Luup peale | Paide küttis Tartus sauna ja Tammekal on kuus päeva, et küsimustele vastused leida (galerii!) (0)

Paide Linnameeskond korraldas Tartus tõelise jõudemonstratsiooni, purustades kohaliku JK Tammeka poolajavileks koguni 5:0. Teisel poolajal leidis aga aset täielik muutumine ja tartlastel õnnestus end kahe vastuväravaga mõnevõrra rehabiliteerida.

• Vaata Liisi Troska pildigaleriid SIIT või artikli alt

Paide pani otsekohe peale põrgulise surve ja ei kulunud kaua, kui Tammeka selle all ka murdus. 6. minutil jäi Joseph Saliste tsenderdus keskkaitsjate vahele põrkama, Henri Anier oli jaol ja lükkas palli värava eest lihtsalt võrku – 0:1!

Teine värav sündis 14. minutil, kui Tammeka oli just esmakordselt pikemalt palli enda kontrolli alla saamas, aga Paide vastas sellele halastamatu poolkiirrünnakuga. Mošnikov andis söödu kaitsjate seljataha, Anier lükkas palli mööda ka väravavahist ja lükkas selle siis tühja võrku – 0:2.

22. minutil koitis Tammeka ainus avapoolaja lootuskiir, kui Sander Kapperjooksis läbisöödu järele ja karistusalast välja tormanud Mihkel Aksalu võttis ta maha. Hoolimata Tammeka mängijate nõudmisest punase järele tõusis peakohtunik Andrei Karhu taskust kollane kaart. Ilmselt pääses Aksalu tänu sellele, et olukord leidis aset ääretsoonis ning pall oli suunaga otsajoone suunas.

Paidel oli veel kõvasti võimalusi, 30. minutil tabas Siim Luts ka posti, aga kolmandat tuli oodata kuni 33. minutini. Nurgalöök mängiti lühidalt lahti, Anier jättis palli kastis Salistele löögile ning Paide äärekaitsja vinditas ühepuutelöögi tagumise posti kõrvale – 0:3.

Kolm minutit hiljem saatis Frolovi läbisööt Lutsu väravavahiga vastamisi ning kuigi Mait Toom suutis löögi tõrjuda, oli esimesena jaol Anier, kes lükkas „lauapalli“ valveta väravasse – 0:4. Ning 43. minutil viis Frolovi diagonaalsööt taaskord Lutsu Toomiga silmitsi ja seekord Paide ääreründaja ei eksinud – 0:5.

Tammeka uus peatreener Dmitrijs Kalašnikovs tegi teiseks poolajaks vahetuse, asendades Taijo Teniste Kevin Mätasega, ning tõstis mängijate positsioone ringi. Ei saa teada, kui suurt rolli need vangerdused selles mängisid, aga väljakule ilmus justkui täiesti uus meeskond.

Tartlased avaldasid aktiivsemalt survet ja juba 48. minutil tõi see ka tulemuse, kui Sander Sinilaid jäi hiljaks Tristan Koskori takistamisel ja Tammeka ründaja ise ka realiseeris selle – 1:5.  Tammeka ärkamine ei olnud vaid hetkeline, nad olid teravam ja isukam meeskond terve teise poolaja jooksul.

61. minutil pääses Tammeka ka arvulisse ülekaalu, kui Sinilaid korjas vasturünnakut takistada üritades teise kollase kaardi. Seitse minutit hiljem jõudsid tartlased veelkord sihile, kui Artur Uljanov virutas kastijoonelt palli tagumise posti kõrvale – 2:5. Enamaks nad siiski võimelised ei olnud ning Paide kirjutas tabelisse kokkuvõttes üsna mugavad võidupunktid. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Totaalne muutumine

Tihti öeldakse, et jalgpall on kahe erineva poolajaga mäng, aga vaevalt saaks see ütlus veel oluliselt asjakohasem olla kui täna. Paide domineeris avapoolaega nii võimsalt, et Tammeka nägi välja nagu madalama liiga sats, kes ei saaks ilmselt vastu ka Paide duublile.

Tammeka jõudis oma esimese pealelöögini alles 43. minutil, kui Artur Uljanovi kauglöök nõudis Mihkel Aksalult tõrjet. Poolajavileks olid pealelöögid Paide kasuks koguni 16:1, kusjuures Mait Toom oli teinud seitse tõrjet ja kord oli värisenud ka väravapost.

Avapoolajal turmtule alla jäänud Toomil tuli aga seejärel teha veel ainult üks lihtne tõrje. Tammeka võitis teise poolaja pealelöökide arvestuse 8:3 ning kahe värava kõrval olid nad mitmel korral veel tabamustele lähedal. Aksalu tegi kolm olulist tõrjet ja Uljanovi pealöök põrkas napilt-napilt postist mööda.

Muidugi, selleks ajaks kui Tammeka väljakule jõudis, oli mäng ammu tehtud, kuid tugeva lõpu olulisust ei saa alahinnata, pidades silmas eesseisvat elu ja surma peale käivat kohtumist Pärnu Vaprusega.

2. Punane seeria lõppeb kas nüüd või ...

Tammeka on praeguseks kaotanud 7 liigamängu järjest, mis läheneb klubi pikimatele kaotusseeriatele läbi aegade. Ebameeldiv rekord pärineb 2011. aasta suvest, mil tartlased kaotasid 9 mängu järjest. Kahel korral on seeria küündinud 8 kaotuseni (2008 ja 2008-09) ning veel kahel korral 7ni (2009 ja 2016).

Käimasoleva seeria pikenemine võrduks aga Tammeka jaoks tõelise katastroofiga, sest järgmiseks vastaseks on Vaprus, kellele kaotus muudaks tartlaste lootused üleminekumängudelegi pääseda juba ütlemata kasinateks.

3. Kalašnikovs muudkui liigutab nuppe

Oma esimeses mängus Tammeka eesotsas tekitas Dmitrijs Kalašnikovs kõneainet, kasutades kolme mängijat (Taijo Teniste, Reio Laabus ja Sander Kapper) nende jaoks täiesti uutel positsioonidel. Selle otsuse varju jäi aga fakt, et algkoosseis ise oli igati ootuspärane ja kohtumise lõpuks tegi ta vaid ühe vahetuse. See ilmestab hästi üht Tammeka tänavust peamist probleemi, mille osas ei saa aga treener suurt midagi peale hakata – selleks on lühike pink või õigemini võrdväärsete vahetuste nappus. Tänagi sai vahetusmeestest märkimisväärselt mänguaega vaid Kevin Mätas, lõpuminutiteks sekkus ka Dominic Laaneots.

Nii on lätlase kõik vangerdused piirdunud olemasolevate meeste ümberkorraldamisega väljakul. Ta on läinud üle 4-4-2 asetusele ja proovinud mängijaid uutes rollides, et mõõnas siplevat meeskonda niiviisi elule raputada. Kalašnikovs jäi ka täna endale kindlaks, alustades Tenistega keskväljal, Laabusega äärekaitses ja Kapperiga ründes. Teise poolaja vahetusega lisandusid sellele veel kaks uut vangerdust, kui Kapper siirdus keskväljale ja Artur Uljanov ründesse, samal ajal kui tavapärane ründaja Kevin Mätas tegutses äärel.

Paraku ei ole need ümberkorraldused siiamaani erilist efekti andnud, sest kahe mänguga on Tammekal kirjas kaks kindlat kaotust. Olgugi et meeskonna esitus on nii Legioni kui ka Paide vastu teisel poolajal paranenud, ei ole see neid kohutavate avapoolaegade järel päästnud.

Samas on aga selge, et Tammeka peamine probleem ei saa peituda koosseisu puudujääkides. Suures osas on meeskonna tuumik ju sama, mis tõi neile alles eelmisel hooajal viienda koha, ning lisandused nagu Taijo Teniste, Sander Kapper, Mait Toom ja Marko Lipp peaksid muutma meeskonda ainult tugevamaks.

Kuidas aga leida õige kooslus, kõikuv tasakaal ja mutta tambitud enesekindlus – need on küsimused, millele tuleb leida vastused vähem kui nädalaga, enne kui 25. septembril Pärnusse sõidetakse.

4. Mängu parim - Henri Anier

Kolm väravat ja väravasööt, mäng poolajaga kotis. See oli jälle see nahaalne ja halastamatu Anier, keda oleme harjunud hooaja esimesest poolest nägema. Perioodil juulikuust kuni eilseni oli tema arvel ainult üks tabamus, aga nagu näha, pole mänguvormil tegelikult häda miskit.

19. septembril kell 19.00 Tartu Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - Paide Linnameeskond  2:5 (0:5)
49. pen. Tristan Koskor, 68. Artur Uljanov - 6., 14., 36. Henri Anier, 33. Joseph Saliste, 43. Siim Luts

Väravasöödud: 49. x, 68. Patrick Genro Veelma - 6. x, 14. Sergei Mošnikov, 33. Henri Anier, 36. Siim Luts, 43. Andre Frolov
Hoiatused: 19. Patrick Genro Veelma, 74. Sander Kapper - 22. Mihkel Aksalu, 48., 61. Sander Sinilaid
Eemaldamine: 61. Sander Sinilaid (Paide)
Mänguolud: +9, vahelduv pilvisus; muruväljak heas seisukorras