Luup peale | Häid seeriaid jätkav Eesti andis minuteid neljale debütandile ning võitis Soomet (2)

Eesti koondis lõpetas kümnepäevase treeninglaagri Portugalis Algarves 1:0 võiduga Soome üle. Värava lõi 84. minutil nurgalöögi olukorras Martin Miller.

Mäng oli väga ettevaatlik ja võimalustevaene, eriti esimesel poolajal. Mõlemad kaitseliinid said enamasti ilma suurema pressinguta palli lükata. Tiimide pallivaldamised olid pikad.

Eesti avapoolaja ainsa pealelöögi eest hoolitses 38. minutil kaugelt vasaku jalaga Konstantin Vassiljev. Temani jõudis pall Sergei Zenjovi madala tsenderduse ja vastaste klaarimise järel. Vassiljevi kauglöök võttis rikošeti ja esmapilgul tundus, et see on ohutu, kuid Soome debütandist puurivaht Viljami Sinisalo sattus siiski väikestesse raskustesse ning tõrjus palli korneriks. Soome ei suutnud avapoolajal pealelöökidega väravas seisnud Marko Meeritsat kordagi proovile panna.

Esimese poolaja Eesti rünnakutest võib ära märkida ka 18. minuti momendi, kui Konstantin Vassiljev andis pika diagonaalsöödu vasakule Ken Kallastele, kes saatis trahvikasti tsenderduse, milleni Taijo Teniste napilt ei ulatanud.

Teise poolaja keskel põhjustas vahetusest sekkunud puurivaht Karl-Romet Nõmm vale väljatulekuga äreva momendi Eesti värava all.

Lõpus läks kohtumine lahtisemaks ning paaril Eesti fännil lendasid särgid seljast. 82. minutil pööras Sten Reinkort end keskväljal kenasti vastasest mööda ning leidis sööduga karistusalast Nikita Vassiljevi, kes võttis esimese puutega palli vastu, aga teist puudet enam teha ei jõudnudki, kuna vastane klaaris palli.

Eesti nurgalöögid olid ohtlikud ning 84. minutil kandsid need ka vilja. Nikita Vassiljev tsenderdas, soomlased võitsid esimese peapalli, Miller suunas kasti joonelt mänguvahendi tagasi karistusala keskele, kust see talle omakorda uuesti ette põrkas. Täna tavatul, alumise poolkaitsja positsioonil tegutsenud Miller vajutas Robin Tihi rikošeti kaudu palli võrku - 0:1!

Soome seepeale aktiviseerus ja proovis kohe järgmisel minutil vastata, kui Agon Sadiku keerutas kasti joonelt palli napilt tagumise posti kõrvalt mööda. Lõpuminutitel soomlased surusid, kuid ei suutnud kaotusseisust välja tulla.

Eesti teenis Portugali treeninglaagri kokkuvõttes seega ühe viigi (1:1 Islandiga) ja ühe võidu. Soome sai kaks kuiva kaotust (enne Eestiga kohtumist Rootsilt 0:2). Tähelepanekuid mängust:

1. Soome noorus ei jäänud Eesti kogemusele alla

Eesti ja Soome läksid koosseisu mõttes tänasele kohtumisele vastu väga erineva lähenemisega. Soomlased vahetasid eelmise matšiga (esmaspäevane 0:2 kaotus Rootsile) võrreldes välja terve algrivistuse ning panid põhikoosseisu koguni kuus A-koondise debütanti. Ainsaks kogenud A-koondislaseks 11 mehe seas oli Rasmus Schüller (eelnevalt 65 maavõistlust), ülejäänute saldo küündis maksimaalselt viie mänguni.

Eesti seevastu tegi pühapäevasega (1:1 viik Islandiga) võrreldes põhikoosseisus ainult kolm muudatust. Väljakumängijate hulgas oli teistsuguseid nimesid vaid kaks, kusjuures nendest ühe puhul oli tegemist sunnitud muudatusega (Markus Soometsa tabas kerge lihasprobleem). Uusi debütante, keda peatreener Thomas Häberli oli tänaseks väljakule lubanud, ta kohe põhikoosseisu ei lülitanud.

Nii Konstantin Vassiljevil, Sergei Zenjovil kui ka Taijo Tenistel oli igaühel üksinda kirjas rohkem koondisemänge kui Soome noorel algkoosseisul kokku. See aga valgesärke ei heidutanud ning mängupildi mõttes polnud soomlased grammigi kehvemad.

Vahetusest pääsesid väljakule neli uut Eesti debütanti: Karl-Romet Nõmm, Sten Reinkort, Robi Saarma ja Daniil Kuraksin. Debüüt jäi selles koondiselaagris tegemata vaid Sander Alex Liidul ja Tanel Tammikul.

2. Debütant Nõmm oli ebakindel, kuid värav jäi puhtaks

Kui Islandi vastu debüteerinud ja kõik 90 minutit kirja saanud puurivahi Karl Andre Vallneri valis Soccernet.ee Eesti eelmise kohtumise parimaks, siis täna debüteerinud ja teise poolaja kaasa teinud kindamees Karl-Romet Nõmm näitas vastupidiselt ebakindlat tegutsemist.

66. minutil läks Nõmm valesti tsenderdust vahelt lõikama, jättes oma värava tühjaks, aga tema õnneks lendas Diogo Tomase pealöök napilt mööda.

82. minutil läks Nõmm tarbetult oma karistusalast välja, tehes Rasmus Peetsonile, keda Soome ründaja taga ajas, peaga õhus rippunud palli tagasisöötmise keeruliseks. Kuidagimoodi said Peetson ja väravavaht olukorra lahendatud.

Minut enne lõpuvilet pillas Nõmm tsenderduse viiekasti joone juures asunud Sadiku jalale, kuid viimane tulistas üle. Debütant peab seega õnne tänama, et tema värav A-koondises on puhas.

3. Eesti on kaheksa mängu järjest kaotuseta

Kui tõmmata pilti tänase mängu ja praeguse laagri pealt laiemaks, siis Eesti koondisel on käsil hea seeria - normaalajal kaheksa kohtumist järjest kaotuseta (Balti turniiri poolfinaalis kaotati küll Lätile penaltiseeria). Viimati kaotas Eesti juuni alguses Argentinale, kes tuli hiljem maailmameistriks.

Ka omavahelistes kohtumistes Soomega on Eestil käsil hea seeria - kolm võitu järjest, mida pole kunagi varem juhtunud. Kokku teenisid sinisärgid põhjanaabrite vastu ajaloo kümnenda võidu.