Luup peale | Kalju murdis needuse, mis neid 2020. aasta suvest painas, ja sai Levadialt mineviku eest magusa revanši (2)

Kalju sai kauaoodatud võidu Levadia üle. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Nõmme Kalju lõpetas nukra seeria Tallinna Levadia vastu, kui Evald Tipneri karikavõistlustel alistati Alex Matthias Tamme realiseeritud penaltitest linnarivaal 2:0 ja astuti 1/8-finaali, kus minnakse vastamisi Tallinna Olympic Olybet ja Tabasalu mängu võitjaga.

Levadia peatreeneri kohusetäitja Ivan Stojkovic ütles mängueelsel pressikonverentsil, et mõlemad meeskonnad tahavad palliga mängida. Kes suudab oma mängu peale suruda, on edukam. Levadia sai mängu alguses initsiatiivi ja palliga mängu enda kätte, aga puudu jäi viimasest teravusest.

Mängu esimene pealelöök sündis 5. minutil, kui Ernest Agyiri sai karistusalast proovida, aga lõi palli siseküljega Marko Meeritsale sülle. Levadia esimene nurgalöök 8. minutil oli ohtlik, aga Meerits püüdis Maximiliano Ugge pealöögi.

Kaugelt proovisid nii Agyiri, Zakaria Beglarišvili kui ka Til Mavretic, aga need löögid ei olnud ohtlikud. Veidi ärevam olukord oli 25. minutil, kui Agyiri leidis läbisööduga Mark Oliver Roosnupu, kes söötis palli värava eest läbi, aga seal meeskonnakaaslasi ei olnud.

Kalju sai esimese pealelöögi 15. minutil, kui Karl Andre Vallner andis valesöödu keskväljale, aga Andre Fortune'i ei saanud palli raamidesse. Kalju standardolukorrad põhjustasid Levadia karistusalas veidi segadust, aga Brent Lepistu ja Rasmus Peetson puhastasid. Poolaja lõpus sai Giannis Tsivelekidis Henri Järvelaidi tsenderdusest peaga löögile, aga Vallner püüdis palli.

Teine poolaeg ei kulgenud enam nii selgelt Levadia kontrolli all, vaid palju võitlust oli keskväljal. Mõlemal meeskonnal oli poolvõimalusi, aga need polnud ülemäära ohtlikud.

Olulised sündmused toimusid poolaja keskpaigas, kui Ugge sai 65. minutil Agyiri nurgalöögist segamatult peaga löögile, aga Meerits säras reaktsioonitõrjega, misjärel said Roosnupp ja Robert Kirss palli kahe peale võrku, aga värav ei lugenud suluseisu tõttu. 68. minutil kaotas Rasmus Peetson keskväljal palli Aleksandr Volkovile, kes pääses karistusalast löögile, aga Vallner päästis Levadia. Levadial oli võimalus ka 76. minutil, aga Yohan Mannone blokeeris Beglarišvili löögi.

89. minutil osutus Levadia patuoinaks Milan Mitrovic. Trevor Elhi viskas palli küljejoone tagant karistusalasse, kus Kaspar Paur võttis selle põlvega omaks ja keeras Mitrovici pealt maha, aga kuna serblane tegi talle vea, siis Kalju sai penalti. Alex Matthias Tamm lõi enda poolt paremale alla nurka, Vallner hüppas teisele poole - 1:0 Kaljule!

See polnud veel kõik. 90+3. minutil sai Beglarišvili karistusalast löögile, Meerits tõrjus palli enda ette, misjärel ei saanud Peetson värava eest pallile pihta. 90+5. minutil jäi Vallner karistusalas hätta, kui kukutas Maksim Gussevi ja kinkis Kaljule teise penalti. Ka selle realiseeris Tamm kindlalt, kuigi Vallner hüppas seekord õigele poole, aga ei ulatanud pallini - 2:0 Kaljule!

Seejärel kõlas mängu peakohtuniku Grigori Ošomkovi lõpuvile ning nõmmekad eesotsas Tammega jooksid fännide ette tähistama. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju murdis lõpuks Levadia

Kalju ei olnud Levadiat võitnud üheksa mängu järjest. Eelmine võit saadi 3. juunil 2020. aastal Hiiu kunstmurustaadionil Marko Kristali juhendamisel. Seejärel võitis Levadia seitse mängu ja kaks matši lõppesid viigiga. Tõsi, skooriliselt ei olnud Levadia võidud kindlad, kui mullu suvel saadud 4:1 võit välja arvata, aga fakt on see, et Kalju oli pikalt Levadiaga hädas.

Ja kui meenutame tänavusel hooajal peetud omavahelisi kohtumisi, neist esimene lõppes 1:1 viigiga ja teine Levadia 1:0 võiduga, siis mõlemas mängus tehti Kaljule liiga, kui jäeti andmata penaltid. Täna anti penaltid ja Kalju sai väga magusa revanši varasema eest.

2. Kalju vahetused tõid muutuse

Esimesel poolajal oli Kalju rünnak hambutu. Levadia kolmemehelise kaitseliini keskel mänginud Peetson sai Tammega eeskujulikult hakkama ja Kalju esiründaja jäi nähtamatuks. Teisel poolajal saatis Eddie Cardoso väljakule esmalt Aleksandr Volkovi ja Maksim Gussevi, mis tähendas, et Tamm liikus äärele. Ka äärel Tamm midagi säravat korda ei saatnud, aga see-eest Volkovi ja Gussevi värsked jalad valmistasid Levadia kaitsjatele peavalu.

Peetson tegi kaitses suurepärase mängu (kui välja arvata üks eksimus teisel poolajal, mil Volkov pääses keskväljalt jooksu) ja oleks Levadia võidu korral väärinud ilmselt parima auhinda, aga kui meeskonnakaaslane põhjustab hooletu (ilmselt väsimusest) penalti, siis ei jää ka Peetsonil muud üle, kui lihtsalt käsi laiutada ja olukorraga leppida.

Levadia mängijad tegid Tamme elu võimalikult raskeks, kui hakkisid teda vea piiril või korduvalt vea hinnaga. Tamm ei saanud seetõttu tavapärasel moel särada, aga kui lööd ikkagi kaks väravat, siis saab hindeks viis pluss panna küll. Olgugi et need olid penaltid, aga ka need tuleb sisse lüüa, kui meeskonnakaaslased need välja võitlevad.

3. Mängu parim - Marko Meerits

Mängu parimaks võib nimetada Kalju vahetusmehi (sealhulgas Mihhail Babitševi) või Pauri, kes teenis esimese penalti, millest nõmmekad asusid juhtima, aga seekord tuleb eelkõige vaadata väravasuule. Ja mõistagi Kalju väravasuule.

Kalju väravavaht tegi avapoolajal üpris palju tõrjeid, aga need olidki niinimetatud kohustuslikud tõrjed, sest pealelöögid läksid keskele ja polnud ülemäära ohtlikud. Teisel poolajal sekkus Meerits olulistel hetkedel suurepäraste tõrjetega. Ta tõrjus 65. minutil 0:0 viigiseisul Ugge pealöögi posti kõrvalt ja 90+3. minutil 1:0 eduseisus Beglarišvili kauglöögi, mille küll puterdas värava ette, aga tegi seda piisavalt hästi, et Peetson ei saanud jätkuolukorras löögile.

Kui Ugge oleks ära löönud, siis Levadia oleks 1:0 juhtima läinud ja siis olnuks Kaljul palju raskem sellest paarist edasi minna. Kui Beglarišvili oleks ära löönud, siis Levadia oleks 1:1 viigistanud ja mäng oleks suure tõenäosusega lisaajale läinud, kus võinuks ükskõik mida juhtuda. Need on oleksid, mis enam ei loe midagi. Meerits aitas Kalju edasi.

4. Lavale on jäänud seitse Premium liiga klubi

Tänaseks on karikavõistlustelt välja langenud kolm Premium liiga meeskonda. Pärnu Vapruse karikahooaeg lõppes juba teises ning Tallinna Legion ja Levadia langesid kolmandas ringis ehk 1/16-finaalis. Valitsev karikavõitja Paide Linnameeskond ei ole veel kolmanda ringi kohtumist pidanud.

Levadia jaoks tähendab karikasarjast langemine, et nad jäävad teist hooaega järjest sellest ilma. Kui 2021. aasta suvel õnnestus finaalis Tallinna Florast jagu saada ja hiljem ka kõik kodumaised karikad endale korjata, siis tänavu märtsis kaotati veerandfinaalis Florale ja nüüd kolmandas ringis Kaljule.