Luup peale | Premium liigas kehtib uus reegel: Tammeka A. Le Coq Arenal ei kaota! (0)

Tartu Tammeka võitles mehiselt ja teenis mängust FC Floraga 0:0 viigi. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kaks ei jää kolmandata. Vähemalt siis, kui räägime üllatustest Premium liiga 2. voorus. Viljandi Tulevik alistas eile Paide Linnameeskonna ning Tallinna Kalev mängis täna Narva Transi vastu välja viigi. Kolmas võidupunktideta jäänud soosik oli valitsev meister FC Flora, kes ei suutnud Tartu Tammeka vastu enamat 0:0 viigist.

Aga kaks ei jäänud kolmandata ka ühes teises aspektis. Tammeka kaks eelmist visiiti A. Le Coq Arenale olid neile toonud 1:0 võidu Flora üle ja 1:1 viigi FCI Levadiaga. Eelmisel hooajal alguse saanud seeriasse kirjutati nüüd kolmas peatükk, mis tähendab, et võime rääkida uuest Premium liigas kehtivast reeglist: Tammeka A. Le Coq Arenal ei kaota!

Tammeka alustas kohtumist isukamalt ning kuigi poolaja edenedes mäng võrdsustus, kirjutati avapoolaja teravaimad momendid külalismeeskonna arvele. Kõige lähemal oli värav 33. minutil, kui Tauno Tekko toimetatud nurgalöök Flora värava all suurt segadust põhjustas. Tammeka värava hoidis ära palli joonelt klaariks löönud Enar Jääger.

Teisel poolajal haaras Flora ohjad kindlamalt kätte, aga Tammeka väravavahi Karl Johan Pechteri ülemängimiseks vajalikku meisterlikkust tiitlikaitsja täna ei leidnudki. Eriti viimase 10 minuti jooksul pandi Tammeka marulise surve alla, aga õnne ja oskuste koostoimel hoidis Tammeka seljataguse puhtana ning naaseb koju uhke ja väärtusliku viigipunktiga. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Tammeka spetsiaalne plaan

Tartlaste peatreener Kaido Koppel sõnas reedel Soccernet.ee-ga vesteldes, et järgnevate päevade jooksul kavatsevad nad treeningutel veelgi lihvida koostöö teatud detaile. Avavile kõlades ilmnes, et detailide all oli Koppel silmas pidanud valitseva Eesti meistri jaoks valmis sepistatud spetsiaalset plaani, mis seisnes viiemehelise kaitseliini kasutamises.

Tammeka asetus oli midagi 3-4-1-2 ja 5-2-1-2 vahepealset, kusjuures avapoolaja keskel muutus see korraks ka 5-4-1-ks. Ent kõigi nende asetuste nurgakiviks oli tõik, et vasakkaitsja Kevin Aloe tegutses kolmemehelise keskkaitseüksuse vasakpoolseima mehena ning vasakkaitsjana mängis novembris 17. sünnipäeva tähistanud Alfred Tammiksaar, kes tegi oma Premium liiga debüüdi.

Võrreldes märtsis mängitud 1. vooruga tähistas see suurt muudatust, sest toona saatis Koppel sisuliselt platsile neljamehelise edurivi (Patrick Genro Veelma – Tristan Koskor – Sten Reinkort – Mart Paul Preiman), kellest praegu kuulusid rivistusse ainult kaks keskmist meest.

Kas Flora üllatusest, kohmetusest või millestki kolmandast tulenevalt, aga esimene veerandtund kuulus mängulise ülekaalu mõttes Tammekale, kes leidis loogilisi jätkukäike igas väljaku tsoonis. Kui vaja, tuldi Flora surve alt välja. Kui vaja, võeti üles positsioonirünnak. Ning kui pall jõudis ründeduo Koskor – Reinkort valdusse, ei õnnestunud Flora kaitsjatel seda kiiresti tagasi võita. Ründefaasis toimis plaan hästi, sest Tammeka suutis palli rünnakul hoida ja seeläbi oldi mängus kenasti sees.

Kaitsefaasis oli olukord Tammeka vaatevinklist samuti hea, aga mitte nii hea. Flora kapteni Konstantin Vassiljevi kontrolli all hoidmine õnnestus ning kuna Mihkel Ainsalu ja Vladislav Kreida ei suutnud end võitluses Tauno Tekko ja Mihkel Järviste vastu selgelt kehtestada, pidi Flora keskenduma äärtele.

Enamik rünnakuid algatati läbi parema ääre, kus Frank Liivak ja Michael Lilander proovisid Tammiksaare kogenematust ära kasutada. Kohati see õnnestus, aga värava ette toimetatud teravad tsenderdused ei leidnud kaaslasi üles. Avatud mängust Flora avapoolajal ühtegi selget väravavõimalust tekitada ei suutnudki. Parim šanss avanes 20. minutil pärast nurgalööki, kui Märten Kuusk peaga üle lõi.

Teisel poolajal pani Flora auru juurde ja mitmekesistas ründepilti. Pall liikus kiiremini, Vassiljev leiti kaaslaste poolt sagedamini üles, teeniti standardolukordi. Samas lakkamatu surve alla suudeti Tammeka panna alles viimase 10 minuti jooksul. Seda oli tartlaste murdmiseks liiga vähe. Tammeka spetsiaalne plaan oli edukas, sest viik võõrsil Flora vastu on kõva tulemus!

2. Debütant Alfred Tammiksaar

Kui Wayne Rooney 2004. aasta 28. septembril Manchester Unitedi ridades debüteeris, lõi ta Meistrite liigas Fenerbahce võrku kaabutriki ja andis ühe resultatiivse söödu kah. Nii kõva debüüti nagu Rooney 16 aastat tagasi, Tammiksaar ei teinud, aga lati alt läbi ka ei jooksnud. Palliga mängus oli 17-aastane äärekaitsja sümpaatselt kindel.

Probleemid ilmnesid kohavaliku ja kehalist rammu nõudnud duellidega. Paaril korral kattis Tammiksaar kaitseliini vasakpoolseima mehena ära potentsiaalse Flora suluseisu teises ääres. Lilanderi või Liivakuga üks-ühele jäädes lubas Tammeka kaitsja vastase paaril puhul liiga lihtsalt mööda. Samas ei saa kindlasti öelda, et Tammiksaar oleks Tammeka üldisest pildist välja langenud. Korralik debüüt.

3. Floralt ainult kaks head veerandtundi

Kui jagada kohtumine kuueks 15-minutiliseks osaks ja hinnata Flora esitust igaühes neist eraldi, siis esimesed 15 minutit mängiti halvasti, sest Tammeka domineeris. Avapoolaja kahte viimast veerandtundi saab hinnata rahuldavaga, nagu ka teise poolaja teist. Veerandtunnid, kus valitsev meister mängis tõeliselt hästi, olid teise poolaja esimesed ja viimased 15 minutit.

Vaheajalt naasmise järel tekitas Flora ridamisi võimalusi ja jõudis ohtlike pealelöökideni. 48. minutil läks Martin Milleri pealöök napilt mööda, 49. minutil lõi Rauno Sappinen värava, aga napist suluseisust. 53. minutil viis Frank Liivak palli mööda vasakut äärt 80 meetrit ülespoole ja leidis sööduga Vassiljevi, kes lõi aga üle.

Viimasel veerandtunnil suutis Flora tänu vahetustele leida lisakäigu. Tolleks hetkeks oli peatreener Jürgen Henn välja vahetanud kogu oma edurivi. Liivaku, Sappineni ja Milleri asemel platsil viibinud Rauno Alliku, Mark Anders Lepik ja Vlasi Sinjavski värsked jalad tekitasid võimalusi ja kohtumise lõpusirgel oli Tammeka värav turmtule all. Aga otsustavat kvaliteeti Flora täna ei leidnudki.

4. Mängu parim – Daaniel Maanas

Tammeka õnnestumise vundamendiks oli kindel ja toimiv kaitsemäng. Liini keskel tegutsenud Daaniel Maanas võtab kollektiivi nimel vastu mängu parima auhinna.