Luup peale | Pariisi deja vu tuletas meelde PSG halvimad ja Unitedi parimad küljed (1)

Kaks kuud tagasi Meistrite liiga finaalis Bayernile kaotanud PSG alustas Prantsusmaal liigahooaega väga konarlikult ning samasugune start tehti ka Meistrite liigas. Kodus jäädi Manchester Unitedile 1:2 alla ja pandi end kohe kerge surve alla.

PSG haaras initsiatiivi avavile järel oodatult enda kätte ja United vajus rahumeeli kaitsesse. Tosin minutit oli mängitud, kui David de Gea tõrjus esmalt Angel di Maria vintpalli ja peatas siis ka Layvin Kurzawa mõnelt meetrilt tehtud lähilöögi.

Ent tasapisi tulid ka külalised mängu sisse ning said oma tahtmise, kui väljakukohtunik Antonio Lahoz määras nende kasuks penalti. Bruno Fernandese esimese löögi tõrjus Keylor Navas, kuid väravavaht liikus enne lööki joonelt ettepoole ja Fernandes sai teise võimaluse. Uuesti portugallane ei eksinud ja viis 23. minutil Unitedi juhtima.

Ka avapoolaja lõpetas teravamalt United. Eemalt tulistas Fernandes ja Navas tegi hea tõrje, kohe seejärel läks Scott McTominay löök rikošeti abiga napilt mööda. Ent teisele poolajale tuli PSG uuue hingamisega. Vaid kaks minutit oli mängitud, kui Kylian Mbappe supersoolo peatas supertõrjega de Gea. 54. minutil käis pall hispaanlase pea kohal latis ning peagi oli see ka võrgus – Unitedi ründaja Anthony Martial tabas nurgalöögist tulnud palli peaga suurepäraselt, paraku osutus sihtmärgiks oma värav.

Ent esimese veerandtunni jooksul PSG surve alla jäänud külalised kosusid tasapisi ning hakkasid järjepanu väravavõimalusi teenima. Enamik neist langes Marcus Rashfordi osaks, ent küll jäi noorel ründajal kaitsja üle mängimata või takistas väravategu Navase hea tõrje.

86. minutil said United ja Rashford siiski oma tahtmise. Tagumise posti kõrvale suunatud terava löögi vastu oli sedapuhku ka Navas võimetu. United ladus 2:1 võiduga alagrupiturniirile korraliku vundamendi, PSG pani end aga seisu, kus nad peaksid järgmises voorus võõrsil alagrupi eeldatavaimat nõrgimat Basaksehiri juba kindlasti võitma. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. United pööras häbi enda kasuks

Kuidas saada üle piinlikust alandusest? Jalgpallis on üldiselt kaks varianti: sa kas võtad end kokku, parandad vead ja leiad hoobilt uuesti enesekindluse või siis jäädki vinduma ja annad käest mitu mängu järjest. Viimane liigamäng Newcastle’iga andis alust arvata ja heitlus PSG-ga kinnistas teadmist, et United on pärast Tottenhamilt saadud 1:6 sauna suutnud oma sammud seada esimesena nimetatud teele.

Unitedi peatreener Ole Gunnar Solskjaer pidi seejuures vigastuste tõttu koju jätma keskkaitsjad Harry Maguire’i ja Eric Bailly, mistõttu kaitseliin näis paberil vaadates hõre. Lahendusena otsustas norralane mängule vastu minna kolme keskkaitsjaga ehk viiemehelise liiniga, kusjuures keskkaitsjate kolmikust mängis Axel Tuanzebe viimati esindusmeeskonna eest kümme kuud tagasi, Victor Lindelöf on olnud hooaja algul ebakindel ning Luke Shaw on tegelikult puhas ääre-, mitte keskkaitsja.

Ometi suudeti meeskondliku ja jõulise tegutsemise koosmõjul eriti avapoolajal PSG staaride individuaalne kvaliteet lämmatada. United tõmbas kaitsefaasis oma väravat kaitsma viiemehelise liini, mis kasvas vajadusel isegi kuue-seitsmeliikmeliseks. Kui aga vähegi võimalik, hoiti kaitseliini kõrgel ja liinide vahed suruti võimalikult kokku, mis röövis PSG kunstnikelt Neymarilt ja Angel di Marialt tegutsemisruumi. Täpseid sööte välkkiire Kylian Mbappe jalale ei suutnud keegi jagada ja prantslane oli avapoolajal üsna varjus.

2. Rashford keeras PSG abituse abiga ajaratast tagasi

Kui PSG 2018. aastal 16 parema seas Unitedit võõrustas, olid nad võitnud avamängu võõrsil 2:0 ja miski ei viidanud sellele, et United võiks edasipääsu enda kasuks kallutada. Ometi alustas PSG lohakalt ja kukkus üleminutitel lõpuks enda kaevatud auku, kui Rashford realiseeris kindlalt penalti.

Nüüd oli sama mees tagasi pariislasi kummitamas ning mängu käik näitas, et PSG ei ole toonasest õppetunnist suurt midagi kõrva taha pannud. Toonasest mängust eemale jäänud Neymar lasi end kiirelt endast välja viia, teenis kohtunikuga õiendamise eest kollase kaardi ega suutnudki end leida. Teisel poolajal paistis ta silma ennekõike keskväljal palli ülehoidmise ja selle kaotamisega, mõnigi selline episood päädis Unitedi ohtliku vasturünnakuga.

PSG suutis küll pausi järel Unitedi kenasti surve alla panna ja kümme minutit hiljem tõi see loogilise jätkuna kaasa ka omavärava. Ent siis tõsteti taas jalg gaasipedaalilt ja mängu tagasi lubatud United ei lasknud end kaks korda paluda. Rashford oli võiduväravani viinud olukorras märksa teravam ja värskem kui teda katma pidanud Danilo Pereira.

Kokkuvõtvalt – Unitedil oli väljakul meeskond, PSG-l hulk tippmehi. Kui staarid mängust välja lülitati, polnud kodumeeskonnal toetuda enam suurt millelegi. Ning abi ei tulnud ka treeneripingilt, kus Thomas Tuchel vahetustega mängu enda kasuks kallutada ei suutnud.

3. Tobe tants ja kallutatud reegel

Mängu vastuolulisim hetk sündis avapoolaja keskel, kui Navas tõrjus Fernandese penalti. VAR vaatas aga olukorra tavapäraselt üle ja leidis, et väravavaht liikus joonelt pisut ettepoole. Nii läks Navase suurepärane tõrje tühja, teise löögi sättis täna Unitedi kaptenipaela kandnud Fernandes juba kindlalt võrku ja skoor oligi avatud.

Reegel on reegel ja PSG mängijate katsed kohtunikku ümber rääkida eos nurjumisele määratud. Ühelt poolt on hämmastav, et mängijatel jagub endiselt energiat vaielda millegi üle, mida on neile esiteks nõrkemiseni korratud (“üks jalg peab olema joonel!” oli viimatiste reeglimuudatuste ilmselt selgeimini mõistetav sõnum) ja mis on teiseks videopildi põhjal faktiliselt ümberlükkamatult tõestatav.

Teisalt võib mõista ka väravavahtide ja nende meeskonnakaaslaste pahameelt, sest uus reegel annab lööjale ebavõrdsena näiva eelise. Ja kuniks see ebaõiglus on reeglitesse sisse programmeeritud – jalgpallijuhid pole iial teinud saladust soovidest “näha rohkem väravaid”, mis oleks otsekui kvaliteetse jalgpallimängu ainuvõimalik määratleja –, jätkub ka sarnastes olukordades suurte silmade tegemine ja kätelaiutamine.

Küll aga võiks lõpu saada brunofernandeslikud sokuhüpped, paulpogbalikud tippimised ja muu sarnane tsirkus enne löögi sooritamist. Nagu Fernandese teine järjestikune eksimus – ta vääratas ka laupäevases liigamängus Newcastle’iga – tõestas, loevad väravavahid sellelaadsed trikid üsna kiirelt läbi ja narriks jääb vaid lööja ise. Portugallase kiituseks tuleb öelda, et olles esimesel löögil eksinud, võttis ta ka teise katse enda peale ega veeretanud vastutust kellelegi teisele.

PSG - Man United 1:2 (0:1)