Luup peale | Real haaras trumbid. Vinicius Junior näitas ilmekalt, et Trent on kaitses kehv (0)

Vinicius Junior mängis Trena Alexander-Arnoldi igast otsast ja risti-põiki üle. Real võitis 3:1 ja on edasipääsu silmas pidades selge soosik. Foto: Scanpix / EPA / Juanjo Martin

Meistrite liiga veerandfinaali avamängus alistas Madridi Real 3:1 Liverpooli, aga on ilmselt mõnevõrra pettunud, et võidumarginaal jäi kõigest kaheväravaliseks. 13-kordse Euroopa meistermeeskond omas suurt mängulist ülekaalu ja hulgikaupa võimalusi, aga õrn lootus jäi Liverpoolile alles.

Real võttis mängu kohe enda kontrolli alla ja hakkas avapoolaja edenedes haaret tugevdama. Liverpool proovis välja rabeleda, aga jaksu polnud. Real võitis esimese poolaja pealelöökide arvestuse 9:0, sundis Liverpooli juba 42. minutil vahetust tegema ja oli ilmselt mõnevõrra pettunud, et juhtis vaheajaks kõigest 2:0. Potentsiaali oli enam.

Esimene teravus sündis 13. minutil, kui Trent Alexander-Arnold jäi hätta Ferland Mendyga, kes leidis tsenderdusega Vinicus Juniori. Pealöök läks veidi mööda. Järgmise šansi realiseeris 20-aastane brasiillane aga külmavereliselt. 27. minutil mängis Toni Kroos oivalise 60-meetrise ristsöödu Liverpooli kaitseliini taha. Alexander-Arnoldi ja Nat Phillipsi vahelt sööstnud Vinicius võttis palli rinnaga hiilgavalt omaks ja kõmmutas siis madalalt võrku.

32. minutil pääses Vinicius taas löögile, seekord tegi eeltöö Karim Benzema, aga Liverpooli mehed said jala vahele. Aga 36. minutil oli seis ikkagi 2:0, kui Kroos riputas vasakusse äärde liini taha söödu Mendyle. Alexander-Arnold pani pea vahele, aga lükkas palli keskele täpselt Marco Asensiole, kes leidis end üks-üks olukorrast, mille ta lahendas meisterlikult ja Real juhtis 2:0.

Liverpool oli pahane, sest eelnenud rünnakul oli viimane kaitsja Lucas Vazques nüginud pikka söötu oodanud Sadio Maned selga, aga kui arvestada, et 31. minutil oli Benzema kukutatud Liverpooli kastis moel, kus oli tunda tugevat penaltihõngu, siis võib öelda, et õiglus võidutses, sest sarnased olukorrad lahendati sarnaselt – väikesele veale vaadati läbi sõrmede.

Liverpool vappus nördimusest ja 39. minutil lõi Mane Vazquest küünarnukiga selga ja sai kollase kaardi. 42. minutil tunnistas Liverpooli peatreener Jürgen Klopp, et Thiago Alcantara asemel Naby Keita algkoosseisu määramine oli viga ja tegi vahetuse, saates esimese teise asemel platsile. Minut hiljem eksis jämedalt Özan Kabak, lubades Marco Asensio terava nurga alt silmitsi Alissoniga. Türklase õnneks oli Reali ründaja sihik paigast ära.

Liverpooli mehed sammusid šokeerituna riietusruumi ja naasid sealt teisele poolajale paar minutit pärast seda, kui naerusuine Real juba platsil ootas. Aga Kloppi vaheajajutud olid olnud tõhusad – Liverpool sai mängu korraks enda valdusse ning lõi 51. minutil värava tagasi, kui Georgino Wijnaldum pääses keskelt purjetama ja leidis sööduga Diogo Jota. Portugallane lõi pallist mööda, aga nii õnnelikult, et see põrkas vabale Mohamed Salahile, kes lahendas olukorra väravaks.

Mohamed Salahi 51. minuti värav vähendas Liverpooli kaotusseisu minimaalseks. Foto: Scanpix / Reuters / Susana Vera

Õhus oli mängupööre. Real oli alustanud teist poolaega pehmelt ja Liverpool isukalt ning surve jätkus. Real pidas vastu, tõhusaks abiks oli väravavaht Thibault Courtois kontroll õhuruumi üle. Just belglane algatas 64. minutil Liverpooli korneri järel kiire kontra, kui avas palli Benzemale, kes viis Asensio ja Viniciuse kaks-üks olukorda. Asensio otsustas mitte lüüa, vaid sööta, aga ainsa kaitsjana olukorras olnud Alexander-Arnold sai jala vahele.

Liverpool pääses aga ainult korraks, sest järgnenud aut mängiti Benzemale, kes leidis Luka Modrici, kes liikus karistusalasse, söötis madalalt penaltipunkti kanti, kuhu lõikas Vinicius, kes lõi ühe puutega. Alisson pidanuks tõrjuma, aga pall läks läbi tema käte sisse ja Reali kaheväravaline edu oli taas tablool. 71. minutil ähvardas Benzema võõrustajad juba 4:1 juhtima viia, aga seekord püüdis Alisson madala pealelöögi kindlalt.

Klopp otsustas riskida ja tõi rünnakule värskust Roberto Firmino ja Xherdan Shaqiri näol. Real vastas kookonisse tõmbumisega. Viimastel minutitel seisis kodumeeskond üheksakesi enda karistusala juures ja lõi kohusetundlikult tagasi ja minema kõike, mida Liverpool nende suunas teele pani. Reali taktika õigustas end ja kordusmängule minnakse vastu kaheväravalise edu pealt. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Gareth Southgate jagab matsu küll

Trent Alexander-Arnoldi koht Liverpooli folklooris on igaveseks tagatud 2019. aasta Meistrite liiga poolfinaali kordusmängus antud nurgalöögiga. Avamängu võõrsil FC Barcelonale 0:3 kaotanud Liverpool oli koduplatsil 3:0 juhtimas, kui TAA – see on äärekaitsja populaarne akronüüm – näitas hiilgavat mängulugemist ja telepaatiat Divock Origiga.

Alexander-Arnold hakkas justkui nurgalipu juurest ära sammuma, aga kui kõigile see mulje jäetud, tegi kaks kiiret sammu tagasi, pani palli mängu ja leidis tsenderdusega värava eest Origi, kes lõi ühe puutega värava, mis viis Liverpooli finaali, kus nad alistasid 2:0 Tottenhami. Klubi enda kasvandiku TAA geniaalne jalgpallihetk muutus Anfieldil hetkega legendaarseks. Ta on nende teemant, kelle roll oli ülitähtis ka eelmisel hooajal, kui lõpetati 30-aastane tiitlipõud Inglismaa meistriliigas.

Seetõttu on täiesti mõistetav ja arusaadav, et kõike Alexander-Arnoldiga seotut võetakse Liverpoolis isiklikult. See näitab, kuivõrd kõrges hinnas TAA seal on. Ning kui Inglismaa koondise peatreener jättis Alexander-Arnoldi kõrvale märtsikuu mängudeks rahvusmeeskonda kutsutute seast, vallandus Liverpoolis maru. Mis mõttes? Kuidas ta julgeb? Kas see vestis eputis on viimsegi aru kaotanud? Miks jälle Liverpooli kotitakse?

Kõik need küsimused Merseyside'i punases leeris ringlesid. End prooviti lohutada tõdemusega, et Alexander-Arnoldi väike puhkus tulebki klubile kasuks, sest hooaja lõpusirgele läheb ta vastu värskemana. Aga samas saadi aru selle jutu õõnsusest, sest emotsionaalselt oli Alexander-Arnold Southgate'i otsusest löödud. Ning see kõik käis Liverpoolile niimoodi au pihta, et oi-oi-oi kui valus.

Trent-Alexander Arnold oli Vinicius Junioriga põhjalikult hädas. Foto: Scanpix / Reuters / Susana Vera

Liverpool naasis koondisepausilt laupäeval, kui mängiti võõrsil Arsenaliga ja võideti 3:0. Alexander-Arnold tegi hea partii ja seda nähti kui signaali, et ta hõõrus Southgate'ile tolle eksimust nina alla. Tänane mäng Madridi Reali vastu näitas, et Southgate jagab ikka matsu küll ja väga hästi. Arsenali lömastamine võrdub EM-il Šotimaa või Soome alistamisega, aga Inglismaa mõõdupuud on Prantsusmaa ja Itaalia. Ning täna Reali vastu põles Alexander-Arnold ereda leegiga.

Ta oli läbi terve esimese poolaja hädas nii Mendy kui ka Viniciusega. Esimeses väravas oli ta Phillipsiga kaassüüdlane, teises ainusüüdlane ja kolmandaski patune, sest viiv enne 3:1 skoori tabloole toonud lööki oli Vinicius seisnud Liverpooli äärekaitsja juures, kes aga brasiillasega kaasa ei liikunud. Lisame siia juurde arvuka söödupraagi ja kaotatud kahevõitlused.

Ründefaasis on Alexander-Arnold tõesti hea ja seal oli tema panus tänagi korralik. Aga koondisejalgpallis, kus harmoonia paratamatult kehvem kui klubides, on vaja, et kaitsjad kaitsta oskaksid. Tänase esitusega tegi Alexander-Arnold enda koondisesse jõudmise šanssidele mitu korda rohkem kahju, kui ta suutis kasu teha laupäevase mänguga Arsenali vastu.

2. Reali kaitseliinis rohkem puudujaid kui Liverpooli omas

Madridi Reali ideaalne kaitseliin on: Ferland Mendy - Sergio Ramos - Raphael Varane - Dani Carvajal. Liverpooli parim nelik oleks: Andy Robertson – Virgil van Dijk – Joe Gomez – Trent Alexander-Arnold.

Reali nimetatud nelikust oli täna ainsana platsil Mendy (Ramos sai koondisepausi ajal vigastada, Varane diagnoositi mängupäeva hommikul koroonapositiivseks, Carvajal puudub juba pikemat aega), Liverpoolil aga mõlemad äärekaitsjad (van Dijk ja Gomez, samuti kolmas keskkaitsja Joel Matip on pikaaegsete traumadega hooaja lõpuni audis). Seega põhimehi alustas Liverpooli kaitseliinis rohkem kui Reali omas.

Ning see oli muljetavaldav, kuidas Reali viimasel hetkel kokkuklopsitud keskkaitsepaar Nacho – Eder Militao väga korraliku partii tegi (teise poolaja algpaanika ei olnud Reali kaitseliini süü, vaid tingitud terve meeskonna passiivsusest). Ei saa salata, et Liverpool on pidanud tänavu oma keskkaitset lappima veel rohkem kui Real enne tänast mängu. Aga arvestades vastase leeris toimunut ei kipu see õigustuseks kvalifitseeruma. Ning reaalset abi pole kurtmisest niikuinii.

Aga miks seis selline on? Sest Real käis 2019 suvel FC Portole Eder Militao eest välja 50 miljonit eurot vaatamata sellele, et teati, et kahel esimesel hooajal on tegu vahetusmehega. Liverpool läks aga käesolevale hooajale vastu kolme kogenud keskkaitsjaga ja oli sunnitud jaanuaris suure hädaga ostma endale Kabaki. Real maitses täna luksuskulutuse magusaid vilju.

Vinicius Junior. Foto: Scanpix / EPA / Kiko Huesca3. Mängu parim – Vinicius Junior

1:0 väravale antud resultatiivse söödu eest on kange tahtmine anda see auhind Toni Kroosile, kes meenutas keset Saksamaa jalgpallikoondist vaevavat kriisi Die Mannschafti 2014 maailmameistriks viinud kvaliteeti sama ehedalt nagu Thomas Müller laupäevases Bundesliga tippmängus RB Leipzig – Müncheni Bayern (0:1).

Aga Vinicius oli kohtumise algusest lõpuni nii oivaline takjas Liverpooli kaitsjate, eelkõige Alexander-Arnoldi tagumikus, et teda on võimatu ignoreerida. Kaks väravat löönud brasiillane on kiiresti küpsemas maailma üheks põnevamaks jalgpalluriks, kelle tänane esitus viitas, et kuigi Cristiano Ronaldo asendamine võttis aega, on Real sellega praeguseks hakkama saanud.