Ramadaan Premium liigas. "Paast annab meile jõudu juurde, mitte ei kuluta seda." (0)

Paide Linnameeskonna äärekaitsja Muhammed Sannah (vasakul), Narva Transi poolkaitsjad Nurlan Novruzov (üleval) ja Sadio Tounkara (paremal) ning Transi peatreener Cenk Özcan (all) järgisid ja tähistasid kõik ramadaani. Fotod: Oliver Tsupsman, Brit Maria Tael, Liisi Troska / jalgpall.ee

30-40 aastat tagasi oli tavalise Inglismaa jalgpalluri mängu-eelseks eineks mehine ports friikartuleid ja suurem tükk fritüüris küpsetatud tursafileed. Praegu enam nii ei saa. 2016. aasta suvel pani Liverpool hakkama korraliku pataka raha, et meelitada Müncheni Bayernist enda juurde toitumisspetsialist Mona Nemmer.

Sama aasta jõulude ajal oli Nemmeri menu Liverpooli mängijate seas sedavõrd suur, et sellest pidas vajalikuks raporteerida New York Times. Mitte treenerist või arstist, vaid toitumisspetsialistist kirjutatud pikk artikkel maailma tuntuimas ajalehes on hea näide, kuivõrd tähtsale kohale on kaasaegses tippspordis ja -jalgpallis tõusnud tark, tervislik ja õigeaegne toitumine.

Aga mida teha siis, kui usk ei luba toitumisspetsialistide nõuandeid järgida? Islamiusku inimeste püha kuu ramadaani – kestis tänavu 24. aprillist 23. maini – ajal ei tohi päikesetõusu ja -loojangu vahel süüa ega juua. Isegi mitte vett. Tippsportlastel on lubatud küll võistluspäeval paastumisest hoiduda, aga tavalisel trennipäeval mitte. Premium liigas nägi ramadaani-paastu Narva Transis ja Paide Linnameeskonnas.

Transis järgisid ramadaani neli meest. Peatreener Cenk Özcan, abitreener Ilgar Nabijev ning poolkaitsjad Nurlan Novruzov ja Sadio Tounkara. See polnud kohustus, vaid sündmus, mida oodati ja nauditi.

REKLAAM

"Hea sportliku vormi alus on vaimne enesetunne. Näiteks kui jalgpalluril on kodus väike laps, siis ma teen talle treeningrežiimis erandeid, sest lapsega tegelemisest saadav tunne on tulemust silmas pidades tõhusam vahend kui trenn. Vaimne valmisolek on väga tähtis. Kui moslem ramadaani ei järgi, kannatab tema vaimne vorm," selgitab Özcan.

Narva Transi peatreener Cenk Özcan. Foto: Brit Maria TaelPäev pärast tänavuse ramadaani algust 46. sünnipäeva tähistanud türklane räägib, et tänu paastule sai ta hõlpsamini hakkama koroonaviirusest tingitud ärevusega. "Nii mina kui ka ülejäänud kolm Transi moslemit elame siin üksinda, perekondadest kaugel. Aga muidugi nad helistasid koroonakriisi ajal igal päeval, et uurida, kas meiega on kõik korras.

Ramadaan pakkus usulist tuge, et ärev aeg üle elada. Samuti on paast tervislik. Küsi ükskõik millise moslemi käest ja ta kinnitab, et kehale mõjub kuuajane paast väga hästi. Enesetunne paraneb, ramadaan on kasulik südamele, seedimisele ja kogu organismile," räägib Özcan.

Transi peatreener rõhutab, et ramadaan on rangelt isiklik asi ja valik ning ta ei suru oma tõekspidamisi kellelegi peale. "Kui sa ei usu üldse jumalat, siis ma austan seda. Kui sa usud kristlaste jumalat, siis ma austan seda. Sest minu usuraamat ütleb, et kõiki inimesi tuleb austada."

Zahovaiko kiidab Sannehi ja Lubega vaimset tugevust

Islamiusku jalgpallurid kuuluvad ka Paide Linnameeskond. Ramadaani tähistasid äärekaitsja Muhammed Sanneh (Gambia) ja ründaja Edrisa Lubega (Uganda). Peatreener Vjatšeslav Zahovaiko räägib, et tal on ramadaani-kogemus võtta nii mängija- kui ka treenerikarjäärist.

"Kui ma veel tegevmängija olin, siis osad meeskonnakaaslased olid moslemid. Juhtus, et võistlusreiside ajal mõnega neist tuba jagades ja hommikul silmi avades nägin, et tema palvetab. Seega ramadaan pole minu jaoks uus olukord ja tean, kui suur katsumus see jalgpallurite jaoks on," lausub Zahovaiko.

Paide Linnameeskonna ründaja Edrisa Lubega. Foto: Liisi Troska / jalgpall.eePeatreenerina sai ta esimese vastava kogemuse eelmisel aastal, kui ramadaani-paastu järgisid Sanneh ja ründaja Alassana Jatta. "Tänavu läks minu vaatevinklist kõik libedalt, sest meil on hästi avatud suhtlus. Ütlesin Sannehile ja Lubegale, et kui tunnete, et on raske, siis tulge ja andke teada ning ma teen treeningutes kohe mingi muudatuse.

Nad ei tulnud. Järelikult on koormustele vastu pidanud ja olnud hästi eeskujulikud. Tõttöelda ei tee ma ülearu vahet, kas neil on parajasti füüsiliselt raske periood või mitte, sest meeste vaimne pool on nii tugev, et nad lihtsalt ei näita seda välja. Probleeme pole olnud, mitte midagi negatiivset välja tuua pole põhjust," räägib Zahovaiko.

Nagu enamik islamiiusku profisportlasi, kasutasid ka Sanneh ja Lubega usujuhtide poolt sätestatud reeglit, mis lubab võistluspäeval paastust loobuda tingimusel, et see hiljem järele tehakse. Paide mängijatel langes tänavu ramadaani ajale kaks võistluskohtumist. Neil päevadel nad paastu ei järginud, aga tegid need päevad pärast ramadaani lõppu ehk käimasoleval nädalal järele.

Muuseas, ramadaani viimasel päeval (23. mai) ehk pärast kuuajast paastu mängis Sanneh kohtumise Paide – Kuressaare täies mahus kaasa. InStati algoritmi kohaselt oli Sanneh terve 3. vooru lõikes Premium liiga paremuselt viies mängija, teenides hindeks 304, millest kõrgema pälvisid vaid Rauno Sappinen (318), Karl Mööl (325), Siim Luts (341) ja Hannes Anier (374).

Özcan: kui oleksin pakkunud mängijatele väiksemat koormust, oleks nad loobunud

Özcani sõnul pole Zahovaiko hinnang, et Sanneh ja Lubega ei lasknud ramadaanil enda sportlikku sooritust märkimisväärselt mõjutada, tema jaoks üllatus, sest ramadaani järgimine ongi islamiiusku inimese jaoks selge tulu-, mitte kuluprojekt.

"Ramadaani paast annab meile jõudu juurde, mitte ei kuluta seda. Pean silmas vaimset jõudu. Kunagi mängis Galatasarays kamerunlane Alioum Saidou, kes otsustas paastuda ka sel päeval, kui toimus mäng Fenerbahce vastu (nende kahe klubi duell ehk Interkontinentaalne või Igavene Derbi on Euroopa üks kõige tulisemaid vastasseise – O. J.). Ta põhjendas, et just siis tunneb ta end hästi. Paastust hoidudes oleks enesetunne aga halb.

Kui ma oleksin pakkunud oma mängijatele võimalust, et nad treenivad ramadaani ajal vähem, oleksid nad sellest keeldunud (mängupäevadel talitasid Novruzov ja Tounkara siiski sarnaselt Paide kolleegidele ehk ei paastunud – O. J.). Kui moslem on tööl, siis peab ta sellele 100% pühenduma. Jõudu annab selleks jumal. Kui mina pidin mängupäeval 19-20 tundi paastuma, siis selle jõu sain ma samuti jumalalt," räägib Transi peatreener.

Samas möönab Özcan, et Eesti laiuskraad muutis tänavuse ramadaani tavalisest kurnavamaks, sest päikeseloojangut ja päikesetõusu lahutas praeguse usupüha ajal (ramadaan rändab kalendrit mööda ja võib sattuda igale aastaajale) kõigest kuus tundi.

"Päike loojub kell kümme õhtul, mille järel võime alustada iftar'iga (päikeseloojangule järgnev toidukord - O. J.). Aga suhur'i (päikesetõusule eelnev toidukord - O. J.) peame lõpetama juba veidi pärast kella nelja. See on üpris keeruline, eriti ramadaani esimestel päevadel," sõnab Transi peatreener, aga rõhutab, et ei kurda, vaid kirjeldab.

Özcan märgib, et kuna usk on tema elus tähtsal kohal, siis ramadaani tähistamisest hoidumine pole tema jaoks variant. "Kui paast teeb kehale liiga, siis pole lubatud seda järgida. Näiteks mu ema ei tohtinud vahepeal kaks aastat paastuda, sest tarvitas teatud ravimeid. Aga minul takistusi pole ja muidugi ma tähistan ramadaani. Ma ei oskagi teisiti."

* * *

Senegali peatreener: "Tippjalgpall ja ramadaan ei käi kokku."

2018. aastal kestis ramadaan 16. maist 14. juunini, mis oli ühtlasi Venemaal toimunud MM-finaalturniiri esimene mängupäev. Seega langes ramadaan ajale, kui rahvusmeeskonnad pidid valmistuma nelja aasta kõige kaalukamaks võistluseks.

Senegali koondise peatreener Aliou Cisse. Foto: FIFA World Cup / TwitterKahe aasta tagusel MM-il osales mitmeid koondisi, mille liikmeskond koosnes täielikult või osaliselt islamiusulistest. Ajaleht The Guardian tegi toona ülevaate, kuidas erinevates koondistes ramadaani järgiti.

Saudi-Araabia lükkas koondislaste paastu edasi turniiri-järgsesse aega. Iraan ja Tuneesia järgisid seda aga rangelt. Suisa punktuaalselt, turniiri-eelsetes treeningkohtumistes langes Tuneesia väravavaht Mouez Hassen vigastust teeseldes murule täpselt sel minutil, kui päike loojus. Meeskonnakaaslased kasutasid mänguseisakut ära vedeliku ja mineraalide manustamiseks.

Senegali koondise peatreener Aliou Cisse, kes on ka ise moslem, ütles otsekoheselt: "Kõik teavad, et tippjalgpall ja ramadaan ei käi kokku." Cisse ei täpsustanud, mis on lahendus, aga väidetavalt otsustas Senegali koondis kollektiivselt, et MM-iks valmistudes paastu ei järgita.

Alagrupist edasi ükski nimetatud koondistest ei jõudnud.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK