Luup peale | Trans kindlustas omale 90 minutiga ligi veerand miljonit eurot (0)

Deniss Poljakovi (vasakul) karistuslöögi järel sündis Narva esimene värav, teise lõi Julius Kasparavicius (paremal). Sellega pandi alus võidule, mis tagas klubile kopsaka rahasüsti. Foto: Imre Pühvel (arhiiv)

Narva Trans tagas koduväljakul FC Elva 5:0 alistamisega omale koha Evald Tipneri karikavõistluste finaali, aga ka kopsaka rahalise süsti.

Karika poolfinaal kuulus mänguliselt oodatult Transile, kes avapoolajal tegeles küll võimaluste raiskamisega, aga 44. minutil punni maha sai ja lõpuks suure võiduni jõudis.

Kõik viis väravat lõid erinevad mehed: esmalt Aleksandr Zakarljuka tõrjutud karistuslöögi järel, siis Julius Kasparavicius peaga Joseph Saliste tsenderdusest ning Nikita Mihhailov, Saliste ise ja Markas Beneta õnnestusid mõnelt meetrilt söödu võrku lükkamises. Soccernet.ee tähelepanekud duellist:

1. Elva alistamine* tähendab ligi veerand miljoni euro teenimist

Narva ambitsioonikus sai täna 90 minutiga eesmärkide täitmiseks vahendeid juurde, sest Elva alistamisega tagati omale suveks eurokoht. Kuigi juba enne tänast oli see sisuliselt kindel, siis nüüd elimineeriti oma viimane takistus.

Euroopa liigasse jõudmise täpseks viisiks on siiski veel kaks võimalikku varianti. Esimene neist on karikafinaali võitmine, mis annaks neile karikavõitjana koha Euroopa liiga esimeses eelringis. Kui karikafinaal aga kaotatakse, tagatakse pääs eurosarja Premium liiga mulluse neljanda klubina, sest Transi kahest võimalikust finaalivastasest (selgub kolmapäeval kell 19, mängu näeb otsepildis Soccernet.ee-s) on nii Nõmme Kaljul kui ka FCI Levadial liiga kaudu europääse taskus, mis annab osalemisõiguse just Eesti meistrivõistluste neljanda koha omanikule.

Euroopa liiga esimeses eelringis osalemise kinnitus tähendab Transi jaoks sedagi, et sügisel saadakse solidaarsusmaksetena (Eesti klubid ei ole seni eurosarjadest saanud mitte auhinnaraha, vaid alagrupiturniirilt välja jäänud klubidena justnimelt solidaarsusmakseid) vähemalt 240 000 eurot. Kui jõutaks teise ringi, kujuneks summaks juba pool miljonit eurot. Kaugemale jõudes kasvaksid summad veelgi, ent Eesti klubi taset arvestades oleks õnnestumine juba teise ringi jõudmine. Ja isegi juba see esimese ringi 240 000 eurot on Transi jaoks väga suur raha, sest kogu klubi eelarve tänavuseks aastaks on 450 000 eurot.

* - kuigi Elva oli Transi jaoks viimane konkurent, kes võinuks nende euroteekonda väärata, siis juriidiliselt oli asi juba varem selge, kuna Elva ei taotlenud UEFA litsentsi.

2. Viie värava taga peitub endiselt realiseerimisprobleem

Kuigi Trans sai täna suure 5:0 võidu, ei tasu sellest eeldada, et ründeprobleemid nüüdseks möödanik on. Esiliigas mängiv Elva kinkis Transile ohtralt võimalusi ja eelkõige avapoolajal oli kodumeeskond suures hädas šansside realiseerimisega. Küll löödi mööda, üle, vastu väravavahti, lattigi ...  Lõpuks murdis Aleksandr Zakarljuka 44. minutil viigiseisu, olles esimesena jaol Arvo Käki poolt tõrjutud Deniss Poljakovi karistuslöögile. Positsioonirünnakust skooriti 51. minutil, kui Joseph Saliste riputas kasti hea tsenderduse, mille koksas peaga võrku Julius Kasparavicius.

Viimased kolm väravat sündisid kõik üsna identselt, kui esmalt andis paremalt äärelt söödu Joseph Saliste, siis Vadim Mihhailov ning lõpetuseks Eric McWoods ning värava eest panid mõne meetri pealt pallile jala lihtsalt vastu Nikita Mihhailov, Saliste ise ja Markas Beneta. Neis olukordades maksis kvaliteedivahe, mis on Transi ja Elva vahel, kuid mida ei pruugi narvakad saada nautida Premium liigas.

Viimased kaks väravat lõi Trans pärast Veiko Küti punast kaarti. Foto: Brit Maria Tael (arhiiv)

Kuid selle kõrval raiskas kodumeeskond momente mõlemal poolajal ja seda päris meeletus koguses. "Eks realiseerimine jääb klassi taha," arvas Joseph Saliste mängu järel, "peame rohkem trenni tegema ja vaeva nägema." Täna kaitsjana toimetanud Saliste lisas isegi, et nende mängus oli probleeme (sest kohati lubati ka Elval vabalt tegutseda), mis tuleb laupäevaseks liigamänguks Paidega kõrvaldada.

3. Elva andis endast kõik

Kuigi viieväravaline kaotus peegeldab mängu ühekülgsust, siis tegelikult mängisid Esiliiga mehed tublilt. Kogu matši vältel omati rünnakul võimalusi ja kaitses pingutati nii, kuidas nende tase lubas.

Amatöörmeeskonnale kohaselt oli tööpäeva õhtul Narva sõitmiseks mõned probleemid puudujatega, kuid iga mees andis endast kõik. Kindlasti mõjutasid moraali avapoolaja hiline ja teise poolaja varajane tabamus, kuid pead päris norgu ei lastud neist hoolimata. Viimased kaks väravat lõi Trans juba olukorras, kus Elva mängis oma kapteni Veiko Küti teise kollase kaardi tõttu vähemuses.

4. Mängu parim - Joseph Saliste

Universaalne Joseph Saliste sai taas kirja matši uuel positsioonil, kui Elva vastu tuli toimetada paremkaitsjana. Eesti koondiseski mänginud pikaaegset florakat ei tundunud see segavat aga mitte karvavõrdki, sest tulenevalt vastase tugevusest sai ta palju toimetada palliga ja liikuda rünnakul endale omase vabadusega.

Saliste andis 51. minutil väga hea tsenderduse Kasparaviciusele, kopeerides sedasi väravat, mis sepistati kahekesi Maardule. 63. minutil leidis ta terava sööduga Mihhailovi ja 82. minutil jõudis Saliste suurepärase jooksu järel viiekasti, kust sai kirja oma elu ühe lihtsaima värava. Trans vajab hädasti, et teisedki mehed mängiksid samasuguse hingestatuse ja kvaliteediga.