Luup peale | Kollane Allveelaev vältis kurba kaabutrikki ja uputas Arsenali, kelle krahh on nüüd ametlik (2)

Villarreali kogenud keskkaitsja Raul Albiol juubeldab - nad on Euroopa liiga finaalis! Foto: Scanpix / AFP / Adrian Dennis

Euroopa liiga finaal ei ole Inglismaa klubide siseasi, sest Villarreal kaitses Londonis Arsenali vastu edukalt avamängust kätte võideldud 2:1 eduseisu. Arsenali kapten Pierre-Emerick Aubameyang tabas kaks korda posti, aga mäng jäi 0:0 viiki ja Villarreal edenes klubi ajaloo esimesse (eurosarja)finaali.

Esimesel poolajal oli väravahõng üleval vaid korra, kui 26. minutil jäi pall Arsenali nurgalöögi järel Villarreali karistusalasse põrklema, kuniks jõudis Pierre-Emerick Aubameyangi jalale. Gaboni mees lõi madalalt välisküljega ja tabas tagumise posti väliskülge. 39. minutil oli väravavaht Geronimo Rulli lähedal Aubameyangi löögi väravasse pudistamisele, aga sai oma esmase vea siiski paigatud.

Suures plaanis oli esimene poolaeg rahulik: pealelöögid 4:4, löögid raamidesse 1:1, nurgalöögid 4:3. Arsenali tegutsemisest puudus pakilisus, mida eeldanuks mängust, mis määrab, kas nende hooaeg on täielik krahh või äkki ei ole. Vaheajalt naasiski palju isukam kodumeeskond, kes suutis nelja minutiga tekitada rohkem kui terve esimese poolajaga.

46. minutil mängiti karistusalas löögile Nicolas Pepe, kes kõmmutas tagumisest postist veidi mööda. 49. minutil proovis Rulli klaarida tsenderdust, aga tegi seda ebaõnnestunult ja pall sattus Emile Smith Rowe jalale, kes proovis seda kavala kaarlöögiga väravasse sokutada, aga tõstis palli varbaga veidi mööda.

53. minutil oli soodne šanss aga Kollasel Allveelaeval (see on Villarreali hüüdnimi), kui kontra lõpetuseks lõi karistusala seest peale Gerard Moreno, aga Bernd Leno püüdis kindlalt. Mängus oli rohkem särtsu ja hoogu, Arsenalist kiirgus suurem tahe. Järgmist väga selget väravavõimalust tuli võõrustajatel aga oodata 79. minutini, ent see oli ka vägev. Hector Bellerini tsenderdas ja Aubameyangi jõuline pealöök tabas posti.

See jäi Arsenali kapteni viimaseks panuseks, sest Mikel Arteta asendas ta värske Alexandre Lacazette'iga. Samuti tuli Kieran Tierney asemel platsile Willian. Loodetud tulu need muudatused ei toonud, Villarreali kaitse pidas. Tõele au andes jättis Arsenali lõpusurve soovida, aga see polnud meeskonna tänavust hooaega arvestades ka teab mis suur üllatus. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Arsenali krahh, pettumus ja nõutus

"Arsenal ei väärinud kohta finaalis. Avakohtumise oleks nad võinud ühe värava asemel kaotada kahe või kolmega. Ning tänase kohtumise esimese poolaja nad lihtsalt rasikasid ära. Intensiivsust polnud. Au Villarrealile, nad väärisid seda finaalikohta," teatas Arsenali legendaarne äärekaitsja Lee Dixon pärast lõpuvilet BBC otse-eetris.

Kriitika oli täpne ja pettumus arusaadavalt suur, sest Euroopa liiga pakkus Arsenalile võimalust päästa hooaeg, mis Premier League'is silmatorkavalt põhjalikult aia taha on läinud. 34 mänguga kogutud hädised 49 punkti annavad liigatabelis 9. koha. Kõrgemale võidakse tõusta vast pügala võrra, ei enamat. See kõik kinnitab, et eelmise hooaja krahh – 56 punkti ja 8. koht – polnud juhus.

Euroopa liiga võit taganuks Arsenalile järgmise hooaja Meistrite liiga alagrupiturniirile otsepääsme, millest meistrivõistluste tabelis hetkel 12 punkti kaugusel ollakse. Meistrite liiga olnuks klubile tähtis nii raha kui ka prestiiži mõttes. Mõne nädala eest asutas Arsenal Superliigat, järgmisel hooajal nad aga eurosarjas ei mängi, sest tulemused pole piisavad.

Villarreal mängib Euroopa liiga finaalis. Arsenali järgmisel hooajal eurosarjas ei näe. Foto: Scanpix / Reuters / Hannah Mckay

2. Villarreal vältis kurba kaabutrikki ja Emery maksis kätte

Villarreal ja Arsenal ei kohtunud eurosarja poolfinaalis esimest korda. See juhtus ka 2006. aastal, ent võistluseks oli Meistrite liiga, kuhu viis hooaega varem esiliigas mänginud väikeklubi 2005. aasta Hispaania meistrivõistluste üllatusliku pronksmedaliga kvalifitseerus ja veelgi ootamatumal kombel nelja parema sekka jõudis.

Hooajaks 2012-13 kukuti Hispaania esiliigasse, aga tõusti sealt kohe üles tagasi ning eelmisest seitsmest hooajast koguni kuuel on osaletud Euroopa liiga alagrupiturniiril ja alati sealt ka play-off'i edasi jõutud. Kõige paremini läks 2016. aasta kevadel, kui edeneti poolfinaali, kus vastaseks Liverpool. Villarreal võitis avamängu kodus 1:0, aga kaotas võõrsil 1:3 ja finaali ei pääsenud.

Villarreali rõõmupidu Emiratesi staadionil. Foto: Scanpix / AFP / Adrian Dennis

Seega Villarreali mõlemad senised eurosarjapoolfinaalid Inglismaa klubidega olid lõppenud kaotusega. Täna oli eesmärk vältida kurba kaabutrikki. Ended olid head, sest eurosarjavorm oli olnud seni suisa hiilgav: 12 võitu, 1 viik, 0 kaotust, väravate vahe 30:8. Ainsana muutus viikide arv ja see sobis Villarrealile hiilgavalt. Nad on lõpuks ometi finaalis!

Tegu pole ainult Villarreali esimese eurosarjafinaaliga, vaid klubi ajaloo esimese finaaliga üldse, sest Hispaania karikasarjas nad kunagi nii kaugele jõudnud ei ole.

Tulemus oli kahtlemata magus ka Villarreali peatreenerile Unai Emeryle, kes eelmise hooaja algfaasis Arsenali juhendaja positsioonilt vallandati. 2014, 2015 ja 2016 Sevilla peatreenerina kolm järjestikust Euroopa liiga võitnud Emery saab nüüd 26. mail Gdanskis püüda neljandat täistabamust. Samuti on tema teha, kas 2021 võidavad Inglismaa klubid Euroopas kõik võimaliku või mitte.

3. Mängu parim – Raul Albiol

Valenciaga Hispaania karikas 2008 ja UEFA karikas 2004. Madridi Realiga Hispaania meistritiitel 2012 ja Hispaania karikas 2011, Napoliga Itaalia karikas 2014. Hispaania koondisega Euroopa meister 2008 ja 2012, maailmameister 2010. 17. hooaega järjest Euroopa tippliigades.

Kõik need aukartust äratavad saavutused ja numbrid kumasid Villarreali 35-aastase keskkaitsja mängust läbi. Ikka ja jälle võitis ta õhuduelli või klaaris palli või blokeeris löögi. Et eurosarjas finaali jõuda, on vaja just selliseid mehi.