Rei ja Pohlak: Euroopa jalgpalli finantssolidaarsus praegu ohus ei ole (Eesti proovib U17 EM-i muu turniiriga korvata) (0)

Eesti Jalgpalli Liidu peasekretär Anne Rei (vasakul) ja president Aivar Pohlak. Fotod: Jana Pipar  / jalgpall.ee ja Liisi Troska / jalgpall.ee

Euroopa jalgpalliliidu (UEFA) 55 liikmesriigi tänasel arupidamisel osalenud Eesti Jalgpalli Liidu peasekretär Anne Rei märkis, et Euroopa jalgpalli finantssolidaarsus ei ole praeguse seisuga ohus. Küll aga võivad UEFA-lt laekuvad maksed edasi lükkuda selle võrra, kui palju lükkuvad edasi võistlused.

Kui Meistrite ja Euroopa liiga osas olid UEFA tänased teated üpris üldsõnalised, siis tänavu Eestis toimuma pidanud U17 EM-finaalturniiri osas oli otsus konkreetne – see jääb ära. Alaliidu presidendi Aivar Pohlaku sõnul proovitakse selle korvamiseks tuua Eestisse emb-kumb kahest ülejäänud antud vanuseklassile mõeldud noorte finaalturniirist.

Soccernet.ee küsis Anne Reilt (AR) ja Aivar Pohlakult (AP) seoses UEFA otsustega täiendavaid kommentaare.

REKLAAM

Ajad on ärevad ja muresid on palju. Milline oli õhkkond nõupidamisel, kus osalesid 55 peasekretäri Euroopa erinevatest otsest?

AR: Sarnane eelmise koosolekuga ehk hästi konstruktiivne ja väga hästi ettevalmistatud. Kõik osalejad tegutsevad ühise eesmärgi nimel – et pooleliolevad liigad saaksid lõpuni mängitud, et rahvuskoondiste mängud saaksid mängitud, et hooaeg saaks lõpetatud ja uus hooaeg alata. Selle ühise eesmärgi nimel on Euroopa jalgpall valmis vaeva nägema ja arutama.

UEFA avaldatud teate kõige konkreetsem osa puudutas ärajäänud noormeeste U17 ja neidude U19 vanuseklasside EM-finaalturniire. Miks oli kõik ülejäänud punktid üpris üldsõnalised?

AR: Arutelud UEFA loodud töögruppides on intensiivsed ning välja on töötatud mitu stsenaariumi, mida alaliitudele ka tutvustati, et me oleks kursis, mis suunas mõeldakse ja milliseid põhimõtteid järgitakse. Aga küsimärke on nii palju üleval, et selgeid vastuseid praegu anda ei saa. Midagi on võimalik välja kommunikeerida siis, kui on midagi konkreetset öelda. Praeguses faasis soovib UEFA pigem kuulata alaliitude arvamusi.

AP: UEFA-l on välja töötatud üsna detailne kirjeldus, kuidas erinevates olukordades edasi liikuda, aga antud küsimuses ei saa kogu info olla avalik. Suures plaanis meil ju praegu mingit konkreetsust ei ole.

Kui U17 EM-finaalturniiri küsimus kõrvale jätta, puudutab rahvusvaheline kalender Eestit eelkõige läbi eurosarjade eelringide ja rahvuskoondiste. Kas ja millal saab Eesti jalgpallisõber tänavu kodumaal rahvusvahelist jalgpalli näha?

AP: Praegu tehakse kõik selle nimel, et täiskasvanute võistlused toimuksid ja esimene prioriteet on käimasolevate võistluste lõpetamine.

Kõik UEFA tänased otsused kannavad enda järel ka suuremat või väiksemat miinusmärgiga rahasummat. Et arvestatav osa Euroopa jalgpallimehhanismi sõltub solidaarsuspõhimõtte toimimisest, tuleb paratamatult küsida, milline on hetkel Euroopa jalgpalli finantsperspektiiv?

AP: Kriisi algusest peale on olnud selge, et erinevatel tasanditel – mitte ainult jalgpallis! –, tuleb tegeleda võimalike kahjude vähendamisega. Kui vaagida praeguses olukorras kõige negatiivsemat stsenaariumit, siis on finantskahjud Euroopa jalgpalli jaoks äraseeditavad. Emotsionaalset ahastust pole.

Nagu Eesti riigis on mitmed meetmed vastu võetud ja järgmiste kallal töötatakse, nii ka mujal Euroopas. Šveitsis eraldati profispordile kaheks kuuks 100 miljonit franki. Finantsilisest katastroofist praegu põhjust rääkida ei ole.

AR: Peasekretärid tõstatasid tänasel arupidamisel ka UEFA-lt laekuvate maksete küsimuse. Vastus oli, et kui võistlused lükkuvad, siis võivad lükkuda ka maksete tähtajad, aga kui võistlused suudetakse läbi viia ettenähtud mahus, siis maksete suurus ei kahane. Seda UEFA kinnitas.

Anne, sa oled UEFA naiste jalgpalli komitee juht. Kui võrrelda praeguse olukorra proportsionaalset mõju naiste jalgpallile sellega, mis avaldub meeste jalgpallile, siis on see väiksem, suurem või sama?

AR: Mõju jalgpallile on ikkagi terviklik. Ma ei teeks meeste ja naiste jalgpallil siinkohal vahet. Aga naiste jalgpallist räägiti täna samuti – tänavune Meistrite liiga tahetakse samuti suvega ära lõpetada ja plaan on selleks olemas. 2021. aasta naiste EM-finaalturniirist rääkides on olemas erinevad variandid, aga neid ma hetkel kommenteerida ei saa.

(O. J.) Naiste EM-finaalturniir peaks toimuma 2021. aasta juulis ja augustis, aga kuna samale suvele lükati hiljuti edasi nii meeste EM-finaalturniir (EURO2020) kui ka Tokyo suveolümpiamängud, mis naiste koondisejalgpallis erinevalt meestest väga tähtis sündmus, on UEFA-l vaja naiste EM-ile leida alternatiivne toimumisaeg. Variandid on ilmselt kas 2021. aasta maikuu või 2022. aasta suvi.

Pooleteist kuu pärast toimuma pidanud U17 EM-finaalturniir jääb ära. Aivar, millised on variandid leida ärajäänud turniirile alternatiiv, et see erakordselt andekas vanuseklass ikkagi saaks võimaluse koduseks finaalturniiriks. Kas siis 2022. aasta U19 EM-i korraldamise või 2023. aasta U21 EM-i kaaskorraldamise näol?

AP: Oleme antud küsimuses edastanud UEFA-le soovi, mille täpset sisu ma praegu avaldada ei saa. Kuristik on tekkinud ja eks me püüame nüüd hakata sildu ehitama, et jõuda teisele kaldale ja saavutada võimalikult hea alternatiivne lahendus.

Pöördumises UEFA-le rõhutasin fakti, et 2003 on meie jaoks eriline vanuseklass, millega oleme neli aastat väga palju vaeva näinud. Mingeid garantiisid muidugi pole, aga anname endast parima. Variante on tõepoolest ainult kaks, millest üks on raskesti teostatav põhjusel, et üksinda me U21 EM-i korraldada ei saa ja kahasse on keeruline. 2022. aasta U19 EM-il on aga praeguse seisuga Slovakkia näol korraldaja olemas.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK