Luup peale | Trans lõi Flora liimist lahti ja isegi platsile naasnud Vassiljev ei jõudnud tükke kokku liimida (7)

Daniil Kuraksin. Foto: Brit Maria Tael

Narva Transist sai FCI Levadia ja Paide Linnameeskonna järel kolmas meeskond, kes sel hooajal FC Floralt punkti kätte on saanud. Neljandal lisaminutil oli see käest libisemas, aga Markus Poomi võiduvärav läks dramaatiliselt tühistamisele ja nii kahanes Flora edu tabeli tipus Levadia ees kolmele punktile.

• Vaata Brit Maria Taeli pildigaleriid SIIT või artikli alt

Flora alustas hästi ning viie minuti jooksul võinuks juba nii Rauno Alliku kui ka Sergei Zenjov skoori teha, aga mõlemad hiilgavad võimalused jäid kasutamata. Trans torkas vastu 10. minutil, kui Arseni Kovaltšuk tegi vasakul äärel kena eeltöö ning Oleksandr Koževnikov lõi tema tsenderduse värava eest võrku - 0:1!

Sealt edasi muutus Trans üha enesekindlamaks ning Floral omakorda ei tahtnud enam miski õnnestuda. 23. minutil võinuks Koževnikov edu duubeldada, aga Kristen Lapa suutis tema ürituse posti kõrvalt üle otsajoone tõrjuda. Pärast laenule tulekut esmakordselt Flora väravasuul seisnud Lapale kogunes avapoolaja lõpuks koguni neli tõrjet.

Ometi jõudis Flora 38. minutil viigiväravani, kui kõigepealt tõrjus Aleksei Matrossov küll hiilgavalt Markus Poomi pealelöögi, aga jätkuolukorras oli ka tema võimetu takistama Michael Lilanderi võimsat kauglöögi, mis vihises otsejoones ristnurka - 1:1! Värava järel sai Flora ka mängukindluse tagasi, pani Transi tugeva surve alla ning lõi mitmeid poolvõimalusi, aga vaheajale pääsesid külalised viigiseisul.

Michael Lilanderi purakas tõi viigi tabloole. Foto: Brit Maria Tael

Teise poolaja alguses oli Floral võimas survepuhang, mis tipnes 50. minutil Henrik Ojamaa läbisööduga Allikule, kuid Matrossov vastas jalatõrjega ning jätkuolukorrast ei saanud ka Zenjov palli postide vahele.

Flora hoidis initsiatiivi enda käes ja pealelööke kogunes päris palju, kuid suurt ohtu need valdavalt ei kujutanud ning kui löögikoht oligi lubav, siis jõudsid narvalased neid blokeerima. 65. minutil tõi Flora väljakule ka Konstantin Vassiljevi, kelle abil loodeti kvaliteetsemad pallid kasti toimetada, kuid võimaluste tekitamisega jäädi endiselt raskustesse.

Alles lõpu eel hakkas Floral ühtteist tekkima. 85. minutil viis Vassiljevi suurepärane platsinägemine Lilanderi vasakult läbi, kuid tema ühepuutelöök terava nurga alt jäi liiga nõrgaks. Veidi hiljem tulistas Ojamaa trahvikasti kaare pealt ristnurga suunas, aga pall vihises napilt mööda valelt poolt väravapuid. Ning kohtumise lisaminutitel sai Poom küll palli võrku, aga see läks tühistamisele. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Miks Poomi võiduvärav ei lugenud?

Neljas ehk viimane lisaminut oli just tiksuma hakanud, kui Markus Poom mängis end Deniss Taradudaga võideldes viiekastinurgast löögile ning veeretas palli väravasse, vallandades Flora hetkelise rõõmupeo. Ka Transi enda mängijad ei protestinud sugugi, vaid jäid löödult paigale, teiste seas jäi Daraduda peast kinni hoides murule pikali ega heitnud kohtuniku poole pilkugi.

Ometi oli otsekohe pärast tabamuse sündi kõlanud peakohtunik Juri Frischeri vile, mis tühistas värava. Flora mängijad asusid nüüd ise protestima, mis tõi Henrik Ojamaale kaasa kollase kaardi. Kohtuniku otsuse põhjusele esialgu veel kinnitust ei ole, aga Frischeri žestid näisid viitavat sellele, et Poom puutus palli käega.

Videokordused (vaata videot ülalt) seda ei kinnita, aga ei saa ka välistada, et kerge käepuude võis seal olla. Kohtunik oli olukorrast paarikümne meetri kaugusel ja nägi võitlust seljatagant, kuid sealt võis ikkagi avaneda parem vaade kui telekaamerast, kust vaadates jäi võimalik käepuude pimenurga alla.

2. Lapa hooaja debüüt

Juuli lõpus FC Kuressaarest laenult tagasi kutsutud Kristen Lapa pääses täna juba esimest korda Flora põhikoosseisu, sest senine esinumber Karl-Romet Nõmm puudus teadmata põhjusel ning hooaja hakul esikindaid kandnud Evert Grünvald on praeguseks juba neli kuud mängupraktikata.

Tegemist polnud sugugi Lapa debüüdiga Flora esindusmeeskonna väravas, sest juba 2019. aasta novembris sai ta esimese võimaluse, hoides toona Kuressaare vastu oma puuri puhta. Ning 2020. aastal lisandus talle Premium liigas veel neli kohtumist, mille jooksul löödi talle vaid kaks väravat, ning Flora võitis need kõik.

Täna tuli aga vastu võtta Lapa esimene mõru pill Flora väravasuul.  Mitte et väravavahile midagi ette heita oleks, pigem oli tema just see, kes Florat avapoolajal halvemast säästis.

3. Keskväljaprobleemid

Flora esimese valiku keskväljatriost puudus mängukeeluga Martin Miller ning eelmist kahte mängu kõrvalt vaadanud Konstantin Vassiljev oli esialgu vaid pingikõlbulik. Suuri probleeme see siiski ei tekitanud, sest Markus Poom pakub väga kvaliteetset asendust ning ründava keskväljamehe kohale otsustati nihutada Henrik Ojamaa, kes sai seal ka kenasti hakkama.

Kuigi lõpuks toodi Vassiljev sisse ja siis hakkas võimalusi rohkem tekkima, oli ka Ojamaa jõudnud Rauno Allikule kaks hiilgavat väravavõimalust tekitada, nii et selle taha otseselt midagi ei jäänud. Mis puutub aga teisipäeval 38-aastaseks saava Vassiljevi esitust, siis esimesed puuted reetsid küll natuke roostet, aga standardolukordades hakkas kohe asju juhtuma.

Kui Flora võimalik murekoht osutus petlikuks, siis Transil läks omakorda vastupidi. Vigastusest taastunud Deniss Poljakov näitas end juba Levadia vastu üliväärtusliku lisakäiguna, kui nad Iriega keskväljal hästitoimiva duo moodustasid. Tänagi nägi Transi keskväli mängu alguses võimas välja, aga paraku lõppes Poljakovi mäng vigastuse tõttu juba 19. minutil ja Iriet tabas sama saatus 61. minutil. Järgmisi mänge silmas pidades on see Transi jaoks selge murekoht.

Deniss Poljakovi ähvardab uus vigastuspaus. Foto: Brit Maria Tael

4. Trans üllatas, aga ei üllatanud ka

Trans ei olnud Floralt mitte midagi kätte saanud juba rohkem kui kolm aastat. Enne tänast oldi kaotatud Florale koos karikamängudega 14 ametlikku kohtumist järjest. Flora omakorda oli näidanud sel hooajal hämmastavat stabiilsust, võites kõik oma senised mängud peale kahe mängu teiste tippklubide vastu.

Ometi oli tänane üllatus mõnes mõttes ka õhus. Esiteks kuna Flora viimaste voorude esitused ei olnud sugugi veenvad - Kuressaarest ja Tammekast saadi jagu napilt ja kaugeltki mitte probleemideta. Teiseks aga oli Trans just hiljuti sakutanud Nõmme Kaljut ja jõudnud väga lähedale ka Levadia nõelamisele. Niisiis on narvalased praegu tõesti heas hoos ja igati ohtlikud vastased kõigile.

5. Mängu parim - Oleksandr Koževnikov

Kogu Transi ründeosakond väärib täna kiitust, sest väga tihti seda Eestis just ei näe, et Flora trahvikasti lähistel võidab vastasmeeskond niivõrd palju kahevõitluseid. Eriti avapoolaja keskel tegi Trans paksu pahandust. Teisel poolajal see enam nii hästi ei õnnestunud, aga enesekindla ja tehnilise Koževnikovi oht jäi alati üles. Kaugele ei jäänud ka tema teine värav.