Luup peale | Robben, kas vaatad? Penaltineedus jättis finaalivõtmeid peos hoidnud hollandlased pisaraid valama (video!) (0)

Holland ei ole U17 MM-il mitte kunagi finaali jõudnud. Ei jõua ka tänavu, sest dramaatilises poolfinaalis kaotati 1:1 lõppenud normaalaja järel penaltiseerias 3:4 Mehhikole.

Normaalaeg kulges seejuures Euroopa meistrite taktikepi all. Veerandfinaalis Paraguayst veenvas stiilis üle sõitnud hollandlaste mängumasin töötas ka Mehhiko vastu täistuuridel, sest 90 minutiga saadi kirja 16 pealelööki, korra tabati ka väravaraame. Samas vedas Hollandit taas alt realiseerimine, kuna pall saadi esmakordselt väravasse alles 74. minutil.

Selle aitas sinna toimetada Youri Regeer – tabamus märgiti küll tema väravaks, ent tegelikult lükkas Hollandi keskkaitsja eest palli varbga võrku hoopis Mehhiko kaitsja. Hea eeltöö tegi seejuures väravale mööda otsajoont pika soolo korraldanud keskkaitsja Melvyn Bogarde. Mehhiko viigistas aga kõigest viis minutit hiljem, kui karistuslöögi keerutas väravasse Efrain Alvarez.

Nii ootasid sel turniiril esmakordselt ees penaltid. Holland asus seeria esimese lööja Alvarezi eksimuse tõttu kohe juhtima ja oli 2:1 ees, kuid vääratas siis kaks korda järjest ja jäi hoobilt 2:3 taha. Esimest võimalust finaali pääseda Mehhiko veel ära ei kasutanud, sest Calvin Raatsie lükkas Joel Gomezi löögi posti ja sealt tagasi väljakule, ent kui eksis hollandlaste kuuenda lööjana palli juurde astunud Regeer, sai madalmaa meeste õnn ikkagi otsa. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Hollandi laiskust karistati lõplikult

Pärast kahte esimest alagrupimängu võis esitada vaid ühe küsimuse: kuidas küll nii hädine meeskond nagu Holland kevadel Euroopa meistriks krooniti?! Kohtumistest Jaapani ja Senegaliga võeti vastu teenitud kaotused koondskooriga 1:6 ja alagrupist edasipääs oli sellega juuksekarva otsas.

4:0 võit USA üle viis Hollandi küll viimase kolmanda koha meeskonnana alagrupist edasi, ent napilt. Kas tekitas see pääsemine siiski noortes meestes taas tunde, et “küll kuidagi ikka ära tuleb”? Võimalusi raisati ohtralt juba veerandfinaalis Paraguayga, ent vastase klass lubas neli palli ikkagi võrku panna. Poolfinaaliski lasti luhta üks šanss teise järel, kuniks tundus, et Regeeri väravast seekord piisab. Aga ei piisanud.

Penaltiseeriaski vedasid hollandlaste närvid alt. Tõsi, Mehhiko väravasuul seisnud Eduardo Garcia tegi oma tööd samuti korralikult, kuid Hollandi kaptenipeale kandnud Mohamed Taabouni, Manchester City ridadesse kuuluva rünnakuliidri Jayden Braafi ja Regeeri penaltid olid ka lihtviisiliselt kehva kvaliteediga. Nii ei olnud abi ka Raatsie suurepärasest tõrjest otsustaval hetkel ja Hollandi noored staarid kadusid treenerite najal lohutamatult pisaraid valades üksteise järel riietusruumi.

2. Kangelasest peaaegu patuoinaks

Efrain Alvarez võis end lühikest aega tunda Mehhiko iidolina. Ta tuli 73. minutil väljakule ja ehkki Mehhiko jäi kohe kaotusseisu, vinditas Alvarez viis minutit hiljem karistuslöögi paarikümnelt meetrilt stiilselt Hollandi võrku. Ka väravatähistus pakatas enesekindlusest ning sama bravuuri pealt läks Alvarez peagi lööma mehhiklaste esimest penaltit.

Siin sai aga kinnitust ütlemine, et uhkus ajab upakile. Alvarez otsustas panenka-penalti kasuks, ent jalakõks palli pihta oli nii pehme, et juba pikali vajunud Raatsie jõudis end rahulikult uuesti sirgu ajada ja palli õhust noppida. Silmad häbi täis, pidi Alvarez taanduma keskringi ja mitu-mitu pikka minutit küüsi närima, enne kui kaaslased tema naha lõpuks päästsid. Siit moraal: ära mine MM-poolfinaalis tähtsal hetkel lolli mängima!

3. Robbeni sigadus sai väikestviisi tasutud

Arjen Robbeni nime ei maksa Mehhikos kõval häälel mainida, tema mängusärki kandes on aga ilmselt arvestatav võimalus avalikus kohas lihtsalt kolki saada. Põhjuseks 2014. aasta meeste MM-i kaheksandikfinaal, mida Mehhiko veel 87. minutil 1:0 juhtis. Siis aga Wesley Sneijder viigistas ja  üleminutitel määrati Robbeni sukeldumise tulemusel penalti, mis viis Hollandi kaheksa sekka.

Seda Robbeni kukkumist ei olegi mehhiklased talle tänaseni andeks andnud – seda enam, et kaheksandikfinaalide needus jälitab neid juba kaheksandat (!) MM-finaalturniiri järjest. Alati on jõutud 16 parema sekka, kuid mitte kordagi kaugemale, sest küll on takistuseks teel kerkinud Robben (2014. aastal), küll argentiinlase Maxi Rodriguezi imevärav lisaajal (2006. aastal), küll Neymar ja Roberto Firmino (läinud suvel). U17 MM-i poolfinaali võitmine on selle valguses muidugi väike lohutus, ent abiks ikka.

Mehhiko - Holland 1:1 (0:0, 1:1) pen 4:3