Luup peale | Zenjov skooris taas ja Vallner debüteeris penaltitõrjega, aga Eesti jäi viimasel minutil võidust ilma (galerii!) (4)

Eesti koondis oli 2023. aasta esimeses maavõistluses lähedal võidule, aga vastasmeeskond Island viigistas viimase minuti penaltist. Seisuks jäi 1:1. Eesti värava lõi Sergei Zenjov, ühe penalti tõrjus koondise debütant Karl Andre Vallner.

Kaks koondist sõitsid Lõuna-Portugalis Algarve piirkonnas samast viietärnihotellist samaaegselt bussiga Estadio da Nora staadionile, kus mängu ajal olid ainsateks häälekateks kaasaelajateks kümmekond Eesti fänni.

Värava tulistas Zenjov 44. minutil latipõrkega. Eeltöö tegid talle parem wing back Martin Miller, kes andis äärelt madala palli karistusalasse, ning parempoolne keskkaitsja Taijo Teniste, kes oli teinud tõusu trahvikasti ja suunas kannaga palli Zenjovile.

Island kõigutas rohkem palli, aga Eesti rünnakulõpud olid avapoolajal teravamad. Peaga pääsesid kenasti löögile nii Rasmus Peetson kui ka Markus Poom, aga kumbki ei suutnud mänguvahendit raamide vahele suunata.

Island Vallnerit esimesel poolajal tõsiselt proovile panna ei suutnud, kindamehel tuli vaid mõned lihtsamapoolsed tsenderdused noppida. Sellesse andis suure panuse ka Peetson, kes tegutses Eesti keskkaitses avapoolajal silmapaistvalt ja jõudis ühes olukorras viimasel hetkel lähilöögile hea blokeeringu teha.

Teise poolaja alguses põhjustas Peetson oma kastis libistades aga penalti, mille Portugali kohtunik Miguel Nogueira kergekäeliselt määras. Andri Lucas Gudjohnseni penalti tõi Vallner ühekäetõrjega altnurga lähedalt välja!

60. minutil pääses Ojamaa kasti joonelt löögile, puurivaht Patrik Sigurdur Gunnarsson tõrjus lati alt. 62. minutil vastas teiselpool väljakut hea tõrjega Vallner, kes sai lähilöögi oma käte vahele püütud.

Lõpupoole Islandi surve tugevnes ja Eesti kastis tekkis ärevaid momente. Sinisärgid hoidsid edu peaaegu lõpuni, aga viimasel minutil libises see käest. Kohtunik määras veel ühe penalti, kui pall tabas karistusalas Markus Soometsa kätt. Lööma läks uuesti Gudjohnsen. Vallner ei jäänud teisest penaltitõrjest kaugele, hüpates õiges suunas ja saades käe vahele, aga ei suutnud palli välja tuua.

Üleaja kõige viimasel sekundil oli Eestil veel variant 2:1 võiduvärava saavutamiseks. Nikita Vassiljev andis läbisöödu kaasdebütant Ioan Jakovlevile, kelle madal löök karistusala vasakust äärest jäi ebatäpseks. Nelja päeva pärast on Eesti järgmiseks vastaseks Algarves Soome koondis. Tähelepanekuid tänasest mängust:

1. Eestil põhis kaheksa florakat, kaks debütanti

Eesti algkoosseisus oli kaheksa mängijat Tallinna Florast ehk kõik peale väravavahi ja kahe keskkaitsja. Kolmest mitte-florakast üks (väravavaht Karl Andre Vallner) oli A-koondise debütant, lisaks talle debüteeris Flora keskkaitsja Erko Jonne Tõugjas.

63. minutil, kui Eesti tegi oma kaks esimest vahetust, said debüütmängu kirja ka Nikita Vassiljev ja Ioan Jakovlev. 74. minutil lisandusid nendele Marko Lipp ja Alex Matthias Tamm.

Islandi algkoosseisu kuulus ainult kaks sealse liiga mängijat. Ülejäänud mängivad klubijalgpalli Rootsis, Norras, Taanis, Belgias, USA-s ja Kanadas.

2. Zenjov skooris kolmandat mängu järjest

Zenjov lõi Eesti koondise eest värava juba kolmandat mängu järjest - novembris oli ta sahistanud Balti turniiril peaga nii Läti kui ka Leedu võrku.

Zenjov oli täna skoorimisele lähedal juba üheksandal minutil, kui ta saatis pärast Konstantin Vassiljevi tõstet ja Henrik Ojamaa peasöötu palli ristnurka, aga see tabamus tühistati suluseisu tõttu.

3. Kallaste riskis eemaldamisega

40. minutil tallaga tehtud vea eest mängu esimese kollase kaardi saanud Ken Kallaste oli paarkümmend minutit enne lõpuvilet Portugali kohtuniku peale väga kuri, võttes lisaks sõnadele appi ka käežestid. Isegi kui kohtunik käskis tal vaidlemine lõpetada, ei jätnud Kallaste kohe järele. Eesti vasak wing back riskis seeläbi punase kaardi ja meeskonna vähemussejätmisega, kuid õnneks jätkus kohtunikul kannatust. Mõni hetk hiljem vahetati Kallaste välja.

Kohtuniku otsuste peale protesteeriti mõlema meeskonna poolt üsna sageli, eriti ründajate kahjuks vilistatud pehmete vigade järel. Samas suutis vilemees sõpruskohtumise läbi viia kolme kollase kaardiga, hoiatusi ta seega kergekäeliselt ei jaganud.