Ott Järvela | Kas tõesti pole mitte kellelgi sees õiget MM-i tunnet? (10)

Kataris toimuv MM on esimene, mida võõrustab mõni Araabiamaa. Fotol võistlejate paraad nädal aega tagasi enne Al-Shahaniyas peetud kaamlite võidujooksuvõistlus. Foto: Scanpix / Reuters / Amr Abdallah Dalsh

Vähem kui 48 tunni pärast on MM-finaalturniiri esimene kohtumine lõppenud, aga veel neljapäeval kuulis mitmetelt jalgpallisõpradelt ebalevat ülestunnistust: nelja aasta tähtsaim võistlus on ukse ees, aga õiget MM-i tunnet sees pole ja kaasteelistel sama lugu. Miks see nii on?

Probleem on erakordne ja väärib lahkamist. Pähe torkas neli võimalikku teooriat.

Teooria nr 1 – MM toimub Kataris. 2014. aastal Saksamaa kaptenina maailmameistriks tulnud Philipp Lahm, kes töötab praegu 2024. aasta EM-finaalturniiri direktorina, kirjutas nädala alguses õigesti, et kui oli soov ja tahtmine korraldada MM Araabiamaades, olnuks Maroko ja Alžeeria palju paslikumad kohad kui olematu jalgpallipärandiga Katar.

Teated palgaliste võltsfännide korraldatud paraadidest panevad muidugi pead vangutama, ent vaevalt on see põhjus, miks MMi tunne peal ei ole. Jalgpallitunnet ei tekita ju MM-i korraldajariik. Võib-olla ainult siis, kui see tõesti ukse all juhtub olema, aga ka sel juhul mitte alati, sest eelmise MM-i Venemaal toimumine oli ju samuti eetiliselt väär ja tülgastav.

REKLAAM

Teooria nr 2 – jalgpalli on liiga palju. Vähe on neid nädalaid, kui mõne Euroopa tippklubi treener ei kurda tiheda kalendri üle. Millegipärast ei ole need samad treenerid enamasti mitte mingil juhul nõus oma võtmemeestele mõnes mängus puhkust andma ja seeläbi koormust reguleerima. Aga see jutt las jääda mõneks teiseks korraks.

Igatahes on treenerite kurtmine muutnud popiks narratiivi, et jalgpalli on liiga palju. Tegelikult ei ole mängude arv viimase 10 aasta jooksul ülearu kasvanud. Koondiseaknaid on sama palju kui enne, Meistrite liiga on sama mahukas ning meistrivõistlused samuti. Kindlasti on Euroopa tipus tõusnud aga konkurents. Lihtsama kategooriaga kohtumiste hulk tippklubide jaoks kahaneb pidevalt, mis omakorda kihutab treenereid pea iga kord tipmised mehed lahingusse läkitama.

Tippmäng ei ole enam erakordne sündmus, sest näiteks Premier League’i suure kuuiku omavahelisi madinaid peetakse ühe hooaja jooksul 30 tükki. Euroopa parimad koondisedki kohtuvad omavahel tänu Rahvuste liigale märgatavalt sagedamini kui varem. Seega jalgpalli ennast rohkem ei ole, aga glamuurset jalgpalli küll.

Teooria nr 3 – MM toimub valel ajal. Varajane talv või hiline sügis tähendab, et Euroopas harjumuspäraseks saanud ühisvaatamisi vabas õhus näeb vähe. Samas näiteks Eesti vaatevinklist pole MM-il ilusa ilma ja valgete ööde näol tavapärast konkurenti. Küll aga peab turniiritabel alates 1. detsembrist leppima, et nooremad jalgpallisõbrad võivad neile eelistada jõulukalendrit.

Talvest suurem probleem on katkestusseis. Klubihooaja emotsioonid on pooleli, mitte settinud, nagu muidu kombeks. Kui meistrivõistlustel ja eurosarjas kuld ja kard jagatud, lükkub klubijalgpall finaalturniiri ajaks tagaplaanile, sest puudub aktiivne narratiiv. Praegu see nii ei ole, sest Euroopa tippklubide hooaeg kestab ja kõik on lahtine.

Kas Arsenal peab vastu? Kui võimas on Erling Braut Haaland hooaja teises pooles? Kas Lionel Messi lahkub PSG-st talvel ja kui lahkub, siis kuidas mõjutab see Meistrite liigat? Ons võrratu Napoli võimeline Itaalias laua puhtaks lööma? Aga kas ka Meistrite liigas? Kuidas laheneb tänavu El Clasico? Kõik need küsimused ootavad vastuseid ja segavad MM-ile keskendumist. Suvise finaalturniiri puhul oleksid aga kõik need küsimused laualt maas.

Teooria nr 4 – tunne ei peagi veel peal olema. Aga äkki on hoopis nii, et viimasel hetkel tekkiv tunne ongi uus normaalsus. Ei tasu ju ära unustada, et elutempo ongi kiirenenud. Me teeme peaaegu kõiki asju rutemini ja väiksema ettevalmistusajaga. Efektiivsemalt. Pole mingit põhjust, miks end MM-i lainele häälestamine peaks olema erand.

Ei ole ju keeruline osta laupäeva pärastlõunal kioskist Õhtulehe MM-i ajakiri ja seda sirvides endale tänavuse turniiri lähtepunktid selgeks teha. Koosseisude päheõppimine pole vajalik, olulised mängijad tõusevad esile võistluse käigus. Jääb ainult üle ajakirja vahelt leitav turniiritabel seinale kinnitada ning tuld!

MM-i tunnet tekitavad traditsioonilised vinjetid. Ennustusvõistlused sõprade ja kolleegidega, seinale kinnitatud turniiritabel, kohvipaksu pealt peetavad vaidlused võimalike soosikute üle, arutelud semudega võimalike ühisvaatamiste üle, uus pall ja uus maskott ning meenutused varasematest, sotsiaalmeediavoogu tekkinud videod eelmiste MMide olulistest momentidest, meenutused lapsepõlves vaadatud MM-idest, kui rohi rohelisem ja taevas sinisem. Nende jaoks pole hilja.

* * *

Siinkirjutaja on veendunud, et teooria nr 1 tõele ei vasta. Teoorias nr 2 on tõetera sees, aga mitte põhjusel, mida tippklubide treenerid rõhutada soovivad. Teooria nr 3 on vägagi pädev, aga teooria nr 4 võib olla pädevamgi.

Samas on selge, et talvine võistlus skandaalse mainega Kataris esitab MM-ile väljakutse. Ent senist olümpiamängude ja jalgpalli finaalturniiride ehk maailma olulisemate spordivõistluste ajalugu meenutades, siis pole veel kordagi juhtunud (ka mitte Sotšis 2014 või Pekingis 2022), et ažiotaaž korraldaja ja korralduse ümber varjutaks võistluse.

Arusaadavalt ja põhjendatult on kõik mänguvälised aspektid tänavusel MM-il eriti terava luubi all, aga vähetõenäoline, et MM-i tunne jalgpallisõpradesse kohale ei jõua. Rivistus, hümnid, vile ja mäng on võimsad päästikud.

SEOTUD LOOD
10 kommentaari

Aimar Veri   •  
(146.255.181.***)
Ei ole jah. Palju probleeme ja jama.
On sellel MMil üldse mingi tunnuslugu ka? Shakira ja Knaaniga Aafrikas, seda vist üle ei trumbata. Aga kurat need lood tekitasid meeleolu juba omaette.
Praegune MM selline kuhu ütleks pealtvaatajatele, ärge minge, seal kõik halvasti. Las koondised käivad ja mängivad ära ja loodame, et edaspidi selliseid korraldajaid enam ei anta
Aimar Veri   •  
(146.255.181.***)
Põhimõtteliselt kes soccenertti ei loe, saab mujalt meediast infot ainult kui halvasti seal kõigega kõik on.
stranglers   •  
(176.46.30.***)
Minu jaoks on asi just nimelt Kataris. Mitmetel tuttavatel sama lugu. Nii et teooria nr 1 vastab tõele küll, muid põhjusi polegi vaja otsida. Mulle siiani tundub, et ma ei hakka vaatama neid mänge.
Jah, kõiki segas ka turniiri venemaal toimumine. Lõpuks ikka vaadati. Äkki murdutakse ka seekord. Tunne pole ikkagi õige.
TheBroEx   •  
(83.191.206.***)
Ei olnud mul siiamaani ka seda tunnet, aga nüüd viimased paar päeva ikka panustamistega, gruppide ja meeskondadega end kurssi viimisega on see tunne siiski tekkinud ja vaikselt ei jõua isegi ära oodata, et millal juba algab.
Raigo Pärnpuu   •  
(46.131.24.***)
To stranglers
Mind ei seganud et turniir Venemaal toimus aga kui täna toimuks siis segaks kindlasti. Samuti ei sega mind et toimub Kataris vaid viis kuidas see saadi segab. Seega väide et segas/segab kõiki ei pea paika. Kavatsen igaljuhul vaadata nii palju mänge kui võimalik sest jalgpalli võlu ei kao ükskõik kus seda mängitakse.
Ain Alvela   •  
(87.119.186.***)
Mida see muudab, kui mõni sepp jätab vaatamata? Kuigi väga tahaks, aga vat ei vaata, põhimõte ei luba... Katar muutub euroopasõbralikumaks?
Madis Peterson   •  
(146.255.182.***)
pole vaja kiunuda oma nn euroopaliku lgbt+ juraga või kurat teab mis agendaga veel
Madis Peterson   •  
(146.255.182.***)
20 aastat tagasi olnud kordub taas prantsusmaa lendab 3 mängu järel koju
Ivar Mets   •  
(90.129.204.***)
Aimar Veri, shakira loost on parem minu meelest 2002 MM-i tunnuslugu Vangelis.
Kui pole varem kuulnud seda, siis palun kuula. Parem kui mingi eide kisa.
Ivar Mets   •  
(90.129.204.***)
Vangelis oli bänd kes esitas siis MM-i tunnusloo.
Mul küll mingit MM-i vaimustust sees pole. Saab aint panuseid teha ja loota et võidab ehk midad kaa. Muidu suht külmaks jätab. Pole isegi tunnuslugu välja mõeldud. Tahe anekdoot

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK