Luup peale | Kalju mängis tulega, aga sai avapoolaja järel surmkindlana tundunud võidu ikkagi kätte (galerii!) (0)

Premium liiga 22. vooru selle nädalavahetuse viimases kohtumises naasis kaks mängu võiduta püsinud Nõmme Kalju soovitud rajale, kui alistas kahe avapoolaja standardolukordadest sündinud värava toel 2:1 Narva Transi.

Kuigi mängu esimese nurgalöögi teenis 7. minutil Trans, kuulus edasine avapoolaeg täielikult Kaljule. Juhtima asuti 9. minutil, kui teeniti enda esimene nurgalöök, mille Amir Natho ohtliku trajektooriga värava ette toimetas. Pedro Victori pealöök võttis rikošeti, aga jõudis sihile ja Kaljul oligi oma tahtmine varakult käes.

Võõrustajate teinegi tabamus sündis standardolukorra tulemuse – Andri Markovitši sisseviset paremalt äärelt pikendas peaga Deniss Tjapkin ning värava ees oli valveta Igor Subbotin, kes lõi lähedalt 2:0. Ofosu Appiahi 87. minuti värav tagas ärevad lõpuminutid, aga Kalju sai avapoolaja järel surmkindlana tundunud võidu ikkagi kätte. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju totaalne ülekaal avapoolajal otsustas mängu ära

"Kolm mängu kaotasime ja nüüd tuleb neljas," nentis nukker Transi mänedžer Konstantin Burdakov ERR-i otse-eetris juba kohtumise vaheajal. Burdakovi liigses allaandlikkuses süüdistamine oleks ebaõiglane, sest tema hinnang võttis avapoolajal väljakul juhtunu ammendavalt kokku.

Kalju võitis pealelöökide arvestuse 10:2 ja nurgalöökide oma 7:1. Lisaks kahele väravale oli neil veel kaks sajaprotsendilist väravavõimalust – 23. minutil oskas Aleksandr Volkov Kaspar Pauri hea eeltöö mõnelt meetrilt üle lüüa ning 31. minutil sai kaks korda proovida Mikk Reintam, tabades esmalt posti ja siis väravajoonelt seisnud Transi kaitsjat – ning teisigi momente (näiteks 33. minutil tõrjus Aleksei Matrossov lati alt Markovitši rikošeti võtnud pealelöögi).

Tõsi, 25. minutil võinuks sündida viigivärav, kui päikesest häiritud Marko Meerits hindas valesti Kalju kaitseliini taha mängitud küünalpalli ega läinud väravast välja. See kinkis Chinedu Geoffreyle üks-üks olukorra, aga Nigeeria ründaja lõi mööda.

2. Trans peab ebastabiilsusest lahti saama

Kui esimesel poolajal oleks Hiiul mängitud nii, nagu mängiti teisel poolajal, kõlanuks Burdakovi vaheajaintervjuu umbes nii: "Meeskond näitas, et on eelmistes mängudes tehtud vigadest õppust võtnud. Võimalusi oli, väravat kahjuks ei löönud. Teisel poolajal tuleb vastase karistusalas tegutseda külmaverelisemalt."

Transi esitus vaheaja järel oli lihtsalt oluliselt parem. Eelkõige põhjusel, et kaitses polnud asjad enam pilla-palla ning selgeid väravavõimalusi Kaljul ei tekkinud. Aga ka Transi ründemäng oli mitmekesisem ja mõtestatum. Tõsi, seda öeldes tuleb arvesse võtta 2:0 eduseisu koefitsienti – Kaljul oli soovitud eduseis käes ja nad ei pidanudki enam nii isukalt tegutsema.

Tõsi, tšillimisega mindi liiale nii peatreeneri Marko Kristali kui ka Kalju fännide meelest. Kui Viktor Plotnikovi ohutuks jäänud kauglöögid ärritust esile ei kutsunud, siis 69. ja 70. minut küll. Esmalt pidi Meerits nurgalöögi järel väravajoonelt püüdma Nurlan Novruzovi pealöögi ja peagi järgnes rünnak, mille lõpetuseks tulistas Roman Sobtšenko ohtlikult, aga küljevõrku.

Paar korda pääses poolohtlikult löögile ka avapoolajal pidevalt suluseisu sattumisega silma paistnud Geoffrey, aga sihile jõudis Trans 87. minutil, kui rünnakule saadetud keskkaitsja Appiah end trahvikastis Kalju kaitsjatest ja siis ka Meeritsast mööda mängis ning palli võrku lükkas. Trans teenis veel mõned karistuslöögid keskväljalt, aga nendest enam momente tekitada ei suudetud.

Teine poolaeg viitas, et Trans on suuteline head jalgpalli mängima küll, aga 90 minutit näitasid selgelt ära, et meeskonnal napib stabiilsust. Kaks nädalat tagasi Tallinna Legioni vastu võideti ju ka avapoolaeg 1:0, kusjuures mitu head šanssi jäi realiseerimata. Aga teisel poolajal eksiti ning saadi 1:2 lüüa.

Hetkel on Trans tabelis veel seitsmes, aga Legionil on sama palju punkte kui neil ja FC Kuressaaregi kaotab vaid ühe punktiga. Ei ole ju võimalik välistada, et Trans lõpuks neist mõlemast tahapoole jääb. See tähendaks ilmselt üleminekumänge. 1992. aastast kõrgliigas mänginud Transi ajaloos esimest korda.

3. Kaljul esimene kolmest kohustuslikust võidust käes

Sunnitud koroonapuhkuselt naasmise järel olid Kaljul tabelis 1:2 kaotus FCI Levadiale ja 0:0 viik Tartu Tammekaga ehk kuuest võimalikust üks punkt. See seadis Kalju täna silmitsi kohustusliku võiduga, sest arvestades Levadia ja Paide Linnameeskonnaga peetava hõbedavõitluse tihedust, on iga vääratuse hind kõrge.

Kalju sai kohustusliku võidu kindlalt kätte, aga peab järgneva nädala jooksul veel kaks säärast enda arvele kirjutama. Kolmapäeval võõrustatakse Hiiu staadionil Viljandi Tulevikku ja pühapäeval Tallinna Legionit. Kui Kalju korjab neist kahest mängust kuus punkti, ollakse koondisepausile minnes tabelis vähemalt jagatud teisel kohal.

Nimelt tõstaksid kaks võitu Kalju 48 punkti peale. Paide ja Levadia peavad järgmisel nädalal ühe mängu – omavahel. Seega on Paide maksimaalne punktisaldo koondispausiks samuti 48 ja Levadial 44. Tõsi, Kaljul on koondisepausiks rivaalidest üks mäng rohkem peetud.

4. Mängu parim – Igor Subbotin

Kalju teise värava autor tegutses 90 minuti vältel keskväljal tarmukalt. Rohked väikesed, aga õiged otsused tähendavad kokkuvõttes suurt kasutegurit.