Luup peale | Hinnatud keskväljamees purustas Norra talentide unistuse finaalturniirist (0)

Euroopas algasid Rahvuste liiga play-off-mängud, mis oleksid pidanud toimuma möödunud kevadel, kuid koroonakriis ajas plaanid segamini. Viimased koondised, kes pääsevad EM-finaalturniirile, selguvad hoopis sügisel. Sammu suurele spordipeole astus lähemale Serbia, alistades Oslos sealse Norra lisaajal 2:1. Ees ootab otsustav lahing Šotimaaga.

Esimesed paarkümmend minutit kuulusid täielikult serblastele, kes tekitasid palju ohtlikke võimalusi, kuid norralased pääsesid ehmatusega. Suures plaanis domineerisid esimest poolaega siiski külalised. Serbia ründaja Aleksandar Mitrovic raiskas kümmekond minutit enne poolajavilet sajaprotsendilise võimaluse, lüües värava eest üle. Esimesel poolajal väravaid ei nähtud, kuid pealelöögid olid Serbia kasuks 8:3 (raamide vahele 5:1), nurgalöögid Norra kasuks 5:2.

Teisel poolajal oli Norra märksa paremini mängus sees, kuid häid väravavõimalusi ei tekkinud, paaril korral säras hoopis võõrustajate 36-aastane väravavaht Rune Jarstein. Mänguskoori avas 82. minutil Sergej Milinkovic-Savic, kes tuli ainult paar minutit varem pingilt. Norra pani seejärel kõik mängu: samuti pingilt sekkunud Mathias Normanni värav sündis 88. minutil. Normaalaeg 1:1, pealelöögid Serbia kasuks 15:8 (raamide vahele 6:3), nurgalöögid Norra kasuks 7:3.

Lisaaja alguses oli Serbial suurepärane võimalus, kui Darko Lazovic virutas posti, kuid polnud hullu, sest minut-kaks hiljem realiseeris Milinkovic-Savic oma väravavõimaluse. Rohkem enam Serbia eduseisu käest ei andnud - ees ootab play-off'i finaal, kus tuleb lahing Šotimaaga, kes alistas penaltiseerias Iisraeli. Soccernet.ee tähelepanekud Norra - Serbia mängust:

1. Serbia ääred toimisid ideaalselt, Tadic säras keskväljal

Serbia tekitas Norrale palju pahandust eelkõige äärtelt, kust tulid ideaalsed tsenderdused karistusalasse, kus keskkaitsjad olid Aleksandar Mitroviciga suurtes raskustes. Eriti aktiivne oli Serbia paremäär Darko Lazovic, kes andis palju kvaliteetseid tsenderdusi, kuid Norra õnneks ei olnud Mitrovicil parim päev. Norra poolel olid hädas mõlemad äärekaitsjad, nii vasakul tegutsenud Haitam Aleesami kui paremal mänginud Omar Elabdellaoui.

Esimesel poolajal kontrollis Serbia ründemängu Amsterdami Ajaxi staar Dušan Tadic, kelle suurepärane platsinägemine ja täpsed söödud olid Norrale nagu välk selgest taevast. Tal oli keskväljal tohutult tegutsemisruumi, aga kui Tadicile rohkem keskenduti, tekkis äärtele veel rohkem ruumi. Norra peatreener Lars Lagerbäck oli keerulises olukorras, kuid poolajal tehtud muudatused töötasid, sest Serbia rünnak ei olnud enam nii ohtlik.

Kuid siiski, Tadici oivaline tsenderdus standardolukorrast realiseeriti tabamuseks 82. minutil, kui karistusalas Norra kaitsjale üks-null teinud Mitrovic suunas palli värava ette, kus Sergej Milinkovic-Savic ei eksinud. Plusspunktid eelkõige Tadicile ja Mitrovicile.

2. Pikk ette ja ise järele, kaks Norra koljatit rünnakul

Rootsi ja Islandiga finaalturniiridel suuri tegusid teinud Norra praegune peatreener, legendaarne rootslane Lars Lagerbäck saatis oma hoolealused mängule asetusega 4-4-2, kus ees rünnakul tegutsesid jõulised mängumehed Erling Braut Haaland (194 cm) ja Alexander Sörloth (193 cm).

Esimesel poolajal nägi Norra poolel mänguplaani "pikk ette ja ise järele", mis on tuttav paljudele Soccernet.ee taskuhäälingu sõpradele. Ründajad võitlesid ees ning suunasid palli kaaslastele, korralikku positsioonirünnakut ei suutnud norralased teha. Olid mõned üksikud erandid.

Esimesel poolajal oli Norra rünnak üpris hambutu, kuid teisel kolmveerandtunnil muutus olukord märksa paremaks, sest palju andsid juurde pingilt sekkunud Mathias Normann ja Joshua King, kuid kaitses korralikult seisnud Serbia pani omakorda Norra käigud kinni. Kuna kaalul oli pilet EM-finaalturniirile, siis kumbki meeskond ei riskeerinud.

Norra riskeeris alles kaotusseisus, kui King läks Haalandi ja Sörlothi kõrvale kolmandaks ründajaks. Normaalajal lõi karistusala lähistelt viigivärava hoopis keskväljamees Normann. Haaland ja Sörloth olid üldplaanis kahvatud. Lisaajal enam jõudu polnud.

3. Milinkovic-Savici esimesed koondiseväravad

Serbia kangelaseks kerkis klubijalgpalli Itaalia kõrgliigaklubis Rooma Lazios mängiv Sergej Milinkovic-Savic, kelle mängustiili on võrreldud Zinedine Zidane'i ja Yaya Toure omaga. Ta on füüsiline, suudab keskväljal mängida erinevatel positsioonidel, tal on korralik tehniline pagas, suudab mängida korralikult nii jala kui peaga ning omab head lööki ja platsinägemist.

Huvitaval kombel ei olnud 25-aastane Milinkovic-Savic seni koondisesärgis skoorinud, mäng Norra vastu oli serblase 17. koondisemäng - esimesed väravad tulid õigel ajal. Siinkohal tuleb öelda, et Serbia peatreener Ljubiša Tumbakovic tegi fantastilise vahetuse.

4. Erakordsed talendid jäävad finaalturniirilt eemale

Norra koondise eelmine finaalturniir pärineb aastast 2000, kui Euroopa meistrivõistlustel saavutati alagrupis nelja punktiga Hispaania ja Jugoslaavia järel kolmas koht. Toona kuulusid Norra koosseisu sellised staarid, nagu näiteks Henning Berg, Tore Andre Flo, John Arne Riise, John Carew, Ole Gunnar Solskjaer ja paljud teised.

Uued staarid eesotsas Erling Braut Haalandi ja Martin Ödegaardiga suurele spordipeole veel ei pääsenud. Norra koondise 20-aastane mõõn jätkub. Seejuures on Haaland (Dortmundi Borussia) ja Ödegaard (Real Madrid) ainsad norralased, kes kuuluvad klubitasandil Euroopa absoluutsesse tippu. Ülejäänud mehed mängivad samuti kõrgel tasemel, näiteks Inglismaa Premier League'is ja Saksamaa Bundesligas, kuid Haaland ja Ödegaard on erakordsed talendid.

B-divisjon:

Bosnia ja Hertsegoviina - Põhja-Iirimaa 1:1 (1:0, 1:1), penaltitega võitis 4:3 Põhja-Iirimaa