Luup peale | Paide ketassaag lõikas Tuleviku kaitse halastamatult ribadeks (galerii!) (1)

Kaks korda rohkem mehi: kohati näis, et just sellises ülekaalus on Paide Viljandi vastu terve platsi ulatuses. Foto: Liisi Troska

See, et Paide Linnameeskond alistas Premium liiga 15. voorus kodus Viljandi Tuleviku, pole senist hooaega vaadates üllatus. Et Paide aga viljandlased suisa maa sisse tagus, lüües kuus vastuseta väravat, on küll.

Avapoolaeg ennustas Tulevikule sünget tulevikku küll mängupildi, ent veel mitte skoori poolest. Alassana Jatta lõi 30. minutil ära värava, mis oli juba tükk aega õhus olnud, kuid poolajale mindi siiski seisul 1:0. Tuleviku jaoks oli ohu märk see, et vastase väravaraamidesse ei olnud veel tehtud ainsatki lööki, lisaks kaotati poolaja lõpuminutitel vigastuse tõttu keskkaitse tugitala Janar Õunap.

Teisel poolajal kulus Paidel väravani jõudmiseks veerand tundi, ent siis hakkas järjest tulema. Kui Yann Michael Yao oli 59. minutil teinud seisuks 2:0, siis 62. minutil lisas Karl Mööl kolmanda, 73. minutil Ander Ott Valge neljanda ja 76. minutil Sander Sinilaid viienda värava. Viljandi piinadele pani lõplikult punkti Valge teine tabamus 88. minutil, mis oli ühtlasi kogu mängu ilusaim – keskkaitsjalt Kristjan Peldilt pika söödu saanud Valge tõstis palli efektselt üle väravavahi.

Nii saigi platsil teoks Paide mängueelne teravmeelne nali, kus publikumängus lubati võitjale välja loosida ketassaag. Oli see teadlik torge vastaste ohtliku ründaja Kaimar Saagi suunal või mitte, igatahes lõikas Paide ketassaag platsil Tulevikku nagu nuga sooja võid. Võit kergitas Paide vähemalt laupäevaste mängude alguseni tagasi tabeli kolmandale reale, Nõmme Kaljust uuesti mööda. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud.

1. Enesekindlus on võti.

Enne koondisepausi Levadiaga tehtud 1:1 viik oli Paidele tähtis ka punktilisa poolest, ent ennekõike mõjutas see meeskonna vaimu. Tulemus näitas, et avavoorus Kalju üle saadud võit polnud juhus, vaid heal päeval Paide reaalne tase. Raske öelda, kui palju vahepealsed kolm kaotust pealinna hiidudele Paide eneseusku kõikuma lõid, kuid Viljandi vastu oli platsil sihikindel meeskond, kellel polnud plaaniski midagi juhuse hooleks jätta. Parem füüsis pandi maksma juba avaminutitest ja hoiti jalga gaasipedaalil mängu lõpuni.

Paide vahend vaimukindluse realiseerimiseks on ründeliin. Ehkki kaotati Kevin Kauber, jätkuvalt on eemal ka Kristofer Piht ning koostöö lõpetati Andre Järvaga, mistõttu otsitakse suvises üleminekuaknas lisajõudu, on Paide rünnakuvõimekus tõusnud uuele tasemele. Kombinatsioon, kus Alassana Jatta ja Yann Michael Yao toetavad äärtelt tipuründajat Tarmo Neemelot, on teist mängu järjest vastasele ületamatut peavalu valmistanud. Tõsi, Neemelo ei pea enam igas mängus 90 minutit vastu, kuid tema asemele on pingilt võtta noori mehi, kes väsinud kaitsjaid viimasel pooltunnil isuga jooksutavad. Seekord vormistas Ander Ott Valge oma aktiivsuse kaheks ilusaks väravaks.

Sander Sinilaid oli üks neist, kelle pidurdamisega Tulevik hätta jäi. Foto: Liisi Troska

2. Keskväljaankru puudumine tõmbas liigestest lahti kogu Viljandi kaitsemängu.

Eelmises voorus Tartu Tammeka vastu teenitud punane kaart jättis kohtumisest eemale Tanel Langi, kes osutus Viljandi jaoks korvamatuks. Tuleviku äärekaitse, eriti parem äär oli avapoolajal nagu läbisõiduhoov ning Sander Post reageeris sellele endale omase otsekohesusega, vahetades Gustav-Hendrik Seederi poolajal pingile. Olukord ei läinud paremaks, sest Viljandi ei põrunud kokkuvõttes mitte individuaalse, vaid kollektiivse kaitsemänguga.

Langi puudumisel ning Paide ründekolmiku aktiivsust arvestades vajanuks Viljandi keskväljal meest, kes nullinuks kodumeeskonna ründavate poolkaitsjate Andre Frolovi ja Sander Sinilaiu isu vastase värava suunas vaadata, kuid sellist mängijat ei leidunud. Frolov korraldas terve mängu jooksul sööste vastaste karistusalasse või leidis sööduga vabu ründajaid, veidi konservatiivsemalt tegutsenud Sinilaid sai lõpuks siiski samuti värava kirja. Ning kui kuuest väravast kolm lüüakse vastaste kaitsja poolt üle poole platsi liini taha antud diagonaalsöötudest, tuleb meeskonna kaitsetööd hinnata ebarahuldavaks.

3. Mängu parim – Andre Frolov.

Õigupoolest vääriksid seda tiitlit ka näiteks Neemelo või seekord ebaharilikult hoopis vasakkaitses tegutsenud ning värava ja väravasöödu kirja saanud Karl Mööl. Paide kapten Frolov suutis aga Tuleviku nii lootusetult sõlme keerata, et tema takistamisega ei saadud hakkama avaminutist lõpuvileni. Kogemuste põhjal on just tema sümboolselt Paide kasvanud eneseusu kehastaja.

14. juunil kell 19.30 Paide linnastaadionil

Paide Linnameeskond - Viljandi JK Tulevik  6:0 (1:0)
30. Alassana Jatta, 59. Yann Michael Yao, 62. Karl Mööl, 73., 88. Ander Ott Valge, 76. Sander Sinilaid

Väravasöödud: 30. x, 59., 88. Kristjan Pelt, 62., 76. Andre Frolov, 73. Karl Mööl
Hoiatused: -
Mänguolud: +17, vahelduva pilvisusega kergelt tuuline ilm; muruväljak rahuldavas seisukorras.