Mured ja Küpros on murtavad, kui mõisa peale käivas mängus jalad maas hoida. Eesti on juba tõestanud, et oskab seda teha (0)

Tallinnas jõudis Eesti väravani - aga ainult peaaegu. Nüüd tuleb Küpros kindlalt paika panna. Foto: Oliver Tsupsman

Iga jalgpallimäng on tähtis, eriti koondiste puhul. Ometigi napib neid, kus kaalul oleks nii palju kui Eesti ja Küprose duellis. Kes saab end tunda vähemalt keskklassi piirile kuulujana, kes aga peab edaspidi maadlema mudas? Sest asju võib ilustada kuidas tahes, D-divisjoni kukkumine märgiks just nimelt seda viimast. See oleks piinlik ega lubaks unustada – oleme Euroopa viletsaimate seas.

Eesti õnneks ei minda üle pika aja sellisele mängule vastu kartlikult ega ebakindlalt, vaid mõõduka optimismiga. Just see mõtteviisi muutus on Thomas Häberli seni suurim pärand Eesti koondisele, mille pealt võideldi end ka Balti turniiri võitjaks ning peletati eemale vahepeal ligi hiilinud tunne, nagu polekski Eesti enamat väärt.

Et pingega hakkama saadakse, tõestaski hästi juba mullusuvine Balti turniiri esikoht. Hinnatagu seda karikat kui tahes kõrgelt või madalalt, siiski on fakt, et väga pikale veninud võiduta seeriast oli ülihästi teadlik kogu Eesti koondis. Nagu ka sellest, mida tähendanuks järjekordne ebaõnnestumine.

2011. aasta sügisel Iirimaaga EM-ile pääsu nimel heideldes oli Eesti selge autsaider ja soosikule allajäämine võis tähendada küll suurt pettumust, kuid kindlasti mitte põrumist. Nüüd langetaks lüüasaamise korral aga Euroopa seitsme kehvema koondise sekka ja selles olukorras pole võimalik vabandusi otsida. Rohkem polegi Eestil olnud võimalusi niivõrd pingelises olukorras platsile joosta, sest suurvõistluste play-off-mängudes ei ole me peale ühe eelmainitud erandi osalised olnud.

REKLAAM

Nagu aga klubide osalusel peetavad kõikvõimalikud karikasüsteemis mängud on korduvalt tõestanud, määrab seesugustes kahest mängust koosnevates duellides enim vaimutugevus ning võime distsiplineeritus ja julgus tasakaalu seada. Avamäng Tallinnas andis aimu, et Eesti võimed võiksid olla selles osas veidi paremad kui Küprose koondisel, kuid mõistagi ei anna see korduskohtumise eel mingit garantiid.

Muresid muidugi on, suurim neist avamängus säranud Mattias Käidi puudumine. Eelmisel nädalal Tallinnas tehtud 0:0 viik on duellis Küprosega kui avapoolaeg, millega võisid enam-vähem rahule jääda mõlemad, sest vastasele ei antud teiseks poolajaks edu. Nüüd on vaja juurde panna – täpselt nii nagu Käit pani neljapäevase kohtumise jooksul, võttes keskväljal ohjad enda kätte ning aidates Eestil mängu üle kontrolli saada.

Korduskohtumises olnuks tema panus veel tähtsam, ent haigused kipuvad käima mööda inimesi. Õnnetuseks ei vaata mängu tõbisena telerist ainult Käit, seda teevad ka tema võimalikud asendajad Martin Miller, Markus Poom ja Bogdan Vaštšuk. Tuleb seega ilma hakkama saada. Üks on niikuinii selge – olgu keskväljal alustajaks Markus Soomets, Sander Puri või keegi üllataja, Eesti edu ei sõltu ainult ühe mehe panusest, vaid meeskondlikust võitlustahtest.

Vladislav Kreida koht algrivistuses on kindel, aga kes teda keskväljal toetab? Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Just see võikski täna Eesti kasuks rääkida, sest Häberli käe all on arenetud nii mänguliselt kui ka ennekõike vaimselt. Avakohtumises sümboliseeris seda kõige paremini väravavahist Matvei Igonenist ning kaitsjatest Joonas Tammest, Ragnar Klavanist ja Karol Metsast koosnenud tagaliin, mis tegutses kogemustele tuginedes ülima rahuga. Samuti räägib Eesti kasuks ajalugu – Küprosele pole kaotatud viimases kuues omavahelises mängus, kümnest viimasest kohtumisest vaid kahes viigi kätte saanud vastaste hetkevorm on samuti sant ja nagu peatreener Nikos Kostenoglu korduvalt rõhutanud, vaevavad ka neid suured mured vigastatud mängijate osas.

Mängupäevale eelnenud pressikonverentsil tuli Häberli siiski lagedale veel ühe halva üllatusega – suure küsimärgi all on ka Maksim Paskotši osalemine. Avakohtumises põhikoosseisu kuulunud kaitsja ei teinud päev enne mängu peetud treeningut kaasa ning on äärmiselt ebatõenäoline, et ta selles olukorras kohtumist alustada võiks.

Asendajaid on, ent samas tekitab Paskotši võimalik puudumine Häberlile isegi rohkem peavalu kui minikriis keskväljal. Kas vahetada võrreldes avamänguga ära ründav ja kaitsev äär ehk tuua vasakkaitsesse tervisemured seljatanud Artur Pikk? See tähendaks paremal äärel algkoosseisukohta ilmselt Sergei Zenjovile, ehkki teoorias võivad seal mängida ka Henrik Ojamaa ja Vlasi Sinjavski.

Või usaldada paremkaitses Michael Lilanderi, kes mängis sel positsioonil Floras mitu hooaega, kuid on tänavu nihutatud kaitseliini vasakule äärele? Avamängu koosseisust jäi Lilander sootuks eemale ja see tema kasuks just ei räägi, kuid vahepeal on olukord muutunud. Ning jokkerina võib mitmele positsioonile sekkuda kogenud Sander Puri, kelle mitmekülgsust ja mängijatarkust Häberli ilmselgelt usaldab. Nuputamist šveitslasel igatahes jagub.

Sander Puri võimalused platsile pääseda tunduvad head. Foto. Jana Pipar / jalgpall.ee

Ent nagu talle tavaks, ei soovinud Häberli liialt keskenduda persoonidele, vaid ideele. "Mattias on muidugi väga tähtis, seda teab kogu Eesti ja teatakse mujalgi. Tema mängus on ründe- ja kaitsetöö väga heas tasakaalus, ta suudab rünnakule lisakäigu anda ja väravaid lüüa. Kuid peame leidma tema asemele kellegi, kes sama teeks," sõnas Häberli, kes kaalus enda sõnul eelmisel esmaspäeval pärast mitme mehe terviseprobleemide ilmnemist ka uute mängijate koondisesse kutsumist, kuid otsustas sellest siiski loobuda, kui sai selgeks, et haigestunuid samas tempos ei lisandu.

Häberli möönis, et seis pole kaugeltki ideaalne, aga ei tahtnud sellest ka liiga suurt numbrit teha. "Mis on jalgpallis üldse ideaalne?" muigas ta. "Peame leidma õige tasakaalu kaitse ja rünnaku, kiiruse ja pikkuse vahel. Ilmselt otsustame pärast viimast hommikust treeningut, kes alustavad."

Väravateta lõppenud avamängust on Häberli sõnul kaasa võtta paljutki. "Tahame näidata taas head kaitsetööd, seetõttu oleme palju selleteemalisi videosid vaadanud. Samuti oleme lihvinud ründemängu, sest plats on parem ja võimaldab rohkem ise väravat jahtida. Muidugi pöörame tähelepanu ka standardolukordadele. Vajame keskendumist ja rahu, aga samas ka emotsioone, mis aitaksid võidule," sõnastas ta tasakaalu võtme.

Kindlasti tuleb Häberli sõnul lisada pallivaldamisele teravus. "Heast esitusest on küll abi, aga see ei too iseenesest edu. Edu toovad väravad. Peame olema kastis sihikindlamad, hoidma taas taga nulli ja ees ära lööma. Ka Küpros on kindlasti kodus tugevam, seega peame kõiges veidi juurde panema," lausus Häberli, kelle sõnutsi ei ole koondis võimalikku penaltiseeriat silmas pidades mingit eriettevalmistust teinud, kuid 11 meetri karistuslööke on treeningutel mõistagi harjutatud.

Penalteid, muide, lõi Eesti koondis viimati 2014. aastal Läti vastu, kui Balti turniiri poolfinaalis oli normaalaeg 0:0 viiki jäänud. Toona kaotati Liepajas 2:4, kusjuures kaks Eesti lööjat on praegugi koondises. Täpsed olid Konstantin Vassiljev ja Ken Kallaste, eksisid aga Martin Vunk ja Karol Mets.

Kogenud Mets sõnas, et avamängu analüüsiti peamiselt enda esituse vaatevinklist. "Kuidas saaksime mängida paremini ja efektiivsemalt? Iga mängija peab palliga natuke julgemalt tegutsema. Teame, et Küpros mängib kodus julgemalt ja tahab initsiatiivi haarata. See peaks tekitama väljakule ruumi, mida saame enda hüvanguks ära kasutada," avaldas Mets mängueelsel pressikonverentsil lootust.

Karol Mets usub endasse ja kaaslastesse. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

"Väljaku olukord on samuti parem kui Eestis ja see peaks tõstma mängu kvaliteeti ja tempot, mis tuleb meile kasuks. Seega ise natuke julgemalt tegutseda ja mõned liikumised kvaliteetsemalt läbi viia on meie eesmärk," lisas ta.

Küprose meeskond tegutseb homme avamänguga võrreldes ilmselt ründavamalt ja tahab olla domineeriv osapool. "Kindlasti tekitavad nad läbi selle olukordi ja meie peame kaitses olema täielikult keskendunud. Et esimeses mängus kaitseliini töö õnnestus, ei tähenda, et edu on ka nüüd garanteeritud," sõnas Mets.

Ühtlasi võttis ta ühe lausega kokku Küprose ja Eesti duelli tähtsuse. "Mäng käib mõisa peale!" kinnitas kogenud kaitsja.

* * *

Eesti senised kohtumised Küprosega:

09.03.1994 Küpros - Eesti 2:0 (44. Agathokleous, 56. pen. Andreou)
15.02.1995 Küpros - Eesti 3:1 (16. Gogoic, 83. Engomitis, 85. Larkou - 76. pen Reim)
20.02.1996 Küpros - Eesti 1:0 (21. Konstantinou)
16.03.1999 Küpros - Eesti 1:2 (81. Christodoulou - 60. Zelinski, 86. Terehhov)
28.03.2001 Küpros - Eesti 2:2 (48. Konstantinou, 66. Okkas - 77. Kristal, 79. Piiroja) MM
15.08.2001 Eesti - Küpros 2:2 (51. Zelinski 89. Novikov - 39. pen, 67. Constantinou)
25.03.2017 Küpros - Eesti 0:0
03.09.2017 Eesti - Küpros 1:0 (90+2. Käit)
24.03.2022 Eesti - Küpros 0:0

* * *

29. märtsil kell 19.00 Larnacas AEK Arenal

Küpros - Eesti
Peakohtunik: Artur Dias
Abikohtunikud: Paulo Soares, Rui Tavares
Neljas kohtunik: Antonio Emanuel Carvalho Nobre
VAR: Joao Pinheiro
AVAR: Tiago Martins (kõik Portugal)

Eesti ennustatav algkoosseis

Eesti - Football tactics and formations

Coolbeti koefitsiendid:

Küprose võit - 2,77
Viik - 2,79
Eesti võit - 3,12

* * *

Eesti koondise koosseis mänguks Küprosega:

Väravavahid
1 Mihkel Aksalu (07.11.1984) – Paide Linnameeskond 46/0
12 Matvei Igonen (02.10.1996) – Bielsko-Biala Podbeskidzie (POL) 11/0
22 Marko Meerits (26.04.1992) - Nõmme Kalju FC 13/0

Kaitsjad
15 Ragnar Klavan (30.10.1985) – Paide Linnameeskond 128/3
7 Sander Puri (07.05.1988) – Tartu JK Tammeka 89/4
18 Karol Mets (16.05.1993) – FC Zürich (SUI) 76/0
6 Joonas Tamm (02.02.1992) – Tallinna FC Flora (laenul Poltava Vorsklast, UKR) 47/3
13 Michael Lilander (20.06.1997) – Tallinna FC Flora 13/0
2 Maksim Paskotši (19.01.2003) – Tottenham Hotspur (ENG) 12/0
4 Henrik Pürg (03.06.1996) – Tallinna FC Flora 7/0
6 Marco Lukka (04.12.1996) – Tallinna FC Flora 2/0

Poolkaitsjad ja ründajad
14 Konstantin Vassiljev (16.08.1984) – Tallinna FC Flora 138/25
10 Sergei Zenjov (20.04.1989) – Tallinna FC Flora 94/14
8 Henri Anier (17.12.1990) – Muangthong United FC (THA) 78/17
11 Henrik Ojamaa (20.05.1991) – Tallinna FC Flora 51/1
17 Rauno Sappinen (23.01.1996) – Piast Gliwice (POL) 44/8
5 Vladislav Kreida (25.09.1999) – Tallinna FC Flora 19/0
9 Erik Sorga (08.07.1999) – IFK Göteborg (SWE) 16/4
23 Vlasi Sinjavski (27.11.1996) – MFK Karvina (CZE) 15/0
19 Robert Kirss (03.09.1994) – Tallinna FCI Levadia 8/0
20 Markus Soomets (02.03.2000) – Tallinna FC Flora 5/0

Peatreener: Thomas Häberli
Abitreenerid: Norbert Hurt, Andres Oper
Väravavahtide treener: Mart Poom
Kehalise ettevalmistuse treener: Michael Müller
Videoanalüütik: Ants Jaakson
Arst: Kaspar Rõivassepp
Füsioterapeudid: Marius Unt, Helvis Trääder, Priit Lehismets
Mänedžer: Miko Pupart

* * *

Küprose koondis kohtumisteks Eesti vastu:

Väravavahid: Ioakeim Toumbas (Larnaca AEK), Neofytos Michael (Nikosia APOEL), Andreas Christodoulou (Achna Ethnikos).

Kaitsjad: Konstantinos Laifis (Standard Liege, Belgia), Andreas Karo (Nikosia APOEL), Marios Antoniades (Famagusta Anorthosis), Nicholas Ioannou (Como, Itaalia), Stelios Andreou (Charleroi, Belgia), Minas Antoniou (Limassoli AEL), Andreas Avraam (Famagusta Anorthosis), Evangelos Kyriacou (Nikosia Olympiakos), Nikolas Panayiotou (Nikosia Omonia).

Poolkaitsjad: Vassilios Papafotis (Limassoli AEL), Andreas Chrysostomou (Famagusta Anorthosis), Kostakis Artymatas (Famagusta Anorthosis), Chambos Kyriakou (Limassoli Apollon), Charalambos Charalambous (Nikosia Omonia), Marinos Tzionis (Sporting Kansas City, USA), Alex Gogic (St Mirren, Šotimaa), Grigoris Kastanos (Salernitana, Itaalia).

Ründajad: Demetris Christofi (Famagusta Anorthosis), Dimitris Theodorou (Nikosia APOEL), Ioannis Pittas (Limassoli Apollon), Andronikos Kakoullis (Nikosia Omonia), Fotios Papoulis (Nikosia Omonia), Pieros Sotiriou (Razgradi Ludogorets, Bulgaaria).

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK