Luup peale | Levadia ei suutnud hooaja parimat etteastet võiduks vormida, Kalju-needus jätkub (33)

FCI Levadia ja Nõmme Kalju mängisid 1:1 viiki. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga 10. vooru keskses kohtumises tegid FCI Levadia ja Nõmme Kalju A. Le Coq Arenale kogunenud 596 pealtvaataja ees peetud võitluslikus kohtumises 1:1 viigi, kus avapoolajal suurtes raskustes olnud nõmmekad suutsid viigi päästa alles lõpusirgel pärast seda, kui Levadia keskkaitsja Zurab Otšigava oli teeninud rumala punase kaardi.

Levadia alustas mängu isukalt. Esimese tõrje pidi Kalju kollkipper Marko Meerits tegema juba 3. minutil, kui peaga pääses vabalt löögile Rasmus Peetson. Levadia domineerimisel kulgenud poolaja keskel teenis Kalju mõne minuti jooksul ridamisi standardolukordi, aga Levadia väravavaht Artur Kotenko sekkuma ei pidanud.

Levadia asus uue hooga suruma. Brent Lepistu proovis kaks korda kaugelt ja Gando pealöögi püüdis Meerits. Läbimurre saavutati 39. minutil, kui Gando mängis vasakul äärel jälle üle Ivan Lobai, andis tsenderduse, mis jõudis karistusala teise serva, kust Mark Oliver Roosnupp selle keskele toimetas. Seal oli Bogdan Vaštšuk, kelle esimene löök blokiti, aga teine maandus võrgus.

Teenitud eduseisus puhkama läinud Levadia alustas teist poolaega sealt, kus esimesel pooleli jäi. Gando oli jätkuvalt ohtlik ning Kalju ründemäng tömp. 65. minutil avanes kamerunlasel hiilgav võimalus, kui ta konksutas ära Mikk Reintami ning oli Meeritsaga silmitsi. Kalju väravavaht tõrjus, pall põrkus uuesti Gandole, kes lõi aga üle.

Seda šanssi jäi Levadia kahetsema, sest 71. minutil sai keskkaitsja Zurab Otšigava keskväljal hakkama suure rumalusega, kui tegi Vladislav Homutovile täiesti mõttetu tõsise vea ja sai punase kaardi. Arvuline ülekaal lubas Kaljul vastu ootusi mäng enda kontrolli alla saada ning 86. minutil ajastas Vladislav Homutov karistusalas oma spurdi hiilgavalt ning lõi Igor Subbotini tsenderdusest viigivärava. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Uskumatu seeria jätkus

Levadia sai Nõmme Kaljust viimati jagu 2018. aasta aprillis mängitud Evald Tipneri karikasarja veerandfinaalis. Seejärel on erinevate võistluste (Premium liiga, karikasari, superkarikas) raames kohtutud 12 korda ja Levadia pole neist kohtumistest suutnud võita mitte ainsatki. Kaheksa Kalju võitu ja neli viiki.

Levadia oli täna selle nurka ja, oleme ausad, absurdse seeria lõpetamisele väga lähedal. Aga Otšigava tormakus pani nad keerulisse seisu ning vastased suutsid ehtkaljulikul moel leida mooduse vajaliku värava löömiseks. Mängupildi järgi pidi viik täna Kaljut rahuldama, aga tabeliseisu mõttes ei sobinud see tulemus kummalegi, sest eile Narva Transi alistanud FC Flora nihkus neist veel kahe punkti võrra ettepoole. Tiitlikaitsja edestab Kaljut nüüd üheksa ja Levadiat kümne punktiga.

Levadiat painav Kalju-needus on aga veninud juba 12-mänguliseks. Järgmine kord on Levadia ja Kalju vastamisi 20. septembril.

FCI Levadia ei suutnud lõpuni vastu pidada ning Nõmme Kalju vastu ollaks nüüd 12 mängu võiduta. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

2. Reim hülgas viiese kaitseliini

Kui koosseisud tund aega enne avavilet laekusid, vaatasid sealt samal ajal vastu üllatus ja kahtlus. Üllatus seisnes tõigas, et Levadia peatreener Martin Reim oli hüljanud senise hooaja jooksul kasutatud viieliikmelise kaitseliini ja jätnud enda neljast keskkaitsjast pingile kaks (Oleksandr Safronov ja Marko Lipp), mitte ühe. Kaitseliin näis olevat (vasakult) Trevor Elhi – Zurab Otšigava – Maksim Podholjuzin – Markus Jürgenson.

Kahtlus seisnes aga selles, et äkki ikka ei olnud Reim viiest kaitseliini hüljanud, vaid määranud üheks keskkaitsjaks Jürgensoni (nagu mängus Flora vastu) ning tema asemel vasakkaitsjaks Gando, kes on teatavasti väga universaalne mängija. Pressitribüünil – kuna koos publikukeeluga kadus ka ajakirjanike arvuline piirang, oli meid seal rohkesti ja juttu jagus! – kaaluti läbi ka teooria, et kolmandaks keskkaitsjaks laskub Lepistu.

Avavile lükkas mõlemad kahtlused ümber – Levadia mängis neljase kaitseliiniga. Edurivis oli ootamatu, et Gando mängis tipus, Juri Kolomojets nr 10 positsioonil ja Bogdan Vaštšuk äärel, kuis oodatum lahendus olnuks Gando äärel, Kolomojets tipus ja Vaštšuk nr 10 peal. Aga nagu uutmoodi kaitseliin, osutus ka see ümberkorraldus toimivaks.

Esimese 70 minuti jooksul ehk kuni Otšigava eemaldamiseni mängis Levadia oma selle hooaja kõige paremat jalgpalli, mida oli nauditav vaadata. Rumal punane kaart jättis Levadia jaoks õhku suure oleksi, et mis saanuks siis, kui Otšigava säilitanuks distsipliini?

FCI Levadia ääreründaja Aime Marcelin Gando Biala oli esimesel väga hea, aga 65. minutil jättis realiseerimata hiilgava võimaluse meeskond 2:0 juhtima viia. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee3. Miks Levadia oma hooaja parima mängu kihva keeras?

Levadia esitus oli nende selle hooaja parim, sest nad tegid paljusid väikeseid asju hästi, targalt ja innukalt. Rohelistes särkides mehed olid täpsed ja võitluslikud, vastase jaoks väga ebamugavad. Järgnevalt mõned näited.

Sel hooajal teist korda põhikoosseisu kuulunud Rasmus Peetsoni tegutses Kalju loomekeskuse põhikunstniku Amir Natho vastu nii nahaalselt, et viimasel kadus igasugune mänguisu. Gando mängis teda katnud Ivan Lobai üle igast asendist ja mitmel erineval moel. Ta oli võidujooksudes kiirem, õhuvõitlustes tõhusam ja positsioonivõitlustes tugevam.

Bogdan Vaštšuk ja Mark Oliver Roosnupp tegutsesid hoogsalt ning terve Levadia meeskond tegutses ühtselt, proovides mängutempot võimalikult kõrgel hoida. Ilmselgelt kannustasid meeskonda tohutu tahe tõestada kõigile, et neid ei tohi maha kanda. Suur sisemine põlemine võib sageli muutuda üleüritamiseks, mis päädib mängu üle kontrolli kaotamisega.

Esimesel poolajal suutis Levadia seda vältida, vaid keskendumine oli hiilgav. Mängiti jõuliselt, mida kohtumist eeskujulikult juhtinud kohtunik Juri Frischer ka lubas, aga targalt. Ning kui 39. minutil juhtima asuti, lasti loom välja – Levadia tähistas väravat nii, nagu nad oleksid hooaja otsustavas faasis 90+3. minutil võiduväravani jõudnud.

Meeskonna emotsionaalne foon oligi lihtsalt niivõrd väge täis. Lõpuks sai see aga Levadiale saatuslikuks, sest kui Gando 65. minutil oma supervõimalusest 2:0 väravat ei löönud, kaotas Levadia neid seni kenasti aidanud enesevalitsuse, mis väljendus tarbetus jõhkrutsemises. Esmalt tegi Peetson küljejoone juures vea Kaspar Paurile, aga pääses kollase kaardiga, kuigi punane poleks olnud üllatav.

Minut hiljem hüppas Otšigava keskväljal jalatald ees palliga hoogsalt edenenud Homutovile säärde ning Frischer haaras tagataskust koheselt punase kaardi. Kordused osutasid, et vaielda polnud midagi. Sääraste vigade eest nõutakse kohtunikelt punast kaarti. Ning sinna see mäng läkski.

Muidugi puudub absoluutne garantii, et Levadia suutnuks täiskoosseisus eduseisu lõpuni kaitsta, aga kindlasti olnuks Kalju viigivärava sündimine oluliselt ebatõenäolisem, sest Otšigava punase kaardini polnud nõmmekad tekitanud ainsatki kindlat väravavõimalust ega mängu kordagi selgelt kontrollinud.

4. Levada ja Leškini koosolek

Kohtumise lõpust oli möödas juba 40 minutit, kui Levadia president Viktor Levada ja asepresident Andrei Leškin istusid endiselt klubi loožis ja arutasid asju. Jututeema on Soccernet.ee-l teadmata, aga ilmselt räägiti ikkagi jalgpallist. Pole saladus, et Levada süütenöör ei ole kuigi pikk. Et serblane Aleksander Rogic mullu nii kaua ametis püsis, üllatas paljusid.

Ons Martin Reimi väljavahetamine päevakorral? Ei tea, välistada seda muidugi ei saa. Aga mida saaks päästa või parandada treeneri väljavahetamisega olukorras, kus meeskond on küll jäänud soovitud tulemuseta, aga mänginud üle pika aja tõesti väga hästi? Kusjuures seos treeneri tehtud taktikaliste muudatuste ja hea esituse vahel on ilmne?

Küll aga oli kõneks tõik, et kui Otšigava sai punase kaardi ja Reimil oli vaja platsile saata uus keskkaitsja, oli selleks Lipp, mitte Ukraina U20 koondisega mullu maailmameistriks tulnud Safronov. Ning kui enne Kalju viigiväravat oli Mark Oliver Roosnupu asemel tuua rünnakule värskust, ei olnud selleks Manucho, vaid kuu aega vigastatud olnud Robert Kirss.

Mitu Levadia leegionäri pole enda taset õigustanud. Kõige parem neist, Juri Tkatšuk, otsustas palgakärpe tõttu koroonapausi ajal lahkuda. 10-punktiline kaotus Florale tuleneb arvestataval määral neist asjadest. Olgu siinkohal märgitud, et kui Gando mängis täna väga hästi, siis oma Levadia-aja parima partii tegi ka nr 10 positsioonil tegutsenud Juri Kolomojets.

Zurab Otšigava rumal punane kaart rikkus Levadia mängu. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

5. Kristal pani taas vahetusega täkkesse ja Homutov lõi taas tähtsa värava

Kui reedel Tartus Tammekaga peetud mängus saatis Kalju peatreener Marko Kristal vahetusest platsile Aleksandr Volkovi ja Aleksandr Kulinitši, kes mõlemad lõid värava. Täna tegi Kristal viimase lükke 78. minutil, kui asendas äärekaitsja Vladislav Veremejevi poolkaitsja Igor Subbotiniga ning asus mängu päästma kolmemehelise kaitseliiniga.

Lüke osutus tulemuslikuks, sest just Subbotin oli mängija, kes andis 86. minutil väga kvaliteetse tsenderduse, mille Levadia kaitsjate vahelt välja sööstnud Homutov väravasse kõmmutas.

Homutov on küll Kalju-karjääri jooksul silma paistnud rumalate punaste kaartidega (mullu Dudelange'i, tänavu Legioni vastu), aga ka tähtsate väravatega. Mullu sügisel tõid tema väravad Kaljule 1:1 viigid mängudes Flora ja Levadiaga, tänavu 1:0 võidu Narvas ja tänase 1:1 viigi.

Nõmme Kalju peatreener Marko Kristal ja FCI Levadia poolkaitsja Rasmus Peetson. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

6. Kas Kalju vigastuskriis süvenes?

Põhiründajaks ja väravakütiks toodud Odilavio on tänavu Premium liigas viibinud platsil 30 minutit ning liigub praegu ringi karkudega. Eelmise vooru mängus Tartu Tammeka vastu said vigastada keskkaitsja Pedro Victor ja poolkaitsja Sander Puri, kes mõlemad olid kõigis senises üheksas mängus põhikoosseisu kuulunud.

Meeskonna kapten Igor Subbotin on hädas vigastusega, mistõttu vaatas ta mängu Tammekaga vahetuspingilt, kus ta oli ka täna, aga mitte piisavalt heas seisus, et teda teise poolaja alguses, kui Kalju vajas mingit uut impulssi, platsile saata. Subbotin sekkus alles 78. minutil. Uus tagasilöök tabas hiljuti ka ründajat Peeter Kleini.

Kalju koosseis on nii õhuke, et täna protokollis üks rida tühjaks (seitsme lubatud vahetusmängija asemel anti neid üles kuus). Ning laatsaret võib saada täiendust, sest teise poolaja keskel sai vigastada keskkaitsja Vladimir Avilov, kes tassiti ära kanderaamiga.

7. Mängu parim – Rasmus Peetson

Levadia poolkaitsja mäng võinuks küll 70. minutil Kaspar Paurile tehtud vea tõttu enneaegselt otsa saada, aga kui see episood välja jätta, tõi poolkaitsja Levadia rohkelt tahet ja oskust võita lahtiseid palle, sitket kaitse- ja sirgjoonelist ründetegevust. Seda särtsu, mida Levadia mängus seni nappinud.