Luup peale | Neymar raiskas šansse ja PSG kaitse kriuksus, aga Bayern langes ikkagi (0)

Müncheni Bayerni poolkaitsja David Alaba (vasakul) ja Pariis Saint-Germaini ründaja Neymar pärast lõpuvilet. Foto: Scanpix / Reuters / Christian Hartmann

Pariis Saint-Germain jõudis teist aastat järjest Meistrite liigas nelja parema sekka. Kodus peetud veerandfinaali kordusmängus kaotati Müncheni Bayernile 0:1, aga koguskoori 3:3 juures viis võõrsil löödud väravate reegel nad poolfinaali.

Mängu ainsa värava lõi Eric-Maxim Chopo-Moting 40. minutil, ent lühike protokoll (üks värav, kolm kollast karti, viis vahetust) ei suuda mitte kuidagi edasi anda seda võrratut ja draamarohket jalgpallietendust, mille mullused Meistrite liiga finalistid pakkusid.

PSG – Bayern oli oma parimas mahlas Euroopa tippjalgpall, mida mängiti raugematu tempoga ja kus kaks meeskonda sundisid teineteist üha uutesse kõrgustesse tõusma. Miks löödi vähe väravaid? Ühelt poolt lasusid mängijatel tohutud pinged ja mõned superšansid lasti tõesti raisku, aga teisalt näitasid mõlemad meeskonnad ka hiilgavat kaitsemängu. Nii individuaalset kui ka meeskondlikku.

Bayerni raudvara Thomas Müller lubas küll päev enne mängu, et uisapäisa nad ründama ei asu, aga kuna PSG ülearu suurt vastupanu ei osutanud, panid nad võõrustajad üpris kiiresti surve alla. Kui 15. minuti kandis võis Bayerni survet nimetada mõõdukaks, siis 20. minutist paisus see juba tugevaks. PSG oli keskväljal raskustes ja tegi seal rohkelt pallikaotusi, millele järgnes enamasti Bayerni poolkiire kontra. Leroy Sane ja Joshua Kimmichi kauglöögid lendasid siiski veidi mööda.

Seejärel aktiviseerus aga PSG. 34. minutil mängis Neymar end löögile, aga Manuel Neuer tõrjus. 37. minutil vabastas brasiillane end osava pettega Kingsley Comani tähelepanust ja lõi uuesti, ent tabas latti. 39. minutil raksus post, kui Neymar sai seinasöödu Kylian Mbappelt ja oli Neueriga silmitsi.

Karistus saabus 40. minutil, kui Comani tsenderdus jõudis Müllerile, kes mängis löögile David Alaba. Keylor Navas tõrjus, aga lahtise palli lükkas Choupo-Moting peaga oma endise koduklubi võrku. Avapoolaja lõpuminutitel pidi avamängus säranud Navas tegema veel kaks tähtsat tõrjet, kui kaugelt lõi Alaba ja läbimurdele pääses Sane.

Müncheni Bayerni värava lõi vigastatud Robert Lewandowski asemel edurivis mänginud Eric Maxim Choupo-Moting. Foto: Scanpix / Reuters / Christian HartmannTeine poolaeg algas sealt, kuhu esimene pooleli jäi. 47. minutil kukkus pall PSG trahvikastis ette Alabale, kes lõi napilt mööda. Seejärel nõelas vastu PSG, kui 53. minutil mängis Angel di Maria karistusalas üle Alphonso Daviese ja söötis palli värava ette. Neymaril oli vaja see kahelt meetrilt tühja väravasse lükata, aga brasillane polnud valmis ja ei ulatanud pallini.

Seejärel võttis Bayern mängu selgelt enda kontrolli alla ja PSG rahuldus tiheda kaitsetöö ning kontrarünnakutega. Bayern proovis nii ja proovis naa ning PSG kaitse kriuksus ja ragises, aga pidas vastu. Võõrustajate kontrarünnakud olid sageli lubavad, aga Bayerni keskkaitses tegi hiilgava partii Lucas Hernandez, kes mängis ikka ja jälle üle nii Neymari kui ka Mbappe ja vahel ka mõlemad korraga.

Bayern proovis küll auru lisada, aga väga napp vahetuspink – lubatud on 12 vahetusmängijat, Bayern andis rohkete vigastuste tõttu mänguks üles kõigest seitse – ei võimaldanud peatreener Hansi Flickil uusi käike sisse lükata. Jõudu lihtsalt polnud. PSG pidas vastu ja Mauricio Pochettino on kahe-aastase pausi järel Meistrite liiga poolfinaalis (2019 oli ta seal Tottenham Hotspuri peatreenerina). Soccernet.ee tähelepanekud:

1. PSG suutis vältida järjekordset krahhi

PSG jõudis küll mullu Meistrite liigas finaali, millega surmati üks osa eelmiste aastate jooksul kogunenud deemonitest, aga mitte kõik. Esiteks on korduvad põrumised deemonite karja jõudsalt kasvatanud ja teiseks oli PSG edukas ainulaadse formaadiga finaalturniiril, kus edasipääseja sõltus ka veerand- ja poolfinaalis ühest mängust, mitte kodus-võõrsil mängides.

Mullu oli kõik teisiti kui muidu. Ega asjad pole tavalised tänavugi, sest publikut staadionitel pole ja tippklubide mängutempo on meeletu. Aga ikkagi oluliselt tavalisem kui mullu. Kasvõi juba kolmekuulise koroonapausi puudumise tõttu. Ning tavapärases Meistrite liigas on PSG nüüd poolfinaalis ja seda võitudega absoluutsete tippude, FC Barcelona ja Bayerni üle.

Aastate jooksul Meistrite liigast saadud haavade (2013-16 kaotati alati veerand- ning 2017-19 alati kaheksandikfinaalis, sageli igati võidetavates duellides ja/või eeldatavale autsaidele) lõplikuks kokkukasvamiseks on vaja tiitlit. Just selle sihiga otsustas Katar aastate eest PSG-sse miljoneid valama hakata ja kõik teavad, et rahulolu ei saabu Parc-des-Princes staadionil enne, kui sinna jõuab Meistrite liiga karikas.

Aga võidud Barcelona ja Bayerni üle kasvatavad PSG enesekindlust ning on kõvaks valuutaks mitte ainult tänavu, vaid ka järgmistel Meistrite liiga hooaegadel. Vastupidi – oleks nad 3:2 edu maha möhlanud, olnuks tagajärjed kaugeleulatuvad. See pannuks kasvama uue pesakonna deemoneid. Näiteks Barcelonalt 2017. aasta kevadel saadud kaotusest, kui avamäng 0:4 võideti, aga seejärel võõrsil 1:6 kaotati, kosumiseks kulus PSG-l ju kaks täispikka hooaega …

Tänane võidukas 0:1 kaotus saavutati vaatamata sunnitud ümberkorraldustele kaitseliinis. Meeskonna kaptenist keskkaitsja Marquinhos jäi viimasel hetkel mängust kõrvale ja tema asemel rivistus tagaliinis üles avamängus keskväljal tegutsenud kogenud portugallane Danilo Pereira, keda omakorda asendas Leandro Paredes. Aus on meeles pidada, et koosseisuga maadles mitte üksnes Bayern, vaid ka PSG.

Danilo Pereira ja Joshua Kimmich õhuvõitluses. Foto: Scanpix / Reuters / Christian Hartmann

Selle teema lõpetuseks üks täiesti kasutu fakt. Kolm eelmist klubi, kes Bayerni Meistrite liiga veerandfinaalis üle mängisid (AC Milan 2007., FC Barcelona 2009. ja Madridi Real 2017. aastal) olid seejärel võidukad ka poolfinaalis ja finaalis.

2. Kui see on kriis, siis sellises kriisis … Või siis ikkagi mitte?

Müncheni Bayernis lokkab teatavasti vigastuskriis. Trauma või haiguse tõttu jäid tänasest mängust kõrvale Robert Lewandowski, Leon Goretzka, Niklas Süle, Serge Gnabry, Corentin Tolisso ja Douglas Costa. Pea kõik nimetatud kõnniksid suuremate probleemideta suvalise Euroopa tippklubi uksest sisse ja kui mitte otse põhikoosseisu, siis selle veere peale kindlasti.

Neile puudujatele vaatamata saatis Hansi Flick platsile algkoosseisu, kust leidis 5 (!) maailmameistrit – Manuel Neuer, Jerome Boateng, Thomas Müller, Benjamin Pavard ja Lucas Hernandez. Kõik need mehed on suutnud võitjana väljuda maailma kõige pingerohkemast kohtumisest (MM-finaal) ehk läbinud karmima võimaliku kadalipu.

See plejaad tõestatud võitjaid on ka põhjus, miks Bayernit keelduti enne mängu maha kandmast (kodus 2:3 kaotanud meeskonna edasipääsukoefitsient oli kihlveokontorites kõigest 3,25 ehk erakordselt madal). Keeldujate seas olid ka PSG peatreener Mauricio Pochettino ja meeskond, kes ei proovinudki mängu enda kontrolli alla võtta, vaid rahuldusid püüdlustega vastast talitseda.

Plaan oli riskantne, aga isegi väga haavatud Bayerni vastu pole võimalik riske vältida. Tuleb lihtsalt langetada valikuid, kus neid võtta. PSG langetas need täna õigesti, sest teisel poolajal suudeti Bayerni survele asjalikult vastu seista.

Sakslased ründasid ja ründasid, aga Keylor Navas supertõrjeid tegema ei pidanud, sest ikka leidus mõni kaitsja, kes sai jala vahele või suutis Bayerni plaani muul moel nurja ajada. Kokkuvõttes pakkusid mõlemad meeskonnad hiilgavat kvaliteeti.

3. Neuer meenutas vanu ja armsaid aegu

Saksamaa oli 2014. aasta MM-finaalturniiril küll selgelt parim meeskond, aga nende teekond MM-tiitlini ei kulgenud sugugi sirgelt.

Müncheni Bayerni kapten Manuel Neuer. Foto: Scanpix / Reuters / Christian Hartmann

Kui Hispaania võitis 2010. aastal play-off'is kõik neli mängu skooriga 1:0 ehk ei lubanud endale ainsatki väravat lüüa, siis Saksamaa mängis 1/8-finaalis ju tulega, kui normaalaeg Alžeeria vastu lõppes 0:0 viigiga, kus poolvõimalusi omas ka Aafrika meeskond.

Lisaajal võttis Saksamaa 2:1 võidu, aga veenvusest oli esitus kaugel. Leidus siiski üks mängija, kes tegutses eksimatult ja julgelt, suisa võrratult. Manuel Neuer mängis tolles mängus mitte väravavahi, vaid väravavaht-liberona, sest Saksamaa pressis kõrgelt ja Alžeeria saatis pikki palle nende kaitseliini taha. Need pallid langesid aga kõik Neueri, mitte väledate Alžeeria ründajate saagiks.

Neueri mäng 2014. aasta MM-il tervikuna (mis, kui maailmas õiglus valitseks, pidanuks talle tooma Ballon d'Or auhinna!) defineeris uued kaasaegsele väravavahile esitatavad nõudmised. Järgnevad aastad on nüansse täpsemaks vorminud, aga suuna näitas Neuer Brasiilias kätte. Ning too mäng Alžeeriaga oli turniiri markantseim näide, kuidas väravavaht võib tõrjetööst pääseda, kui suudab vastased enda väravast hoopis kaugemal neutraliseerida.

Kõik see tuli meelde tänase kohtumise 45. minutil, kui Bayernil oli kasutada nurgalöök, mille kõigi meestega enda trahvikasti taandunud PSG klaariks lõi. Bayern ei lubanud aga palli enda väljakupoolele, sest keskringis, napilt PSG poole peal, oli jaol Neuer, kes mängis peaga ja ühe puutega palli paarikümne meetri kaugusel oodanud Boatengile, et too saaks rünnakut jätkata. Ilus!

4. Madridi Real on jätkuvalt ainus

Bayerni konkurentsist langemine tähendab, et mullune tiitlivõit jääb kaitsmata. Meistrite liiga ajastul (alates hooajast 1992-93) on Euroopa meistritiitlit suutnud edukalt kaitsta ainult üks klubi – Madridi Real, kes võitis 2016. aastal oma 11. Euroopa meistritiitli, millele lisas kahel järgmisel aastal ka 12. ja 13. võidukarika.

Et Meistrite liiga karikat pole suutnud kaitsta ei FC Barcelona, Müncheni Bayern ega Manchester United, kes kõik alustanud viimase 15 aasta jooksul hooaegasid tiitlikaitsja ja ühe suursoosikuna, näitab ilmekalt, kuivõrd keeruline ja ainulaadne saavutus see on. Realil on põhjust uhke olla!

5. Mängu parim – Lucas Hernandez

Bayerni kaitsja tegi oivalise partii. Võit saadi kätte ja oma värav hoiti puutumatuna, aga seekord sellest ei piisanud. 2:3 kaotus avamängus, kus pealelöökide arvestus võideti 31:6, maksis Bayernile väga valusalt kätte.

PSG - Müncheni Bayern 0:1 (0:1), kahe mängu kokkuvõttes võõrsilväravaga edasi PSG 3:3