Luup peale | Levadia sai vaatamata eksituste komöödiale Kaljust jagu ning lõpetas ülipika ja -sünge seeria (galerii!) (2)

FCI Levadia alistas 2:1 Nõmme Kalju. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga 21. voorus alistas Tallinna FCI Levadia 2:1 Nõmme Kalju, kellest nad olid võistlusmängus viimati jagu saanud 2018. aasta aprillis ehk 12 kohtumist tagasi. Tulemus oli aga ka enamvähem ainuke asi, millega Levadia täna võis rahul olla.

Levadia asus juhtima juba 4. minutil, kui Dmitri Kruglovi nurgalöögi suunas peaga sihile Gando. Esindusmeeskonda tabanud koroonapuhangu tõttu kodusel rindel ligi kuu aega mängupausil olnud Kalju aga ei heitunud, vaid asus tarmukalt viigiväravat jahtima. See saavutati 23. minutil, kui kombinatsiooni Deniss Tjapkin – Igor Subbotin – Amir Natho – Subbotin – Aleksandr Volkov tulemusel mängiti viimane karistusalast löögile. Volkov tabas ja seis oli viigis.

Edasise avapoolaja jooksul avanesid Levadial küll mõned poolvõimalused, ent Kalju väravas seisnud Henri Perki neil üle mängida ei õnnestunud. Paljud rünnakud läksid raisku seoses labase tehnilise praagiga. Lohakust esines Levadial ka kaitsefaasis, aga väravavõimalusi Kalju neist tekitada ei suutnud.

Vaheajale läks Kalju selgelt rahulolevamana – nende lihtsatele lahendustele ja võitluslikkusele üles ehitatud mänguplaan toimis korralikult ja vaatamata pikale mängupausile oldi Levadia vastu igati korralikult mängus sees. Teine poolaeg algas Kalju jaoks aga halvasti, sest 48. minutil kaotati enda nurgalipu lähedal pall. Bogdan Vaštšuk tsenderdas palli värava ette ja Juri Kolomojets viis Levadia taas juhtima.

Võrreldes esimese poolajaga oli teine rahulikum, aga ainult natuke. Jätkuvalt ei suutnud kumbki meeskond mängu kontrolli alla saada ning mõlemad tegid palju tehnilist praaki, mis välistas hea rütmi leidmise ja muutis kohtumise silmatorkavalt heitlikuks. 78. minutil avanes Levadial šanss mäng ära otsustada, aga Perk tegi väga hea topelttõrje, peatades esmalt Maksim Podholjuzini ja siis Vaštšuki löögi.

Jalgpalliklišee, et üks võimalus üheväravalises kaotusseisus meeskonnal ikka tekib, pidas paika ka täna. 85. minutil leidis Natho osava sööduga üles Volkovi, kes pöörast end karistusalas ringi ja lõi pöördelt. Levadia väravavaht Artur Kotenko suutis aga lati alla suundunud palli üle värava tõrjuda. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Mida Levadia kartis?

FCI Levadia väravavahtide treener, kogenud Ain Tammus nentis ERR-ile antud vaheajaintervjuus: "Hirm on see, mis mehe araks teeb. Kui sa ei julge mängida, siis... Selline tunne, nagu oleksime hoopis meie isolatsioonis istunud. Ega hästi aru ei ole saada, mis väljakul toimub. Üle saab kahte moodi – kas võtame end kokku või loodame, et Kalju väsib ära."

Kalju ära ei väsinud, kuigi neil polnud kasutada ainsatki vahetusmeest. Kas Levadia võttis end kokku? Nii ja naa. Väravani ju teisel poolajal jõuti ja meeskondlik distsipliin oli parem kui esimesel, aga ärevusest võitu ei saadud. See saatis Levadia meeskonda päästva lõpuvileni.

Võib-olla oli põhjuseks pikk ja õnnetu seeria. Kalju vastu oldi ju võiduta jäädud 12 võistluskohtumises järjest. Viimati juuli alguses mängus, mida esimesed 70 minutit täielikult valitseti, aga lõpuks ikkagi maha mängiti ja 1:1 viigiga piirduti. Hoiatavaid näiteid, kus Kalju Levadialt punktid näppude vahelt rebib, leiab ka eelmisest ja üle-eelmisest aastast.

Võib-olla oli ärevuse põhjuseks jätkuv kohanemine uue mängustiiliga, mida peatreener Vladimir Vassiljev on hakanud intensiivsemalt juurutama pärast seda, kui treeneritetiimiga ühines Marko Savic. Võib-olla aga tabeliseis, kus Levadial on selg üpriski vastu seina. Võib-olla hoopis võidukohustus, sest kui jagu poleks saadud kuu aega isolatsioonis istunud Kaljust, siis…

2. 10. sekundi vahetus – JOKK ehk Juriidiliselt Oli Kõik Korrektne!

Nõmme Kalju algkoosseisu määratud 16-aastase Lauri Suubi saatus oli selge kohe, kui Kalju mängu-eelseks soojenduseks platsile tuli. Suup kõksis koos väljakumängijatest vahetusmeeste ehk Kert Miltopi ja Richard Rõõmuga omaette, kunas vahetusmängijate sekka määratud Vladislav Homutov osales põhirivistuse intensiivsel soojendusel.

Kalju pani palli mängu, söötis selle tagasi väravavaht Henri Pergile, kes lõi selle auti ja juba 10. sekundil tehtigi vahetus ära – Suup välja, Homutov sisse. Premium liiga ajaloo kiireim vahetus ja ühtlasi esimene väga otseselt KTM-reeglist tingitud JOKK-vahetus.

Juhend dikteerib, et meeskond peab alustama mängu kahe KTM-iga, kellest ühe võib välja vahetada. Seda, millal vahetust teha võib, juhend muidugi ette ei kirjuta. Eelmisel hooajal kasutas Esiliiga B-s sarnast JOKK-skeemi sageli Põhja-Tallinna JK Volta, Premium liigas seda seni nähtud polnud.

Arvestades, et Kaljul oli tänaseks mänguks kasutada 10 Premium liiga tasemele vastavat väljakumängijat, kellest ühte ei saanud KTM-reeglist tulenevalt põhikoosseisu määrata, oli Kalju talitusviis arusaadav, sest need duubli mängijad, kes on tänavu Premium liiga õhku nuusutada saanud ja võinuks täna meeskonnale abiks olla, käisid Ungaris euromängul ja on praegu isolatsioonis.

3. Vjatšeslav Zahovaiko muhelus

Eeldusel, et seni väga ladusalt liikunud FC Florat ei taba ootamatu ja tohutu krahh, selgitavad FCI Levadia, Nõmme Kalju ja Paide Linnameeskond edasise hooaja jooksul omavahel välja, kes neist kolmest pälvib teise otsepääsme eurosarja.

Eriti kohtumise esimene poolaeg, aga arvestatavas ulatuses ka teine võis kohtumist kohapeal jälginud Paide peatreeneri Vjatšeslav Zahovaiko muhelema panna, sest väljakul rullunud eksituste komöödia oli ilmselge tõestus Levadia ja Kalju puudujääkidest, mis lubavad Paidel lõpusirget julgelt vaadata.

Levadia asus 4. minutil juhtima, aga minetas seejärel mängu üle igasuguse kontrolli. Närvilisus tõi kaasa rabistamise ning rohke tehnilise praagi. Lisaks puudus meeskonnal taktikaline distsipliin. Kogu mäng oli pilla-palla ning kaitse- ja poolkaitseliini vahel haigutanud tühimikust leidis Kalju pidevalt üles nii Vladislav Homutovi, Igor Subbotini kui ka Amir Natho.

Teine poolaeg oli Levadialt parem, aga ainult natuke. Kalju andis küll asjaolusid arvestades mehise ja kõva lahingu, aga kuu-ajalise mängu- ja treeningpausi laiem mõju (sealhulgas väsimus) võib hakata ilmnema eesootavates kohtumistes. Vaata, kust otsast tahad, lõpusirgeks on nimetatud kolmikust kõige paremini valmis just Paide.

4. Mängu parim – Amir Natho

Ainuke jalgpallur platsil viibinutest, kes suutis läbi 90 minuti näidata kõrget kvaliteeti ja pidevalt vastast ohustada. Pea iga kord, kui pall Natho valdusesse jõudis, näis Levadiat valdavat kerge paanika, sest poolkaitsja oskus omasid osavate söötudega leida on ju teada. Natho oli kandvas rollis 1:1 väravas ja serveeris Volkovile 85. minutil võimaluse lüüa 2:2, mille viimane kasutamata jättis.

Lisaks on Natho standardolukorrad jätkuvalt kõrge kvaliteediga, pea iga tema jalast trahvikasti lennutatud nurga- või karistuslöök valmistab vastasele korralikku ebamugavust. Natho terve ja vormis püsimine on Kalju jaoks edasist hooaega silmas pidades võtmetähtsusega.