Luup peale | Üpris ootamatu, aga oli tõesti nii: Wales pidas Eesti pressile vastu ja pääses napi võiduga (14)

Eesti koondisel tuli MM-valikmängus tunnistada Walesi nappi 0:1 paremust. Foto: Brit Maria Tael

Kui mängitud oli 80 minutit, ei julgenud Wales enam rünnata, sest juba mõnda oli pea iga nende rünnak lõppenud nii, et kui Eesti palli tagasi võitis, tuldi kontrasse hooga, mis sundis Walesi paanilisele kaitsetööle. Vaatepilt, kus maailma edetabeli 19. meeskond Eestit kartes kookonisse tõmbub, tegi muidugi rõõmu. Aga tulemus tuska, sest Wales võitis 1:0.

Ilusate kaotuste aeg tagasi? Kaugeltki mitte. See ei olnud ilus kaotus, vaid nõme kaotus, sest vaatamata teise poolaja mehisusele ei suudetud lüüa viigiväravat, mida esituse, mängupildi ja tekitatud väravavõimaluste põhjal vääriti. Selles pole midagi ilusat. Vaprust leiab, ent ilu mitte. Küll aga trotsi, mis tuleb nüüd muundada õppetunniks, et tugevamana edasi liikuda.

EM-i 1/8-finalisti Walesiga peetud kohtumine kinnitas taas, et tugevamaks on saadud. Valgus tunneli lõpus pole kustunud või ähmane, vaid täiesti olemas. Eesti meeskond pakkus partii, mis lubab mõlgutada mõtteid naasmisest Euroopa keskmike sekka, kust Eesti eelmise valiksarja ning kahe Rahvuste liiga turniiriga välja pudenes.

A. Le Coq Arenale kogunes vaatamata argipäeva õhtule ja hilisele avavilele 5118 pealtvaatajast (Walesi fänne oli neist umbes tuhatkond). Eesti meeskond pakkus end toetama tulnutele, nagu Thomas Häberli käe all kombeks on saanud, mõtestatud ja eneseusust pakatanud esituse, aga üks avapoolaja suur eksimus tähendas sedapuhku kaotust.

REKLAAM

Matš algas intensiivselt. Mõnekümne sekundi järel pääses Taijo Teniste löögile ja sundis Danny Wardi tõrjetööle. Enne esimese minuti täitumist vilistati aga Joonas Tammele vaieldav viga õhuvõitluses Kieffer Moore'iga, kus Tamm jõudis peaga pallini, aga lendas sisse ka vastasele.

Kui esimese nurgalöögi teenis Sergei Zenjov 5. minutil Eestile, siis initsiatiivi haaras Wales peagi endale. 7. minutil teeniti karistuslöök trahvikasti parema nurga juurest, aga Harry Wilson kõmmutas üle. 11. minutil lõi kaugelt Connor Roberts, aga Karl Jakob Hein lükkas kauni puurivahiakrobaatika abil ristnurka suundunud palli kornerisse.

Kahjuks sai Walesi teine nurgalöök olukorraks, kust külalised juhtima asusid. Esmalt kaotati õhuvõitlus Chris Mephamile, mille järel blokeeris Zenjov väravajoonelt kaks palli. Neist teine aga kukkus Moore'i jalale, kes selle meetrilt aeglaselt üle väravajoone veeretas ja Walesi ette viis.

Sellest olukorrast viis Kieffer Moore Walesi juhtima väravaga, mis jäigi kohtumise ainsaks. Foto: Brit Maria Tael

15. minutil pääses Zenjovi hea eeltöö järel karistusalast löögile Erik Sorga, aga kaitsjad blokeerisid. 21. minutil püüdis Hein alt nurgast Moore'i kavala kannalöögi pärast seda, kui Daniel James oli paremal äärel üle mänginud Artur Pika.

Minut hiljem avanes Eestil avapoolaja parim šanss, kui Wilson söötis enda karistusalas palli Zenjovi jalale. Eesti ründaja jaoks ootamatult tulnud palli sai ta küll omaks võetud, ent teise puutega sooritatud pealelöök jäi Wardi kehatõrje tõttu õrnaks ja Walesi kaitsjad klaarisid väravajoonelt suurema paanikata.

Poolaja tagumine ots oli esimesega võrreldes sündmustevaesem. Šveitsi kohtunik Sandro Schrärer jagas küll kolm kollast kaarti (Eesti ridadest Pikk ja Mattias Käit, Walesist Wilson), aga pealelöögid piirdusid sooritustega kaugelt, mis väravavahtidele jõukohased või sootuks mööda lendasid.

Teise poolaja hakatuseks teenis Zenjov karistuslöögi trahvikasti nurga juurest. Markus Poomi sissepoole keriv pall oli suurepärane, aga Sorga pealöök lendas napilt üle värava. See oli surmkindel väravavõimalus, mis tulnuks realiseerida. Võinuks arvata, et säärane sündmus äratab Walesi üles ja sunnib tegudele, aga midagi säärast ei juhtunud, vaid mäng püsis lõpuni Eesti kontrolli all.

55. minutil sööstis Käit kontrasse ning ta kukutanud Sorba Thomas sai kollase kaardi. Kaks minutit hiljem pääses Eesti kontrasse, kui Zenjov ja Sorga kenasti kokku mängisid. Lõpuks toimetati pall Käidile, kellelt pall aga vahetult enne pealelööki jalalt lipsas. Peatreener Häberli andis auru juurde, tehes ründava vahetuse – Artur Pika asemel tuli vasakule äärele Vlasi Sinjavski.

63. minutil eksisid Walesi kaitsjad kõrge palli klaarimisel ja Käit pääses vastaste liini taha. Ebamugav põrge tähendas, et löögiga tuli viivitada ja sooritada see pöördelt. Jõudu nappis ja Ward püüdis. 73. minutil nõudis Eesti penaltit, aga kordus näitas, et Taijo Teniste kukkus enda, mitte vastase võttest. VAR-i esmaetteastet A. Le Coq Arenal publik ei näinud.

Vlasi Sinjavski sekkumine andis Eesti ründemängule hoogu juurde. Foto: Brit Maria Tael

77. minutil oli Eesti viigiväravale ülilähedal. Walesil oli kasutada karistuslöök, aga Hein püüdis tsenderduse ning saatis meeskonna kontrarünnakusse. Käit vedas palli Walesi poolele, leidis sööduga Poomi, kes jätkas täpselt Sinjavskile. Ääreründaja tegi oma leivanumbri, konksutades ära vastase kaitsja ja minnes pealelöögile, aga Ward suutis võimsa hüppe abil palli nurgalööki lükata.

78. minutil pidi oma teise poolaja ainsa tõrje tegema Hein, kui püüdis Mark Harrise lähilöögi. Edasise kohtumise tegeles Hein eelkõige mängujuhtimisega, sest Eesti vasturünnakuid kartnud Wales tõmbus tihedalt kaitsesse. Hein jagas sööte kaaslastele ja otsis omi ka pikkade pallidega, millega Wales üllatavalt suurtes raskustes oli.

Teise poolaja edenedes torkas silma, et Eesti meeskond oli väljakul selgelt värskem. Võitlused lahtiste pallide nimel lõppesid üha sagedamini Sinisärkide võiduga ning nii mõnelgi puhul Wales lihtsalt ei jaksanud Eesti meestega tempot pidada. Paraku sellest kõigest viigivärava löömiseks ei piisanud.

85. minutil oli Poomi kaval löök Wardi üllatamisele lähedal ning Walesi pressiti ka lisaminutitel, aga nii selgeid väravašanss, nagu olid avanenud Sorgal ja Sinjavskil, enam tekitada ei suutnud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. MM-unistuse saab nüüd arhiveerida

Karol Mets ja Thomas Häberli pärast lõpuvilet. Foto: Brit Maria TaelKuniks 1% šanssi on alles, tuleb seda püüda, märkis Häberli enne kohtumist täiesti õigesti, sest tippsport niimoodi toimibki. 0:1 kaotus tähendab, et nüüd on Eesti lootused alagrupist edasi pääseda (või kolmandaks tõusta) matemaatiliselt kustunud ning edasine mäng käib neljanda koha kaitsmise nimel.

Kui Valgevene just novembris võõrsil Walesilt punkte ei napsa, on neljas koht Eestil tagatud. Kui napsab, peab Eesti ilmselt teenima midagi Belgialt või Tšehhilt, kellega novembris võõrsil kohtutakse. Valgevene alistamise järel paariks päevaks tärganud imepisikese lootuse võib nüüd arhiveerida ja liikuda edasi jõukohasemate eesmärkide poole.

Eesti koondist ootab märtsis ees väga tähtis duell Küprosega, kui kodus-võõrsil põhimõttel selgub, kumb neist kahest 2022. aasta Rahvuste liigas C- ja kumb D-divisjoni kuulub. Silmas pidades lootust kvalifitseeruda 2024. aasta EM-finaalturniirile, on C-divisjoni püsima jäämine mõlema jaoks ülimalt tähtis.

2. Kõva lahing vaatamata nelja liidri puudumisele

Mis annab lootust, et Eesti on suuteline Küprosest üle olema? Näiteks asjaolu, et maailma edetabelis 20 parema sekka kuuluv koondis suruti kaitsesse vaatamata neljale puudunud põhimängijale. Esiründaja Rauno Sappinen on vigastatud, tema põhipartner Henri Anier kandis võistluskeeldu nagu ka keskväljaankur Vladislav Kreida.

Veel üks halb uudis tabas Eesti meeskonda mängu-eelsel soojendusel, kui ilmnes, et vigastus ei luba Konstantin Vassiljevil ikkagi oma 136. koondisemängu alustada. Tema asemel alustas Markus Poom – kes tegi väga hea esituse! – ning kaptenipael rändas Märten Kuuse õlavarrele. Kui neljast põhimehest ilma olnud Eesti 12. minutil kaotusseisu jäi, polnud keeruline näha stsenaariumi, mille kohaselt järgnenuks Walesi kindel võit.

Aga säärase stsenaariumi asemele rullus A. Le Coq Arenale kogunenud 5118 pealtvaataja ees lahti hoopis lugu, kus Eesti meeskond mängu käigus raskused ületas, oma täpsust oluliselt parandas ning publikus siira viigilootuse tekitas.

3. Märten Kuuse ebaõiglane kollane kaart

Novembri esimeses valikmängus Brüsselis peab Eesti läbi ajama tänase kapteni Märten Kuuseta, kes sai 60. minutil kollase kaardi, mis õhtumaailma õigusruumi põhimõtete kohaselt ebaõiglane. Olukord järgmine – Kieffer Moore maadles Eesti karistusalas Kuusega ja tegi vea, mille järel tabas tasakaalu kaotanud Kuuse lahtine käsi Walesi ründajat näkku.

Kohtuniku otsus: karistuslöök Eestile (sest Moore'i viga oli esimene sündmus) ja kollane kaart Kuusele hoolimatu käeliigutuse eest. See ei ole aus. Inimene, kelle vastu on sooritatud jalgpalliline kuritegu, ei saa seejärel vastutada oma jäsemete liigutuste üle olukorras, kus vastane on ta tasakaalust välja viinud.

Jalgpallikohtunikel igas maailma otsas tuleb mõistus pähe võtta ning analoogsetes olukordades tõlgendada kõik vaieldavad asjaolud ohvri kasuks. Kui on variant, et Kuuse liigutus polnud tahtlik – ja see variant oli kindlasti olemas –, siis on see süüst vabastav asjaolu. Šveitslase Schäreri vilepartii oli läbivalt ebakindel ja nõrk.

Eesti koondise fännid. Foto: Brit Maria Tael

Protokoll:

11. oktoobril kell 21.45 A. Le Coq Arenal

Eesti - Wales 0:1 (0:1)
12. Kieffer Moore

Hoiatused: 24. Artur Pikk, 31. Mattias Käit, 59. Märten Kuusk - 35. Harry Wilson, 55. Sorba Thomas, 64. Kieffer Moore, 73. Joe Allen
Mänguolud: +9, muruväljak suurepärases seisukorras
Pealtvaatajaid: 5118
Peakohtunik: Sandro Schärer
Abikohtunikud: Stephane De Almeida, Bekim Zogaj
Neljas kohtunik: Alain Bieri
VAR: Fedayi San
AVAR: Lionel Tschudi (kõik Šveits)

Eesti: Karl Jakob Hein, Artur Pikk (57. Vlasi Sinjavski), Maksim Paskotši, Joonas Tamm, Märten Kuusk, Taijo Teniste (75. Henrik Ojamaa), Karol Mets, Mattias Käit (82. Ken Kallaste), Markus Poom, Erik Sorga (82. Robert Kirss), Sergei Zenjov (82. Bogdan Vaštšuk).
Varus: Matvei Igonen, Karl Andre Vallner, Marco Lukka, Vlasi Sinjavski, Henrik Ojamaa, Henrik Pürg, Robert Kirss, Ken Kallaste, Konstantin Vassiljev, Bogdan Vaštšuk.

Wales: Danny Ward, Sorba Thomas, Joe Rodon, Chris Mepham, Connor Roberts (83. Chris Gunter), Ethan Ampady, Aaron Ramsey (80. Joe Morrell), Joe Allen, Harry Wilson (83. Brennan Johnson), Kieffer Moore (71. Mark Harris), Daniel James.
Varus: Wayne Hennessey, Adam Davies, Chris Gunter, Neco Williams, James Lawrence, Tyler Roberts, Jonny Williams, Joe Morrell, Thomas Harris, Will Vaulks, Brennan Johnson, Ben Cabango.

SEOTUD LOOD
SEOTUD PILDID
SEOTUD MÄNGUD
14 kommentaari

V V   •  
(46.131.51.***)
Markus Poom, kes tegi väga hea esituse? Kui eesmärgiks oli esimesed 75 minutit platsil kadunud olla, valesööte anda ja alla igasugust arvestust mängida, siis tuleb nõustuda!

See, et viimased 15 min ta veidi parem oli, ei muuda kuidagi fakti, et ta oli üks nõrgemaid mehi platsil.
Steve Kullus   •  
(176.46.111.***)
Poom tegi tõesti väga hea esituse, Andreas Poom siis.
A. Polõnski   •  
(88.196.48.***)
Olgem ausad praegu ei ole Vassiljevile asendust näha. Poom poomiks, esimesel poolajal oli terve meeskond kehv, nii et ei säranud platsil keegi.
Hyrax   •  
(90.191.210.***)
OJ-l on mingi veider muster. Paar aastat tagasi oli Liivak siin ja seal ja nüüd on Poom siin ja seal. Kui Poom teeb väga hea esituse, siis kõik näevad seda. Eilses mängus tegi ok esituse. Küll ta teeb sammu edasi. Ei ole vaja sul teda kaitsta ega hype-ida.
Morten Palu   •  
(195.50.216.***)
varsti tuleb mic drop vol2 ka ara
stranglers   •  
(176.46.31.***)
kõrini on tõesti sellistest "ilusatest" kaotustest. kui pannakse nii kaitsev formatsioon, siis ongi tulemuseks see, et ise väravaid ei lööda, aga endale üks puterdatakse alati ära. Häberli eriti tark treener selle mängu järgi ei tundu. liiati, mida tegi seal "keskväljamootor" Poom - ainult mingit onupojapoliitikat.
mäng Walesiga anti ära enne avavilet ja seekordi ei ole süüdi ainult kohtunik, kes oli kahtlemata ilge tropp.
Fussball   •  
(46.131.32.***)
Elagu Eesti jalgpall , Elagu onupoja poliitika!
nojh   •  
(85.29.245.***)
Stranglers, see “kaitsev” formatsioon, millest sa räägid, on löönud Valgevenele kokku 4 väravat, Tšehhile 2, Belgiale 2, vaid Walesi vastu oleme jäänud kuivale. Taktika ja treeneri tarkus ei peitu ainult formatsioonis. Tegelikult oleme stiililt hästi ründavad ja teeme mäng-mängult paremat pressingut, mida me Voolaiu “ründava” formatsiooniga ei teinud.
Puterdamisest, paraku tuli seal nurgalöögis hästi kvaliteedi erinevus välja - Premium liiga vs Euroopa tippliigad - ja mängijad üksteist ei mõista. Sellist praaki võibki oodata, ka edaspidi, sest oleme ausad, kvaliteet on meil sitt.
Mina isiklikult arvan, et Poom algkoosseisus oli hea otsus, sest ta on praegusest nimistus olevatest mängijatest kõige vassiljevlikum. No ei tulnud see keskväli seekord välja, aga Kostja ei asenda keegi. Kui mänginuks seal Vastsuk, pidanuks ka stiili muutma jne.
Jormma   •  
(90.190.66.***)
Ainus sarnasus poomil ja vassiljevil on naturaalne kerge lokk.
footsoccer   •  
(91.129.100.***)
Selle treeneri "Eesti koondist" on hea ja positiivne vaadata, kogu koondise käekäik on ainult paremuse poole liikunud....mida kuradit te vingute ühe/kahe nime üle?!
GERMAN Lari   •  
(62.65.215.***)
To:Jormma

:D naturaalne kerge lokk :D
V V   •  
(46.131.51.***)
Muidugi on paremuse poole läinud, kui viimaste aastatega on latt nii madalale seatud!

Ühe/kahe nime üle peabki irisema, sest meeldib või ei meeldi nende meeste taha jääb ka parem tulemus. Esimesed tund aega mängus Eesti Walesi vastu sisuliselt vähemuses, sest Poomist oli platsil rohkem kahju, kui kasu.

Ka kogu minu nurina juures tema puhul, tunnistan, et standardeid ta suudab üle Eesti keskmise anda, aga ka see on oma olemuselt juba väga madal latt.

Kui me räägime Koondise koosseisust laiemalt, siis paraku Poom ei peaks kuuluma sellesse nimistusse. Teise või kolmandasse koosseisu jah, aga mitte esimene valik pingilt!
IUdutuli   •  
(90.190.242.***)
Üsna mõttetu keskenduda ühele mängijale, kui platsil on 11 meest ja loeb nendevaheline sümbioos. Poom individuaalselt võib olla keskpärane, aga kui meeskond koos temaga toimib, siis on kõik hästi. Selle hindamiseks on veel vara. Mingi variant ilma Vassiljevita mängimiseks peab ju olema.
stranglers   •  
(176.46.31.***)
to nojh, ei olnud ju eelmistes mängudes kaitsev formatsioon, just nüüd Walesi hakati kartma. seda ma räägingi. et ollakse kunagistes vanades aegades tagasi. 0:1, 0:2, 0:1, 0:1, 0:2. loodame, et viimane Walesi mäng oli erand, sest seda peaaegu-jalgpalli ei taha enam näha.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
FINAAL
Maailmameistrid! Noor Prantsusmaa parandas kahe aasta taguse vea
RISTNURK
 
Jalgpalluritel on ikka süda sees
TOREDAD VIDEOD
Jalgpalluritel on ikka süda sees (0)
 
Oeh, mis siin toimub?!
JALGPALLIMOOD
Oeh, mis siin toimub?! (0)
KATARI PÄEVIKUD

Soccernet.ee Kataris!

Interaktiivne blogi ja vahetud muljed Eesti koondise reisilt Katari, kus kolme aasta pärast koguneb maailma jalgpalli koorekiht.

https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK