metoodika on tugevalt mõjutatud kaasaegsetest mandri-Euroopa maneeridest ehk vähem üldfüüsilise põhja ladumist ning rohkelt pealtnäha igavaid tehnika- ja taktikaharjutusi. Lisaks oskab Wilder meeskonda suurepäraselt motiveerida ning ühtseks löögirusikaks vorpida.

Sheffield Unitedi peatreener ise on öelnud, et tema edu taga on ka üks nüanss, mida soovitas talle 2010. aasta Conference Nationali play-off'i eel Sir Alex Ferguson isiklikult. Milline? Seda Wilder avaldanud ei ole.

Sheffield Unitedi mängujoonises sisaldub ka kerge totaalse jalgpalli element. Näiteks sageli teevad keskkaitsjad enim pallipuuteid hoopis vastaste karistusala lähedal. Vaatamata sellele pentsikule statistikale on tegemist kõrgliiga ühe parema kaitsetööga meeskonnaga, sest ainult ühele klubile – suveräänsele liidrile Liverpoolile! – on löödud vähem väravaid kui Sheffield Unitedile!

Tõsi, vastaste väravaga lõppenud eksimuste arvestuses on Sheffield United liider, kuid enamasti ei ole neid tinginud kõrgel vastaste väljakupoolel asetsevad keskkaitsjad, vaid lihtsalt rumalad libastumised või praak enda väljakupoolel.

Genkist ostetud Sander Berge kui staatusenäitaja

Kirjeldatud pakett on viinud Sheffield Unitedi nii kaugele, et Meistrite Liiga kohast lahutab neid hetkel vaid kaks punkti (tõsi, vahetult nende ees paikneval Chelsea'l on üks mäng varuks). Kui hooaja eel täiendati rivistust pigem tundmatute nimedega, siis jaanuaris tehti esimene suur ost, kui Belgia tippklubi Genki käest omandati 22 miljoni naela eest 21-aastase Norra jalgpalluri Sander Berge mängijaõigused.

Poolkaitsjast olid huvitatud ka mitmed Euroopa suurklubid ja kui vaid aasta tagasi olnuks mõeldamatu, et noor ja väga lootustandev mängija valib Meistrite Liigas palliva klubi asemel Bramall Lane’il mängimise, siis nüüd mitte. Berge üleminek näitab ilmekalt, kui palju on tõusnud Sheffield Unitedi ning Chris Wilderi staatus jalgpallimaailmas.

Klubi edu ei ole jätnud ükskõikseks ka fänne. Bramall Lane’il, mille väljamüümisega oli aastaid tõsiseid raskusi, on igas Premier League’i mängus olnud täismaja. Kohtumiste järel võib ümbruse pubides kohata ekstaasis fänne, kes tähistavad võite nagu Inglismaal tavaks, rohke õlle ja lauluga.

Tagasi tõesti ei hoita. Kui siinkirjuta läks neli tundi pärast Sheffield United - Bournemouth kohtumise (2:1) lõppu pubisse vaatama Prantsusmaa kõrgliigamatši Pariis Saint-Germain - Lyoni Olympique, siis oli kõrts endiselt täis Sheffield Unitedi fänne. Tõsi, nende keel oli sedavõrd pehme, et laulusõnad meenutasid pigem hiina kui inglise keelt. Võib vaid ette kujutada, mis juhtub Sheffieldis, kui hooaja lõpus tagatakse koht eurosarja...

Aga isegi kui hooaja lõpp peaks tulema kehvem kui senised 26 mängu, on selge, et Sheffield United on nii fännide kui ka ennustajate ootusi ületanud. Klubi, kellele ennustati kindlat viimast kohta, on praeguseks sisuliselt kindlustanud Premier League'i püsimajäämise ning on endiselt konkurentsis ka Inglismaa karikasarjas, mille 1/8-finaalis kohtutakse esiliigaklubi Readingiga.

Miks mitte võita imelise hooaja lõpetuseks ka üks hõbedane pütt, mis oleks klubi jaoks esimene pärast 1925. aastat?

* * *

Sheffield United

  • Asutatud 1889. aasta 22. märtsil.
  • On läbi oma ajaloo pidanud kodumänge Bramall Lane'i staadionil.
  • Inglismaa meister 1898, Inglismaa karikavõitja 1899, 1902, 1915 ja 1925.
  • 2010-12 kuulus klubi ridadesse Eesti väravavaht Mihkel Aksalu, kes aga üheski võistluskohtumises platsil ei käinud. 

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK