Premium liiga parimad poolkaitsjad 2019 (1)

FC Flora poolkaitsja Konstantin Vassiljev. Foto: Brit Maria Tael

Soccernet.ee jätkab hooaja kokkuvõtetega ning liigume mööda väljakut vastase värava suunas. Kui eile olid luubi all parimad kaitsjad, siis täna poolkaitsjad.

2008. aastal ütles Eesti koondise toonane peatreener Tarmo Rüütli: "Keskpoolkaitse on spetsiifiline positsioon, kus paljud jalgpallurid hakkama ei saa. See nõuab head mootorit ja superhead valmisolekut, sest sind rünnatakse igast suunast." Nagu näha, on tegu tänamatu ametiga ning meie poolkaitsjate valikus ongi enamik mängijaid just keskpoolkaitsjad. Tõsi, tosina parema sekka mahtusid ka mõned äärepoolkaitsjad.

Olgu lisatud, et puhtakujulised ääreründajad nomineeritakse ründajate alajaotuses. See, kes on äärepoolkaitsja ja kes ääreründaja, on muidugi subjektiivne valik. Nagu ka järgnev loetelu tosinast Premium liiga parimast poolkaitsjast, kelle seas on esindatud tabeli kuus kõrgemat klubi.

REKLAAM

NB! Siin ja edaspidi Soccerneti poolt pakutavad "eelnimekirjad" on sündinud toimetuse ühise hääletuse tulemusel ja koostatud vaid tutvustaval eesmärgil. Lõplik fännide lemmik selgub ikkagi suurel hääletusel, kus igaüks saab valida endale meelepäraseimad Premium liiga pallurid. Hääletus avatakse päev pärast hooaja lõppu ehk 10. novembril ja suletakse täpselt kaks nädalat hiljem, 24. novembril.

Premium liiga parimad poolkaitsjad 2019 (tähestikulises järjekorras):

FC Flora poolkaitsja Mihkel Ainsalu. Foto: Brit Maria Tael

Mihkel Ainsalu
Klubi: FC Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
26 mängu (21 põhis); 5  (0 penaltist); 5 väravasöötu; .

Hooaja eel ja alguses oli Ainsalu kimpus vigastusega. Täie mänguvalmiduse saabudes aga tõdemusega, et Martin Miller ja Vladislav Kreida olid keskväljal talle sobivad positsioonid enda omaks teinud. Tuli alustada võitlust. Maikuus avanenud võimalused kasutas Ainsalu ära ja kinnistas enda koha põhikoosseisus.

23-aastane poolkaitsja on loov mängija, kes otsib ebastandardseid lahendusi. Vahel natuke liiga usinalt, aga vanuse lisandudes üha rohkem efektiivsusele selmet efektile tähelepanu pöörates. Palli võitnuna ei otsi tingimata söötu kaaslasele, vaid usaldab ka enda triblingut, mis pole küll tohutult kiire, ent ikkagi tõhus. Tänu heale pallikaitsmisele teenib meeskonnale rohkelt karistuslööke.

Ainsalu kõige suurem trump on aga meelerahu – teda ei kõiguta, kas vastas on FC Kuressaare, Frankfurdi Eintracht, Nõmme Kalju või Hollandi koondis. Ta teeb ikka oma asja. Ning nagu näitasid Flora eurosarjamängud ning koondisemängu Hollandi ja Saksamaaga, saab Ainsalu hakkama ka Premium liigast märgatavalt tempokamas jalgpallis.

Gando. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Gando
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: Ründav poolkaitsja / äärepoolkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg
30 mängu (28 põhis); 9  (0 penaltist); 11 väravasöötu; .

Kui Kameruni jalgpalluri väga hea partii (väravasööt, värav ja korralik annus vastasele valmistatud kõrgekvaliteedilist meelehärmi) aitas Levadial hooaja teises Tallinna derbis Florast jagu saada, võis küsimusele "kes on hetkel Premium liiga mängija?" vastata "Gando" ja keegi ei kergitanud kulmu. Ründava poolkaitsja esitused olid hoogsad, osavad ja intensiivsed.

"Aimel on käsil suurepärane hooaeg, mis järgneb paarile aastale, mille jooksul on ta kohanenud Euroopa jalgpalli ja elustiiliga. Ta näitab väljakul uut kvaliteeti," kiitis Gandot Levadia peatreener Aleksandar Rogic. Peagi sõitis kamerunlane testimisele Venemaa kõrgliigaklubi Jekaterinburgi Urali juurde ja spordidirektor Sergei Pareiko ütles, et huvilisi on teisigi.

Venemaalt naasmise järel Gando hoog paraku vaibus ega ole lõplikult siiani taastunud. Erakordselt hea hüppevõimega poolkaitsja ei vea väljakul seanahka – tema tööeetika on kõigi nelja Eestis veedetud aasta jooksul olnud kõrge! –, aga parimate päevade teravust lihtsalt jalas ei ole.

Paide Linnameeskonna kapten Andre Frolov. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Andre Frolov
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 31
Senine hooaeg
34mängu (34 põhis); 7  (0 penaltist); 9 väravasööt; .

Paide Linnameeskonna medalimängu sekkumises on mitmeid põhjuseid, aga keeruline oleks näha seda satsi kõrges mängus ilma kapten Frolovi tarmukuseta, mis ei väljendu paaris-kolmes elemendis, vaid kõigis keskväljamängu juures vajalikes nüanssides. Frolov on need Premium liigas pallitud aastatega väga hästi omandanud ja naudib nüüd akumuleerunud kogemuse toodetavat intressi.

Mänguline loovus, meeskonda innustavad liidriomadused ja targa liikumisega võistkonna struktuuri üleval hoidmine on kõik kenad vaadata. Aga kõige rohkem paitab Frolovi esituste juures silma just see nauding, mida ta praeguses karjääri faasis jalgpallist tunneb. Mäng on väga hästi selgeks saanud, eesmärgid motiveerivad pingutama ja tulemuseks kaunid partiid.

Frolov on Paide vedur, kes seob meeskonna mängu kokku. Kui ta olude sunnil äärekaitsesse nihutati, oli keskväljal koheselt tühimik. Vasakpoolse ülemise poolkaitsja rollis on talle antud väga palju tegutsemisvabadust, millega Frolov tänu kogemustele aga vastutustundlikult ringi käib.

Sander Kapper
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Paremäär
Vanus: 24
Senine hooaeg
32 mängu (30 põhis); 3  (0 penaltist); 8 väravasöötu; .

Kui Tartu Tammeka on koduväljakul keerulises seisus ja vaja on mõne mängija individuaalselt meisterlikkust, et mängu pööre tuua, vaatab Tamme (või Sepa) staadion enamasti Kapperi suunas, sest kui keegi teine ei suuda, siis tema ikka suudab. Õngitseb kuskilt viimased jõuraasud kokku ja korraldab nende toel tramburai, mis vastase äärekaitsjal jala sõlme ajab.

Tegemist on ju Premium liiga ühe parema triblajaga, kes pakub palliga ootamatuid lahendusi, mille toel võidab meeskonnale rohkelt karistuslööke. Seega on Kapper sageli karistusalasse toimetatud ohtliku tsenderduse eelautor. See on kasulik nüanss, mis üheski statistikatulbas ei kajastu.

Kapperi tänavune mäng oli mullusega võrreldes küpsem – ta on õppinud oma tugevusi edukamalt ära kasutama. Samuti on kvaliteedihüpet näha mängus vasaku ehk nõrgema jalaga. Tammeka üks tähtsamaid mängijaid, kaaslaste sütitaja. 

FC Flora poolkaitsja Vladislav Kreida. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Vladislav Kreida
Klubi: FC Flora
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg
30mängu (30põhis); 0 2 väravasöötu; .

2018. aastal Premium liigas 127 minuti jagu väljakule pääsenud kaitsev poolkaitsja tõusis talvel, kui Mihkel Ainsalu ja Markus Poom vigastusi ravisid, FC Flora põhimeheks ega olnud seejärel isegi mitte lähedal selle koha loovutamisele. Kreida pakutud patrullteenus on olnud Flora kaitseliinile väga oluline ja valmistanud rohevalgete vastastele rohkelt meelehärmi.

Juunis teenis ta kutse A-koondisesse ning kui Eesti avas oktoobris Minskis EM-valiksarja punktiarve, oli Kreida meeskonna parim väljakumängija. "Tahan igas mängus koondise põhikoosseisu kuuluda. Minu eesmärk on olla Eesti parim number kuus!" teatas Kreida Minskis. Vaatlejaid, kelle meelest on 20-aastane noormees juba praegu Eesti parima kontrolliv poolkaitsja, pole vähe.

Kreida näeb platsi, tal on jõudu ja kiirust, mängutarkust ja nahaalsust. Otsuste kvaliteedis on muidugi parandamisruumi, aga läbi hooaja näidatud progress kinnitab, et Kreida näol on tegu töötahet täis arenemishimulise jalgpalluriga. Ootame huviga uut hooaega!

Joao Morelli
Klubi: FCI Levadia
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg
29 mängu (27 põhis); 11  (0 penaltist); 7 väravasöötu; .

Tunamullu FCI Levadia kasuks 18 väravat löönud Joao Morelli oli üks neid mängijaid, kelle liitumine tegi Maarjamäel pesitsevast klubist hooaja eel tiitlisoosiku number üks. Valideeritud kvaliteediga mängija, kelle jaoks Premium liiga keskkonnana tuttav. Kas Morelli täitis talle asetatud ootused? Eks näis, kas Levadia soovib temaga ka uueks aastaks lepingu sõlmida.

Oma heal päeval on tegemist väga osava jalgpalluriga, kelle pidurdamine on keeruline. Premium liiga üks pehmemaid puuteid tagab meisterliku triblingu, mis võib lõppeda nii kavala söödu kui ka salvava pealelöögiga. Kui Konstantin Vassiljev on liiga parim ründav poolkaitsja, siis Morelli võib olla selles rollis meistrisarja paremuselt teine mees.

Kui hooaja alguses Levadia veduriks olnud Gando hoog suvel vaibus, võttis Morelli meeskonna vedamise enda õlule, ent kõike kaheksat kuud vaadates jäi stabiilsusest puudu. Algus ja lõpp jäid Levadia kui kullanõudleja standardite järgi tagasihoidlikuks.

Sander Puri
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Paremäär
Vanus: 31
Senine hooaeg
27 mängu (23 põhis); 5  (0 penaltist); 5 väravasöötu; .

Kogenud Eesti koondislane oli valitseva meistri kõige suurem talvine võit värbamisrindel. Kogenud mitmekülgne poolkaitsja tundus olevat just see, mida Sergei Frantsevi juhendatud meeskond vajas. Frantsev oli aga peagi Kaljust läinud ja Puri kasuteguri esile kerkimine lasi end seoses hooaja alguse rikkunud vigastusega oodata.

Aga kui mänguminutid kogunema hakkasid, tõusis ka mänguvorm ning hooaja teisel poolel on Puri olnud Kalju kõige ohtlikum ja stabiilsem mängija. Tribüünidelt aegajalt arusaamatutel asjaoludel karmi kriitikat pälviv Puri lööb väravaid, jagab resultatiivseid sööte, traageldab kokku Kalju rünnakuid ja annab oma mängutarkusega panuse meeskondlikku kaitsemängu.

Hooaja viimases Raudteederbis FC Florale löödud kahe väravaga tõi ta mitmete karide käest nüsida saanud Kaljule nende selle hooaja ühe magusaima võidu. 17. septembrist kuni 28. oktoobrini võitis Kalju kõik kaheksa Premium liiga kohtumist. Puri oli selle seeria, millega kindlustati vahepeal tõsises ohus olnud esikolmikukoht, tähtis ankur.

Nõmme Kalju poolkaitsja Reginald. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Reginald
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg
28 mängu (27 põhis); 0  (0 penaltist); 3 väravasöötu; .

Jaanuaris korraks esile tõusnud jutud Reginaldi võimalikust Eesti kodakondsuse taotlemisest olid Eesti koondise vaatevinklist huvitavad, sest Nõmme Kalju mulluse tiitlivõidu üks võtmemängijaid tundus objektiivsete kriteeriumite põhjal olevat jalgpallur, kellest Eesti koondisel oleks reaalne kasu.

Nüüd, pärast sama ampluaad pakkuva Vladislav Kreida esiletõusu, on olukord muutunud. Ning Reginaldi esimene teoreetiline võimalus Eesti passi taotleda avaneb alles 2022. aastal. Aga kui see kõik on teooria, siis Reginaldi kvaliteet sel hooajal korduvalt platsil nähtud praktika.

Kuigi prantslane ei valitsenud kõrgliigat nii võimsalt nagu mullu, oli ta suvel Kalju tähtsaim mängija. Roman Kožuhhovski mänguskeem tõi ilmekalt esile, et lisaks lõhkumisele oskab Reginald ka mängu ehitada. Suve lõpus tugevalt õhus olnud üleminekujuttude järel hoog mõnevõrra vaibus.

Joseph Saliste
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Ründav poolkaitsja / vasakäär
Vanus: 24
Senine hooaeg
34mängu (34põhis); 5  (0 penaltist); 8 väravasöötu; .

2015. aastal lõi Saliste Punase tänava staadionil värava, millega FC Flora kindlustas meistritiitli. 2017 oli ta meistriks tulnud Floras põhivasakkaitsja, ent mullu suvel kaotas koha põhikoosseisus ega suutnudki seda tagasi võita. Nii siirdus Saliste Narva Transi ridadesse.

Seal sai temast esimest korda profikarjääri jooksul võistkonna üks olulisemaid liikmeid. Seni rollimängijaks olnud Saliste elavale ja lõbusale natuurile sobis uus olukord kenasti. Eriti hooaja esimeses pooles. Avaringis, kui Transi juhendas Dmitrijs Kalašnikovs, oli Saliste terve Premium liiga üks silmapaistvamaid mängijaid.

Hooaja teine pool oli ebastabiilsem, aga siinkohal ei saa mööda vaadata Transi treeneripingil lokanud tohuvabohust, mis avaldas mõju kogu meeskonnale, sealhulgas ka Saliste mängule. Poolkaitsja arenguhüpe ei jäänud Eesti tippklubidel silmamata. 2020. aastal mängib Saliste taas esinelikuklubis.

Paide Linnameeskonna poolkaitsja Sander Sinilaid. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Sander Sinilaid
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg
34 mängu (28 põhis); 9  (0 penaltist); 1 väravasööt; .

Nii umbes veerand sajandit või veidi rohkemgi aega tagasi pidid Eesti korvpalli kajastanud ajakirjanikud päris sageli tõdema, et "märkamatult on Valdis Valters visanud Kalevi korvi 32 punkti". Sarnast motiivi passib kasutada ka Sander Sinilaiu kohta. Justkui märkamatult on poolkaitsja arvele kogunenud 188 Premium liiga mängu Paide särgis.

See on märk kõrgest ja stabiilsest sportlikust tasemest, ent Sinilaid on tänavu oma mängu lisanud uue ja ootamatu nüansi – ohtrad väravad. Septembris valiti ta tänu neljale tabamusele Premium liiga parimaks mängijaks. Hooaja peale on Sinilaiu arvel üheksa väravat, mis on kontrolliva poolkaitsja kohta väga muljetavaldav hulk.

Paidet ei kummita liidrite defitsiit. Küll aga võib võtta mürki, et kohas, kus Sinilaid parajasti paikneb – tohutu töövõime tõttu võib teda leida igalt poolt! –, on kindlasti liider olemas ja rakkes! Aare, mis teeb õnnelikuks iga peatreeneri.

Nõmme Kalju kapten Igor Subbotin. Foto: Brit Maria Tael

Igor Subbotin
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg
32 mängu (31 põhis); 8  (6 penaltist); 6 väravasöötu; .

Kui Soccernet.ee annaks välja ka Aasta Eneseleiutaja tiitlit, siis kuuluks see just Subbotinile. Senise karjääri jooksul ääremängija või ründajana tegutsenud 29-aastane poolkaitsja sai pärast Nõmme Kalju treenerivahetust endale uue rolli – Roman Kožuhhovski liigutas ta keskvälja südamesse meeskonna mängu juhtima.

Äärel olid Subbotinil ideed justkui otsa saanud, aga keskväli on ta tšakrad uuesti lahti keeranud. Küljejoon ei piira enam tegutsemisvabadust ja Subbotin kasutab ära iga kraadi 360-st võimalikust. See kõik on meeskonnale kasulik ja huvitav vaadata kah.

Maximiliano Ugge lahkumise järel tõusis Subbotin ka Kalju kapteniks ning on sarnaselt uuele positsioonile ka selle rolli jaoks vajalikud võtted ja maneerid kiiresti omandanud. Lisaks lahendas Subbotin Kaljut pikalt vaevanud penaltiprobleemi, olles realiseerinud kõik kuus 11 meetri karistuslööki.

FC Flora poolkaitsja Konstantin Vassiljev. Foto: Brit Maria Tael

Konstantin Vassiljev
Klubi: FC Flora
Positsioon: Ründav poolkaitsja
Vanus: 35
Senine hooaeg
31 mängu (31 põhis); 11  (2 penaltist); 17 väravasöötu; .

Enne hooaja algust lausus Flora peatreener Jürgen Henn, et "keegi ei saa veel valmis printida protokolle, kus Kostja on alati esimene nimi" ning lisas, et reaalne variant on ka kogenud mängumehe kasutamine number kaheksa peal ehk emma-kumma alumise poolkaitsjana.

Tegelikkus oli vastupidine – Vassiljev mängis alati (vahele jäid vaid kaks mängu Maardu Linnameeskonna ja kaks Tallinna Kaleviga) ning ikka ründava poolkaitsja ehk number kümne kohal. Eesti jalgpallimaestro ei jätnud Hennile mingit muud valikut, sest esines läbivalt kõrgel tasemel ja muutus Flora meeskonna võtmemängijaks.

Kuigi nii Henn kui ka Flora nooremad mängijad on kiitnud Vassiljevi rolli treeningväljakul ja riietusruumis, siis piisab ülivõrrete ladustamiseks ka ainult pilgust jalgpalliplatsile – 17 resultatiivset söötu ja 11 väravat. Flora leer tõrjub küll väiteid, et kõige tähtsam samm meistritiitli suunas tehti, kui Vassiljeviga leping sõlmiti. Aga nad tõrjuvad neid kavala naeratusega ...

Napilt jäid valikust välja: Mark Oliver Roosnupp (Levadia), Reio Laabus (Tammeka), Andreas Raudsepp (Kalev), Wale Musa Alli (Kalev).

Eelmiste aastate meistriliiga parimad poolkaitsjad:

2018: 1. Zakaria Beglarišvili, 2. Sander Laht, 3. Reginald.
2017
1. Zakaria Beglarišvili, 2. Brent Lepistu, 3. Joao Morelli
2016
1. Anton Mirantšuk, 2. Zakaria Beglarišvili, 3. Aleksandr Dmitrijev
2015
1. Joel Lindpere, 2. Martin Vunk, 3. Rauno Sappinen
20141. Ilja Antonov, 2. Dmitri Kruglov, 3. Daniil Ratnikov
20131. Dmitri Kruglov, 2. Martin Vunk, 3. Hidetoshi Wakui
2012
1. Hidetoshi Wakui, 2. Ilja Antonov, 3. Damiano Quintieri
2011
1. Hidetoshi Wakui, 2. Sergei Mošnikov, 3. Valeri Minkenen
20101. Valeri Minkenen, 2. Siim Luts, 3. Konstantin Nahk
20091. Sander Puri, 2. Konstantin Nahk, 3. Felipe Nunes
20081. Juha Hakola, 2. Sander Puri, 3. Felipe Nunes
20071. Juha Hakola, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Vitali Leitan
20061. Konstantin Vassiljev, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Aleksandr Dubõkin
2005: 1. Maksim Smirnov, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Konstantin Nahk

SEOTUD LOOD
1 kommentaar

purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Gandol läks ju peale suvevaheaega kett korralikult maha. Siin peaks olema Gando1 (ehk 1 poolaasta)

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK