Luup peale | Tahtejõuline waka-waka tagas Kalevile koha Premium liigas (0)

Tallinna Kalevi ründaja Wale Musa Alli. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga 36. voorus alistas Tallinna Kalev koduväljakul 234 pealtvaataja ees 3:0 Viljandi Tuleviku ning tõrjus sellega FC Kuressaare liigatabelis üheksandaks ja üleminekumängudele. Kalevit näeb kindlasti Premium liigas ka järgmisel hooajal.

Kohtumine möödus kodumeeskonna totaalse mängulise ülekaalu tähe all. 30. minutiks oli Kalev teeninud viis nurgalööki Tuleviku nulli vastu, vallanud selgelt rohkem palli ja omanud mitmeid häid rünnakuid. Tulevik ohustas esimest korda tõsiselt 33. minutil, kui Illimar Loigo pealelöögi puhul pidi tõrjetööd tegema Karl Andre Vallner.

Ent peagi asus Kalev teenitult juhtima, kui 38. minutil lõi värava Watson Fabrice Hounkpe. Enne avapoolaja lõppu oli Kalevil veel kolm korralikku võimalust, neist lubavaim ristnurgast napilt mööda lennanud Andreas Raudsepa pealelöök, ent puhkama mindi ikkagi seisul 1:0.

Kalev alustas isukamalt ka teist poolaega, aga 53. minutil avanes Tulevikul šanss viigistamiseks, kui kapten Kaimar Saag end karistusalast löögile mängis. Terava nurga alt sooritatud löök oli hea, aga Vallner tõrjus. Enam Tulevikule võimalusi ei antud, sest 58. minutil lõi Wale Musa Alli kauni soolo tulemusel 2:0 ja 69. minutil Hannes Anieriga seina mänginud Martin Vetkal 3:0.

Auväravat polnud Tulevikule täna ette nähtud. 78. minutil mängis Saag end karistusalas 10 meetrilt löögile. Reeglina on see sel hooajal tähendanud väravat, aga täna Vallner tõrjus. Aga veel suurem hõise vallandus Kalevi staadioni tribüünil 84. minutil, kui publikule anti teada, et Narva Trans on Kuressaares juhtima asunud.

See maandas kodupubliku pinged, et Kalev peab vaatamata viimase vooru väga heale partiile tõestama oma kõrgliigakõlbulikkust üleminekumängudel. Premium liiga kõige noorem meeskond saavutas 8. koha ning tuleb järgmisel aastal platsile targema, tugevama ja kogenumana. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Benini jokker

Maikuust alates Tallinna Kaleviga harjutanud ja juulis meeskonnaga ametlikult liitunud 18-aastase Benini poolkaitsja Watson Fabrice Hounkpe senine panus oli osutunud tagasihoidlikuks. Premium liigas debüteeris ta alles 33. voorus vahetusest sekkudes. Kalevi kahes eelmises mängus kuulus Fabrice küll põhikoosseisu, ent meeskond kaotas.

Fabrice'i esitus esimese pooltunni jooksul ei osutanud, et ta võiks tõusta kohtumise võtmefiguuriks. Pigem paistis ta silma tarbetu rapsimisega. Paaril puhul jättis ilmselgelt loogilise söödu andmata ning korra proovis 40 meetrilt vasakuga ristnurka tulistada. Pall ohustas hoopis piletimüügitelki.

Ent jalgpall on maailma kõige etem sportmäng ka põhjusel, et pakub lõpmatuid võimalusi enda koheseks rehabiliteerimiseks. Fabrice tegi seda 37. minutil, viies Kalevi kohtumist 1:0 juhtima. Suurt kiitust väärib ka Hannes Anieri sööt. Välisküljega Tuleviku kaitseliini taha sokutatud pall oli ideaalse trajektoori ja tugevusega.

Aga värav vajas ka löömist ja sellega sai Fabrice meisterlikult hakkama. Tuleviku keskkaitsja Alex Roosalu küll trügis Fabrice'i nii nagu jaksas ja oskas, aga Benini mees ei lasknud end häirida, vaid saatis palli madala löögiga Ingmar Krister Paplavskise külje alt võrku. Kaunis ja tähtis tabamus.

2. Wale Musa Alli – waka-waka ametlik suursaadik Eesti Vabariigis

Kui avalikstati, et Lõuna-Aafrika Vabariigis toimuva 2010. aasta MM-finaalturniiri ametliku laulu esitab kolumblanna Shakira, olid mitmed Aafrika jalgpalli apologeedid pahandatud, et seda au ei usaldatud mõnele kohalikule artistile. Mõni kuud hiljem oli selge, et pahameel oli täiesti asjatu, sest Shakira "Waka-waka" osutus Aafrika jalgpalli hiilgavalt sümboliseerivaks muusikapalaks, mis nautis maailmas ka tohutut menu. Totaalne reklaam Aafrikale ja Aafrika jalgpallile.

Milline see ehe Aafrika jalgpall siis on? Seikluslik, lõbus, trikirohke, kohati süütul kombel ebaratsionaalne, aga tohutult kirglik. Euroopa mõjutuste toel on Aafrikas viljeldav vutt muutunud viimase 15 aasta jooksul oluliselt ratsionaalsemaks. Või siis igavamaks, kui soovite. Aga õnneks pole tõeline Aafrika vutt veel täielikult kadunud.

Premium liigas esindab seda kõige paremini Kalevi Nigeeria mängumees Wale Musa Alli, keda keskmine Kalevi fänn jõuab iga mängu jooksul vähemalt kaks-kolm korda rumalate ja isekate otsuste eest kiruda. Aga kes siis need kehvad hetked jalgpalliliste kaunistegudega unustama paneb. Alli pakub waka-wakalikku jalgpallirõõmu.

3. Tulevik oli mõtetega puhkusel

Tuleviku jaoks oli kohtumiseks keskendumine arusaadavalt keeruline. 35. voorus Maardu Linnameeskonna üle võetud võiduga kindlustati nii Premium liigasse püsimajäämine kui ka 7. koht. Tänasele mängule lisas keerukust tõik, et Ridwan Babatunde, Mark Edur, Kristjan Kask ja Gustav-Hendrik Seeder kandsid kõik mängukeeldu. Protokolli märkiski Tulevik ainult 15 mängijat.

Jalgpallis juhtub sageli, et kui hooaja lõpus lähevad vastamisi meeskonnad, kellest ühel sõltub mängust kõik ja teisel mitte midagi, siis jääb see esimene peale sageli isegi siis, kui on objektiivselt võttes nõrgem meeskond. Tänane Kalev – Tulevik kohtumine oli täpselt selline. Tulevik oli 2019. aastal Kalevist parem ja tugevam jalgpallimeeskond. Liigatabel ei valeta.

Aga tänasel päeval ja hetkel oli Tulevik mõtetega puhkusel, aga Kalev tohutult keskendunud ja teotahet täis.

4. Mängu parim – Wale Musa Alli

Kalevi viguritest pungil ründaja pidurdamine pani Tuleviku mängijad mitmel puhul silmnähtavalt heituma. Näiteks 45. minutil tegi Tanel Lang keskväljal kontrasse sööstnud Allile vea ja eeldas, et mäng jätkub karistuslöögiga. Alli põrkas aga kukkudes kohe püsti tagasi ja sööstis Tuleviku värava poole edasi. Lang ohkas, langetas pea ja asus Allit jälitama. Kätte muidugi ei saanud.