Luup peale | Närvilisuse seljatanud Levadia lammutas Tammeka algosadeks (galerii!) (4)

Tallinna FCI Levadia purustas Tartu Tammeka 7:0. Foto: Liisi Troska

Premium liiga 10. voorus lõpetas üheksakordne Eesti meister FCI Levadia kolmemängulise kaotusteseeria, kui purustas A. le Coq Arenale kogunenud paarisaja pealtvaataja ees 7:0 mängu käigus kolm mängijate vigastustele kaotanud Tartu Tammeka.

Levadia asus juhtima 10. minutil, kui Tammeka kaitsjad blokeerisid enda karistusalas kolm pealelööki järjest, aga ei suutnud palli ära klaarida, mis päädis Mark Oliver Roosnupu väravaga. Viis minutit hiljem duubeldas Jevgeni Budnik penaltist kodumeeskonna eduseisu.

Muuseas, hooaja hakatuseks järjest kuus penaltit realiseerinud, aga nädala eest mängus Nõmme Kaljuga vääratanud ründaja lõi palli täpselt samasse nurka, kust nõmmekate väravavaht Vitali Teleš eelmisel pühapäeval tema penaltilöögi tõrjus.

Esimese poolaja lõpus suutis Tammeka ette võtta mõned lootustandnud rünnakud, aga kindlate väravavõimalusteni ei jõutud. Teisel poolajal vormistas Levadia mängu enda kasuks ära 67. minutil, kui Gando lõi peaga väravasse paremalt äärelt saabunud karistuslöögi. See lagundas Tammeka moraali ning järgnes veresaun. 72. ja 80. minutil lisas Roosnupp väravad, mis vormistasid tema kaabutriki.

86. ja 87. minutil minutil lisasid vahetusest sekkunud Kirill Nesterov ja Nikita Andrejev veel kaks tabamust. Enne tänast kaotas Tammeka viimati kõrgliigakohtumise seitsme väravaga  2015. aasta 26. mail, kui A. le Coq Arenal jäädi 0:7 alla FC Florale. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Levadia seljatas ohtliku närvilisuse

Foon, millelt Levadia kohtumisele tuli, oli viimase 15 aasta kõige hullem, sest alates 2004. aastast saadik pole klubi mitte kunagi kaotanud Eesti meistri- ja karikavõistlustel kolme kohtumist järjest, nagu juhtus eelmise kahe nädala jooksul, kui Premium liigas saadi 1:2 kaotused Floralt ja Kaljul ning karikasarjas 2:3 Kaljult.

Kolm järjestikust allajäämist paistsid Levadia esimese poolaja esitusest väga selgelt läbi. See oli tohutult ja tarbetult närviline. Kuigi 10. ja 15. minuti väravatest saavutati kiiresti turvaline 2:0 eduseis, ei suutnud meeskond mängu enda kontrolli alla saada, vaid jätkas ohtlikult ereda leegiga põlemist.

Süttimised ei jäänud olemata. 23. minutil vedas Juri Tkatšukil, et ta pärast Sander Kapperile tehtud viga kollase kaardiga pääses ja platsile jäi. 32. minutil tegi Tammeka kapten Tauno Tekko keskväljal vea Jevgeni Budnikule, olukorda saabunud Joao Morelli tõukas Tekkot kahe käega rindu (kollast kaarti ootamatul kombel ei tulnud).

10 minutit enne esimese poolaja lõppu käis väljakul raiumine ja hakkimine, justkui olnuks tegemist 78. minutiga mängus, kus seis 0:0, mitte 35. minutiga kohtumises, kus seis 2:0. Vaheaja järel oli Levadia esitus närvilisusest prii ja oluliselt kontrollitum. Ilmselt oli kolme kaotusega tekkinud pettumus esimesel poolajal enda seest välja lastud ja keskenduti jalgpalli mängimisele, mis tuli neil silmatorkavalt hästi välja.

2. Väga-väga oranž Juri Tkatšuk

Kolm päeva tagasi teenis Levadia poolkaitsja oma selle hooaja teise punase kaardi, kui saadeti karikamängus Nõmme Kaljuga platsilt ära 120+1. minutil teenitud teise hoiatuse eest. See oli tolles mängus Levadia neljandaks punaseks kaardiks. 2018. aastal teenis Tkatšuk Eesti meistri- ja karikavõistluste kohtumistes kokku 16 kollast ja 1 punase kaardi, olles sellega Eesti kõrgliiga kõige räpasema registriga jalgpallur.

Kui kellelgi oli veel kahtlusi, siis tänane kohtumine andis järjekordse tõendi, et Tkatšuk on väga kehv õppija. 23. minutil, kui meeskond juhtis 2:0 ehk kõik oli väga hästi, oli Tkatšuk ülimalt lähedal Levadia laupäeva ärarikkumisele, kui tegi vastase väljakupoolel küljejoone ääres ehk tsoonis, kus puudus igasugune põhjus ärevuseks, tõsisemat sorti vea Sander Kapperile.

Tkatšuk lendas korraliku hoo pealt tald ees ehk putsakorkidega Kapperile hüppeliigesesse. Kohtunik Joonas Jaanovits otsustas kollase kaardi kasuks, ent tõusnuks punane, poleks Levadial olnud alust mitte mingisugusteks protestideks. Tkatšuki agressiivne ja võitluslik stiil moodustab olulise osa tema kasutegurist, aga kuna ukrainlane ei suuda seda agressiivsust pahatihti kontrollida, on tema platsil viibimine Levadia jaoks kogu aeg seotud olulise riskiga.

Teeninuks Tkatšuk Kapperile tehtud vea eest punase kaardi, võinuks lõpuvile asemel tablool olla 7:0 võidu asemel näiteks 2:2 viik.

3. Tammeka kolm vigastust

Piinlik 0:7 kaotus Levadiale ei pruukinud täna olla Tammeka jaoks sugugi kõige suurem kaotus, sest sellega läks kaotsi ainult kolm punkti. Ent mängu käigus kaotati traumadele ka kolm jalgpallurit. Esmalt tõmbas reielihase ära Joonas Kartsep ja siis vigastas põlve Albert Prosa, kes vahetati välja vastavalt 24. ja 26. minutil.

Teisel poolajal tegi Tammeka kolmandagi sunnitud vahetuse, kui lahkus Martin Jõgi, temagi põlvevigastuse tõttu. Traumade tõsidus selgub uuel nädalal, aga näiteks Prosa vajas staadionilt lahkumiseks kaaslaste abi, sest jalga ta korralikult maha toetada ei saanud. Tammeka koosseis pole Premium liiga kõige õhukesem, aga kõige paksem samuti mitte. Muretsemiseks põhjust jagub.

4. Mängu parim – Mark Oliver Roosnupp

Karjääri esimese Premium liiga kaabutriki löönud Levadia ääreründaja kasutas neljast väga heast võimalusest ära kolm (tubli protsent!) ning näitas üles ründajale vajalikku omadust olla õigel ajal õiges kohas.

11. mail kell 16 A. Le Coq Arenal

Tallinna FCI Levadia - Tartu JK Tammeka 7:0 (2:0)
10., 72., 80. Mark Oliver Roosnupp, 15. pen. Jevgeni Budnik, 67. Gando, 86. Kirill Nesterov, 87. Nikita Andrejev

Väravasöödud: 10., 72. Gando, 15. Juri Tkatšuk, 67., 80. Dmitri Kruglov, 86. Nikita Andrejev, 87. Kirill Nesterov