Luup peale | Paide jalgpall puges Eesti südamesse, aga Anderlecht jäi kimbutamata (galeriid!) (0)

Paide Linnameeskonna ääreründaja Siim Luts. Foto: Brit Maria Tael

"Jalgpall südames" on Paide Linnameeskonna lipukiri. Just seda sõnumit kannavad Paide fännide poolt tiimide sissemarsi ajal pea kohale tõstetavad sallid ning sama kirjaga suur plakat oli üleval ka täna A. Le Coq Arenal. Paide ja jalgpall ehk Paide jalgpall pugesid Eesti südamesse, aga Konverentsiliiga kolmanda eelringi avamäng Brüsseli Anderlechti vastu lõppes 0:2 kaotusega.

Mis lubab nii kindlalt väita, et Paide ja jalgpall südametesse pugesid? 7506 pealtvaatajat on number, milleni eurosarjamängudes on varem küündinud ainult matšid, kus külalisteks Newcastle United ja Frankfurti Eintracht. 34-kordne Belgia meister Anderlecht on küll kuulus, aga mitte kuidagi võrreldav Premier League’ist ja Bundesligast õhkuva aupaiste ja glamuuriga.

Aga ometi tuldi Paidet vaatama. Tuhandete kaupa. Vapra, nutika ja südika meeskonna poolt esmalt Eesti karikavõidu, aga eelmiste nädalate jooksul eurosarjas saavutatud dramaatiliste võitudega kirjutatud jalgpallilugu köitis ja lummas Eesti inimesi. Sest oli selgelt näha ja tunda, et staadionil oli väga palju inimesi, kes käivad jalgpalli vaatamas harva. Aga Paide puges neile südamesse ja nad tulid.

See on suur jalgpallisaavutus. Platsiväline, aga ikkagi jalgpallisaavutus. Platsil jäi kahes eelmises eelringis Thbilisi Dinamo (Gruusia) ning Jerevani Ararat-Armenia (Armeenia) penaltiseeria järel konkurentsist lülitanud Paidel seekord saavutusest puudu. Mängus oldi sees, aga vastane asus kiiresti juhtima ja kontrollis kohtumist lõpuni. Anderlechti 2:0 võit oli õiglane tulemus.

Aga kõigest järgemööda. Eelmised neli eurosarjakohtumist täpselt sama põhikoosseisu kasutanud Paide rivistuses oli seekord kaks muudatust. Peatselt Paidest välismaale lahkuva Deabease koosseisust puudumise tõttu (sellest loe lähemalt siit) kuulus eurosarjas esimest korda Paide põhirivistusse Ebrima Singhateh, kes alustas tipuründajana, mis omakorda tähendas, et Kaimar Saag nihkus alumise ründaja positsioonile.

Kapten Andre Frolov nihkus paremkaitsesse, kust langes pingile Hindrek Ojamaa. Uue mehena alustas vasakul äärel alustas Bubacarr Tambedou. Paide asetus oli tavapärane 4-2-3-1, millele Anderlecht pani vastu oma tavalise 3-5-2, kus edurivis Lior Refaelov ja eelmisel kahel hooajal Premier League’is Wolverhampton Wanderersi kasuks 54 mänguga 4 väravat löönud Fabio Silva.

Paide Linnameeskond - Brüsseli Anderlecht kohtumist jälgis A. Le Coq Arenal 7506 pealtvaatajat. Foto: Brit Maria Tael

Esimesena proovis Anderlecht, kui 4. minutil tulistas kaugelt Refaelov, aga Aksalu tõrjus. 7. minutil avanes hiilgav šanss Paidel, kui esmalt lükkas Tambedou Frolovi tsenderduse peaga trahvikasti keskele Singhatehile, kes asus pealelöögile, aga vastase kaitsja suutis palli jala pealt ära lükata. Olukord jätkus ja kümme sekundit hiljem tulistas madalalt ja lähedalt Siim Luts, aga Hendrik van Crombrugge tõrjus alumisest nurgast.

Lutsu šanss oli väga hea. Ikka palju-palju parem kui see, millest Anderlecht 10. minutil kohtumist juhtima asus. Francis Amuzu andis vasakult äärelt madala tsenderduse. Mihkel Aksalu astus paar sammu väravast välja, et see enda sülle kahmata, aga Refaelov ennetas Paide väravavahti ja jõudis pallini esimesena ning lükkas selle valveta võrku. Väga nörritav, sest värav oli igati välditav.

Järgmise veerandtunni jooksul puges Silva kaks korda osavalt Paide kaitseliinist läbi ja läks terava nurga alt löögile, aga Aksalu tõrjet kummalgi puhul vaja polnud. Paidel oli kasutada nurgalöök, mille Frolov tsenderdas Ragnar Klavani suunas, ent van Crombrugge sai kõrgele pallile näpud vahele. Üldiselt oli tempo pigem madal, ilmselt palava ilma tõttu (28 kraadi sooja). Mõlemad võistkonnad võtsid võimaluse korral väikesi pause, et jõuvarusid säästa.

Poolaja lõpp läks Paidel kahjuks nurja, sest 40. minutil kombineeris Anderlecht osavalt ning Refaelovi kaunis läbisööt jõudis Silvani, kes üks-üks olukorras ei eksinud ja viis külalised 2:0 juhtima. Kaks minutit hiljem sai Klavani vaheltlõike järel löögile Tambedou, ent van Crombrugge tõrjus kindlalt. Vahetult enne vaheajavilet vedas Paidel, et Michael Murillo peaga värava eest üle lõi.

Teisel poolajal oli selgelt näha, kuidas 2:0 seis Anderlechti rahuldas ning nende ründemängust puudus suuremat sorti rutakus. Paide proovis panustada edurivi Luts – Singhateh – Tambedou kiirusele ja viis palli võitmise järel selle kiiresti ette. 58. minutil oli vastase trahvikastis aktsioonis Luts ja viis minutit hiljem Tambedou, aga mõlemal puhul säilitas Anderlechti väravavaht olukorra üle kontrolli.

76. minutil kombineerisid Dominique Simon ja Singhateh vasakul äärel nii, et viimane pääses trahvikasti, kus ta pärast kontakt Amuzuga kukkus, aga olukorda lähedalt näinud Iisraeli kohtunik David Fuzman rikkumist ei fikseerinud. A. Le Coq Arenale kogunenud 7506 pealtvaatajat vastasid marulise vilekooriga.

Mängu eel andis staadioni kõrval kontserdi Tanel Padar, mis muutis jalgpalliõhtu veelgi sumedamaks. Foto: Brit Maria Tael

Paide peatreener Karel Voolaid kasutas ära kõik viis vahetust, uuendades täielikult edurivi ning tuues keskväljale Kevor Palumetsa ja Sergei Mošnikovi, aga head väravavõimalust Paide kohtumise lõpusirgel enam tekitada ei suutnud. Hoopis Aksalu pidi 85. minutil hiilgama, kui tõrjus Sebastiano Esposito lähilöögi.

0:2 kaotus jätab nädala pärast Brüsselis peetava korduskohtumise eel Paidele minimaalsed edasipääsušansid. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Seitsmenda minuti kahetsus

Mis oleks olnud kui? Neid kahetsusest pakatavaid arutelusid on täis terve jalgpalli ajalugu. Mis oleks olnud, kui 1966. aasta MM-finaali abikohtunik Tofik Bahramov poleks tahtnud sakslastele teise maailmasõja eest kätte maksta ega oleks lisaajal inglastele 3:2 väravat määranud? Mis oleks olnud, kui Mohamed Salah poleks 2018. aasta Meistrite liiga finaalis Sergio Ramosega tõugeldes vigastada saanud?

Võib-olla oleks nii, et Inglismaa ei oleks maailmameister, aga Ragnar Klavan oleks Meistrite liiga võitja ning 2018 suvel oleks Liverpool UEFA superkarikafinaali raames külastanud Tallinna ning toonud endaga kaasa paarkümmend tuhat fänni, kes pannuks püsti säärase mürgli, mille kõrval kahvatunuks kõik varem nähtu. Aga ei ole, sest Inglismaa võitis ja Salah sai vigastada ning Liverpool kaotas tolle finaali.

Sääraste kahetsuste eripära on, et neid jääb mäletama ainult kaotaja. Kui mäng lõpeb võiduga, antakse kohtunikele andeks ka kõige suuremad ämbrid ja ründajatele kõige arusaamatumad möödalöömised, sest suures plaanis ei sõltu neist enam midagi. Aga kaotaja saab kahetseda ja kahetsebki. Mida tähtsam sündmus, seda vägevamalt. See käib vääramatult sporditegemise juurde.

Kohtumise 7. minuti esimene teravus, kui Anderlechti kaitsja Wesley Hoedt suutis viimasel hetkel palli Ebrima Singhatehi eest ära lüüa. Kohe pärast seda sai löögile Siim Luts, aga Belgia klubi väravavaht tõrjus. Foto: Brit Maria Tael

Paide suur kahetsus pärast kaotust Anderlechtile on 7. minut, kui esmalt serveeris Bubacarr Tambedou superšansi Ebrima Singhatehile, aga Belgia klubi kaitsja sai varba ette sirutatud, ja seejärel sai teravalt ja lähedalt löögile ka Siim Luts, ent väravavaht Hendrik van Crombrugge tõrjus. Kui Paide suutnuks seal värava lüüa, võinuks kõik minna teisiti. Aga ei suutnud ja ei läinud. Näppude vahele ei jäänud midagi peale kahetsuse.

2. Mida on Paidel võimalik püüda kordusmängust?

Nädala pärast kohtuvad Anderlecht ja Paide Brüsselis, Constant Vanden Stock nimelisel staadionil. Kohtumine algab kodumeeskonna 2:0 eduseisust ning nagu näitas Anderlechti tänane teise poolaja rahulik esitus, peavad nad seda piisavaks, et vormistada koduplatsil suuremate probleemideta edasipääs viimasesse eelringi enne alagrupiturniiri, kus vastaseks suure tõenäosusega Berni Young Boys (Šveits), kes oli täna avamängus võõrsil 2:0 üle Kuopio Palloseurast (Soome).

Kui edasipääsu on Paidel püüda keeruline, siis mis oleks jõukohane? Esiteks on potentsiaalselt Paide müügilehel olevatel mängijatel, näiteks Abdul Razak Yusifil ja Ebrima Singhatehil võimalik korraliku esitusega silma jääda. Paide spordidirektor Gert Kams sõnas juba enne eelmisel nädalal Ararat-Armeniaga peetud kordusmängu, et huvi Paide mängijate vastu on seoses eurosarjas näidatuga tõusnud. Neid mänge jälgitakse ja seal on võimalik silma jääda.

Muidugi on Paide meeskonnal võimalik hankida eneseusku edasiseks hooajaks ning mitmetel noormängijatel kogemusi, mis muudavad mõne edasise katsumuse vast paari kraadi võrra mugavamaks. Vahetusest sekkunud Kevor Palumets sai täna mängida pool tundi Brüsseli Anderlechti vastu. See oli ilmselt tema senise karjääri kõige kõvem vastane.

Ning lõpetuseks võib Paide õnnestumise korral teenida Eestile koefitsiendipunkte UEFA edetabelisse. Näiteks Nõmme Kalju kaotas 2017 kodus avamängu Ungari klubile Videoton 0:3, aga tegi siis võõrsil 1:1 viigi, millega panustas Eesti jalgpalli ühisesse rahvusvahelisse pingutusse. Seega kuigi edasipääsu taotleda on pärast 0:2 kaotust väga keeruline, siis väiksemaid asju, millele mängida, jagub.

Ning kui Paidel õnnestub Brüsselis mängu juhtima minna, tekivad igasugused huvitavad mõtted. Paide mängijate peadesse ahned ja põnevad, Anderlechti omadesse aga ehmunud ja ärevad.

3. Meeskondade parimad – Lior Refaelov ja Ebrima Singhateh

Anderlechti ründaja Lior Refaelov otsustas mängu ära, lüües esimese värava ja tehes suurepärase eeltöö teisele tabamusele. Iisraeli koondise edurivimängija polnud pidevalt pildil, aga kui oli, siis määravalt. Klassivahe Dinamo ja Ararat-Armenia ründajatega oli märgatav, sest otsused olid paremad ja puuted täpsemad. See muutis Paide kaitsjate ülesande keerulisemaks ja seetõttu kaotus tuligi.

Samas suutis Paide kohtumise lõpuni üleval hoida A. le Coq Arenale kogunenud suure publiku elevust ja köita tähelepanu, sest võõrustajate ründemäng oli lubav. Väravaks see kõik kahjuks ei realiseerunud, aga Anderlecht pidi pidevalt säilitama kõrge tähelepanelikkuse.

Suurim roll selles oli Singhatehil, kelle kiirus ja tehnika olid piisavalt tasemel, et Anderlechti kaitsjaid häirida. Ilma Singhatehita olnuks Paide ründetegevus ilmselt töntsim ning kogu mäng seega palju rohkem Belgia klubi käes.